Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 03/09/2021)

ëmbëlsirat lokale vijnë në shumë varieteteve të gjithë Evropën. Çdo vend dhe rajon ka trajtojnë vet të vogël që ata janë krenar për të ofruar. Për turistët me një dhëmb i ëmbël, nuk ka asgjë më tërheqës për udhëtime se shijet e reja. Këtu janë top tona 5 ëmbëlsirat më të mira lokale të provoni në Evropë.

 

1. A Sweet Lokale – Mozartkugel, Salzburgu, Austria

Një nga më të njohura dhe ëmbëlsirat njohur lokale në Evropë është Mozartkugel. Siç e dimë, Paul Furst krijuar recetë origjinale në Salzburg shumë se një shekull më parë. Kjo është një layered trajtojnë çokollatë me fëstëk gjelbër dhe nuga.

Ka disa versione industriale të bëra buxhetore, dhe ju mund t'i gjeni në supermarkete. Megjithatë, versioni origjinal nuk është e shumë e shtrenjtë, dhe kjo është me vlerë diferenca në çmim. i përgjithshëm, ata janë një nga ëmbëlsirat më të mira lokale për të sjellë në shtëpi nga udhëtimi juaj austriake.

Mynih për Trenat Salzburgut

Salzburg të Passau

Vjenë për Trenat Salzburgut

Salzburg për Trenat e Vjenës

 

2. A Sweet Lokale – donuts, Berlini, Gjermania

Berliner Pfannkuchen Sufganiot

Ju nuk keni për të lidhin gjuhën tuaj në një nyjë për të thënë emrin e këtij ëmbël lokale. Njerëzit të shkurtojë ato për Berliner jashtë Berlin, dhe pancakes në Berlin. Ndryshe nga donuts amerikanë, ata nuk kanë një vrimë në qendër. Kur ju ndiqni recetë tradicionale, që ju të merrni një top të shijshme e ëmbëlsi, mbushur me bllokim ose gliko, me krem ​​sheqerit.

Berlin për Trenat Potsdam

Berlin për Trenat Hamburg

Frankfurt për Trenat Berlin

Berlin për Trenat Mynihut

 

3. stroopwafel, Amsterdami, Holanda

Stroopwafel is one of the Best Local Sweets to Try in Europe

stroopwafel është një nga ëmbëlsirat më të Addictive lokale mund të gjeni në Evropë. Ndryshe nga shumë ëmbëlsirat tjera, nuk ka debat se kush origjinën recetë dhe ku. Bakers në qytetin holandez të Gouda bërë ata të parë. Për shkak se ata paketë dhe të udhëtimit të mirë, ata bëjnë kujtime te shkelqyera.

Dy wafers hollë sjellë së bashku me një karamel "ngjitës" të bëjë një Stroopwafel. Edhe pse kjo nuk do të tingëllojë i veçantë, ankesa universal i bën ata një nga ëmbëlsirat më të mira lokale. Këto ëmbëlsira të bëjë një rostiçeri përsosur pas një dite të gjatë tren-hopping, pazar, dhe çiklist dodging - të gjitha aktivitetet tipike Amsterdam.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

4. pastiqeri danish, Kopenhagen, Danimarkë

Edhe pse Danimarka është i vogël, legjendat e ëmbëlsirat e saj më të mira lokale të udhëtojnë larg dhe të gjerë. pastë danish udhëtoi për në Danimarkë me një grup të bakers austriake. Sigurisht, ata modifikuar recetë gjatë viteve, dhe shumë emigrantë skandinave solli atë në Amerikë. Megjithatë, ju do të gëzojë atë më në vendin ku bakers dedikuar përsosur atë.

Kjo danez ëmbël lokale është një nga gjërat lightest ju do të shijojë. Të bakers lartë atë me bllokim, djathë, ose krem ​​të mbush atë dhunti të përsosur skandinave. Edhe pse ajo është e e pasur me shije dhe kalorive, pas një dite të eksploruar Copenhagen ne debore, ju do të gëzojë të dyja këto cilësi.

 

 

5. Cuberdon, Belgjika

Cuberdon is among the Best Local Sweets to Try in Europe

Cuberdon është një nga ëmbëlsirat më të mira dhe më të errët lokale në Evropë. Është hat-formë, shpesh vjollce, dhe e mbushur me mbushje mjedre. Kur ju kafshoj në një, dhëmbët tuaj zhytet në mes butë mbushje me lehtësi. Ata shpesh e quajnë atë të Belgjikës sekret i ruajtur më së miri. Për shkak se ajo është e vështirë për të ruajtur atë, pas disa javësh, ata nuk e eksportojnë atë shpesh. Megjithatë, për një turist i cili dëshiron të provoni diçka unike dhe për të sjellë atë në shtëpi, cuberdon është e përkryer.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

A doni të shtoni pak sheqer dhe erëz në jetën tuaj dhe të marrë një tren Tour ushqim nëpër Evropë? Të rezervoni biletat tuaja Sot!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Ëmbëlsirat më të mira lokale për të Provoni Në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-best-local-sweets-europe%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)