Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 18/11/2022)

Përrenjtë e Prishtinës, lugina të gjelbëruara të harlisur, pyjet e dendura, maja të lë pa frymë, dhe shtigjet më të bukura në botë, Alpet në Evropë, janë ikonike. Parqet kombëtare të Alpeve në Evropë janë vetëm disa orë larg qyteteve më të ngarkuara. megjithatë, transporti publik i bën këto rezervate natyrore dhe male alpine të lehta për t'u arritur. Këtu janë këshillat më të mira për të eksploruar parqet kombëtare të Alpeve me tren me këshilla për të shkuar në parqet alpine.

 • transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Ruaj një tren, E Uebfaqja e Biletave të Trenave më të Lirë Në botë.

dhe ngjarja do të jetë jashtëzakonisht e veçantë: Parku i Lartë Tauern

Duke u shtrirë në të gjithë 1,856 Kilometra katrorë, Parku kombëtar Hohe Tauern është parku më i madh i mbrojtur nga alpine në Alpe. Lugina të gjelbëruara të harlisur, kabina romantike në pyll, kodra të mrekullueshme që lulëzojnë në pranverë, dhe majat e bardha alpine - alpet e Tirolit janë absolutisht mahnitëse.

Nëse jeni në ecje, çiklizëm, ose ngjitje, alpet Hohe Tauern ofrojnë pamjet dhe vendet më piktoreske. Gjëja më e mirë për të udhëtuar në parkun alpin Hohe Tauern është se ia vlen të vizitohet në çdo kohë të vitit.. Falë pafundësisë së këtij parku alpin, është mirë që të paktën një javë t'i kushtoni eksplorimit të natyrës dhe maleve të zonës.

Gjërat më të mahnitshme për të bërë në Hohe Taurn

 • Eksploroni akullnajën më të gjatë në Evropën Lindore - Pasterze Glacier
 • Vizitoni Ujëvarat Krimml
 • Shëtitje në Grossglockner, mali më i lartë në Austri
 • Kërkoni dhinë e egër dhe dhinë e dhisë duke u ngjitur në majat e shumta

Arritja në Parkun Alpin Hohe Tauern

Mënyra më e mirë për të udhëtuar në luginat e gjelbëruara dhe majat e mrekullueshme të Hohe Tauern alpine është me tren.. Pika më qendrore në Alpet Austriake është qyteti Mallnitz. Treni niset shtatë herë në ditë nga stacioni i trenit Mallnitz. Kështu që, udhëtarët në Alpet austriake mund të udhëtojnë nga e gjithë Austria me trenat OBB dhe të shijojnë udhëtimin piktoresk deri në alpet mahnitëse.

Parku kombëtar Hohe Tauern është më pak se 4 orë me tren nga Salzburgu. Udhëtimi për në parkun kombëtar direkt nga aeroporti i Vjenës është përreth 6 orë me tren dhe kërkon ndryshimin e trenave në Salzburg. prandaj, nëse ka kohë të mjaftueshme, Salzburgu është i mrekullueshëm dhe ia vlen të qëndroni një natë ose tre ditë rrugës për në Hohe Tauern.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Alps National Parks By Train

Alpet Franceze: Parku Kombëtar Ecrins

Pamje piktoreske të luginave plot gjelbërim, liqenet pasqyrë, dhe majat alpine të parkut kombëtar Ecrins janë befasuese. E vendosur në zemër të Alpeve Franceze, Ecrins ka diçka unike për t'i ofruar çdo vizitori: Alpinistët, entuziastët e çiklizmit, familjet, dhe çifti në një largim romantik.

Alpet franceze janë të famshme për Alpe d'Huez, rruga e ngjitjes në Tour de France. Ky varg spektakolar malesh alpine ka më shumë se 100 majat, përrenj, dhe ujëvarat.

Gjërat më të mahnitshme për të bërë në Ecrins

 • Bëni një piknik në të shtatë luginat në Parkun Ecrins
 • Admironi akullnajën Grand Pic De La Meije ose ngjituni në të
 • Kërkoni dhitë e dhive dhe shqiponjat e arta
 • Notoni në lumin Ubaye, i rrethuar nga një prej pyjet më të bukura në Evropë
 • Shkoni me kite surfing në Serre-Poncon

Arritja në Ecrins

Udhëtimi në Alpet Franceze është shumë i lehtë. Udhëtarët mund të arrijnë në Ecrins nga aeroporti në Torino, Marsejë, dhe Nice. Pavarësisht nëse jeni duke fluturuar ose duke udhëtuar me tren nga vende të tjera evropiane, trenat TGV dhe TER lidhen me qytetet kryesore të rajonit. Udhëtimi me tren për në Ecrins nga Marseja është rreth 6 orë të gjata. Ndërsa ky tingëllon si një udhëtim i gjatë, trenat ndërqytetës janë shumë të rehatshëm, dhe më e rëndësishmja, pamjet nga udhëtimi me tren janë të bukura. Prandaj, udhëtimi juaj drejt natyrës së mrekullueshme të Ecrins fillon në tren.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Cycling The Alps

Alpet zvicerane: Parku Alpin Jungfrau-Aletsch

Me akullnajën e mrekullueshme Aletsch, bimësi e harlisur, dhe lumenjtë që kalojnë luginat - parku alpin zviceran Jungfrau është një nga parqet alpine më të mira në Evropë. Eiger është një nga majat malore më piktoreske në të gjithë Evropën.

Hekurudha alpine është një nga gjërat unike të parkut alpin Jungfrau. Vizitorët në Jungfrau mund të hipin në hekurudhën malore dhe të shijojnë pamje mahnitëse të akullnajës nga 4 pika të mrekullueshme të favorshme. Kjo përvojë e veçantë i shton lavdinë Jungfrau, përveç pyllit të bukur, shtigje, dhe peizazhi – duke tërhequr qindra dashamirës të natyrës në pranverë dhe verë.

