Време на читање: 9 минути
(Последно освежено на: 03/09/2021)

Светот е прекрасно место, но патниците за прв пат можат да паднат во туристички стапици и да станат жртви на големи измами за патувања. Овие се 12 големи измами за патувања за да се избегнат ширум светот; од Европа до Кина, и каде било на друго место.

 

1. Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Доплата за такси - заобиколен пат

Тежок сообраќај, таксистот што ти ги раскажува градските приказни, и новите погледи од прозорецот го олеснуваат паѓањето во измама за патување преку доплата за такси.

Да се ​​вози со такси се чини како најудобна опција за патување како турист, но може да се претвори во една од најголемите измами за патувања ширум светот. Како турист нема да ја знаете најбрзата и најдобрата рута од аеродромот до хотелот, или од една во друга атракција, па таксистите можат да слават во ваше име и да побараат срамна стапка или да ве одведат на огромна заобиколување, за патување кое треба да трае не повеќе од 15 ме.

Како да се избегне преоптоварувањето со такси?

Однапред истражете за прифатената стапка на такси во вашата туристичка дестинација. дополнително, проверете дали имате одлична апликација за мапи, тоа не бара Wi-Fi, за да можете да ја проверувате маршрутата во секое време, и што е најважно, изберете сигурна такси компанија, или патувајте со воз.

Базел до Интерлакен со воз

.Енева до Зермат со воз

Берн до Зермат со воз

Луцерн до Зермат со воз

 

2. Истурање на облеката - трик со гулаб

Ако планирате да патувате во Аргентина, на пример, треба да бидете свесни за истурањето на гулабот врз измамата за патување во облеката. Овој вид измама за патување е многу популарен во Буенос Аирес, кога ќе ти пријде пријателски локален, сакајќи да помогнам бидејќи се прелева низ целата облека.

Замислете дека се восхитувате на центарот на градот или имате одличен ден во паркот, гледајќи наоколу, и одеднаш пријателски странец доаѓа до тебе, известувајќи дека има истурање на целата облека. Ја ставивте торбата на земјата, зачудено погледнете наоколу за излевањето, а во меѓувреме пасошот, паричник, и целата твоја скапоцена припадност ја нема.

Како да се избегне истурање на измама за патувања во облеката?

Истражете како локален, бидете свесни за вашата околина, и пробај да ги држиш очите напред.

Луцерн до Лаутбруннен со воз

Eveенев до Лаутербрунен со воз

Луцерн до Интерлакен со воз

Цирих до Интерлакен со воз

 

 

3. Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Измама за патување преку банкомат

Парите го прават светот заокружен, па очигледно една од најголемите измами за патувања во светот вклучува пари. Една од најголемите измами за патувања ширум светот е измамата за банкомат кога отстранлив читач на кредитни картички во основа ги копира ингеренциите и потоа ги користи за да го исчисти целиот ваш биланс.

Како да се избегне измама со банкомат?

Доколку е апсолутно потребно, извлечете пари од голема и позната банка за банкомати. во најголемите банки во Европа, постои безбедност, така што шансите да имате пристап до читачи на картички преку АТМ се близу до нула.

Минхен до Халстат со воз

Инсбрук до Холштат со воз

Пасау до Халштат со воз

Розенхајм до Холштат со воз

 

4. Удри и зграби

Една од класичните измами за патувања во светот, се судрат и зграби се популарни на јавен превоз, и во обележја. Случајно сте во возот, метро, или чекање на плоштадот во Прага за познатиот часовник кога одеднаш некој случајно ќе се судри со тебе.

Додека може да биде несреќен случај, најверојатно станува збор за планирано удирање во џебни кражби. Може да биде дел од секундата, на “жал”, и вашиот паричник, часовник, или накитот го нема. Измамата за удирање и грабнување е една од најважните работи за да бидете свесни кога патуваат во Европа.

Како да се избегне ударот и фаќањето?

Оставете скапоцени добра во хотелската соба, и раширете сè што земате со вас: паричник во внатрешен џеб од јакна на пример.

