Време на читање: 6 минути
(Последно освежено на: 11/12/2020)

Полемиката на обука наспроти автобус во Европа е непресушна тема, секој има свое мислење за. но,, дури зборуваме за безбедноста, и ако ние сме - тоа е доволно? Безбедноста на одбраната на нашето транспорт треба да се секогаш на прво, и ние сме се занимаваат со оваа денес. обично, луѓето имаат тенденција да им пријде на оваа тема поинаку, во зависност од нивните сопствени преференции патување. понатаму, најновите вести слушаме за несреќи низ светот фактор во, исто така. Иако ретко ќе слушнете, се случи несреќата воз некаде, се случува. Исто како што тоа го прави со воздух, автомобил, автобуси и други превозни средства. И покрај тоа, статистика се јасни - официјално, возот е еден од најбезбедните начини на транспорт, овие денови! На исто ниво на безбедност оди во воздушниот сообраќај, додека сите други превозни средства доаѓаат по.

 

Дали возот е еден од најбезбедните начини на превоз во сите земји?

Не, тоа не е. Не сите шини и возови се со ист квалитет. Кога се зборува за безбедност железнички патување, ние обично се зборува за тоа во контекст на одредена земја. Општо, железнички патување е многу безбеден, но тоа се уште не им наштети на проверка на состојбата на шини и поврзување на земјата, ако сакате да се патува со воз.

на пример, само пред седум години U.S. сметано 32,367 патот жртви, 570 жртви пругата, и 485 жртви на воздухот. Овие се само груба броеви, но тие не го наслика прилично очигледно слика покажува дека воз патува и воздушниот сообраќај се и значително побезбеден од на патување.

Ако се патува низ Европа, проверете ги овие изненадувачки факти воз.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Возот е еден од најбезбедните начини на транспорт 1

 

Што се најмалку безбедно средство за транспорт?

Тоа треба да биде мотор. шега (Не дека има нешто смешно таму) лекарите вообичаено се однесуваат на мотоцикли (т.е., на несреќи предизвикани од јава еден) како “Број на циклуси.” очигледно, овие несреќи обично се толку чести и фатални дека тие се произведуваат голем број на донатори на органи. патување во некои од најбрзите возови во Европа не предизвикува толку многу несреќи.

Минхен во Берлин возови

Франкфурт во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

кола велосипед

 

Како можам да бидам сигурен Возот е еден од најбезбедните начини на транспорт Сега?

Еве некои од главните причини зошто возот е еден од најбезбедните начини на транспорт:

помалку несреќи

Кога и двете железнички пруги и возови се соодветно згрижени (т.е., редовно се сервисираат, одржува, замени кога е потребно, итн), ретко ќе некогаш сведок било инциденти со овој начин на транспорт. Една од причините е тоа што, за разлика од патниот транспорт, има само еден начин и средство за патување (т.е., воз) по еден пат до неговата крајна дестинација. Без неочекувани возила се доаѓа на вашиот пат, со што ќе ја изгубите контролата над воланот. Нема ненадејни пресврти и се врти, и други стресни и потенцијално опасни ситуации. Ова може да биде една од причините зошто превоз со воз остана еден од најбезбедните начини на транспорт досега.

Лил во Париз возови

Луксембург во Париз возови

Франкфурт во Париз возови

Женева во Париз возови

 

Возот е еден од најбезбедните начини на транспорт 3

 

Возот е еден од најбезбедните начини на транспорт со придобивки за животната средина

Ако бевме да се споредат со железнички патен и воздушен транспорт, лесно би демонстрирале дека возот е еден од најбезбедните начини на превоз, но исто така и многу повеќе одржлив од кое било друго превозно средство. како? Возови не се произведе толку многу емисија на CO2, и емисиите на возот не се објавени директно во горните слоеви на атмосферата. Плус, возови не трошат премногу енергија или простор, и нивните нивоа на бучава се помалку од другите методи на транспорт. Повеќето патнички еко-свесни избираат патнички возови за избор на метод за превоз. Патниците низ Европа, премногу, сакам еко-стил на возови заедно со извештаите нивната безбедност.

Амстердам до Лондон возови

Ротердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

здравствени придобивки

Освен на горенаведените придобивки за животната средина кои се, во исто време, нашите здравствени придобивки, не само воз е еден од најбезбедните начини на транспорт, но возат возови се одлични за целокупното нашето здравје.

Во врска со патнички возови, тие им овозможуваат на оние кои ги јаваат на:

  • Се движи околу количка и одиме ходниците на возот, додека на потег. Ова им помага на мобилен престојот тело
  • Одам во нивните канцеларии или дома откако ќе ја напушти станицата. Ова е одлична за нивната фигура
  • Се одмори на пат кон работа и враќање од работа без да ризикувате да влезете во а сообраќајна несреќа. Важен превенција безбедност
  • Уживајте слободни активности помеѓу точките А и Б.. А одличен начин да се опуштите и да се излезе од лошо расположение

Овие денови, кога секој се преморени и скокање од нивните столче на нивниот стол на работа и обратно, има некои студ меѓувремето е од клучно значење. Имаат можност да се одморат во возот како што се менуваат е дефинитивно една од многуте причини зошто луѓето избираат возови.

 

Возот е еден од најбезбедните начини на емисиите на CO2 Транспорт

 

Кога станува збор за долги возови, тие се фантастична опција да патуваат како што им овозможи на некои прекини. Прв од точката А до точката Б во 2 часови со авион е ефикасно, но тоа е безбедно за вашето здравје? Дали тоа го предизвика нашиот блог пост “Возот е еден од најбезбедните начини на транспорт”? може да вашиот телото и умот процесот на ненадејна промена на климата, атмосферски притисок, и сè друго во меѓувреме? Тешко. Ова е причината зошто патуваат со воз низ Европа дава вашето тело можност да се користи за да се промени и процесот на нив во здрав начин.

Берлин во Минхен возови

Франкфурт Минхен возови

Виена во Минхен возови

Штутгарт во Минхен возови

 

Багаж (безбедност) Предности

Не е точно за здравјето или безбедноста на корист, но безбедноста багаж игра прилично значајна улога за некои патници. Без разлика дали сте пакет светло за патување или не, сакате вашиот багаж во едно парче. Повеќето патници се собирачи на скапоцени артефакти, фигурини, документи, итн. и тие сакаат своите спомени со нив. За жал, воздушно патување е познат по изгубениот и оштетен багаж што ретко се случува кога патувате со воз. Плус, вашиот багаж е секогаш со вас, па никој не може да го грабне на багажен. Дали ова е причина да се каже возот е еден од најбезбедните начини на транспорт? Ние мислиме дека е.

 

 

Воз патуваат не е чаша чај секого, но тоа дефинитивно е еден од најбезбедните чаши, и најмногу шармантно оние, премногу. Следниот пат кога ќе се планирање вашата дестинација за одмор, сметаат дека железничката е еден од најбезбедните начини на транспорт, и не двоумете се да им дадете шанса на патувањето со воз. Тоа е удобно, тоа е безбедно, тоа е супер шармантна, и искуство ќе се сеќавам засекогаш. Ако сте патување низ Европа, контактирајте не на https://www.saveatrain.com да книга вашиот билет за помалку од три минути и да започнете да уживате во безбедно вашето патување на шини!

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftrain-safest-transportation%2F%3Flang%3Dmk - (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.