Време на читање: 7 минути(Последно освежено на: 18/12/2020)

Ако штотуку сте се преселиле во Холандија или размислувате да скокате со воз за да го посетите неколку дена, Вие најверојатно се прашувате што 10 Повеќето специјални настани во Холандија се. Ќе биде задоволна да знаат дека постои многу да гледаат напред кон, без разлика кое време од годината да ја посетите.

Како и епски поп фестивали, таму се уникатни Специјални настани во Холандија дека нема да најдете никаде на друго место: прослави поврзани со холандскиот монархија, ветерници, и лалиња. Овие настани се сите се фантастични начини да се уживаат и да се потопени во холандскиот начин на вршење на работите!

 

Специјални настани Во Холандија 1: Нова Година ден Нуркач (Nieuwjaarsduik)

Ова е еден од оние специјални настани во Холандија, што не е за оние со слабо срце! Ако сакате да почнат годинава свежа, се студено нурне донесена на нов ден Години (Нова Година). Оваа Холандски фестивалот беше започната од страна на клубот пливаат во 1960. Има 209 нуркаат локации во Холандија може да се земе нуркаат. иако, нуркање во Северното Море во Шевенинген, Хаг, е најпопуларна локација со до 60,000 луѓе. Потоа, тресејќи пливачи се претстави со една чаша erwtensoep, топла месен грашок супа.

Брисел до Амстердам возови

Лондон до Амстердам возови

Берлин во Амстердам возови

Париз до Амстердам возови

New Years Special Events In The Netherlands

 

Специјални настани Во Холандија 2: кинеска Нова година

Дали сте знаеле дека Холандија има една од најголемите кинески заедници во Европа? Сметаме дека тоа е дефинитивно вреди да се на самото место на нашите врвни 10 Повеќето специјални настани во Холандија! Тие претежно живеат во Амстердам, Ротердам, и Хаг, во која има голем број на настани по повод Кинеската Нова Година. во Амстердам, главата на плоштадот Дам и Nieuwmarkt / Zeedijk да се види змеј паради, лав танц, и огномет. Вие исто така може да присуствуваат на посебни активности во стоковна куќа Де Bijenkorf, вклучувајќи калиграфија работилници, музички настапи, и чајни церемонии, или во Будистички храм Фо Guang Шан Тој Хуа.

Денот е, исто така, за храна, и во Амстердам, може да се јаде вкусна храна на уличните пазари, во Палатата на море (Европи првиот пловечки кинески ресторан), или на една од многуте Кинески ресторани по Stormsteeg и Geldersekade. Во Хаг, ќе најдете Кинески фестивали во атриумот на градското собрание и во Den Haags Кинески околу Wagenstraat. Можете да најдете настани во Ротердам води до кинеската Нова Година, на врвот од страна на денот на прославата околу Кинески wijkpark Стариот Запад и Westkruiskade Кинески. Ако сте суеверни, на кинеската Нова Година се јаде сурова риба салата (ју Шенг) да се донесе среќа или FAI хаи, еден вид на алги, за просперитет. Гонг Кси Каи Фа! (Среќна Нова година!)

Бремен во Амстердам возови

Хановер во Амстердам возови

Bielefeld во Амстердам возови

Хамбург во Амстердам возови

 

Chinese Special Events In The Netherlands

 

Специјални настани Во Холандија 3: Keukenhof (Март до мај)

на Keukenhof е веројатно најпознатиот градина во Холандија. Поглед во стравопочит на милиони мулти обоени лалињата цветаат во оваа прекрасна холандскиот парк од крајот на март до средината на мај. на Keukenhof, што значи кујна градина, постои уште од 15 век и ги покрива неверојатни 32 хектари. Овие денови, на Keukenhof поздравува 800.000 посетители годишно.

Еден од најважните моменти на 2018 Темата беше гигантска цвет сијалицата мозаик, со површина од 250m2 и која се состои од 50.000 лалиња, грозје зумбули, и crocuses. Што ќе резултира со следната верзија?

Дортмунд во Амстердам возови

Есен во Амстердам возови

Дизелдорф во Амстердам возови

Келн во Амстердам возови

 

Keukenhof, Special Events In The Netherlands

 

4: Национален ресторан недела

Ако Специјални настани во Холандија вклучува бесплатна храна, може да ми смета во! на 50% исклучување, тоа е практично кражба! Посетете ја оваа Холандскиот Фестивалот за гурманите, каде што можете да вечерате во некои од најдобрите ресторани во Холандија за луди попусти.

Стотици ресторани учеснички во многу холандски градови нудат изненадување три разбира вечера мени за посебна стапка на 28,50 евра. Мишелин ѕвезда ресторани наплаќаат екстра такса, и ресторани наведени во врвот 250 исто така, бара мал додаток. Без разлика дали сте со храна со ограничен буџет или едноставно љубопитни да пробате неколку различни опции за фино јадење без ставање премногу на дупка во вашиот паричник, тогаш ќе сакам Ресторан недела. Оваа специјална понуда се одвива двапати годишно во Холандија.

За да може полесно да се резервира маса, организаторите на настанот се направи листа на 500 ресторани учество, по градови, на сајт ресторан недела.

Бон во Амстердам возови

Ахен во Амстердам возови

Кобленц во Амстердам возови

Франкфурт во Амстердам возови

National Restaurant Week, Holland

 

5: Кралевите ден (април 27)

Еден од најпознатите специјални настани во Холандија, Ако не е еден од повеќето забавно и хаотичен, е вклучен Кралевите ден, which е кралот Вилем Александар роденден. холандски градови домаќин улични забави, болвата пазари, и активности, претворање на целата територија на Холандија во најголем фестивал на годината. Ти дефинитивно може да го додадете ова во една од најпознатите специјални настани во Холандија! Луѓето доаѓаат да го прослават, свирам музика, се облекуваат во портокалово и имаат сите круг на добра, Ако не е хаотичен, време. Кралевите ноќ се слави ноќта пред кралеви ден, со диви забави во градските центри привлекување гужви од милји наоколу.