Лион до Ница со воз

Париз до Ница со воз

Кан до Париз со воз

Кан до Лион со воз

 

Патување измама судрат и зграби во преполн простор

 

5. Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Ројот

Слично на ударот и фаќањето, измамата за рој, е кога одеднаш ќе ве преполни група странци, добро што ви изгледаат странци. Всушност, овие странци се познаваат доста добро, и убаво испланираше чудна средба, или рој. На овој начин изгледа тотално невино, додека сте опкружени и џепувани.

Ова обично се случува на преполно место, каде што оваа група се меша со толпата и хаосот. Тие почнуваат да се движат околу вас и всушност ви го одвлекуваат вниманието додека другите зграпчуваат сè. Чувањето на готовина на едно место е едно од најпознатите 10 патнички грешки што треба да ги избегнувате во Европа.

Како да се избегне измама од рој?

Едноставно, држете се подалеку од гужвите, и патент патент, или внимавајте на вашите работи, по можност, поставете каква било торба пред вас.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Ројот во Милано, Италија

6. Пријателскиот локален

Убавиот и пријателски странец е позната измама за патувања ширум светот. Без разлика дали шетате на Црвениот плоштад или Париз, секогаш ќе има пријателски расположен локален жител кој ќе им помогне да стигнат до Ајфеловата кула или да ви покажат добро време низ градот.

Згора на тоа, тие ќе бидат толку корисни во прикажувањето на сите големи клубови наоколу, дека ќе ја измамиш само следното утро, будење, и да забележите дека вашите пари исчезнаа. Така, соло патување на пример, низ целиот свет може да биде извонредна шанса да се сретнат со локалното население, но исто така може да се претвори во вашиот најлош кошмар.

Како да се избегне пријателската локална измама за патувања?

Средбата со локалното население на вашите патувања е одлична, и едно од најдобрите искуства. Сепак, бидете внимателни кому верувате, и поминете ноќи со. Авантура во чудна земја може брзо да се претвори во катастрофа, затоа бидете претпазливи.

Милан до Венеција со воз

Фиренца до Венеција со воз

Болоња до Венеција со воз

Тревизо до Венеција со воз

 

7. Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Измамата за нараквица

слободен сувенири од странска земја звучи неверојатно, но навистина нема бесплатни работи во светот во кој живееме. Затоа, не паѓајте на бесплатната измама за нараквици што обично вклучува локална жена да ви приоѓа насмеана, да ставам нараквица на вашиот зглоб.

Смешка и пријателска, тие ќе ви понудат автентични нараквици или ѓердани за да ги однесете дома, додека цело време нивната друга рака посегнува по вашиот паричник, и накит. Да се ​​понуди нешто убаво и бесплатно е одвлекување на вниманието и делува на многу невини туристи.

Како да се избегне измама за нараквица?

Не паѓајте на бесплатни сувенири, и само држи ги очите отворени, и kindубезно одбивајте да прифатите каква било бесплатна понуда од странци.

Нирнберг до Прага со воз

Минхен до Прага со воз

Берлин до Прага со воз

Виена до Прага со воз

 

8. Детето што моли

Облечен во бедна облека, валкани, молејќи за пари или храна, детето што моли е една од срцепарателните измами за патувања во светот. Од Европа до Кина, има деца што стојат покрај патот, пеење за еден долар на централните плоштади, или тропање на прозорецот на таксито.

Најчесто овие деца не се толку изгубени како што изгледаат, но беа испратени да играат улога. Очигледно, има деца кои навистина имаат потреба од храна и помош.

Како да се избегне измама за просење на деца?

Ова е незгодно затоа што светот е полн со сиромашни деца кои немаат друга опција освен да молат. Сепак, може да понудите да им купите оброк или да им помогнете на друг начин, отколку со давање пари. На овој начин, можете да ја проверите нивната реакција, и ако тие навистина имаат потреба или веднаш по паричникот на туристот.

Луксембург до Колмар со воз

Луксембург до Брисел со воз

Антверпен до Луксембург со воз

Мец до Луксембург со воз

 

9. Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Атракцијата е затворена

Однапред ги проверивте работните часови, но на ваше изненадување кога ќе пристигнете во храмот или кога купувате, некој од локалните жители ви кажува дека е затворен. потоа, кога ќе го видат вашето разочарување, тие нудат да ве одведат во друга фантастична одредница или продавница, дури и подобро од затвореното.

