Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 31/03/2021)

Патување низ Европа со воз е долгогодишна традиција, која не се случува далеку во брзање – Возови се најбрзите, најеколошки, и најефикасен начин на движење од место до место. Иако нашиот систем билет за воз зема болката на организирање воз патувања, многу на планирање и подготовка остатоците. За да ви помогне да планираат совршен патување низ Европа, еве ги нашите врвни совети за патување во Европа со воз.

 

Планирајте ја маршрутата кога Патувајте во Европа со воз

Да патувам во Европа со воз во 2020 важно е да размислите за планирање на вашата рута и колку време ќе поминете на секоја дестинација. Ако Амстердам, Берлин, Лондон, Милано, Париз, и Венеција се на вашата листа апсолутно мора да се види, дознаам најразумниот пат да се случи ова. Направете листа на места каде што сакате да се види и на тој начин може да се грубо планирам своето патување. Одлучува за вашиот датуми и колку дена ќе поминат во секое место да ја заврши својата пат маршрутата.

Милан до езерото Комо возови

Торино на езерото Комо возови

Падова на езерото Комо возови

Венеција до езерото Комо возови

 

Не обидувај се да се спакувам вашиот итинерар со премногу дестинации

Една од најлошите работи што можете да ги направите кога патувате низ Европа со воз е да се обидете и да се вклопите премногу. Постои природна тенденција да се обиде и џем како многу градови и земји, како е можно во вашето патување, сепак, не постои точка во преземањето на патувањето ако не се случува да се доживее секоја дестинација правилно! пакување премногу многу дестинации во вашиот итинерар може да биде скапо и може да се претвори вашиот одмор во една измешаност на хотелот проверка-in-и да се провери испис.

Тоа е повеќе важно да уживате во секоја станица во потполност, отколку да се обиде и да ги собере премногу во. Ќе заштедите на транспорт и да се добијат повеќе време за да истражуваат вашите дестинации.

Брисел во Бриж возови

Антверпен во Бриж возови

Хали два воза Бриж

Гент во Бриж возови

 

Проверете валута

Кога планирате вашиот пат да патуваат во Европа со воз, бидете сигурни да проверите на валутите на земјите. Не секоја земја во Европа го користи еврото. Дури и некои членки на ЕУ, како што се Бугарија и Хрватска, уште го користат својот валута која е специфична за нивната земја. Проверете оваа листа на евро и евро земјите кои не се.

Франкфурт во Прага возови

Минхен во Прага возови

Берлин во Прага возови

Виена во Прага возови

 

сместување книга однапред

Иако е можно да се резервира хотели и хостели како да се движат од место до место, ние Ви препорачуваме да се обидете вашата најдобра за да не дојде насекаде без сместување обезбедени. Обидете се да книга вашиот хостели/хотели во однапред за првиот што три града, особено за популарни градови за време на сезона како Берлин и Прага. Настани, како фестивали во градовите, исто така, има влијание врз достапност. Не се грижам за помош сместување може да се трошат вашето време го прават повеќе работи, како разгледување и уживање во слободното време!

Франкфурт во Келн возови

Брисел во Келн возови

Виена во Келн возови

Хановер Келн возови

 

Во текот на ноќта колку што е можно – Патувајте во Европа со воз

Ако само планирате за трошење само еден ден во град, обидете се да стигнете до таму со Ноќниот воз. Вие не сакате да се трошат вашето време во текот на денот патуваат Со преземање на вечерниот воз, ти можеш заштеди пари за сместување и може да има повеќе време да се истражуваат вашата дестинација. Кога резервации во текот на ноќта билет за воз бидете сигурни да проверите колку време е потребно да се добие од едно до друго место.

 

 

Разговарајте со луѓето заедно со вашето Патување Европа со воз

Бидете сигурни дека за да се зборува за локалното население или другите патници на вашиот патување со воз. Информациите дека тие ќе дадат може да биде повеќе вредни од било што што ќе најдете во туристички водич. Разговарајќи со другите, ќе може да се советува на најдобрите места за јадење, да одат танцување, скриени скапоцени камења, голем туристички атракции, и најлесен начин да се добие околу.

 

Дали планирате да патуваат во Европа со воз во 2020? Започнете со чување во тек со најдобрите билет за воз нуди на нашата Фејсбук и Твитер страници или да не посетите Зачувување на воз онлајн за непобедлива воз цени во Европа

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftop-tips-travel-europe-train-2018%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / pl до / де / или руски и на повеќе јазици.