Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 29/05/2020)

Да се ​​биде бремена е едно од најубавите периоди во животот. Тоа го прави, сепак, доаѓаат со одредени ограничувања. Особено ако планирате да патувате додека сте бремени. Носењето и градењето бебе го ограничува видот на транспортот што можете да го користите за да се обидете околу, особено кога патувате додека сте бремени на меѓународно ниво. Не може да лета и многу други форми на патување додека сте бремени, во текот на повеќе месеци, или ако имате компликации. Бидете сигурни дека ќе го вклучите сето ова во вашиот план за патување за бременост. Многу лесен начин да стигнете до вашата дестинација кога патувате додека е бремена преку воз. Компаниите за обука честопати се грижат за бремените жени, што го прави едно од најпопуларните превозни средства кога патувате додека сте бремени.

  • Воз транспорт е еко-пријателски начин да се патува, Особено кога Тгавран додека сте бремени. Оваа статија е напишана за да се едуцираат за воз патување од Зачувај воз, Веб-страница на најевтините билети за воз Во светот.

Пред да почнеш

Пред да започнете дури и да патувате со вашето малечко во странство, одвојте некое време за да го подготвите вашето тело за патувања додека сте бремени. Обидете се да направите што повеќе вежбање, ова ќе осигурете се дека вашето тело е во најдобра форма да песок до строги патувања. Патувањето за време на бременоста може да извлече многу од вас. Вежбајте истегнување, и зајакнување на јадрото и нозете. Спиење во прегради за патувања честопати е повеќе грчеви отколку што сте навикнати, и можеби ќе ви треба дополнителна флексибилност за да се чувствувате пријатно кога патувате додека сте бремени.

Амстердам до Лондон

Париз до Лондон

Берлин до Лондон

Брисел за Лондон

 

Патување додека сте совет за бременост 1: Проверете кај вашиот лекар

Пред да започнете да патувате додека сте бремени, проверете со вашиот документ дека сте всушност расчистени за тоа. Бидете сигурни да објасните дека патувате додека сте бремени со воз а не со воздушен пат, бидејќи тоа најверојатно ќе има голема разлика во исходот. Бременост со висок ризик и на оние кои доцнат во третиот триместар може да им биде забранет пристап до патување додека сте бремени, затоа секогаш е најдобро претходно да се расчисти за да се избегне разочарувањето. Откако ќе го имате сè јасно, резервирај го твојот билет за воз онлајн.

Амстердам до Париз

Лондон до Париз

Ротердам до Париз

Брисел во Париз

 

Проверка на доктор

 

Тгавран додека сте бремени Совет 2: Планирајте внимателно

Сите знаеме дека настани како што се свадби и забави не секогаш спаѓаат во вашата идеална временска рамка, особено ако планирате да патувате додека сте бремени. Каде е можно, сепак, обидете се да бидете сигурни дека вашето патување се совпаѓа со најудобниот дел од бременоста. Првиот триместар е често мачен со гадење, недостаток на апетит и генерално се чувствувам страшно, што е лоша вест за патувања додека сте бремени. Третиот триместар е кога ќе почнете да се чувствувате малку како кит, и стоењето за кој било временски период ги тера нозете да сакаат да паднат. Додадете отечени глуждови, недостаток на сон, и циклусот на постојано растечко движење на бебето во тоа и може да имате многу непријатно патување ако патувате додека сте бремени. Вториот триместар е обично најдобро време за патување. Сè уште не сте премногу големи, а во повеќето случаи, гадење се смири. Патувањето додека е бремена секогаш најдобро се прави ако не го поминете целото време сакајќи да се фрлите, или легнете!

Милан до Рим

Фиренца во Рим

Пиза во Рим

Наполи во Рим

 

 

Патување додека сте совет за бременост 3: Донесете свој перници

Да се ​​чувствувате пријатно кога патувате додека сте бремени не е лесно. Ова е особено точно ако е малку подоцна во бременоста. Бидете сигурни дека спакувајте ги вашите омилени перници за вашето патување. Да имате сопствени перници не само што ќе гарантираат поголема удобност кога патувате додека сте бремени, но исто така ќе ви даде чувство на блискост да ви помогне да се чувствувате помалку стресно. Патувањето додека е бремена може да ви го врати грбот, вратот, и скоро секој дел од вас болно. Ајде да се соочиме, доста може да биде стресно додека е бремена, затоа секогаш обидувај се да направете ги работите што е можно поедноставно кога патувате додека сте бремени.

