Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 25/01/2021)

Возовите во Париз и Ница се поврзани со брз и ефикасен воз систем, така што посетата на двете провинции одеднаш никогаш не била бполесен. Овие две спротивставени региони привлекуваат илјадници посетители секоја година. Ница се наоѓа во срцето на зашеметување француската ривиера во јужниот дел на Франција. Париз е главен град и најголем град на Франција, се наоѓа на реката Сена, во северниот дел на Франција. Тоа е тешко да се избере помеѓу романтичен град на Париз и во крајбрежните убавина на Ница, но со туристички воз, вие не мора да се. За да бидете сигурни дека имате најспектакуларните патување, имаме неколку совети за патување со воз од Париз до Ница.

 

Изберете го вистинскиот воз за патувањето

Општо, сите возови во Франција се на време, удобно и разумни цени. Патување од Париз до Ница можете да се обратите директно на брзина воз како што возот ТГВ или, можеш побавно регионални возови, со можност да видите некои чудесната поврзување градови. Вие исто така може да се земе во текот на ноќта воз. На воз ТГВ истечува меѓу 8 до 10 пати на ден од станицата Париз Гаре ду Норд до станицата Ница Вил. Овој воз ќе стигне до Ница за околу пет часа. Најбрзата автобуска врска ќе ве однесе од Париз до Ница за дванаесет часа.

Лион Ница возови

Париз до Ница возови

Авињон во Ница возови

Марсеј во Ница возови

 

патување со воз од Париз до Ница со ТГВ и СНЦФ

 

Размислете да застанете на градовите на патот кон убаво

Може да патувате директно од Париз до Ница со воз или да застанете во прекрасните градови Марсеј и Лион, наместо тоа. Изборот е твој! ако имате некои слободно време, разгледа во посета на еден, или дури и две, од овие убави француски градови на вашиот начин на Ница од Париз. Марсеј е крајбрежен град со меѓународен атмосфера која нуди најмногу убава глетка. Theелезничката станица има багаж гардероби па запирање исклучи тука за неколку часа не може да биде поудобно.

Цирих во Париз возови

Женева во Париз возови

Монпелје во Париз возови

Ница во Париз возови

 

Вашата последна станица е убаво кога се патува со воз од Париз до Ница

 

Исто така, ќе помине низ Лион на вашиот начин на Добар. Ова просперитетна и напнат градот е дефинитивно вреди да се истражува. Овој град е уште еден центар во Франција за уметност и историја и е признаен за неговата светска класа кујна.

 

Дозволете некое време на станицата кога патувате од Париз до Ница со воз

железнички станици во Париз се големи и може да бидат доста збунувачки ако не сте биле таму пред. Осигурајте се да ја пристигне на почетокот за да дознаете од која платформа ќе замине вашиот воз.

Дижон во Париз возови

Ремс во Париз возови

Лил во Париз возови

Патувања во Париз возови

 

железничка станица во Париз, кога ќе почнете да ви патување со воз од Париз до Ница

 

Исто така, ќе ви треба малку време за да го потврдите вашиот билет пред патувањето освен ако не сте го купиле на Зачувај воз. Во случај да сте ги купиле билетите на старите жолти машини „компостажа на заготовки“ што обично се непосредно пред да стигнете до платформата. Ако имате билет што сте го купиле со „Зачувај воз“, самиот инспектор во возот ќе потврди и провери дали вашата етикета важи во возот.

 

Размислува за патување со воз од Париз до Ница? Оди до Зачувување на воз онлајн да ги провериме сите наши ексклузивни цени и да почне планирање вашиот следен авантура! Постојат многу попусти цени на располагање низ различни железнички мрежи во Франција. исто така можете да внимавате на најновите попусти следејќи ги нашите Фејсбук и Твитер страници исто така.

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Ftraveling-train-paris-nice%2F%3Flang%3Dmk – (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml и можете да го промените / де да / FR / или es и на повеќе јазици.