Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 27/12/2019)

Nëse keni kohë për të parë disa të Evropës duhet-vizitoni destinacione, disa nga qytetet më të biçikletë miqësore me siguri do të bëjë listën tuaj. Këto qytete janë të mëdha për të shqyrtuar me biçikletë, duke i bërë ato ideale për udhëtonte me një buxhet. Dhe ju mund të merrni atje me tren. Këtu janë dhjetë biçikletë shumica e qyteteve miqësore në Evropë:

 

1. Bike-Friendly Amsterdam, Holandë

Amsterdam ka qenë vazhdimisht ndër qytetet më të biçikletë miqësore në Evropë. Ajo ka ndarë gjurmët e ciklit në vend të korsive, duke e lejuar ju që të shkoni kudo makinë pa. Ju lehtë mund të arrijnë atë me tren nga Parisi, Bruksel, Copenhagen dhe destinacione të tjera të mëdha evropiane.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

 

2. Bike-Friendly Copenhagen, Danimarkë

Copenhagen investuar mbi € 134 milionë në zhvillimin e saj rrjeti i çiklizmit gjate viteve. Që kanë kontribuar për të bërë rrjetin e tyre rrugë cikël mbresëlënëse dhe nisi Kopenhagë të jetë në mesin e gjelbër destinacionet evropiane.

Hamburg për Trenat e Kopenhagës

Hanover për Trenat e Kopenhagës

Berlin për Trenat e Kopenhagës

 

3. Bike-Friendly Berlin, Gjermani

Të marrë një biçikletë në Berlin në verë

Berlin ka punuar për të bërë një nga qytetet më të biçikletë miqësore në Evropë për një kohë. Ata më në fund e bëri atë, në sajë të një fushatë të përpunuar të komunitetit të çiklizmit. Si një nga shpërndarës të trafikut trenit Evropian, Berlin është mjaft e lehtë për të marrë për të.

Bremen për Trenat Berlin

Leipzig për Trenat Berlin

Hanover për Trenat Berlin

Hamburg për Trenat Berlin

 

4. Utrecht, Holandë

Qytete në Holandë duan biçikleta e tyre. Utrecht investon shumë në biçikletë e saj infrastrukturë. Rrugët e gjata të biçikletave dhe objekteve të mëdha të parkimit të bëjë të lehtë për t'u përdorur bikes atje.

Bruksel për Trenat Utrecht

Antwerp për Trenat Utrecht

Berlin për Trenat Utrecht

Paris për Trenat Utrecht

 

5. Antwerp, Belgjikë

Antwerp është më e biçikletë miqësore qyteti Belgjikës, me një të zhvilluar rrjet i rrugëve çiklizmit. Me projekte të mëdha që synojnë përmirësimin atë më tej, Antwerp me siguri do të qëndrojë në mesin e destinacioneve çiklizmit më të lartë në Evropë.

Bruksel për Trenat Antwerp

Amsterdam për Trenat Antwerp

Lille për Trenat Antwerp

Paris për Trenat Antwerp

 

 

6. Vienna, Austri

Vienna krenohet me zbatimin e Evropës për herë të parë biçikletë ngarkesave Sistemi me qira. Ndër nismat e tjera që qyteti bujarisht sponsorizuar për të bërë Vjenë më biçikletë-miqësore është e ndërtimit të 1300-km të rrjetit të rrugëve të ciklit.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

7. basel, Switzerland

Basel është skenik dhe ndër më Bike Friendly qytete

Basel-së i njohur për disa gjëra, dhe duke qenë biçikletë-miqësore është një prej tyre. Në çdo mot apo sezon, ju mund të shihni banorët e Basel përdorur biçikleta e tyre për të lundruar rreth lehtë. Ju mund të arrijnë Basel nga Amsterdami me tren direkt.

Mynih për Trenat Bazelit

Zurich për Trenat Bazelit

Bern të Trenat Bazelit

Gjenevë për Trenat Bazelit

 

8. Munster, Gjermani

ndër Gjermanisë Shumica e qyteteve biçikletë miqësore, Munster mban një renditje të mirë në vazhdimësi. Qyteti është duke punuar shumë për të siguruar çiklistët janë të kënaqur me infrastrukturën e saj të çiklizmit dhe të sigurisë.

Essen për Trenat Munster

Bielefeld për Trenat Munster

Cologne për Trenat Munster

Hanover për Trenat Munster

 

9. Verona, Itali

Qytetet italiane zakonisht nuk janë ndër qytetet më të biçikletë miqësore në Evropë, por Verona qëndron mjaft mirë. Kjo është një qytet i madh për të shqyrtuar me biçikletë, dhe udhëtimit me tren nga Roma për Verona vetëm shton bukurinë e juaj udhëtim.

Rimini për Trenat Verona

Roma për Trenat Verona

Florence për Trenat Verona

Venecia për Trenat Verona

 

10. Mynih, Gjermani

Mynih ka një plan të qartë për të ndërtuar një zonë të gjerë të rrjetit biçikletë dhe për të përmirësuar infrastrukturën e çiklizmit. Qëllimi përfundimtar është që të arrijë 30% Pjesa modale për bikes. Nëse ju doni të provoni duke marrë rreth Mynihut në një biçikletë, ju mund të udhëtojnë atje me tren nga Berlini, Vienna, dhe Zurich, në mesin e qyteteve të tjera.

Berlin për Trenat Mynihut

Frankfurt për Trenat Mynihut

Vjenë për Trenat Mynihut

Stuttgart për Trenat Mynihut

 

A jeni gati të bëjë një vizitë në disa destinacion më të mirë të Evropës duke përdorur vetëm biçikleta dhe tren? Get gati për aventurën e jetës, dhe të rezervoni biletat tuaja tren në fillim!

 

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fmost-bike-friendly-cities%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)