Време на читање: 8 минути
(Последно освежено на: 25/06/2021)

Шарени, егзотични, и извонредни по одликите и местото на живеалиштето, ќе ги најдеш овие 12 животните најуникатните животни што може да се видат во Европа. населувајќи ги најдлабоките океани, највисоки Алпи, или одмарање во зелените европски шуми, не заборавајте да бидете во потрага по овие неверојатни диви животни на вашата следна ескапада во Европа.

 

1. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Европски рис

Населување во Швајцарија, Франција, Италија, и Чешка, европскиот рис е единствена дива мачка. Рисот има кратка опашка, кафеаво крзно со дамки, толку лесно да се забележат во снежната зимска шума.

Оваа дива мачка ќе ја најдете фасцинантна раса на домашна мачка, и дивиот забележан гепард.

Каде можам да го видам европскиот рис во Европа?

На баварската шума е неверојатно место за забележување на рисовите и нивните потомци.

Дизелдорф до Минхен со воз

Дрезден до Минхен со воз

Нирнберг до Минхен со воз

Бон до Минхен со воз

 

European Lynx in the snow is a Unique Animals To See

 

2. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Пуфин

Овие прекрасни суштества најдобро можете да ги забележите од средината на април покрај крајбрежните карпи. На пример, Островот Скомер во Западен Велс е прекрасна дестинација за фотографирање на дивиот свет и пуфин. во прилог, брегот на Бретања е уште една неверојатна локација за восхит на морската птица во Атлантикот.

Пафините достигнуваат до 30 см во должина и 20 см во висина. Згора на тоа, со портокалов клун и кругови на очите, ќе откриете дека е многу лесно да ги забележат овие прекрасни морски птици на карпи покрај океанот. со 90% на целото глобално население во Европа, можете да му се восхитувате на целата колонија покрај крајбрежјето на Европа поголемиот дел од годината.

Каде можам да видам пуфини во Европа?

Брегот на Бретања во Франција и островот Скомер се одлични места каде може да се види Пафинот.

Амстердам до Париз со воз

Лондон до Париз со воз

Ротердам до Париз со воз

Брисел до Париз со воз

 

Puffin is a Unique Animals To See In Europe

 

3. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Саига

Саигата е единствена антилопа, за жал,, загрозени во денешно време. Саигата е една од 12 најуникатни животни што можете да ги видите во Европа. Со својот необичен нос, ова уникатно животно може лесно да се прилагоди на студената и топла клима, бидејќи формата на носот служи за оваа намена.

Затоа, Саига нема фиксен дом и може да мигрира до 1000 км помеѓу летото и зимата. Згора на тоа, може да пешачи десетици километри на ден и е претежно активен во текот на денот. Интересен факт за Саигата е дека покрај растенијата и тревата, јаде отровни растенија на други животни.

Каде можам да ја видам Саигата во Европа?

Саигата можете да ја забележите во прекрасните карпатиски планини и шуми.

 

Saiga is the wild in Europe

 

4. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Боровата куна

Ако случајно пешачите низ европските шуми и шуми, најверојатно ќе се сретнете со уникатната борска куна. Pine Martens живеат во дупки на дрвјата и се доста добри алпинисти, па не заборавајте да погледнете нагоре ако сакате да го забележите ова специјално суштество.

Pine Martens се во костен-кафеава боја, со светло жолта лигавка околу вратот. Затоа дури и во шумите, ќе биде тешко да се пропушти ова фасцинантно животно на гранка од дрво, со таа жолта лигавка.

Каде можам да ги видам боровите од бор?

Високите планини во Шкотска и Ирска, се најдобрите места за да ја видите борната куна.

 

The Pine Marten is among the Unique Animals To See In Europe

 

5. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Европски зелен гуштер

На 40 големина см, ќе биде навистина тешко да се пропушти европскиот зелен гуштер. Овој уникатен гуштер има светло зелен грб и жолт стомак. Интересно, за време на сезоната на парење, мажјаците ја менуваат бојата во светло сина.

Зелениот гуштер живее на голема надморска височина од 2000 метри, така, додека пешачите нагоре во австриските планини, не заборавајте да погледнете наоколу. Ако патувате од есен до зима, тогаш најверојатно ќе ги забележите овие гуштери во пештери и суви скривалишта. Сепак, во летото, почнувајќи од март, овие убавици ќе се загреваат на сонцето.

Каде можам да го видам зелениот гуштер?

Овој зелен гуштер можете да го забележите како седи на сонце на карпи, низ цела Европа, Австрија, Германија, до Романија, и Турција.

Салцбург до Виена со воз

Минхен до Виена со воз

Грац до Виена со воз

Прага до Виена со воз

 

the gorgeous European Green Lizard

 

6. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Пинк фламинго

Прекрасните розови фламинга живеат во една од најдобри природни резервати за диви животни во Европа. Розовите фламинга живеат со неверојатни диви коњи во резерватот Камарг во Франција. Розовиот фламинго стана симбол на Камарг, во неговите живописни розови бои.

Во лагуните, мочуриште, или летање нагоре, покажувајќи ја нивната убавина, розовиот фламинго е прекрасна глетка. Додека шетате низ 4 патеки во Камаргу, брзо ќе разберете зошто оваа птица е една од 12 најуникатни животни што може да се видат во Европа.

Каде можам да го видам розовиот фламинго во резерватот Камарг?

