Време на читање: 5 минути(Последно освежено на: 20/12/2019)

Европа е најдобра дестинација за романтичен одмор на градот. Сепак, тоа е големо место, и можеби ќе сакате да го стесните. За среќа, постои многу како за Германија, особено неговата романтични градови. Зошто да не земе вашата сакана на едно патување тие никогаш нема да го заборавам? Да ви помогне да се одлучи каде да одат, тука се 10 романтични градови да ја посетите во Германија:

 

А романтични град: Ротенбург Обдертаубер

Ротенбург е нашиот прв на листата на Романтични градови да ја посетите Во Германија, Тоа е совршена бајка град, кој привлекува милиони посетители годишно. Сепак, кога ќе ја посетите, ќе видите зошто тоа е толку популарна. Основана во средниот век, инспиративна слики на безброј цртани филмови и филмови, Ротенбург е град и романтичен град нема да заборавите.

Берлин да Ротенбург Обдертаубер возови

Штутгарт Ротенбург Обдертаубер возови

Минхен во Ротенбург Обдертаубер возови

Франкфурт на Ротенбург Обдертаубер возови

 

А романтични град: Бамберг

Бамберг е германскиот град на седум гори, повеќе како Рим во Италија. И исто како и Рим, овој романтичен град е полн со прекрасни историска архитектура и ставови кои ќе издржам надвор нозете. Што е повеќе, Бамберг има своја област "Мала Венеција", кој нуди можност да се прошетаат гондола.

Нирнберг во Бамберг возови

Франкфурт на Бамберг возови

Штутгарт Бамберг возови

Дрезден на Бамберг возови

Романтични градови да ја посетите во Германија

 

А романтични град во Германија: Monschau

Во близина на градот Ахен, Monschau има сето тоа: живописен поглед, ликвидација, река, и величествен замок, и романтика. Што е тоа што ја прави совршен Романтични градови да ја посетите Во Германија дестинација за љубителите на природата е нејзиниот мноштво пешачки патеки во ридовите. Исто така, ако ти посетите во зима, ќе бидете во можност да уживаат во неговите традиционалниот божиќен пазар.

Минхен во Салцбург возови

Салцбург за Пасау

Виена во Салцбург возови

Салцбург во Виена возови

 

Романтичен приказна – Мајсен

Мајсен се наоѓа на реката Елба, и тоа е најстариот град во сите Саксонија и романтична Сити. долината на реката Елба е она што му дава Мајсен толку романтична привлечност. Сепак, има уште да се види, како што се неговите прекрасни црвени покриви, кои се потсетува на Прага. Исто така, љубители на архитектура може да уживаат во истражување на величествената готска катедрала со 16-ти век замокот.

Берлин до Мајсен возови

Freiberg да Мајсен возови

Котбус на Мајсен возови

Chemnitz да Мајсен возови

Романтични градови да ја посетите во Германија

 

Голема Романтични градови да ја посетите Во Германија: Хајделберг

Хајделберг е совршена дестинација, ако сакате да го почувствувате духот на романтизмот и да уживаат во шармот на овој град. Што е повеќе, може да се истражуваат урнатините на замок на ридот и се прошета по должината на реката Некар со вашата сакана.

Франкфурт Хајделберг возови

Штутгарт Хајделберг возови

Нирнберг во Хајделберг возови

Бон во Хајделберг возови

Хајделберг

 

Романтични градови да ја посетите Во ГерманијаФрајбург

Ако сте во потрага по сончево време кога во потрага по Романтични градови да ја посетите Во Германија, не гледам подалеку од Фрајбург, на работ на познатата Црна шума. Дека во близина на границата на Швајцарија, можете да очекувате прекрасни погледи и прекрасни струи надвор од градот. Фрајбург е совршен за посета на целата година.

Офенбург Фрајбург возови

Штутгарт со Фрајбург возови

Лајпциг до Фрајбург возови

Нирнберг во Фрајбург возови

 

Линдау

Море-сини води на езерото Bodensee и Алпите опкружувачки Линдау. Тука можете да уживате во прекрасен поглед, како и различни спортови на вода и брод патувања, а некои Романтичен. Исто така, Линдау е убаво во зима, особено кога Bodensee замрзнува.

Konstanz до Линдау возови

Memmingen до Линдау возови

Biberach до Линдау возови

Улм до Линдау возови

Линдау

 

Трир

Триер е најстариот град во Германија, Тоа е на листата на Романтични градови да ја посетите Во Германија, но само така ќе знаат дека тоа е многу блиску до Луксембург, ја застана на брегот на реката Мосел за повеќе од две илјади години. За да се илустрира нејзината убавина, Трир може да се пофали римската архитектура, како и средновековните и готски градби. Со други зборови, Оваа уникатна комбинација го прави Трир вистинско чудо.

Кобленц во Трир возови

Франкфурт во Трир возови

Мајнц во Трир возови

Штутгарт во Трир возови

 

А романтични град со името: Cochem

Ако ви се случува на реката крстарење во Германија, бидете сигурни дека за да го вклучите Cochem како еден од вашите запира. лозја и замокот неверојатен 11-ти век, се главните карактеристики на оваа река градот и многу романтичен град.

Франкфурт на Cochem возови

Бон во Cochem возови

Келн на Cochem возови

Штутгарт Cochem возови

Cochem

 

Последните Романтични градови да ја посетите Во Германија – Кведлинбург

овој мал средновековниот град исто така, може да се смета на листата на Романтични градови да ја посетите Во Германија, овој град ќе се зема здивот со својата шармантна калдрма улиците и чуден куќи. Исто така, љубители на историјата ќе уживаат во истражување својата единствена историја. Како место на кралот Хајнрих јас одмор, Кведлинбург е значаен град.

Берлин до Кведлинбург возови

Хановер на Кведлинбург возови

Магдебург да Кведлинбург возови

Bielefeld да Кведлинбург возови

Кведлинбург

 

Дали сте се одлучи кои Романтични градови да ја посетите во Германија сакате да изберете како вашиот следен одмор? Планирајте патување на еден од 10 најромантичните градови во Германија и Книгата Вашиот Воз Билети на време со Зачувај воз!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Романтични градови да ја посетите Во Германија” на вашиот сајт? можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fromantic-cities-visit-germany%2F%3Flang%3Dmk- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/fr_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / fr да / де / или тоа и на повеќе јазици.