Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/10/2020)

pengohet shpesh nga hija e gjatë e fqinjit të saj më të madhe Londër, Luton në Bedfordshire është një perlë e fshehur e cila është edhe një vlerë të vizitës.

E themeluar pas kapjes së qarkut nga saksonët në shekullin e gjashtë, ajo filloi jetën si një "Tun" (zgjidhje) e cila doli nga brigjet e lumit Lea. Fast Forward disa shekuj, dhe 'Lea Tun "ishte një medium-sized Qyteti Tregu i disa 800 banorë, që mbijetuan kryesisht nga bujqësia dhe tregtare.

Keto dite, amtare Lutonites dhe vizitorët kanë mjaft të tërheqjet për të mbajtur ata të zënë - duke përfshirë pikat e nxehta pelqej kopshte të gjelbërta dhe objekte historike interesante të Qendrës së Zbulimit të Stockwood-it dhe kodrave të valëzuara, lugina, dhe hiking të Barton Hills Rezervat Natyror.

Dhe kjo është gjithashtu një vend i lehtë për të marrë rreth dhe një bazë e shkëlqyer për aventurat më larg - kështu që me këtë në mendje, këtu janë pesë të dobishëm transport hacks për udhëtarët Luton.

 

  1. Rrugët e autobusëve

udhëtimit Bus sjell me vete shumë përfitime - është e shpejtë, i përshtatshëm, dhe mund të lërë më pak gjurmë karboni sesa udhëtimit makina (por jo më shumë se trenat, Udhëtimi me tren konsiderohet ende transporti më eko-miqësor).

Dhe në Luton, ajo gjithashtu hap mundësi të mahnitshme për të marrë të dini vendasit, e cila menjëherë do të bëjë që ju të ndiheni shumë më shumë në shtëpi.

info rrugë autobus Këshillit Luton-së Vlen konsultuar para mbërritjes tuaj në qytet.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

  1. Biçikleta

Nëse jeni duke u bazuar në Luton për një kohë, blerje a biçikletë është një ide e shkëlqyer.

Ka shumë vende rurale për të shqyrtuar transportin afër dhe dy rrota bën të lundrimit të luajë në qendër të qytetit fëmijës.

Cikli Mbreti në 56-66 Dunstable Road në Luton ka një gamë të gjerë të bikes, përfshirë elektrike, tandemët, dhe madje edhe qindarka - ju patjetër do të gjeni diçka të përshtatshme.

Lille për Trenat Londër

Cologne për Trenat Londër

Lyon për Trenat Londër

Luksemburgu për Trenat Londër

 

  1. trenat

Ju mund të lehtë të udhëtojnë në Luton në komoditetin e një treni nga destinacionet si në Londër, Birmingham dhe më tutje, kështu që nuk ka asnjë justifikim për të mos e konsiderojnë atë për tuaj të ardhshëm pushime familjare.

shfletoj web faqe Luton Stacioni hekurudhor Kombëtar dhe ju do të gjeni një pasuri e informacionit mbi marrjen në dhe nga stacion, ambiente të tilla si tualetet, dhe mundësia e lëvizjes.

Ka edhe një harta dobishëm për të siguruar që ju të merrni kushineta tuaj - brilante.

Antwerp për Trenat Londër

Haga për Trenat Londër

Bordeaux për Trenat Londër

Gjenevë për Trenat Londër

 

  1. Taksitë

Kur ju jeni duke planifikuar për të pikturuar Luton kuqe, prenotim një taksi për të marrë ju në mes vrima lotim është një ide e mençur.

Ju do të gjeni shumë opsione taksive curbside, por goluton.com është një nga operatorët më të mëdha të qytetit dhe ju mund të kurseni të holla duke prenotim përpara në internet.

Një gjë tjetër e mrekullueshme në lidhje me transportin e taksisë nuk ka nevojë për një shofer të caktuar - kështu i gjithë grupi juaj mund të shijoni pije freskuese gjatë gjithë natës.

London për Trenat Brukselit

London për Trenat Paris

London për Trenat Lyon

London për Trenat Amsterdam

 

  1. Airport Parking

Luton Airport është një Launchpad tmerrshëm për fluturime për një gamë të destinacioneve emocionuese - duke përfshirë Aberdeen, Malaga, dhe Zurich - kështu dielli, det, dhe madje edhe bora janë vetëm një hop i shkurtër larg.

Nëse ju jeni më të rehatshme makinës në aeroport, SkyParkSecure.com ka parkim Luton Airport kjo është e sigurt dhe përballueshme.

Me udhëtimin tuaj të sigurt stowed, ju mund të jet off ndjenja krejtësisht të qetë.

Ndiqni këto pesë hacks dobishëm të transportit dhe ju do të bëni më të Luton - ju mund të na falënderoj vonë!

Kjo është lista jonë! Ndani këshillat tuaja të udhëtimit në Luton duke shpërndarë këtë postim në blog në Twitter.

 

Për të marrë më të mirë parkimi në Londër përdorim SkyParkSecure, por për të marrë bileta më të mira tren në Londër, përdorim Save A Train.

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F5-handy-transport-hacks-for-luton-travellers%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)