Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 16/12/2022)

Иновативен, финансиски можности, креативни умови, и најдобриот дофат на пазарот се врвните карактеристики за просперитетен центар за стартување. овие 12 врвните стартап центри ширум светот ги привлекуваат најталентираните умови да ги воспостават и потхрануваат нивните одлични идеи, ИТ тимови, и врски за туркање напред неверојатни стартапи. Од Шангај до Берлин, овие врвни стартап екосистеми се најсилните во светот.

 

1. Врвни центри за стартување ширум светот: Барселона

Популарен меѓу странските основачи на стартап, Барселона, е еден од најразновидните стартап центри во светот. Прво, Барселона нуди најдобра вредност за парите, во однос на изнајмување на деловен простор, сцена за поврзување, прописи, и раст на инвестициите. Второ, Барселона има најголем број на талентирани технолошки основачи, дури и повеќе од Тел-Авив. Трето, меѓу многуте европски стартап центри, Барселона е за да им отстапи место на жените основачи, програмери, и дигитални професионалци.

Сите горенаведени ја ставаат Барселона на врвот 5 стартап центри ширум светот, и 7-ма најбрзо растечка технолошка заедница во Европа.

Ветувачки стартапи во Барселона:

x1 Ветер, Аменитиз, Коа здравје.

 

Promising Startups in Barcelona

2. Москва

Како еден од најнаселените градови во Европа, Москва има огромна економија, и плодна почва за здружување на големите умови. Згора на тоа, Москва е космополитски град, гламурозен, возбудлив, млад, на исто ниво како Лондон и Париз.

Значи, Москва привлекува многу млади претприемачи од целиот свет, to work combine forces with the local talents in the growing co-working spaces во градот. Така, the ground-breaking number of startups in Moscow has reached a phenomenal 1900.

 

Bridge in Moscow

 

3. Врвни центри за стартување ширум светот: Париз

Со одлични простори за соработка, подобрени регулативи, финансиски опции, и неверојатни инкубатори, Париз е центар на стартапи во подем во Европа. Додека градот е позната модна престолнина, тој стана одличен екосистем за стартапи.

Овој огромен пораст е благодарение на светски познати универзитети, особено инженерските факултети и талентираните дипломци. дополнително, мрежата на инкубатори како Силикон Сентиер и нејзините познати Работен простор La Cantine. Со такви придобивки, Париз е на врвот на тактните европски технолошки центри.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Paris is a Top Startup Hub

 

4. Сингапур

модерни, еко-пријателски, магнет за странци, Сингапур е еден од најдобри градови да живеете и да започнете сопствен стартап. Згора на тоа, Сингапур е признат од многу бизнисмени како најдобро место во Азија за развој на вашиот бизнис, туркајќи го Хонг Конг настрана во конкуренцијата.

 

Skyscrapers in Singapore

 

5. Врвни центри за стартување ширум светот: Берлин

Во 2016 градот за забави на Европа го освои Париз како втор најголем стартап центар во Европа. Оттогаш, стартап екосистемот во Берлин е во подем, со бројот на нови стартапи расте секоја година, без исклучок. Нискиот канцелариски простор за изнајмување, и лесна виза, направи да привлече многу претприемачи во Берлин, ставајќи го градот на врвот 10 најважните стартап центри ширум светот.

Градот е познат по својата алтернативна клубска сцена, уникатен центар за уметност, така очигледно, Атмосферата и инфраструктурата на градот се одлична основа за стартапите да се појавуваат секој ден. Згора на тоа, има многу можности за претприемачите да ги промовираат своите стартапи, добијте уште еден круг на финансирање, и да се поврзете на многуте настани што се случуваат во Берлин.

Перспективните стартапи во Берлин:

Омио, Коучхаб, инфарма

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Berlin's Promising Startups

 

6. Лондон

Еден од водечките стартап центри во Европа, Лондон е рангиран број 1 за последните неколку години во бројот на активни стартапи. Лондон води во технолошки и финансиски стартапи, со годишен инвестициски рекорд од 8.4 милијарди евра во 2019.

Додека Лондон е еден од најскапите стартап екосистеми во светот, многу основачи на стартап го избираат од време на време, благодарение на неверојатниот пристап до финансирање. Згора на тоа, ресторани во Лондон, пабови, настани, се одлична платформа за создавање врски во лесна атмосфера.

Лондонски ветувачки стартапи:

Префрлете се, Револ, Хопин.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

London's Bridge and River

 

7. Врвни центри за стартување ширум светот: Тел-Авив

Со најголема густина на стартување во светот, на 1 стартување за секого 154 жители, Тел-Авив е еден од врвните 7 стартап центри ширум светот. Една од причините што го рангира Тел-Авив како водечки центар за стартапи, е тоа што градот може да се пофали со странската Р&D центри, креативни умови, и повеќејазични компании.

Затоа, не е чудно што Тел-Авив има повеќе од 60 стартапи наведени на NASDAQ. Тел-Авив е на врвот на стартапите за вештачка интелигенција и сајбер-безбедност, подигање $2.9 Милијарда во 2020 сам. Значи, ако сакате да влезете во стартап нацијата на Тел-Авив, бидете подготвени за тешки преговори со жестоките израелски бизнисмени и мажи.

