(Modifikimi I Fundit Më: 20/03/2020)

Shumica e udhëtarëve birrë-dashur kanë Munich lartë në e tyre për-bërë lista. Është një e dhënë që Oktoberfest do të jetë atje, por Nockherberg Starkbierfest – Mynih Festivali i fortë Beer sjell diçka shtesë. jo, jo turmat. ju do të Përvoja gjysma e sa më shumë. Por birrë është dyfishi forca! Tingëllon si mënyrë e përsosur për të shkelm off marsh dhe pranverë, na!

 

KËRKIMI MYNIH:

munich skyline

 

Mynih, kapitali Bavaria, është shtëpi për ndërtesa të vjetra shekullore dhe muzeume të shumta. Qyteti është i njohur për festimin e saj vjetor Oktoberfest dhe sallat e saj birrë, përfshirë Hofbrauhaus famshëm, themeluar në 1589. Në Altstadt (Qytet i vjetër), katror qendror Marienplatz përmban kufijtë siç neogotik Neues Rathaus (bashki), me një shfaqje popullor Glockenspiel që chimes dhe reenacts histori nga shekulli i 16.

A është kjo hera e parë duke vizituar Munich? Ju do të jetë i lumtur të dinë se ajo është një shumë vizitor miqësore të qytetit, në pothuajse çdo aspekt. Ajo ka një shumë funksional infrastrukturë, ajo ofron një koleksion të gjerë të të dy indoor and outdoor attractions, klima është më e butë se sa pjesët veriore të Gjermani dhe kjo është super lehtë për të marrë rreth and get to Nockherberg Starkbierfest – Festivali i fortë birrë në Mynih.

Berlin për Trenat Mynihut

Frankfurt për Trenat Mynihut

Vjenë për Trenat Mynihut

Stuttgart për Trenat Mynihut

 

Po në lidhje me pengesës gjuhësore?

Don’t speak German or Bavarian? Nuk ka problem! Most of the younger generation speaks English, por janë në gjendje të shfrytëzojë një grimë e gjermane (apo edhe bavarez, në qoftë se ju guxoj) është vlerësuar shumë nga vendasit. Vendi ka reputacionin e të qënit antipatik, por kjo është larg nga e vërteta. Vendasit Munich janë miqësore dhe të dobishme sapo ju filloni duke marrë të dini ato. One of the possible elements of “culture shock” mund të jetë si edhe në zonat më të frekuentuara në qendër të qytetit, ajo ende mund të merrni shumë i qetë në një natë ditë jave të dimrit ose të dielën; Mynih mund të ofrojë shumë pro të jetës së qytetit (great restaurants, ndërtesat e bukura, shume ngagjera per te bere) minus një shumë të ngutje, rrëmujë, dhe stresi. Ky qytet karakteristika më e mirë e shumë botëve: një urban mjedis, mjedis të bukur natyror, kultura të ndryshme dhe ndërkombëtare përzier me shumë tradicionale mënyrat bavarez të jetës. Dhe ajo shkon pa thënë se birra është me famë botërore për një arsye!

Hamburg për Trenat Mynihut

Leipzig për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Ghent për Trenat Mynihut

 

 

A SECRET lokal

people drinking during Munich Strong Beer Festival

 

Për rreth tre javë në fillim të pranverës, breweries gjitha në të gjithë Munich ngritur sallat e tyre birrë.

Festivali i fortë birrë takon Mynih si kopshte birrë dhe Gezim Nika. Në fakt, Ky festival birrë mund të jetë më i mirë i mbajtur sekret të qytetit. Kjo është në fakt edhe më i vjetër se Oktoberfest, filloi në mesin e 1600-të, nga murgjit Paulaner Mynih dhe Paulaner Nockherberg është vendi origjinale për festivalin fortë Mynih birrë!

Murgjit dinak sajuar një pije birrë për të mbështetur ato përmes agjërimin Kreshmës, and called their pick-me-up ‘blessed father’s beeror ‘the holy oil of St. Francis '. më në fund, they settled on ‘Salvator’ – Latin for a savior.

Salzburg për Trenat Mynihut

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Cologne për Trenat Mynihut

Bremen për Trenat Mynihut

 

Dhe ku pikërisht ka ardhur Festivali i fortë Munich Beer nga?

starkbier

The most commonly told origin story ofstarkbier is a simple tale of hungry monks. Detyruar të shpejtë gjatë Kreshmës, murgjit filluan të krijoj starkbier si një mënyrë shteg për të marrë mbushur e tyre të kalorive. përsëri, në sajë të përmbajtjes së lartë të tretur ngurta (i njohur siWort), starkbier u bë i njohur si ushqim të lëngët.

Por përtej kësaj, Starkbier bën, sigurisht, kanë një përmbajtje të lartë të alkoolit (duke filluar nga 7.5%-9%). Në aspektin e shije, kjo është malti dhe çuditërisht (ndoshta unë duhet të them deceivingly) qetë dhe efektet e saj me siguri do të 1000% zvarriten mbi ju. si, "Ju lutem zonjë, stop dancing on the tableyou’re scaring the children” zvarriten mbi ju. Ju keni qenë të paralajmëruar.

Për të përmbledhur gjërat: starkbier është një birrë e fortë, kjo është më e fortë në përmbajtje të alkoolit, por edhe në solids tretur, ajo do të ju lart dhe rrëmujë të mbushur ju lart. Ju keni qenë të paralajmëruar!

 

Quick Tips for Munich Strong Beer Festival

Mbaj holla! 

Ndërsa rrjete të mëdha të supermarketeve dhe pazar priza ka të ngjarë të pranojnë kartën tuaj të kreditit, shumica e restorante dhe dyqane në Mynih do të pranojë vetëm para të gatshme ose të KE-karta (të cilat janë si karta debiti). Sigurohuni që ju keni mjaft euro me ju për përdorim të përditshëm.

 

fortë birrë përgjimi

Munich Strong Beer Festival beer glasses

Starkbieranstich referohet përgjimi i birrë e fortë (d.m.th.. përgjimi fuçi) – it’s kind of a big deal in Munich and marks the start of Starkbierfest. Në Paulaner am Nockherberg, ata festojnë përgjimin e Salvator birrës së tyre të fortë me një rosto muzikore politik.

Njerëzit fjalë për fjalë mbushur sallën e birrës me politikanët vendas dhe të bëjë shaka me ta nëpërmjet këngës dhe dramaturgji. Nëse ju dashuroj kontrolluar se çfarë Ngjarja është si, këtu është një clip YouTube nga viti i kaluar.

Nuremberg për Trenat Mynihut

Zurich për Trenat Mynihut

Mainz për Trenat Mynihut

Augsburg për Trenat Mynihut

 

Dëshironi të rezervoni një biletë treni për në Mynih? Pastaj kokë mbi të SaveATrain ku ju do të merrni biletën tuaj në minuta me No pafuqishëm, tarifa shtesë dhe të fshehura!

 

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/nockherberg-starkbierfest-munich-beer-festival/ – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)