Време на читање: 4 минути
(Последно освежено на: 06/08/2021)

Ако живеете во Европа и имаш викенд да ги поштеди (или на целата недела!), рече “Да” за посета на Ватикан преку железнички и уживајте во неа целосна брзина!

 

Планирање на посетата на Ватикан?

Бидејќи 1929 Ватикан е независна држава, а најмало во светот. уште, кои никогаш намалена слава, убавина, и неверојатно инспиративна културни и историски значење. Иако се протега во текот на само 0.44 квадратни километри, Ватикан има многу атракции за чување туристи зафатен: од Свети. Базиликата на Петар на Сикстинската капела (и сè друго во меѓувреме), ќе ви се допаднат секој втор потрошени во Ватикан.

Што се однесува до Посета на Ватикан преку железнички оди, таму е модерен електричен воз достапни за сите ентузијасти Ватикан. Возот го поврзува градот Ватикан железничка станица со папските вили.

Еве неколку ѕвезда атракции во Ватикан сакате да го посетите и добиете најмногу од вашето искуство во Италија.

 

 

Св. Peter’s Basilica is the most known when Visiting the Vatican

Величествената St. Базиликата Петар е централен дел на Ватикан, изграден на она што се смета да биде каде St. Гробот на Петар.

Св. Базиликата Петар практично е збир на работа познати уметници ". Апсолутно стравопочит-штрајкувачи, на уметноста во St. Петар’s Базилика започнува пред вас внесете црквата. Прво ќе се види статуа на Константин Бернини заедно со остатоците од мозаикот Џото е над влезната врата. Тие го красат трем, и 185m долго и 46 високи наосот се издига купола 119 метри над! Природно, таму е исто така познатата Пиета на Микеланџело дека ти ќе не веруваат очите! Види богато украсени капела на Светата Тајна, прекрасен барокна бронза Baldacchino Бернини, папската олтарот и многу повеќе.

Римини во Рим возови

Фиренца во Рим возови

Верона во Рим возови

Неапол во Рим возови

 

Сикстинската капела

Спектакуларни во свој ред, Систинската капела е уште еден сајт ќе добиете за да се види дали ќе преку железница го посетуваат градот Ватикан. Изградена од страна на папата Сикст IV во 1473-84 и реставрирани од 1980 до 1994, Систинската капела има фрески од многу уметници. Дали имиња Микеланџело, Перуџино, Pinturicchio, Ботичели, Rosselli, Ghirlandaio, и Signorelli значи ништо? Па, тие помогнаа да се направи на ѕидовите на Сикстинската капела на врвот на сликата ренесансата. Страшниот суд Микеланџело насликани внатре капела се смета најдраматичните и најзначајните постигнувања на европската уметност.

Систинската капела е местото каде што ќе се одржи на конклавата за избор на папа. Дневно, стотици туристи тоа му се восхитувам, и - може да биде еден за нив, премногу!

 

во посета на Ватикан пред seeings

Museo Pio Clementino while Visiting the Vatican

Еден од најдобрите работи за време на посетата на Ватикан со железница е тоа што ви овозможува да се види речиси сите основни знаменитости во Ватикан.

Музеите во Ватикан имаат систематски приказ за аранжмани дизајниран од папите Климент XIV и Пиј VI од 1769 до 1799. овие галерии се богатство-ризница на значајни дела и истакнување само неколку е многу тешко! Секој има нешто уникатно да понуди:

  • Sala на Croce Greca држи богато украсени црвени порфир саркофазите на ќерка на Константин, Констанциј, и неговата мајка
  • Sala деле муза покажува Белведере Торзо, од првиот век п.н.е.-Микеланџело восхитуваат работа од страна на Аполониј од Атина
  • Gabinetto деле Maschere има славно мозаичен под на театарските маски од Вила Адријана во Tivoli
  • Cortile del Белведере држи Аполо Белведере, еден од најпознатите статуи во Ватикан
  • Galleria деле Статуата карактеристики на најдобрите антички свеќници – на Барберини канделабри – исто така, од Вила Адријана на Тиволи

Милан во Рим возови

Болоња во Рим возови

Сиена во Рим возови

Lucca во Рим возови

 

Папскиот Вила Барберини

папата летна резиденција, Папскиот Вили – Барберини градини е отворена за јавноста од март 2014. Влезот е вид на тешко да се најде, како што не се обележани. Градините на ова прекрасно место завршија 2000 години стар, изникнуваат во текот на три нивоа. Тие се прекрасни и добро утврдени, и конечниот ниво покажува на печатите на разни папи кухо во жива ограда.

 

Да уживате во вашето патување додека го посетувате градот Ватикан преку железница, Пребарувајте го вашето потекло и изберете го Рим Зачувување на железничката веб-страница на книга билет за воз рок од неколку минути и да почне вашиот Ватикан возбуда порано отколку што би се очекува!

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост на вашата страница, потоа кликнете овде: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fvisiting-vatican-rail%2F%3Flang%3Dmk– (Движете се надолу за да ја видите Вградување законик)

  • Ако имате веб-сајт, можете да се поврзете со нашите Зачувај воз RSS наслови.
  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/nl_routes_sitemap.xml и можете да го промените / nl на / де / или тоа и на повеќе јазици.