Камаргу е огромен природен резерват во Франција. Со цел да се види оваа уникатна птица, главата кон Орнитолошки парк.

Лион до Тулуз со воз

Париз до Тулуз со воз

Убаво е во Тулуз со воз

Бордо до Тулуз со воз

 

Flying Pink Flamingo

 

7. Китови во Ирска

Ако случајно пловите во Јужна Ирска, некаде во далечината, вртоглава глава може да се појави од под вода. Ова може да биде кит кит, величествениот и огромен кит што живее во океанот околу Ирска.

И покрај нивната импресивна и застрашувачка големина, 12-16 метри, тие се безопасни и нежни. Овие прекрасни китови пристигнуваат кон крајот на есента, пеејќи ги нивните сложени песни, трајни помеѓу 10-20 минути.

Каде можам да го видам кит кит?

Шкотска, Ирска, Англија е одлична за гледање китови.

 

 

8. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: волци

Фасцинантно и застрашувачко, волците се едно од загрозените животни во Европа. Овие уникатни животни лесно се прилагодуваат на секое живеалиште, во нивните маскирни бои, и големи по големина. Постојат многу раси на волци, но просечен волк може да достигне и до 70 килограм.

Волците живеат во шумите, во пакувања, и се сметаат за високо заштитени животни во Европа. Постојат конзерваторски центри и резерви за заштита на волците и обезбедување на нив најдобри услови за да не исчезнат тотално.

Каде можам да видам волци во Европа?

Лигурија регион во Италија, баварската шума, а Полска се волците’ склопот на живеалиште.

 

Special Wolves Animals To See In Europe

 

9. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Делфини

Прскање и пеење во водите на крајбрежјето на Италија, прекрасните делфини се прекрасна глетка. Додека сите веројатно виделе делфини на слики, водни паркови, или зоолошки градини во Европа, ништо не се споредува со пловењето и воодушевувањето на овие прекрасни суштества.

Најдобро време да се видат делфини е летото кога е потопло, и може да одите на турнеја со брод што гледа делфин.

Каде можам да видам делфини во Италија?

На прекрасни брегови на Синке Тере и морето Лигурија се совршено место за да се видат диви делфини Во Италија.

Ла Специја до Риомаџоре со воз

Фиренца до Риомаџоре со воз

Модена до Риомаџоре со воз

Ливорно до Риомаџоре со воз

 

Dolphins in Italy jumping over water

 

10. Ајкули на баскирање

Кога повеќето луѓе ќе слушнат “ајкула” најприродната реакција е пискливост и страв. Сепак, моќната ајкула Баскинг може да биде огромна и застрашувачка по големина, но оваа ајкула јаде само планктон.

Затоа, може да се чувствувате тотално безбедно околу овие 12 тонови и 12 метри риба. Ајкулата Баскинг е втора по големина ајкула во Велика Британија, и најдобро се гледа од карпи во лето. Значи, ако видите голема триаголна перка и сиво тело, потоа мавтајте здраво и подгответе ја камерата за предвремена ајкула Баскинг.

Каде можам да го видам Баскинг Ајкула Ин Велика Британија?

крај бреговите на Корнвел, Островот на луѓето, и многу од бреговите на Западна Англија, може да видите ајкули кои се топат во нивното природно живеалиште.

 

Basking Sharks looks similar to whales

 

11. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Волверин

Неред, Неред, е прекар на волчицата на латински јазик, преведено на Глутен. Ова необично име одговара на најголемиот член во семејството Мустелиди – совршено бидејќи имаат необичен голем апетит.

Од оваа причина, волчиците можат да патуваат далеку во потрага по храна, и сега може да се најде низ цела Европа.

Каде можам да ги видам Wolverines?

Општо, популацијата на волци е концентрирана во Русија, тајгата, и Азија. Згора на тоа, исто така можете да видите волковини во паркот за диви животни во Велика Британија.

 

Wolverine is a Rare and part of the Unique Animals To See In Europe

 

12. Уникатни животни што може да ги видите во Европа: Алпски коски

Високо нагоре 4000 метри, помеѓу снежните планински врвови, до карпести карпи, ќе го најдете алпскиот јаглен. Со рогови кои можат да пораснат и до 140 цм, оваа планинска коза е едно од најимпресивните и најуникатните животни во Европа.

Прво, населувајќи ги европските Алпи, алпскиот јаглен, не е толку лесно да се забележат во споредба со ајкулите Баскинг и зелените гуштери. Освен, нивните копита го олеснуваат ајбексот да се искачи и да избега од предаторите во карпестите Алпи.

Каде можам да го видам алпскиот коски?

Италијанските Алпи и швајцарските Алпи има неколку неверојатни гледишта за гледање на диви животни и алпски коски.

Цирих до Венген со воз

Geneенева до Венген со воз

Берн до Венген со воз

Базел до Венген со воз

 

Mountain Alpine Ibex

 

овде, во Зачувај воз, ние ќе бидеме среќни да помогнеме во планирањето на патувањето до најдобрите места за гледање на дивиот свет. Патувањето со воз низ Европа е идеално за патување во природните живеалишта на овие уникатни животни во Европа.

 

 

Дали сакате да ја вметнете нашата објава на блогот „12 најуникатни животни што може да се видат во Европа“ на вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Funique-animals-europe%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / FR до / ES / или де и на повеќе јазици.