Време на читање: 3 минути
(Последно освежено на: 30/10/2019)

Подземни уметност во метро станици се чини да биде новиот музеј на луѓето. Тие стануваат новата мора да се види дестинации за уметност и дизајн ентузијасти. Кој би помислил? Некои од најинспиративните јавни простори, инкорпорирање на големи уметност и дизајн може да се најде во многу градови метро станици. Згора на тоа, Подземни уметност носи се повеќе од една поздравниот на боја на метрото.

Метро станици се види пораст во ridership и туризмот. Затоа, како резултат, тие се види пораст во смисла на заедницата.

Уметност во транспортот, исто така може да доведе до намалување на многу други начини, како: емисиите на стакленички гасови, вандализам, и патнички здодевност! Придобивките чини дека се бескрајни! Која е причината зошто ние сме возбудени за да ги споделиме нашите најдобри зема од подземни уметност – Фасцинантен метро станици.

 

Квалитет Транспорт = квалитетот на животот

Според една студија направена од страна на Институтот за урбанизам на Франција. Парижаните трошат во просек 23 дена во годината за превоз. И ова не е исклучок. Луѓето од целиот употреба светот јавен превоз се менуваат на работа.

Дали знаеше: дека студиите покажаа дека квалитетот на превозот директно влијае на квалитетот на животот на корисниците на транзит? на искуство на патување од транзит треба да биде атракција во себе. "Јавна уметност може да се извлече на идентитетот на простор, да помогне во разбирање на историски или културно значење од соседството и нејзините жители. "

Подземни проекти уметност може да се најде целиот свет. од скулптури, мозаици, слики. На поголеми вложувања како инсталации, гравури, и релјефи. Еве некои од нашата зема.

 

метрото ескалатори

 

подземни уметност – Фасцинантен метро станици: Стокхолм, Шведска

Тоа нема да биде изненадување за некои од вас дека Шведска е прв на оваа листа да се истражуваат Подземни уметност. Ако се погледне под шведскиот главен град, ќе најдете една сложена мрежа на подземни железнички сообраќај.

Постојат повеќе од 90 од 100 станици на 110 километри систем Доводниот тунел. Тие понекогаш се нарекува "најдолгата уметност во светот Галерија". Тие се украсени со слики, инсталации, мозаици, и скулптури од 150 уметници од 1950.

 

подземни уметност во Шведска

 

Еве некои слики од неверојатни Подземни уметност

 

подземни уметност - Фасцинантен метро станици

смирувачки метро станица

под земјата внатрешен дизајн

 

Чувство инспирирани да се истражуваат овие прекрасни парчиња уметност Подземни? Зачувај воз може да ви одам таму! Резервира билет за воз во минути, без скриени трошоци!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Funderground-art-subway-stations%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / es да / де / или тоа и на повеќе јазици.