(Последно освежено на: 02/05/2020)

Без разлика дали сте во посета на Амстердам, за прв пат или се враќаат истражуваат прекрасни каналите повторно, ќе сакате да знаете за повеќето единствен нешта да се направи во Амстердам! Ако сте подготвени да бараат авантури надвор од авенијата Damrak во Амстердам, оваа листа ќе го направат вашиот одмор навистина магичен!

 

Повеќето единствена нешта да се направи во Амстердам: Уживаат висок чај во најмалата куќа во Амстердам

Што може да биде cuter и повеќе уникатен отколку да се има попладне чај во Amsterdams најмалата куќа? Да, ова дефинитивно одговара на повеќето единствен нешта да се направи во Амстердам сметка! Оваа мала куќа во една од најстарите населби во Амстердам е само 2 метри, широк. Сопственикот навистина дишеше во нов живот во старите имот: куќата еднаш сместени едно семејство од пет! Неверојатно, како што беше, тоа е само еден дел од приказните кои чекаат на вас во оваа прекрасна tearoom.

На првиот кат е пријатна малку чај продавница, додека вториот и третиот кат се подготвени да ви посакам добредојде на чај внесе бајка. Постојат многу опции за појадок, бранч, висок чај, па дури и ручек. Јас сум бил во најмалата куќа двапати: еднаш за прекрасен појадок на кој бев еден час доцна (тоа не беше најдобрите мојот ден), и уште многу неодамна за попладневниот чај со прст сендвичи, три различни пити, и scones толку вкусна што кога нашиот љубезен домаќин понуди да ја земе нешто далеку со нас, ние не се двоумеше. Чај попладне го одбравме беше со цена од 25 Евра по лице, додека висок чај е 35 евра.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

Most Unique Things To Do In Amsterdam - The Smallest House

 

Повеќето единствена нешта да се направи во Амстердам: Истражуваат окото Filmmuseum

Од сите масна модерни згради во Амстердам, тоа е EYE Filmmuseum што се издвојува. Со својот елегантен, светли бели линии се протега по должината на реката IJ спроти железничка станица. Окото е, секако, на врвот на повеќето единствен нешта да се направи во Амстердам листа. Нејзината главна грижа е кино, со повеќе екрани, нудејќи широк спектар на култот и класичните филмови. Има, сепак, исто така привремено уникатна изложби и активности за деца, Плус исклучително ред пати назад кон центарот на градот. Исто така, скриен тука, и постојано изложена, е филмски реткост на класични филмови на Жан Desmet, кои датираат колку што е 1907. Земете ручек тука, премногу: кафе-барот е првата стапка.

Бремен во Амстердам возови

Хановер во Амстердам возови

Bielefeld во Амстердам возови

Хамбург во Амстердам возови

The EYE Filmmuseum Drone view Amsterdam

 

Откријте Музејот на чанти и чанти

Три спрата на двете антички и модерни чанти, чанти и паричници направи Tassenmuseum Hendrikje како еден од повеќето Амстердам необичен и привлечен атракции. Беспрекорно претставени во стар и убав замок, нагласува вклучуваат уметност и Арт Деко парчиња, целина кабинетот на ретки и светло обоени 1950 чанти направени од тврда пластика примитивна форма на плексиглас и (етички сомнителни) гроздобер чанти направени од животни. Привремени изложби на современа торби и чанти коло од колекцијата.

Дортмунд во Амстердам возови

Есен во Амстердам возови

Дизелдорф во Амстердам возови

Келн во Амстердам возови

Museum Of Bags And Purses Netherlands

 

на Poezenboot (На брод мачка)

Ако еден од најуникатните нешта да се направи во Амстердам вклучува ме добивање на миленичиња симпатична животните, потоа ми смета во! Оди на и да ја посетите многу популарни catboat! Да, ќе прочитате тоа право! Иако мачките обично се избегне вода по секоја цена, на felines или Poezenboot, изгледа совршено во домот на нивниот пловечки светилиште. Тоа е светилиште на животните лебдат на каналот Амстердам. Таа е основана од страна на Хенриет ван Weelde во 1966 како дом за скитници, болни, и напуштени мачки, и оттогаш прерасна во официјална добротворна.

На houseboat располага до 50 мачки одеднаш, 14 од кои се постојани жители. Човековите посетители се добредојдени на бродот, како и. Многумина доаѓаат да се избере мачка за донесување, but tourists are also welcome to drop in and scratch a kitty behind the ears.

Како што е добротворна, Светилиштето на бродот останува во живот благодарение на донациите оставени од страна на посетителите. Сите пари што оди кон помагање на што поголем број Амстердам мачки што е можно. Фондацијата на Cat Вез плаќа за Кастрација на мачки чии сопственици не можат да си дозволат ветеринарна заштита, како и бездомните. Волонтерите се грижи за мачки, од кои некои се донесени од страна на посетителите. Мачките се верува исправи на живот на копно совршено добро во нивните нови домови.

Бон во Амстердам возови

Ахен во Амстердам возови

Кобленц во Амстердам возови

Франкфурт во Амстердам возови

Unique things to do in Amsterdam - Cat boat

 

Оди пластика риболов за време на Единствен турнеја на Amsterdams Каналите

одење пластика риболов на каналите на Амстердам е еден од најуникатните нешта да се направи во Амстердам сигурно! И дозволете ми да ви кажам, Тоа е точно како што звучи. Еколошки иницијатива поврзан со туристичката дејност од пластика кит, на 2 час патување со брод навистина обезбедува на забава и живописни локации. Откако ќе влезете во коработ, Ќе добиете свој рибарска мрежа, и исклучување одите!

