Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/12/2022)

Këto janë Musings mia në enët më të mira lokale unë kam gëzuar kurrë, gjatë tim qëndrojnë në Austri. Unë isha atje në verë 2016 për stazh time 4-mujore në një OJQ lokale të vogla. Përvoja stazh ishte aq e madhe, që kam marrë për të përmbushur individë të rinj të talentuar, që unë mbajtur në kontakt me deri tani, dhe unë kam qenë në gjendje të zbatojë shkathtësitë e mësuara në stazh time në rolin tim aktual në Singapor.

Ushqimi ishte gjithashtu i mirë në Austri. Ndërsa kjo nuk është e lehtë për mua për të replikuar shijen e Austrisë në Singapor për shkak të kostove të larta përbërës (këtu, shumica e ushqimeve është importuar nga vendet e huaja, si Singapore prodhon shumë pak për shkak të madhësive të saj të vogla të tokës), Ndonjëherë ajo është e mirë për të vetëm të rikujtoj për ditët e vjetër austriake për të bërë veten të lumtur në jetën time plot tension përditshme në Singapor. Këto kujtime të mira janë ende të freskëta në mendjen time.

Para se të hedhur të drejtë në ushqim të veçantë dhe tregimet e mia mbi të, Unë do të doja të tregoj pak të backstory e ushqimit. Si Perandorisë së Habsburgëve kishte vendosur një rajon më të gjerë (tani e sotme Italy, Republika Çeke, Sllovakia, Rumani, Ukrainë, Poloni, Sllovenia, Kroacia, dhe Bosnja) në Europë, Kuzhina moderne austriake ka një shumë e ndikimit nga pjesët e Perandorisë mëparshëm dhe të lokalizuara enët e importuara për simpati austriakëve lokale. Unë shpresoj se ju do të eksploruar këtë kaleidoskop të pjatave dhe përjeton atyre rrugën kam përdorur për të ngrënë gjatë kohës sime në Austri.

 

Kasespatzle (makarona shtëpi austriak zbukuruar me djathë i shkrirë)

Origjina e këtyre pjatave është shumë e diskutueshme - disa argumentojnë se kjo përshëndeti nga rajoni Swabian, dhe disa të tjerë deklarojnë se procesverbali i vjetër i Kasespatzle datës përsëri në cookbook shkruar me dorë në fillim të shekullit të 17-të. Emri mund të ketë ardhur nga lëvizja trazim te paspecifikuara në një copë kafshoj-sized, por nuk ka prova historike të saj. Në kohët moderne, Kjo pjatë është e njohur për një pjesë të ushqim rehati pas një rritje të gjatë në ajër i freskët Alpine. ndryshe, ju mund të gjeni atë në shumicën e restorante lokale. Shërbyer në shumë pjesë të vendeve gjermanisht-folëse, Vorarlberg Kasespatzle (Vorarlberg është në perëndim të Austrisë) është shumë popullor në Austri. Makarona është bërë nga mielli, siç është përmendur në origjinën e emrit, përfundoi në kafshon vogla zhytur në djathë i pjekur në skarë. Cilësi është me të vërtetë qiellore, shkrin në gojë. qepë të skuqura dhe onions pranverë shtoni erëza në këtë qiell gjellë i butë (ata në të vërtetë bëjnë një punë të madhe!).

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Zurich për Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

spetzle djathi

 