Arritja në Parkun Alpin Jungfrau

Jungfrau është një udhëtim me tren larg Interlaken dhe Lauterbrunnen. Udhëtimi nga Interlaken në stacionin Grindelwald është 30 minuta dhe 2.5 orë nga Cyrihu. Udhëtimi me makinë është pothuajse i njëjtë, por treni është ekologjik dhe ju lejon të shijoni pamjet e jashtëzakonshme.

Gjërat më të mira për të bërë në Alpet zvicerane

 • Vizitoni luginën piktoreske të Lauterbrunnen
 • Zbuloni pamjet e Alpeve Bernese nga maja e Harder Kulm
 • Guxoni të shkoni në një udhëtim 10-minutësh me zinxhir
 • Ecni në 2.2 km Mürren Via Ferrata
 • Shëtitje në Matterhorn, nje nga malet më piktoreske në Evropë

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

Alpet italiane: Parku Kombëtar Belluno Dolomites

I njohur si Parku Kombëtar i Dolomiteve, Belluno Dolomiti është një nga rezervat më të bukura natyrore. Majat alpine tërheqin shumë alpinistë dhe alpinistë që ëndërrojnë të arrijnë majën për të admiruar pamjet më piktoreske në botë.

Përveç maleve madhështore, alpet italiane janë shtëpia e ujëvarave spektakolare, burimet, dhe livadhe. Parku i gjerë ofron shtigje të shkëlqyera ecjeje, duke filluar nga shtigjet e lehta deri tek ato sfiduese, Shtegu Paternkofel, dhe shtegu Tre Cime Di Laveredo Capanna është vetëm 2 nga shtigjet e mrekullueshme.

Arritja në Dolomitet

Ndërsa ka fluturime në Bolzano, qyteti më i afërt me Dolomitët, është më mirë të marrësh trenin për në Bolzano. Udhëtarët në Alpet Italiane mund të marrin një tren nga Milano Bergamo nëpërmjet Venecias dhe të arrijnë Dolomitet me tren pak më vonë. 7 orë. Një alternativë për të fluturuar në Bergamo është të fluturosh në Venecia dhe më pas të marrësh trenin ose taksi, dhe në më pak se një orë, do ta gjeni veten në alpet italiane.

Gjërat më të mira për të bërë në Alpet Italiane

 • Ecni në Italian Via Ferrata
 • Qëndroni natën në një Refugio, ose kasolle, më shpesh të vendosura në një shteg ecjeje, në një vend të izoluar. Qëndrimi ju lejon të bëni një ecje shumë të gjatë dhe sfiduese, përveç përjetimit të lavdisë së maleve dhe natyrës në një atmosferë më të qetë dhe magjike.
 • Admironi Enrosadira, kur majat e maleve ngjyrosen me nuanca rozë në lindje dhe perëndim të diellit.
 • Hike kasolle më kasolle

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Trenat nga Venecia në Romë

Napoli për Trenat Romës

 

Rock Climbing In Alps

Alpet gjermane: Parku Kombëtar Berchtesgaden

Parku alpin më i vjetër në Evropë dhe i vetmi park alpin në Gjermani, Parku kombëtar Berchtesgaden është shtëpia e më shumë se 700 llojet e shpendëve dhe kafshëve. Alpet gjermane kufizohen me alpet austriake, që shquhen për përrenjtë e pacenuar, lugina jeshile, pyjet, maja malore të lë pa frymë, dhe natyrë idilike.

për më tepër, duke mbuluar 210 km katrore, alpet gjermane Berchtesgaden ofron shtigje fantastike ecjeje. veç, teleferiku i çon udhëtarët në majën më të lartë dhe më të shquar në malin Jenner 1,874 metra.

Gjëra të mahnitshme për të bërë në Alpet gjermane

 • Shijoni një shëtitje me varkë në liqenin Königssee
 • Zbuloni kulturën bavareze, kuzhinë, dhe traditat
 • Ecni në liqenin Obersee përmes luginës së gjelbër të harlisur
 • Ecni në Röthbach Falls dhe admironi pasqyrimin e pasqyrës në liqenet gjatë rrugës

Arritja në Parkun Kombëtar Berchtesgaden

Vizitorët mund të fluturojnë në aeroportin e Salzburgut, që është 30 kilometra larg nga Berchtesgaden. Pastaj merrni një tren ose autobus, ose merrni me qira një makinë dhe udhëtoni në alpet Berchtesgaden. Menyra me e mire, e cila është gjithashtu miqësore me mjedisin, është të udhëtosh me tren. Ka shërbime treni nga Mynihu dhe Salzburgu, por trenat nuk janë të drejtpërdrejtë dhe kërkojnë ndryshim në Freilassing.

Pavarësisht nëse udhëtoni me tren ose autobus, Berchtesgaden është më pak se 3 orë nga Mynihu. Kështu që, bukuria e peizazhit alpin është e arritshme nga qendra urbane e ngarkuar – perfekte për një pushim në fundjavë. Megjithatë, nëse keni kohë, kushtojini të paktën një javë eksplorimit të Parqeve Kombëtare të Alpeve të paharrueshme me tren.

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Nuremberg për Trenat Mynihut

Bonn për Trenat Mynihut

 

Mountain Lake In The Alps

 

Një udhëtim i shkëlqyeshëm fillon me gjetjen e biletave më të mira të trenit. këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të mrekullueshëm me tren në parqet kombëtare të Alpeve me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “Parqet Kombëtare të Alpeve me tren”Në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Falps-national-parks-by-train%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)