Најдобриот дел е веројатно дека додека другите прошетки со брод плови минатото според однапред утврдена пат, ќе го добиете да оди каде и да забележиш парче пластика. It turns into a competitive I Spy game where everyone is super invested in finding even the smallest bits of plastic bags. А реално прослава се случува кога некој спотови шише во близина на страна на каналот. Како капитен маневри на бродот за да се вклопи во меѓу бродовите, го поместувате под агол вашите раце и триумфално го рибам смутител надвор! Бидете подготвени да разговараат за најчудниот улов на денот, како и да се насмеат и да се спои со други патници.

Мислам дека ова искуство е дефинитивно вреди вашето време, и нуди необичен начин да се доживее на каналите на Амстердам. Ќе се движат многу без да се измориме, и еднаш на турнеја е во текот на, ќе излезе на брод со чувство на успех, како и. Сето тоа за само 25 евра.

Оснабрик во Амстердам возови

Либек во Амстердам возови

Бремерхафен во Амстердам возови

Кил во Амстердам возови

 

 

Турнејата Woonbootmuseum

Ако некогаш сте се запрашале што е тоа како да живеат на еден од Amsterdams houseboats, ова е вашата шанса да дознаете. На листата на повеќето единствен нешта да се направи во Амстердам, можете да го прават токму тоа! Сопствениците се пријателски и се отворија нивните класични houseboat, кој беше лансиран во 1914 како товарен брод за песок и чакал пред да се претвори во 1960-тите. Посетителите можат да ја потурнат својот пат низ атмосфера дневна област, каде што мал број на објаснување плакети даде ниско долу на houseboat живот. Сопствениците не сте сами; за малку 3,000 сплав и houseboats се вклучени во мрежи гас и електрична енергија Amsterdams. љубопитност задоволни, you can stroll along the street to an excellent dining establishment, ресторан ној.

Касел во Амстердам возови

Манхајм во Амстердам возови

Фулда во Амстердам возови

Хајделберг во Амстердам возови

Unique things to do in Amsterdam - Tour The Woonbootmuseum

 

Повеќето единствена нешта да се направи во Амстердам: Земете аудио турнеја низ Tuschinski театар

Откријте историјата зад прекрасен Tuschinski театар. Сега функционира кино, театарот на Reguliersbreestraat е дел од групата која се Pathe. На единствена фасада е мешавина на Арт Деко и арт нуво. Креирано на Tuschinskis комисија од страна на архитектот Hijman Луис де Јонг. Но, како убава како фасада е, кино најголемата сала е вистински театар и не постои ништо толку шармантен како гледа некој омилен филм во црвено кадифе фотелја.

Театарот нуди секојдневно аудио патувања кои се одржуваат помеѓу 09:30 и 11:30. Турнејата е достапна и на англиски и холандски. Трае 45 минути и трошоци 10 Евра, што вклучува една чаша чај или кафе. Водена турнеја е исто така достапна за големи групи почнувајќи од 15 луѓе. да книга, испрати е-маил до rondleidingen.tuschinski@pathe.nl.

Ако би сакале да уживаат во театар амбиент, можете да ги разгледаме во планираните филмски проекции. Таму ќе најдете други изведби на веб Pathe. За да уживате во резултат во оваа убава театарски простор, Изгледа за филмови во Големата сала. повремено, може да има концерти во живо, како и.

Трир во Амстердам возови

Луксембург, во Амстердам возови

Антверпен во Амстердам возови

Гент во Амстердам возови

Tuschinski Theater Amsterdam

 

Повеќето единствена Што да се прави во Амстердам: Оди на соба Избега Авантура Во Rijksmuseum

Во летото на 2018 Rijksmuseum започна она што требаше да биде ограничен лето посебни. Сега е уникатна Избега игра искуствоiренцијата и на нашата листа на повеќето единствен нешта да се направи во Амстердам и се одвива во Amsterdams најпознатиот музеј. Сепак, се чини дека по првичниот успех, потрагата е тука да остане. Искуството трае дарежлива 1.5 часа и што навистина го повлекува во атмосферата. Вие сте со задача да се опоравува формула украдени од една книга од 18 век од страна на италијанската маѓепсник и алхемичар Алесандро Cagliostro.

Лиеж во Амстердам возови

Лувен во Амстердам возови

Бриж во Амстердам возови

Остенде во Амстердам возови

Escape Room Adventure In Rijksmuseum

 

Световите Само музеј посветен на чуда на флуоресценција

Амстердам познат Ана Франк куќа е многу блиску до овој мал музеј посветен на далеку повеќе психоделичен прашања што една од причините зошто таа е една од најпознатите уникатен нешта да се направи во Амстердам!

Во сопственост и управувани од страна на Пони опашка уметник Ник Padalino. Електрични Ladyland е дефинитивно на врвот на повеќето единствен нешта да се направи во Амстердам листа. Тоа може да се најде под слично име улица ниво уметничка галерија, електрични дама. Електрични Ladyland е првиот во светот (и навидум само) museum focusing solely on the magic of fluorescent light.

Генк во Амстердам возови

Hasselt во Амстердам возови

Намур во Амстердам возови

Kortrijk во Амстердам возови

Museum Devoted To The Wonders Of Fluorescence

 

Подготвен да оди на едно патување помалку патувал, но о толку многу поинтересна? Фати возење со Зачувај воз! Без скриени трошоци, само леснотијата!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “Повеќето единствена Што да се прави во Амстердам” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/most-unique-things-amsterdam/- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.