Ветувачките стартапи на Тел-Авив:

Викс, Понеделник, и многу повеќе.

 

8. Силиконската долина

Крајниот стартап центар во светот е Силиконската долина. Најдоброто место на земјата за да изградите сопствен стартап и да ги активирате моторите е во Северна Калифорнија. Познат низ целиот свет по своите иновации и технолошки центар, Сан Франциско е врвен инкубатор за стартување.

Една од најважните работи за стартапите да растат и да процветаат се цврстите и пријателски регулативи. Со други зборови, стартап не може да напредува освен ако не се нејзините идеи, случувања, а умовите се чувани со закон. Така, Силиконската долина привлекува многу умови од целиот свет, а има околу 40,000 стартапи со седиште во Силиконската долина.

 

Silicon Valley USA

 

9. Врвни центри за стартување ширум светот: Амстердам

Либерална, добредојде, и жива, улиците и каналите на Амстердам се доста духовити и инспиративни. Во град кој може да се пофали со отвореност, креативност, и уметност, нема да бидете изненадени кога ќе дознаете дека стартап центарот во Амстердам е еден од најраспространетите во светот. Ranked as the 4th most creative city worldwide, Стабилната платформа за дигитална размена во Амстердам привлекува основачи на стартап компании од целиот свет.

Значи, ако барате да инвестирате, или разменувајте идеи со најснаодливите умови, Амстердам треба да биде вашата дестинација за стартап инвестиции.

Ветувачки стартапи во Амстердам:

Др., Дајм, Лет.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Top Startup Hubs In Amsterdam

 

10. Шангај

Кинескиот напорен менталитет е дел од природата на градот и неверојатниот капацитет за дотерување 15 еднорози со седиште во градот. Додека локалните власти се познати по своите строги прописи, стартап настани како Startup Weekends и Barcamps во Шангај создаваат плодна почва за основање на локални еднорози.

Згора на тоа, Шангајската берза постојано работи на привлекување нови стартапи, и прибирање големи финансии. Од апликации за е-трговија до е-учење, стартапи во Шангај’ Hub може да се пофали со разноврсност и иновативност.

Ветувачки стартапи во Шангај:

Лиулишуо, Пиндуодуо, Црвено.

 

Shanghai At Night

 

10. Врвни центри за стартување ширум светот: Хонг Конг

Со одлични конференции за стартување, ниски даноци, и каматните стапки, Хонг Конг е просперитетен стартап екосистем во Азија. Познат како најзападниот град во Азија, Хонг Конг е модерен, полн со погледи што го одземаат здивот и облакодери, така што небото е граница. Додека Хонг Конг е познат по својот неверојатен хоризонт и футуристички погледи, пејзажот на стартапот е главно финансии и финтех.

Така, меѓу многуте еднорози во градот, ќе видите претежно Fintech еднорози, заедно со софтверот $ Податоци. Покрај негувањето на локалните таленти, локалните простори за соработка во Хонг Конг се најдобредојдени за светлите странски умови. CoCoon, Кошницата Хонг Конг, The Good Lab се само неколку од фантастичните простори за соработка, работи на соработка и привлекување основачи надвор од Азија.

Ветувачки стартапи во Хонг Конг:

Геткоин, Кешиу, IP Nexus.

 

Startup Hub In Hong Kong

 

11. Пекинг

Потеклото на Xiaomi, Облакодери во Пекинг е местото каде што се иновациите, техн, и талентот се среќаваат за бура на идеи. Футуристичкиот дизајн на Пекинг е инспирација за најпрометниот центар за стартапи во Азија. Затоа, само во градот има повеќе од 30 еднорозите, основана од надарените умови на градот.

Згора на тоа, Пекинг се издвојува меѓу 12 врвни стартап центри ширум светот во своите уникатни и напредни технологии. На пример, Пекинг’ екосистемот за стартување е богат со еднорози кои ги спојуваат длабокото учење и машинското учење, заедно со вештачката интелигенција.

Ветувачки стартапи во Пекинг:

WeChat, Баиду, ByteDance.

 

Sunset In Beijing

 

12. Врвни центри за стартување ширум светот: Минхен

Имајќи еден од врвот 3 добро поврзани сцени за стартување, Минхен има одличен стартап екосистем. Покрај тоа што е фантастично место за создавање врски и создавање можности за одобрување, Минхен има просек од 290% раст на инвестициите на годишно ниво.

Како резултат на тоа, Минхен има еден од најголемите бројки на стартапи ширум светот, различни работни места, и врвните стартапи во Европа.

Дизелдорф во Минхен возови

Дрезден во Минхен возови

Нирнберг во Минхен возови

Бон до Минхен возови

Startup Hub In Munich

 

овде, во Зачувај воз, со задоволство го споделуваме со вас Топ 12 Стартап хабови ширум светот.

 

 

Дали сакате да го вметнете нашиот пост на блогот „Врв 12 Стартап хабови ширум светот”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/mk/top-startup-hubs-worldwide/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.