Локалното население може да понуди неверојатна авантура, но тие всушност ве откорнуваат, со барање на прескапа влезница, или ве носат на шопинг каде што добиваат дебела провизија.

Како да се избегне оваа измама за патувања?

Посета места надвор од тепаните е прекрасно, само проверете ја околината и дали има алтернативи. во прилог, однапред истражување за најдобри атракции за посета во Европа. Ако атракцијата е бесплатна, тогаш нема причина да се замени со прескапа, и истото за продавници со одлични критики.

Цирих до Луцерн со воз

Берн до Луцерн со воз

Geneенева до Луцерн со воз

Со воз до Констанц до Луцерн

 

Атракцијата е затворена измама за патувања

10. Дозволи ми да ја направам твојата слика

Патувањето соло може да биде прекрасно, и на моменти полн со жалење нема никој со вас да направи совршена слика за социјалните мрежи. Биг Бен или Фиренца во позадина, гледате наоколу, а потоа дојдоа до вас нудејќи да направат неверојатна слика, од одличен агол.

2 секунди подоцна, вашиот фотоапарат и сите одлични слики ги нема, затоа што убавиот странец истрча со нив. Ова може да се случи каде било во светот, на никого, бидејќи какви се шансите ова да се случи? но тоа го прави.

Како да се избегне оваа измама за патувања?

Побарајте други туристи, можеби и соло-патници, или парови. Ова е најбезбедниот начин да добиете совршена слика и да ја задржите камерата, и во замена, нудат да ја направат нивната слика.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

Дозволете ми да ги направам вашите измами за патување во слика

11. Патувања измами за да се избегнат низ целиот свет: Свитчеро

Најдобар начин за ракување со пари при патување е постојано да имате мали сметки со вас. Инаку, бидете внимателни со големи сметки, кога плаќаат таксисти или во локални ресторани. Може да дадете голема сметка за мала исплата, но приемниците ќе се преправаат дека ја исфрлаат големата сметка и ќе ја сменат за многу помала сметка. На овој начин, тие ги менуваат туристите.

Касиери, таксисти, или келнери, можат да бидат играчи во оваа измама за свичеро. Тука ќе бидете големиот губитник, ако не и внимателно.

Како да се избегне измамата за Свитхеро?

Наведете го износот на сметката што ја делите, и знајте ја промената што треба да ја добиете назад.

Лион до Тулуз со воз

Париз до Тулуз со воз

Убаво е во Тулуз со воз

Бордо до Тулуз со воз

 

12. Големи измами за патувања за да се избегнат ширум светот: Eелни студенти по англиски јазик

Тие зборуваат скршен англиски јазик, но ве молат да ги научите. Нестрпливите студенти по англиски јазик демнат во кафулиња и барови, ќе започне пријателски разговор со вас, и потоа побарајте од вас приватна лекција по англиски јазик во вашата хотелска соба.

Еднаш во хотелот, желниот студент по англиски јазик може да се претвори во ноќна капа, и ќе се разбудите со украден паричник и пасош. Вистината е невозможно да се подобри јазична вештина преку ноќ, па дури и некој сака да го вежба својот англиски јазик, оваа лекција не мора да се случува во хотелската соба или над алкохол.

Во заклучок, паметното патување е најдобриот начин за патување овие денови, насекаде во светот. Причината е што измамите за патувања стануваат сè потешки и потешки да се откријат. Тоа се рече, никогаш не било полесно да се патува низ светот отколку денес.

Цирих до Венген со воз

Geneенева до Венген со воз

Берн до Венген со воз

Базел до Венген со воз

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да ви помогнеме да ги испланирате вашите забавни места за посета и да го завршите вашето патување среќно избегнувајќи измами за патувања.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „12 големи измами за патувања за да се избегнат светски рамки“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Ftravel-scams-avoid-worldwide%2F- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/ru_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / ru да / FR / или де и на повеќе јазици.