Милан до Венеција

Падова до Венеција

Болоња до Венеција

Рим до Венеција

 

Донесете сопствен перница кога патувате додека сте бремени

 

Тгавран додека сте бремени Совет 4: Продолжете со Вашата временска табела

Патувањето додека е бремена честопати доаѓа со многу непредвидени одложувања. Никогаш не знаете како ќе се чувствувате наутро на вашето патување, или ако на вашето тело му треба одредено време надвор кога патувате додека сте бремени. Сè е стресно, и често може да работи доцна. Нацртајте временска маса пред патувањето со возот, и не заборавајте да додадете што е можно повеќе дополнително време. Целта е да биде доволно рано тоа одложувања како што е сообраќајот или што било друго нема да предизвика да мора да брзате кога патувате додека сте бремени. Секако, седењето наоколу чекајќи го вашиот воз може да биде болка, но бесконечно е подобро од брзање, додека е бремена, да го фати.

Салцбург до Виена

Минхен до Виена

Грац до Виена

Прага до Виена

 

Патување додека сте совет за бременост 5: Не потпирај се на купената храна

Сите видови на нешта можат да го тргнат стомакот кога сте бремени. Да не спомнувам дека постои список сè додека вашата рака на нештата што не треба да ги јадете. Донесувањето на вашата сопствена храна со вас како дел од вашиот план за патување ќе ги негира повеќето од овие проблеми кога патувате додека сте бремени. Кога си спакувате свои оброци, точно знаете што има во него, и точно што да очекувам. Бидете сигурни да ги спакувате во кутија за ладење или во друга изолирана амбалажа за да бидат ладни или топли кога патувате додека сте бремени.

Нирнберг во Прага

Минхен до Прага

Берлин до Прага

Виена до Прага

 

Храна за јадење додека е бремена

 

Тгавран додека сте бремени Совет 6: Тројно проверете ги вашите лекови

Тоа чувство на тоне кога сфаќате дека оставивте важен лек зад себе е нешто што никој од нас не сака да го доживее, особено кога патувате додека сте бремени. Кога ве очекуваат, можеби сте на различни лекови во секојдневниот живот. Овие може веднаш да не се појават во првите редови на вашиот ум кога пакувате за патувања додека сте бремени. Бидете сигурни дека не само тројно проверете дали имате повеќе од доволно лекови за патувања додека сте бремени, туку нанесете некој друг да ги провери и за вас.

Франкфурт до Берлин

Лајпциг во Берлин

Хановер до Берлин

Хамбург до Берлин

 

Патување додека сте бремени Совет 7: Не кревајте го багажот!

Ова често се занемарува кога размислувате да патувате додека сте бремени. Толку често, ние само носиме куфер или торба само за да го направиме и да излезе од патот. Багажот е тежок, така кревањето додека е бремена е не-не! Натерајте некој друг да ви подаде рака ако можете, во спротивно, означете го чуварот за да ви помогне кога патувате додека сте бремени.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Патување додека е бремена

 

Тгавран додека сте бремени Совет 8: Не патувај сам

Дури и ако планирате да патувате сами, обидете се да го поврзете со соработник или пријател што треба да отиде на истото место. Патување додека е бремена сам ве изложува на огромни ризици. Никогаш не знаете дали нешто може да тргне наопаку, така што треба пријателско лице таму со вас за да ви помогнеме. Кога одлучувате за вашите планови за патување, обидете се да вклучите барем уште едно друго лице на кое верувате дека патува со вас.

Минхен во Цирих возови

Берлин во Цирих возови

Базел во Цирих возови

Виена, Цирих возови

 

Патување додека сте бремени Совет 9: Донесете малку музика

Целата поента зад тоа што сте подготвени кога патувате додека сте бремени е да го намалите стресот. Стресот може да предизвика секакви непожелни и нездрави ефекти врз вашето тело. Бидете сигурни да донесете музика со вас на вашиот воз. Поп во слушалките, и само седнете и опуштете се додека стигнувате до вашата дестинација. Запомнете да дишете.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Донесете малку музика и слушалки

 

Совет 10: Резервирајте ги вашите билети однапред

Бидете сигурни дека не само што ги резервирате билетите преку Интернет за патувања додека сте бремени, но исто така ги добивате најевтините билети за воз со Save A Train. Осигурете се дека имате умот во врска со добивањето на најдобрите билети, направете го тоа однапред што е можно повеќе, да се добие точен билет за воз е од суштинско значење за да имате добро искуство кога патувате додека сте бремени.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

 

Да се ​​биде бремена е прекрасно и понекогаш застрашувачко искуство. на Зачувај воз би сакале да ви помогнеме да уживате во вашето патување, планира однапред, и избегнувајте какви било потенцијални стапици. Тгавран додека е бремена со воз е такво прекрасно искуство, и тоа не треба да се менува затоа што очекувате бебе!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Совети за патување додека сте бремени” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и да ни дадат кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftips-traveling-pregnant%2F%3Flang%3Dmk </s>avkanî- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно слетување нашите страници воз пат.
  • Во следниов линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- на овој линк е за патишта целни страници на англиски јазик, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените де на fr или tr и повеќе јазици по ваш избор.