Оснабрик во Амстердам возови

Либек во Амстердам возови

Бремерхафен во Амстердам возови

Кил во Амстердам возови

 

Специјални настани Во Холандија 6: цвет

Дали некогаш сте биле сведоци на плови висок девет метри, покриени со цвеќиња и плови низ улиците, напојува со ништо друго освен работна сила? Па, сте за да се! цвет Zundert е најголемиот цвет парада во светот целосно направен од страна на волонтери. Секоја година секое село се обидува да се изгради на повеќето убави плови некогаш има изградено. Посетете го овој многу посебен настан во Zundert како ќе биде поразен. Корсо Zundert е за сите да видат и, во тоа, верувајќи!

Касел во Амстердам возови

Манхајм во Амстердам возови

Фулда во Амстердам возови

Хајделберг во Амстердам возови

Bloemencorso, Special Events In The Netherlands

 

Специјални настани Во Холандија 7: Олеснување на Лајден (Олеснување на Лајден)

на 10 Повеќето специјални настани во Холандија треба да се вклучат традиција, секако. Настанот во Лајден е еден од нив! Тоа го слави споменот на шпанскиот опсада и последователните ослободување на градот во 1574. Лајден станува еден голем фестивал за два дена по ред. Уживајте во парада, забава саем, пазарот, концерти, партии, огномет, и традиционални јадења.

И покрај забавата и бројните забави, Leidens Ontzet е прослава со многу традиции со историско значење. Утрото на три октомври почнува со reveille во Градското собрание. Слободен харинга и бел леб потоа се дадени во Лајден Waag. а потоа можете да уживате во музичката собир во Ван Дер Werf парк и услуги во Pieterskerk. Во вечерните часови на луѓето традиционално се јаде морков и кромид чорба повика Hutspot. Свеченостите заврши со голем огномет шоу.

Трир во Амстердам возови

Луксембург, во Амстердам возови

Антверпен во Амстердам возови

Гент во Амстердам возови

Leidens Ontzet Holland

 

Специјални настани Во Холандија 8: плови Амстердам

Плови е традиционално започнува со парада: стотици бродови пловат кон IJ и формираат уникатна глетка што никогаш нема да ја заборавите. Во следните денови, на неколку натпревари на вода се одржи на, вклучувајќи ги Skutsjesilen(пловат со типичен фризиски брод). На Кралството Холандија во морнарица, исто така, ќе се прикаже своите вештини на вода.

До сите активности на вода, таму е исто така многу да се направи на wharves, што го прави толку посебен. Програмата може да се пофали на едро забава, уметност, култура, музика, и спортски активности и деца.

Плови Амстердам гарантира импресивен и неспоредливи флота на високи бродови, едрење занает наследство, модерни бродови, воени бродови, и реплики.

Лиеж во Амстердам возови

Лувен во Амстердам возови

Бриж во Амстердам возови

Остенде во Амстердам возови

Sail Amsterdam, Special Events In The Netherlands

 

Специјални настани Во Холандија 9: tenting денови

Специјални кампови, прифатлива кампување, и кампување во дивината се можни во Холандија за време на Деновите tenting (Од вашиот шатор). Организацијата на Деновите tenting соработува со многу партнери. Имено; кампинг, Здружението за заштита на споменици на природата во Холандија, како и на Комисијата за шумарство. Ти се даде можност да камп во најинтересниот, евтини, и диви локации на Noordoostpolder. Тоа е исто така супер забава за возрасните така и децата!

Генк во Амстердам возови

Hasselt во Амстердам возови

Намур во Амстердам возови

Kortrijk во Амстердам возови

Tenting in the woods

 

Специјални настани Во Холандија 10: Parkpop

Parkpop е еден од најголемите поп настани во Холандија, се одржува секоја година во последната недела од јуни. Што го прави толку посебен, е дека тоа е потполно бесплатна!

А редовен настан од 1981, оваа национална поп фестивал ги стави во Хаг на картата. Благодарение на бесплатни музички фестивали во голем обем. За многу години, тоа беше дури и најголемите слободен поп музички фестивал во цела Европа! Може да се очекува во текот на 350.000 луѓе на оваа прекрасна фестивал.

Ако доаѓате од друг дел на Хаг, тоа е одлична идеја да возат велосипед до местото на одржување на Zuiderpark.

Брисел да возови Хаг

Антверпен на возови во Хаг

Гент на возови во Хаг

Бриж на возови во Хаг

Parkpop event in the netherlands

 

Ние ја нарекуваат 10 Повеќето специјални настани во Холандија, но постојат безброј други. Се качат на воз со помош на Зачувај воз и да видиме за себе!

 

 

Дали сакате да вградите нашиот блог пост “10 Повеќето специјални настани во Холандија” на вашиот сајт? Можете да земете нашите слики и текст и само ни даде кредит со линк до овој блог пост. Или, кликнете тука: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fspecial-events-netherlands%2F- (Движете се надолу малку за да ја видите Вградување законик)

  • Ако сакате да се вид на вашите корисници, можете да ги води директно во нашите страници за пребарување. На овој линк, ќе најдете нашата најпопуларна железнички линии – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml. Внатре ќе имаат нашите врски за англиски целни страници, но ние исто така имаат https://www.saveatrain.com/de_routes_sitemap.xml, и можете да го промените / де да / tr / или тоа и на повеќе јазици.