Време на читање: 7 минути
(Последно освежено на: 13/05/2022)

Патувањето е фантастичен начин за откривање култури, места, и луѓето. Кога патуваме, учиме толку многу што понекогаш се чини невозможно да се потсетиме на сите прекрасни места и работи што сме ги направиле. Сепак, овие 10 начините за документирање на спомените од патувањето ќе направат вашите спомени да живеат засекогаш, во твоето срце, и дома. Од scrapbooking до социјалните медиуми, постои неверојатен начин секој патник да ги преживее моментите кога и да посакате.

 

1. Начини за документирање на спомени од патување: Патувачки весник

Запишување мали анегдоти од вашите патување низ Италија, или пивска градина во Прага, сеќавајќи се на начинот на кој грееше сонцето тој ден, или вкусот на пивото затоа што малите нешта го прават патувањето незаборавно. Водењето дневник за патување е одличен начин да ги документирате вашите спомени од патувањето.

Секојдневно пишување во патничкиот весник, или посебни моменти, се зависи од вас. Некои уживаат да пишуваат резиме на најважните моменти на денот, на крајот на денот, додека други со себе носат мала тетратка, да може се да документира кога ќе се случи ако има тенденција да се заборават имињата на местата, и луѓето, настани. Колку е прекрасно да се движите низ дневникот за патувања дома, или дури и во друга точка од вашето патување, и запомнете ги прекрасните луѓе што сте ги запознале, и посетените места, и навистина видете колку далеку сте патувале.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион во Прованса возови

Марсеј Прованса возови

 

Document Your Travel Memories In A Travel Journal

 

2. Направете книга за отпадоци за патување

Мешање фотографии, картички, мапи, или разгледници во лексикон е забавен начин за документирање на спомените од патувањето. Згора на тоа, ако сте а креативна личност, тогаш најверојатно ќе создадете извонреден лексикон. На сличен начин, на незаборавни места ги збогатуваме нашите животи и додаваме слоеви на нашиот идентитет како луѓе, и патниците, а исто така и слоевите што ќе ги додадете во книгата за белешки. Слоеви на налепници, парчиња хартија, слики, и пишани спомени, ќе додаде на личноста што сте, и вашиот внатрешен свет.

во прилог, белешките се фантастичен начин да ги споделите вашите патувања со пријателите и семејството. Приказните од вашите патувања оживуваат во лексикон, прозорци кон погледите, културата, заедници, и моменти, носете шарен живот, и може да направи лексикон авантура, мистерија, и фасцинантна книга за да им ги донесе местата на луѓето што не патувале таму.

Милан во Неапол возови

Фиренца во Неапол возови

Венеција во Неапол возови

Пиза во Неапол возови

 

A Travel Scrap Book

 

3. Дизајнирајте го вашиот фото албум

Пишувањето може да биде предизвик за некои луѓе; наоѓање на вистинските зборови, или способност за пауза за време на патувањето за пишување. Сепак, фотографирањето е лесно, брзо, и забавно да се прави кога патувате. Затоа, фото албумот е одличен начин за документирање на спомените од патувањето.

Со еден клик ја доловувате убавината на плажата во Ирска или Тоскана на зајдисонце. потоа, можете да ги изберете најспецијалните фотографии, и соберете ги во дигитален албум, со мали ноти, датуми, и мали потсетници кои ќе ви помогнат да ја споделите приказната за вашето патување. Згора на тоа, албумот со фотографии не зазема премногу простор за складирање, и можете да го ставите на масичката, или креирајте уникатна полица за сите ваши фото албуми за патување.

Амстердам до Лондон возови

Париз во Лондон возови

Берлин до Лондон возови

Брисел за Лондон возови

 

Design Your Photo Album

 

4. Начини за документирање на спомени од патување: Илустрации

Седење во градините на Версај или уживање во Поглед на брегот на Амалфи – 2 од најнеобичните места во Европа, добивате ненадеен нагон да ја доловите прекрасната глетка. Значи, во моменти како овие, можете да извадите џебна тетратка и да почнете да ги отстранувате моментите и местата пред вас.

Додека дудлирањето звучи како многу креативен начин да ги документирате вашите спомени од патувањето, не мора да бара да имате талент за сликање или илустрација. Згора на тоа, вашите илустрации не мора да бидат на исто ниво со илустрациите на Моне. Бидејќи најважното нешто за илустрација на спомените од патувањето е тоа што тие се лични, и имајте полица полна со ваше патување кое илустрира за да се потсетите на неверојатните патувања низ Европа.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Document Your Travel Memories In Illustrations

 

5. Собира и прикажува разгледници

Закачете ги на фрижидер, направи колаж за дневната соба, или ѕид за инспирација, разгледници се прекрасни сувенири. во прилог, разгледниците се еден од најдобрите начини за документирање на спомените од патувањето, лесно се добиваат, и бараат нула напор од ваша страна. Се продава во секоја продавница за подароци, и уличен пазар, разгледниците се популарен сувенир, да се сеќавам на патувањето.