pako mënyrë vaferi

Merrni më mbrapa në Austri - unë gjithmonë thërras kur kam gjetur këtë në shitore Candy Empire (importuesit kryesorë të një Singaporit për confectioneries ndërkombëtare, Ky është vendi i vetëm unë mund të blejnë produkte mënyrë). Mënyra është një krijimi tradicional austriak biznes familjar që u themelua në fund të shekullit 19. Armatosur me kontroll të rreptë të cilësisë, përbërës të zgjedhur me kujdes, dhe paketa portreti rozë, Kjo markë është i njohur për të qenë një suvenir nënshkrim në Austri. Mannerschnitten (një pako e wafers çokollatë lajthi) është një provë e domosdoshme; jo aq e ëmbël dhe as kaq pa shije, Kjo nuk duket të dështojnë për të bërë përshtypje dhëmbin tim ëmbël. Lajthi gjithmonë transporton më prapa në ditët e mia të shkëlqyer në Vjenë. Tani për tani unë gjithmonë provoj xhufkat me çokollatë Manner për rostiçeri ose sa herë që e dëshiroj. Kam menduar këtë mënyrë është në dispozicion në dyqanet në Evropën Qendrore vetëm. Megjithatë, Unë jam padyshim e gabuar si Mannar ëmbëlsirat janë në dispozicion në Singapor shumë.

Graz të Trenat Insbruk

Vjenë për Trenat Graz

Vjenë për Trenat Salzburgut

 

mënyrë meshë paketë

 

Schlutzkrapfen (makarona gjysmë hëne të mbushura me djathë ricotta dhe spinaq)

Unë e hasa këtë pjatë kur isha duke eksploruar Innsbruck në Austrinë Perëndimore e cila është e njohur për të pikë referimi, çati Artë. I hopped në një kafene dhe ishte duke kërkuar për diçka vegjetarian. Leximi up menu, makarona me mbushje perime dukej e bukur për mua, kështu që unë urdhëroi atë. Unë isha duke menduar e makaronave të gjata me perime copëtuar, por doli se ajo ishte rrafshuar makarona me diçka brenda tij dhe ishte zbukuruar me një sasi e vogël e djathë dhe onions copëtuar pranverë. Gjalpë i shkrirë ka punuar një ton për të bërë këtë gjellë rrëshqitshëm në gojën time. më e rëndësishmja, Unë ende kujtohet një kameriere vjen në tryezën time dhe duke i kërkuar në qoftë se kjo ishte mirë. I thashë se ishte aq e shijshme - I ishte prekur aq shumë nga përkujdesjen e saj për kënaqësinë e konsumatorëve dhe zemra ime u mbush me ngrohtësi. Me origjinë nga Tirol Jugut (tani pjesë e Italisë), kjo është mbizotëruese një ushqim i zakonshëm në Tirol fqinje, si dhe. Një sasi e madhe e punës është përfshirë për të bërë kjo pavarësisht nga fakti se ajo duket aq e lehtë për të bërë.

Nuremberg për Trenat e Vjenës

Leipzig për Trenat e Vjenës

Innsbruck për Trenat e Vjenës

Stuttgart për Trenat e Vjenës

 

Half Moon makarona

 

Sachertorte (një kek me çokollatë të hidhur me një bazë reçeli kajsie)

Një nga "must-ha" në Vjenë, Austria. Kjo është një specialitet të vërtetë lokal krijuar në fund të periudhës së Habsburgëve. A e dini se ka pasur një luftë absurde, por e rëndësishme pas këtij tortë? Dy gjigandët vjenez pastë, Pleh organik dhe Sacher kishte qenë në një "ëmbël" gjendjen e luftës për një kohë të gjatë që edhe çoi në një rast gjyqësor qesharake; i cili duhet të telefononi veten një "Sachertorte origjinale"? Sa kajsi duhet të përdoret për të përsosur tortë? Çfarë është temperatura e përshtatshme për çokollatë të lëngshme? seriozisht, ata kanë argumentuar gjithë këtë në gjykatën shtetërore, jo në klasë gatim apo ndonjë lloj. Në fund, Sacher fitoi betejën dhe tani krenohet vetë për të qenë "një torte origjinale Sacher." Përveç historisë, Unë personalisht e preferuar e Demel një si ajo është më e ëmbël dhe me gëzof se ajo e Sacher. Çfarë është dallimi në mes Sacher "torte Sacher" dhe homologut Demel? Ish mori çmimet pak më të lartë dhe më shumë shtresa tortë dhe rritur kajsi brenda tortë. Kjo e fundit është pak më e lirë dhe shumë më creamier.

