Време на читање: 5 минути
(Последно освежено на: 01/01/2021)

Ако тоа е со побавно темпо на живот што го барате, тогаш сте на вистинското место. слика; Областа на лаванда, сончогледи, и маслинови дрвја… Неделен ручек под сенката на чинарите на селскиот плоштад, кафе крем на тротоар кафе во комбинација со шета низ шума од даб и костен дрвја како дигестивниот. Ова е Прованса – што да се види и како да одам таму.

Ова е регион на огромни контрасти и врски. Provence крие својата комплексност под превез на едноставни задоволства. Тоа е дом на црвени бои на планините Esterel, вкусот на tapenade, мирисот на рузмарин, каденцијата на провансалскиот акцент, и Мистрал, ветер кога дува надолу од Алпите. како таква,, активностите се огромни, премногу! Дозволете ни да ви помогне!

 

Областа на лаванда

 

Прованса - што да се види: уметност

Од 1 март, 2019 до 5-ти-ви јануари, 2020, на Carrières де Lumieres, поранешниот каменоломот покажа извонредно музеј на уметноста во Les Baux-де Прованс, е домаќин на изложбата посветена на ремек-дела на Ван Гог.

однос на Ван Гог со Прованса бил близок еден. Сликарот помина последните неколку години од својот живот во овој француски регион, впива во прекрасната светлина и сценографијата. Тој се пресели од Париз до Арл во 1888, како што тој верува дека “целата иднина на новата уметност може да се најде во Школки” и беше примен на азил во Сен-Реми де Прованс кога неговото здравје се намали. И двете овие места инспирација за некои од неговите најпознати слики и консолидирани неговиот уникатен стил. Поради популарноста на изложбата, ние Ви препорачуваме да се резервира однапред за Carrières де веб Lumieres.

Дижон во Прованса возови

Париз во Прованса возови

Лион до Прованса Воз на цена

Марсеј Прованса возови

 

Прованса - што да се види: Иконата на модерната Марсеј

Икона на модерната Марсеј, Provence, Франција

 

Овој прекрасен музеј истражува историја, култура, и цивилизацијата на медитеранскиот регион преку антрополошки експонати, ротирачкото уметност изложби, и филм. Колекцијата седи во еден храбар, современа градба дизајниран од алжирско потекло, Марсеј образовани архитект Rudy Ricciotti, и Роланд карта. Тоа е поврзано со вртоглавица-поттикнување на пешачкиот мост на 13-от век Форт Свети Јован, од кои постојат фантастичен поглед на Vieux Port и околните морето.

Лион Тулуз возови

Париз во Тулуз возови

Убаво е да се Тулуз возови

Бордо Тулуз возови

 

Прованса - што да се види: Castellane

Castellane, Provence

 

Ова е шармантно град на работ на Verdon дефиле. Castellane, Прованса е една прекрасна мала град на бреговите на реката Вердон е место за застанување на патот на Наполеон (пат Наполеон) опкружен со прекрасни, диви планини. Доминирана од страна на познатиот рок на кој Notre-Dame du Roc капела трибините, стариот дел на градот на Прованса е лавиринт на живописната тесните улички, збогатена траги како на Тур Pentagonale (петострана кула) и портата часовници (часовник портал), и убаво место квадратни Марсел Sauvaire - срцето на акција е Castellane.

34 Rue Nationale

34 Rue Nationale е куќата во која Наполеон престана да ручек 3 март 1815 по неговото враќање од островот Елба. Отворени за јавноста, што е денес на Блискиот Вердон Музејот на популарната уметност и традиции.

Notre-Dame du Roc капела

Одење фанови не смее да се пропушти по патеки, што води до Notre-Даме du Roc капела од зад црквата во околу 30 минути. Погледот од врвот на околните село е зачудувачки!

Монпелје во Марсеј возови

Убаво е да Марсеј возови

Париз до Марсеј возови

Toulouse да Марсеј Воз

 

Прованса - што да се види: папи’ Палатата на Авињон

Папи' Палатата на Авињон, Provence, Франција

 

Наведени како Светско наследство на УНЕСКО, палатата е еден од 10 најпосетените споменици во Франција. станува 650,000 посетители годишно. Вистински симбол на влијанието на западното христијанство во 14 век. Ова 15,000km ремек-дело на споменикот е најголемиот средновековна тврдина и најголемата готска палата на Европа.

Бенедикт XII, кој го изградил старата палата на исток и север. И неговиот наследник Климент Шести ја изгради Новата палата на југ и запад. Кулата се сместени 11 приказни за Одделенски Архива. Нејзината висина од 52 метри го прави те зашеметува. Побарајте на тоа од терасата на Утопија Manutention кино, и ќе видите на што мислиме!

Палатата организира културни настани, тема тури, изложби, и концерти во текот на целата година. Исто така, во рамките на нејзините wallsидови се сместува Мусие де Лоро. во лето, голема ликовна изложба зазема Големата капела додека главната Двор станува отворен театар со емисии од Авињон, Прованса театар фестивал создадена од страна на Жан Вилар во 1947.

Цените на Лион до Авињон за воз

Париз во Авињон возови

Убаво е да се Авињон возови

Марсеј во Авињон возови

 

Прованса - што да се види: Авињон, портокал, Chateauneuf-ду-Папе

Авињон, портокал, Chateauneuf-ду-Папе патување

 

Длабоко нуркаат во рурална Франција и откријте го римското наследство меѓу тркалачките лозја. Марвел на Триумфалниот лак и римскиот амфитеатар. Патување низ плодните лозја на Chateauneuf-ду-Папе, Provence, и примерок локални вина за време на дегустација на сесија. Се восхитувам на УНЕСКО за светско наследство-листата Понт ду Гард - римски аквадукт. Посета на средновековниот град Les Baux De Provence. Сместен високо во Alpines планините, и да ја откриеме провансалски села на GORDES и Roussillon.

 

 

Како да одам таму?

Со воз, секако! Железнички патување во Прованса е обезбедена од страна mainline возови, вклучувајќи голема брзина ТГВ, јужно од Париз, преку Лион, Авињон, Aix-en-Provence, и Марсеј, потоа по должината на брегот на Средоземното море (не со голема брзина) до Ница, Франција. Билетите може да ги набавите за неколку минути од Зачувај воз

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост на вашиот сајт, можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост, или кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fprovence-see-get-there%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / ja / или tr и на повеќе јазици.