Нант во Бордо возови

Париз во Бордо возови

Лион во Бордо возови

Возови од Марсеј до Бордо

 

Collect And Display Postcards

 

6. Начини за документирање на спомени од патување: Влогирање

Водење видео блог, или со други зборови, блогирањето е одличен начин за документирање на спомените од патувањето, да трае цел живот. Земи камера, или телефон со врвна камера, и креирајте сметка на YouTube за да ги прикачувате вашите видеа за патување, и вашите авантури ќе живеат вечно. Влогирањето ви овозможува да ги изберете најдобрите рамки, раскажувај ги приказните, и документирајте ги моментите – од ваша гледна точка.

Згора на тоа, блогирањето е фантастичен начин за споделување места со светот. Прво, блогирањето е лично и не носи скриена маркетинг агенда. Второ, блогирањето им ги покажува на луѓето помалку познатите факти и анегдоти зад популарните места ширум светот. Значи, блогирањето е одлична еколошка алатка, што ви овозможува да споделувате приказни за одредена култура, бесплатно, и агендата, со свет на патници.

 

 

7. Блогирање

Друга форма на блогирање и дигитална форма на патничко списание е блогирањето. Бројот на блогови во живо денес е извонреден, па можете да најдете многу примери на блогови за патувања на интернет ако не сте сигурни како да започнете свој блог за патување. Во мало, лесно можете да започнете свој блог на WordPress, прикачете слики од патување, маршрути, мисли, и повеќе.

Главната разлика помеѓу блогирањето и патничкото списание е тоа што блогот е онлајн медиум, и достапни за целиот свет на веб. Вашите лични мисли можат да станат вирални, и има многу следбеници, кои ќе сакаат да читаат и ќе се инспирираат од вашите спомени од патувањето.

Луксембург, Брисел возови

Антверпен во Брисел возови

Амстердам возови во Брисел

Париз во Брисел возови

Working On Your Laptop On A train

 

8. Начини за документирање на спомени од патување: Инстаграм

Најмоќните медиуми во современиот свет се социјалните медиуми, и ако да бидам попрецизен, Инстаграм. Денеска, можете да прикачите какви било информации што сакате за кое било место во светот, на Инстаграм. Згора на тоа, патувачки блогери и туристички инфлуенсери’ најдобриот начин за документирање на спомените од патувањето е преку поставување приказни, макари, и објави на Инстаграм.

Оттука, креирајте си шарена и забавна страница на Инстаграм, да ги документирате вашите патувања, и скапоцени спомени. Замислете само колку убаво ќе биде гледањето низ шарената страница, гледајќи ги сите кратки видеа, и снимки што сте ги направиле за време на вашето патување, во месеците, па дури и годините што доаѓаат по вашите патувања.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Document Your Travel Memories On Instagram

 

9. Креирај кутија за спомени

Карти, разгледници, а билетите за музеи се само неколку од работите што некои од нас сакаат да ги чуваат од нашите многубројни патувања низ светот. Неверојатно е како едно мало парче хартија или картичка може да ве врати со километри наназад, на различна култура, времиња, и моменти. Значи, наместо сите овие убави спомени да се изгубат во ранецот, или паричник, создавањето кутија за спомени е прекрасен начин да се документираат сите овие спомени од патувањето, и чувај ги од штета.

На пример, можеш да земеш стара кутија за чевли, украсете го, ставете ги сите ваши спомени од патувањето внатре, потоа прикажете ги на полица. Друга идеја за кутија за спомени е изработка на кутија од рециклирано дрво, па затоа е и еколошки и креативен. Како и да е, кутија со спомени е една од 10 специјални начини за документирање на спомените од патувањето.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

Memories Box

 

10. Апликација за патување за следење на турнеја

Холандско патување Почни Polarsteps е еден пример за тоа како можете да ги документирате спомените од патувањето во брзиот технолошки свет во кој живееме. Апликацијата Polarsteps овозможува следење на вашите чекори, мисли, идеи, посетените места, и многу повеќе од удобноста на вашиот телефон, со еден клик. Еден неверојатен резултат од следењето на вашето патување е неверојатен фото албум за патување, на крајот, дизајниран и направен од вас, од вашите омилени моменти.

Да заклучи, разновидноста на начини за документирање на вашите спомени од патувањето, од првиот чекор е бесконечен. Од апликации до стари и добри туристички дневници, можете да изберете кој било од овие 10 начини споменати погоре, да документира, споделување, и повторно доживејте ги вашите неверојатни патувања низ светот.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да планирате незаборавно патување низ Европа, каде што можете да создадете животни спомени.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „10 начини за документирање на сеќавањата на патувањето”На вашата страница? Можете или да го преземе нашата фотографии и текст и ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmk%2Fways-document-travel-memories%2F – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/es_routes_sitemap.xml, и може да ги смените / овите во / fr или / de и повеќе јазици.