Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 02/03/2023)

Пролетта е најдобро време за патување во Европа, но и сезона на банкарски празници. Доколку планирате да патувате во Европа помеѓу април и август, треба да бидете свесни за банкарските празници. Додека банкарските празници се денови за славење и фестивали, ова се и денови кога Европејците земаат слободно време за да патуваат. Така, ова може да влијае на работните денови на локалните бизниси, официјални сајтови, и јавен превоз.

Затоа, треба претходно да ја истражите вашата дестинација за одмор. Ова особено се однесува на празниците во месеците почнувајќи од април, за време на Велигден, до август. Внимателно прочитајте ги основните работи за се што треба да знаете за патувањето во Европа за време на банкарските празници.

Патување со воз за време на банкарски празници

Возовите сообраќаат вообичаено за време на празниците во Европа. Сепак, бидејќи банкарските празници се празници во Европа, Мештаните ја користат можноста да патуваат за време на празниците. Значи, ако датумите на вашето патување паѓаат на празници, подобро да избегнувате да патувате потоа 10 AM преку 6 премиерот. Згора на тоа, во текот на споменатите часови, може да има недостиг на билети за воз, па подобро е однапред да го купите билетот за воз.

сепак, празници се кога се одржуваат најзначајните фестивали во Европа. На пример, за време на августовските банкарски празници, шарените Карневалот во Нотинг Хил во Лондон, и фестивалот Gone Wild во Девон, се 2 од најдобрите фестивали за банкарски одмори во ОК.

Амстердам во Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Travelers Couple Admire View of Mountain Lake

Суштински банкарски празници во Европа

Денот на кралот во Холандија, април 27

првично Денот на кралот беше во спомен на петтиот роденден на принцезата Вилхелмина 1885. Од тогаш, Холанѓаните ги полнат улиците, особено во Амстердам, боење на каналите во портокалова боја, Официјална боја за Денот на кралот. Значи, пред да замине во Амстердам, однапред резервирате билети за воз, и билети за брод, да го искористите најдоброто од вашето време.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Денот на Бастилја во Франција, јули 14

Најважниот национален празник во Франција, Bastille Ден, Оттогаш е причина да се излезе на улиците на Париз 1789. Патниците од цела Франција и пошироко патуваат во Париз за да се восхитуваат на светлата на Ајфеловата кула на Денот на Бастилја. Плановите за овој ден започнуваат со месеци однапред. Ако мислите дека Париз е преполн на Денот на вљубените или Божиќ, тогаш Денот на Бастилја е на сосема друго ниво.

Амстердам до Париз возови

Лондон до Париз возови

Ротердам во Париз возови

Брисел во Париз возови

 

Белгиски национален ден, јули 21

Денот на независноста на Белгија е банкарски празник, еден од 10 во земјата. Додека локалните жители слават низ целата земја, можете да ја очекувате највозбудливата прослава во Брисел, каде воени поворки, белгиски надлет, и се случува огномет. Така, ако сте подготвени да патувате во Белгија во јули, 21-ви е датум за паметење и однапред да резервирате билети за воз за Брисел.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

 

Amsterdam Open Boat Tours

Летни одмори во Европа

Јули-август е најпрометниот период од сезоната на патувања во Европа. Бидејќи училиштето е надвор, повеќето луѓе претпочитаат патување во Европа со деца за време на летните одмори. Значи, Европа е многу пренатрупана, и ова е и покрај фактот што и Европејците го одвојуваат ова време за да патуваат. Вториот може да работи за ваша корист. Еден од најдобрите начини да се доживее Европа е како локален, што значи дека можете да ја искористите можноста креативно да патувате. За да се разјасни дополнително, еден од повеќето креативни начини за патување е со размена на домови со европско семејство кое патува во странство, и ова функционира и ако сте од и надвор од Европа. Сепак, ова бара однапред планирање и истражување за да го пронајдете вашиот дом далеку од дома.

 

Најдобрите дестинации за банкарски одмори

Повеќето луѓе патуваат во европските главни градови или крајбрежни дестинации. Сепак, Европа има многу убави и посебни места надвор од вообичаената патека. Значи, најдобрите дестинации за банкарски одмор се скриените скапоцени камења во Европа што можете да ги посетите на долго или кратко патување со воз. На пример, Дуч села, средновековни замоци во Германија, и бујните француски долини се неколку места каде што можете да избегате од гужвата.

Дополнителни одлични дестинации за банкарски одмор се Националните паркови на Алпите. За разлика од националните паркови во САД или Азија, со воз можете да стигнете до кој било национален парк. Без разлика дали ќе се одлучите за Швајцарецот, француската, или италијанските Алпи, запомнете дека за време на празниците и локалните жители патуваат наоколу. Значи, планирајте го вашето патување со воз однапред.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

Суштински совети за планирање на вашето прво патување за банкарски одмор

Како што споменавме порано, планирањето однапред може да ве однесе до одлични места во Европа. Значи, првото нешто прво е да седнете и да направите план за патување, вклучувајќи ги сите места што сакате да ги посетите и правите. Второ, направи список пред поаѓање за сите неопходни работи за патување што резимира сè што мора да направите пред да патувате. Ова може да вклучува резервација на билети за воз и избор на тип на сместување.

По завршувањето на овие два важни чекори, Следниот чекор во планирањето на вашето прво патување за банкарски одмор е да проверите дали има посебни работни часови за банкарски празници за главните локации. Иако има мали шанси некои места да бидат затворени, повеќето знаменитости се отворени како и обично или ќе работат како во недела. Овие информации ќе ви помогнат да го испланирате вашиот план за патување.

Во заклучок, банкарските празници се национални празници во Европа. Додека јавниот превоз, како возови, работи како и обично во повеќето земји, возовите се многу зафатени бидејќи и Европејците одвојуваат време за патување. Затоа, планирањето однапред е најдобриот начин да се осигурате дека имате фантастичен одмор во Европа.

 

Неверојатно патување со воз започнува со наоѓање на најдобрите билети за воз на најубавата и најудобна железничка рута. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз и да ги најдете најдобрите билети за воз по најдобри цени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Патување во Европа за време на банкарски празници“ на вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/патување-во-европа-за време на-банкарски-празници/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / pl во / tr или / de и повеќе јазици.