Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 21/10/2022)

Откако со месеци го планиравте вашиот одмор во Европа, најлошото нешто што може да се случи е одложувањата и, во најлошото сценарио, откажувања на патувања. Возот штрајкува, преполни аеродроми, и откажани возови и летови понекогаш се случуваат во туристичката индустрија. Еве во оваа статија, ќе советуваме што да правиме во случај на штрајк на воз во Европа и Обединетото Кралство.

 

Штрајкови на возови во Европа & ОК:

До сега, 2022 ќе биде запаметена како година кога туристичката индустрија процвета поради релаксирањето на Ковид-19, но тогаш секогаш имаше некои штрајкови поради преоптоварувањето во оваа индустрија. Во јули 2022, беше најавено дека железничките работници и персоналот првпат штрајкуваат во 25 години. Како резултат на тоа, ова влијаеше Еуростар, меѓуградски возови, метрото, автобуски превоз, и сообраќајот низ Британија.

Сепак, Англија не е сама во овој хаос. Железничари во Холандија, и Италија протестираа во август и септември 2022. Така, регионални возови од Амстердам до Ротердам, Милано, и другите регионални возови ја прекинаа својата услуга помеѓу 1 ден до 3 денови.

 

Зошто има штрајкови со воз во Европа?

Причините за штрајкови на возови во Европа се различни. Сепак, главните причини за штрајковите на возовите се ниските плати, насилство врз персоналот на железницата, инфлација, и зголемените трошоци за живот. На пример, штрајкови на возови се случија во Италија поради насилство врз персоналот, па железничарите побарале дополнителна безбедносна заштита. Од друга страна, инфлацијата беше главната причина за штрајкови на возови низ ОК и Шкотска.

 

Останете ажурирани

Лесно е да заборавите на сè на одмор, и проверката на вестите не е во ничии планови за одмор. Сепак, држејќи ги ушите отворени, разговор со локалното население, или дури и со други туристи може да биде многу корисно и информативно. во прилог. Проверувањето на локалните вести онлајн во вашата дестинација за патување може да ве спаси од грижи, и неочекувани промени во вашата маршрута.

На пример, националната железница објави објави на својата веб-страница во врска со индустриските акции. Конкретните датуми за штрајк беа наведени со упатства за патниците. Значи, проверката на вестите може да игра голема улога кога планирање европско патување.

Франкфурт во Берлин возови

Лајпциг во Берлин возови

Хановер во Берлин возови

Хамбург до Берлин возови

 

 

Резервација на билети за воз: Прочитајте го Малото печатење

Резервација на билет за воз никогаш не било полесно. Понатаму, денес ти резервирајте го билетот за воз преку Интернет и не треба да го печатите, Доволно е да го презентирате е-билетот на вашиот мобилен телефон при влегувањето во возот. Сепак, повеќето луѓе не се мачат да ја читаат железничката политика или малите букви пред да ја завршат резервацијата. На овој начин, патниците лесно пропуштаат посебни упатства во врска со промените во распоредот, одложувања, а во екстремни ситуации – штрајкови на воз.

во прилог, ако сметате да прашате на железничката станица, тогаш можеби ќе се изненадите. Понекогаш персоналот на станицата им се придружува на железничките работници во знак на протест, на тој начин, Билетарниците се затвораат поради штрајковите. Затоа, секогаш треба да ги читате малите букви додека резервирате билети и во најавите за датум за штрајк на интернет.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

 

Train strikes in Europe and UK

 

Преземете ги апликациите за патување

Преземање корисни апликации пред патување стана една од основните работи што треба да ги направите за да имате фантастично патување. Апликација Save A Train на вашиот мобилен телефон го прави патувањето со воз најбезбедно и најудобно. Апликацијата ви помага да ги добиете најдобрите билети по најдобри цени и да останете ажурирани за вашето патување.

Најдоброто нешто за апликациите е тоа што ќе добивате моментални ажурирања за вашето патување со воз каде и да сте. На пример, ако има доцнења или промени во времето на поаѓање на возот, добивате известување, што е особено корисно во случај на штрајкови на возови во Европа.

 

Најчесто поставувани прашања: Што да направите во случај на штрајк во воз?

Што да правам во случај мојот оригинален воз да биде откажан?

Проверете ја веб-страницата на железничката компанија за алтернативни распореди на воз или контактирајте со железничкиот агент од кој го купивте билетот. Најчесто возот е намален, па можете да земете претходен или подоцнежен воз. На овој начин, сеуште патуваш со воз, што е брзо и најудобно во споредба со возење со автобус или изнајмување автомобил.

Што да направите ако пристигнете на железничката станица и дознаете за откажувањето на возот?

Ако пристигнете на железничката станица и сфатите дека возот е откажан, прво проверете кога е следниот воз. Доколку предложениот возен ред е недоволен, и може да пристигнете доцна на вашата дестинација, може да размислите да земете такси. Може да добиете рефундирање за билетот за воз со контактирање на канцеларијата на железничката станица или преку Интернет ако сте го резервирале билетот за воз преку Интернет.

Салцбург во Виена возови

Минхен во Виена возови

Грац во Виена возови

Прага во Виена возови

 

What To Do In Case Of A Train Strike?

 

Може ли да добијам поврат на мојот билет за воз во случај на штрајк со воз?

Во случај на штрајк на воз, може да добиете рефундирање за вашиот билет за воз по времето на поаѓање на вашиот оригинален воз. Со други зборови, не можете да побарате рефундирање пред вашето првобитно време на патување. Сепак, треба да проверите кога ќе резервирате билет за воз на веб-страницата на железничката компанија за нивната политика за враќање на парите во случај на штрајкови со воз, одложувања, и откажувања.

Интерлакен во Цирих возови

Луцерн до Цирих возови

Берн во Цирих возови

Женева, Цирих возови

 

Подготовката за одмор бара повеќе од избор на датум и резервација на летови, сместување, и железнички билет. Големото патување започнува со наоѓање на најдобрите билети за воз. Ние кај Зачувај воз со задоволство ќе ви помогне да се подготвите за патување со воз, најдете ги најдобрите билети за воз по најдобри цени, и ве води низ патувањето со воз.

 

 

Дали сакате да го вградите нашиот блог пост „Што да направите во случај на удар на воз во Европа“ на вашата страница? Можете или да ни ги фотографирате и текстот или да ни дадете признание со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/en/what-to-do-train-strike-europe/ – (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги водите директно на нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе ги најдете нашите најпопуларни линии за воз - https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml.
  • Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, и можете да ги промените / pl во / tr или / de и повеќе јазици.