Frankfurt për Trenat Salzburgut

Berlin për Trenat Salzburgut

Cologne për Trenat Salzburgut

Dresden për Trenat Salzburgut

 

sachertorte në Austri

 

Falafel

Një përfaqësues i kozmopolitizmit Vjenës. në Vjenë, ka ngarkesa e tregjeve të shitur 'përbërësit "ekzotike" që vijnë nga pothuajse e gjithë bota. Ju mund të gjeni kuzhina dhe përbërës nga Rusia, Turqia, Japoni, Indi, dhe me shume. Me origjinë nga Lindja e Mesme, ky është një nga opsionet vjeneze të ushqimit me gishta që gjendet në tregjet ndërkombëtare. Made nga chickpeas pure, topa Falafel mund të hahet në formë të Falafel përfundon apo shoqërim me rrafshim bukë. Sido që të jetë, Falafel vjen me një bandë e prerë perime dhe yogurts brenda tërë përfundojë tërshërë ose bukë pita. Duke qenë një element kryesor i përsosur vegan, kjo është gjellë miqtë e mi të përdorura për të ofruar mua si ata e dinin se unë vetëm kam zgjedhje ushqimore të kufizuara si një vegjetarian. Ka një ton të Falafel stalla gjithë Vjenë, por favorite Falafel qëndrim im është ai në Brunnenmarkt. I njohur si një treg i çmendur të lirë, ku të gjithë mund të merrni një koleksion të gjerë të përbërësve me çmime tepër të ulëta, ky treg ofron një pjesë të përfundojë Falafel që të kushton më pak se USD 1 ose keshtu, duke e bërë atë ndoshta më të lirë në qytet. S'është nevoja të thuhet, shija e mbështjellësit është aq e mirë sa ajo në çdo treg tjetër vjenez.

Zurich për Trenat Insbruk

Salzburg për Trenat Insbruk

Vjenë për Trenat Insbruk

Cologne për Trenat Insbruk

 

falafel

 

Shtrudel me mollë

ëmbëlsirë ime e preferuar austriak! Pastiçeri me gjalpë dhe disa feta mollë dhe një tufë rrush të thatë bëjnë magji dhe më bëjnë të ndihem qiellor. Legjenda e ka atë që Austria importuar ëmbël ëmbëlsirë bakllava nga Lindja e Mesme. Bakllava është bërë e pastë gëzof dhe sheqer dhe shurup, që do të thotë se është fundosje pastë në shurup. Duke qenë në anën më frutash, Apfelstrudel është një version i lokalizuar i Baklava- ky është një shembull i mirë i enëve austriake, si një shumë prej tyre mund të gjetur një gjurmë nga ish rajonin e Austrisë perandorisë që kishin qenë të importuara nga. Nuk janë të recetave të panumërta Apfelstrudel internet, dhe disa nga autorët e recetave janë mjaft bujarë për të ndajnë familjen e tyre receta me boten. Megjithatë, rregulli universal është se brumë duhet të jetë aq i hollë që pastë kuzhinier mund të lexoni një gazetë nëpërmjet saj.

Rreth Autorit: Mami punon në Singapor me kohë të plotë për rreth 2 vjet. Ajo ka udhëtuar në pjesë të ndryshme të botës gjerësisht dhe absolutisht do të eksploruar një vend të ri që ajo kurrë nuk e ka parë. Ndërkohë që nuk punon apo të udhëtojnë, ajo kursen kohën e saj të lirë duke luajtur një sport varkë dragua ose të mësuar një gjuhë të huaj.

 

apfelstrudel në Austri

 

A jeni gati për të shqyrtuar Austrinë dhe të gëzojnë kënaqësitë e saj të ushqimit? në faqen e internetit më të mirë për të Rendit Trenat bileta është Save A Train

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2F6-must-try-austrian-dishes%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)