Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 22/01/2021)

Традиционално и модерно, спокоен и бурен, Кина е една од најфасцинантните земји за истражување, особено со воз. Планирање на патување во Кина може да биде прилично огромно, па се собравме 10 совети за тоа како да патувате во Кина со воз.

Од пакување до резервација билети за воз, овие 10 совети за патување во Кина со воз, ќе сортира каква било конфузија, и да се обезбеди најепска авантура.

 

1. Совет за тоа како да патувате во Кина со воз: Направете истражување

Во Кина, ќе откриете дека има 2 видови на возови: Брзи и традиционални возови. Клучно е да го направите вашето истражување однапред, да разберете што најдобро одговара за вашето буџет за патувања, тип на патување, времетраењето, и ниво на удобност. Особено е важно ако сте патување со деца.

Кина возови - Брзи возови со број Г., D, или В., работи со најголема брзина од 350 km / h. опремени со деловни / ВИП или првокласни места.

Традиционалните возови насловени во Л., К популарните, и нудат тврди места, тврди или меки прагови, и луксузен мек сон. Патување во 160 км h тие се поевтини.

 

2. Совет за тоа како да патувате во Кина со воз: Резервирајте ја вистинската класа за воз

Возовите во Кина имаат четири класи: Тврдо седиште, меко седиште, тешко спиење, мек спиење.

Тврдо седиште: Тоа е најевтината класа за воз, и обично има 5 места по ред. така, ако патувате со буџет, ова е најпопуларната опција, но сметајте дека тоа е исто така најчеста опција меѓу Кинезите. Затоа, можеби сте многу бучни и преполни патување со воз.

Мек сон: е малку помек и со поголема стапка на билети за воз, но поудобно.

Тешко спиење: 6 лежаи, и нема врата за приватност или изолација од другите оддели.

Мек сон: најдобрата класа за воз во кинески возови, и многу препорачано за оние патувања со воз на долги релации. Тоа е најскапата опција, но ќе бидете во изолирана кабина, на 4 спие, и со лични приклучоци за напојување. Ако сте патнички пар, тогаш луксузот ќе биде совршен за вас.

 

Совет за тоа како да патувате во Кина со воз: Резервирајте ја вистинската класа за воз

 

3. Пристигнете на железничката станица однапред

Најпрометните железнички станици во Кина се најголеми, хаотичен, и ќе вклучува процедури за рентген снимки за багаж. Затоа, треба да пристигнете барем 40 минути пред времето на поаѓање на вашиот воз. На овој начин, ќе имате доволно време за контрола на пасошот, безбедносна проверка, и најдете ја платформата за воз.

 

How does China's train station looks like

 

4. Пакувајте закуски и пијалоци

Храната и пијалоците на бродот можат да бидат многу поскапи, отколку при купување во градот. така, подобро да се подготвиш однапред, и однапред купувајте храна и пијалоци, и не купувајте прескапи закуски од количките за храна во возот. Свежо овошје, сендвичи, па дури и KFC се одлични закуски за вашето патување со воз на Кина возови со голема брзина.

 

Спакувајте закуски и пијалоци кога патувате со воз во Кина

 

5. Совет за тоа како да патувате во Кина со воз: Добро спакувајте ја торбата за тоалети

Објектите за брзи возови и куршуми во Кина се доста модерни. На секој воз веројатно ќе најдете и сквот и модерни бањи. Сепак, подобро да спакувате своја тоалетна хартија, бидејќи ова има тенденција да истече супер-брз на тие брзи возови. во прилог, не сите возови имаат туш кабини, па спакувајте влажни марамчиња за секој случај, да остане свеж, и секако шише со шампон за патување и сапун.

 

Како добро да ја спакувате торбата за тоалети за патување во Кина со воз:

 

6. Носете слоеви

Носењето слоеви е секогаш одлична идеја за патување со воз, бидејќи не можете да го умерите AC на возови. исто така,, ако ја споделувате вашата кабина, нема да имате одреден простор што се менува, а носењето слоеви значи дека ќе бидете подготвени за одмор, спиење на возови за спиење, и секој патник, машко или женско, споделување на кабината на возот со вас.

 

 

7. Пак светлината

Носењето слоеви на возот што патува во врв во Кина нè води до уште еден важен врв на светло за пакување. Додаток за багаж на возови во Кина е ограничен на 20 кг по патник. Додека ретко има контроли на бродот, просторот за багаж на возовите во Кина е прилично ограничен, па подобро да се спакуваш светло, и чувајте го багажот блиску до вас, или ако просторот дозволува, во кабината на возот, наместо складирање на патеки за воз.

Ако патувате за време на Кинески празници, тогаш бидете подготвени за преполни возови. Затоа, вашиот ранец ќе сакате близок и видлив меѓу целиот багаж.

 

Спакувајте светло на вашето патување со воз во Кина

 

8. Купете билети за воз преку Интернет

Ticketелезничката карта можете да ја купите на железничката станица, од туристички агенции, и преку вашиот хотел.

Ratesе ги добиете најдобрите цени кога ќе купите билет за воз во Кина, онлајн. Save A Train со задоволство ќе ви помогне да пронајдете идеален билет за патување со воз низ Кина, по најдобра цена. Згора на тоа, ќе ви биде полесно да резервирате билет за воз на платформа на англиски јазик, отколку со кинеските претставници на железничката станица, хотел, или туристичка агенција.

 

Buy China Train Tickets Online and don't wait in line

 

9. Донесете приклучоци за уши

Освен ако не планирате да патувате на 1-ви час, дефинитивно треба да донесете чепчиња за уши. Брзите возови во Кина се многу популарни меѓу локалното население, а традиционалните возови може да бидат многу зафатени. така, ако имате долго патување низ Кина, спакувајте чепчиња за уши за безбедно и здраво патување.

 

Стипките за уши се задолжителни за патување со воз

 

10. Совет како да патувате во Кина со воз: Резервирајте ги вашите билети за воз однапред

Билетите за брз воз во Кина имаат тенденција да истекуваат брзо. Затоа, треба да го набавите вашиот билет за воз најмалку еден месец однапред. Билетите се распродадени веќе 30 дена пред датумот на поаѓање. Заминување резервација на билети и планирањето на патувањето до последен момент е патна грешка што треба да се избегне, особено во Кина.

 

кинески градски хоризонт

 

Патувањето со воз е одличен начин да го започнете вашето еколошко патување низ селата на Кина, градови, и ставови. овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да го испланирате вашиот одмор во Кина со воз.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „10 совети како да патувате низ Кина со воз“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-travel-china-train%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/zh-CN_routes_sitemap.xml, и можете да го промените zh-CN на / fr или / de и повеќе јазици.