Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/08/2021)

Ngacmues, ngazëllyese, madhështore, mendje-fryrje, nuk ka mjaft fjalë për të përshkruar 7 stadiumet më të mahnitshme të futbollit në Evropë. për më tepër, edhe nëse mendoni se mund ta kuptoni madhështinë e tyre, vetëm kur futesh brenda, se ju me të vërtetë e kuptoni magjinë.

Kështu që, nëse jeni një Byren Mynih entuziast, këto 7 stadiumet e futbollit ia vlen plotësisht vëmendja juaj dhe vendi i lavdisë në listën tuaj të kovave.

 

1. Më Mahnitëse Futboll Stadiumi në Gjermani: Signal Iduna Park Në Dortmund

Signal Iduna është stadiumi më i madh i futbollit në Evropë dhe mund të presë 80,000 tifozë entuziastë prapa fasadës së saj mbresëlënëse të xhamit dhe ngrohjes nëntokësore. Kjo është për shkak të 2006 rinovimi. për Kupën e Botës FIFA. prandaj, ju mund të planifikoni plotësisht pushimet tuaja të futbollit për lojërat e dimrit.

Që nga ajo kohë, Signal Iduna ka qenë stadiumi më i madh i futbollit në Gjermani 1965, dhe sot eshte shtëpi për ekipin e futbollit Borussia Dortmund.

Si të Shkojmë në Stadiumin e Futbollit të Signal Iduna në Dortmund?

Ju mund të shkoni në stadium përmes Hekurudhë e lehtë e Dortmundit hekurudha të lehta dhe trena RB që lidhin Austrinë dhe Gjermaninë.

Çmimet e Trenit në Këln për në Dortmund

Çmimet e trenit nga Mynihu në Dortmund

Hanover në Dortmund Çmimet e Trenit

Frankfurt në Dortmund Çmimet e Trenit

 

Football Stadium in Dortmund Game opening

 

2. Allianz Arena: Mynihu, Gjermania

Stadiumi i dytë më i madh i futbollit në Mynih, Allianz Arena është një nga stadiumet më të reja të futbollit në Evropë. U hap stadiumi i futbollit Allianz në Gjermani 2005 dhe ka qenë fushë në shtëpi për ekipin e futbollit FC Byren Mynih.

Nëse ndodh të jesh duke vizituar Mynihun për lojëra futbolli, do të mahniteni nga panelet plastike të fryra të stadiumit dhe pjesa e jashtme që ndryshon ngjyrën. këto 2 karakteristikat e bëjnë Allianz një nga 7 stadiumet më të mahnitshme në Evropë.

Si të Shkojmë në Stadiumin e Futbollit Allianz në Mynih?

Ju mund të shkoni në Allianz Stadium nga stacioni Frottmaning U-Bahn, ndodhet aty pranë.

Çmimet e trenit nga Dusseldorf në Mynih

Dresden në Mynih Çmimet e Trenit

Nuremberg në Mynih Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Bon në Mynih

 

Allianz Arena: Munich, Germany at night

 

3. Stadiumi më i Mrekullueshëm i Futbollit në Angli: Stadiumi Wembley

Stadiumi i dytë më i madh i futbollit në Evropë, Stadiumi Wembley mund të presë 90,000 Tifozët. Futbolli më i madh në Mbretërinë e Bashkuar është ndërtuar në 2009, dhe tipari më i spikatur i tij është 134 metra të lartë hark, kurorëzimi i stadiumit. kështu, do të zbuloni se duke parë ndeshjet e Kupës së Ligës, dhe play-offet e ligës kombëtare janë mjaft përvojë e mahnitshme.

prandaj, Wembley nuk është vetëm një sit për kupën finale të FA, por edhe një pikë referimi qendrore në Londër.

Si të Shkojmë në Stadiumin e Futbollit Wembley në Londër?

Ju duhet të merrni London Underground Circle Line nga stacioni Paddington në stacionin Baker St dhe më pas të kaloni në London Metropolitan Line Underground në Uembli Stacioni i parkut.

Amsterdam në Londër Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Londër

Çmimet e trenave nga Berlini në Londër

Çmimet e trenave nga Brukseli në Londër

 

Panoramic view of Wembley Football Stadium in England

 

4. Stadiumi më i Mahnitshëm i Futbollit në Itali: Stadiumi San Siro në Milano

San Siro është stadiumi më i madh i futbollit në Itali. Ky stadium mahnitës në Milano u emërua për nder të dy herë fituesit të kupës së botës Giuseppe Meazza.

Stadiumi u hap në 1926 dhe mund të presë 35,000 tifozë entuziastë të futbollit. Një nga tiparet që nuk mund të humbisni në fasadën e saj të jashtme janë mbajtëset e spikatur të kuq.

Si të Shkoni në Stadiumin e Futbollit San Siro në Milano?

Stadiumi i futbollit San Siro është 5 km nga Milano Qendra e qytetit. Ju mund të arrini në San Siro me linjën e metrosë M5 nga qendra e Milanos.

Florenca në Milano Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Milano në Firence Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Venecia në Milano

 

 

5. Stadiumi i Futbollit Louis II në Monako

Stadiumi i futbollit Louis II është një tjetër stadium që të trondit mendjen në Evropë. Stadiumi ka nëntë harqe mbresëlënëse në skajin e largët të tokës. Stadiumi mund të presë 16,000 tifozët për lojëra epike në rivierën franceze në sfond.

Në 1979 Princi Rainier III vendosi të rindërtojë një arenë të re sportive në rrethin e Fontvieille. Arkitektët parizianë morën misionin e madh, e cila përfundoi në 1984, dhe e bëri stadiumin Louis II një nga stadiumet më spektakolare në Evropë.

Si të Shkojmë në Stadiumin e Futbollit Louis II në Monako?

Stadiumi i futbollit Louis II është 10 orë larg me tren nga Londra.

 

6. Stadiumi Groupama, Lion

Ky stadium spektakolar është në dorën tonë 7 stadiumet më të mahnitshme të futbollit në Evropë, mund të presë 60,000 Tifozët. veç, është shtëpia e klubit francez të futbollit Olympic Lyonnais dhe do të presë futboll në Evropë 2024 Lojërat Olimpike Verore në Paris.

Kështu që, nëse po planifikoni të vizitoni Parisin për Lojërat Olimpike, patjetër që duhet të vizitoni këtë stadium të shkëlqyer futbolli.

Amsterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Rotterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Brukseli në Paris

 

Groupama Soccer Stadium, Lyon

 

Si të Shkoni në Stadiumin Groupama në Lyon?

Ti mundesh shkoni në stadiumin Groupama nga stacioni Decines Grand Large i linjës së tramvajit 3. Supershtë super afër stadiumit – vetëm 10 minuta’ duke ecur.

 

Amazing Football Stadium In Lyon

 

7. Stadiumi Velodrome Në Marsejë

Ky stadium i mahnitshëm në Marsejë hapi portat e tij për spektatorët përsëri 1937. Që atëherë, Stadiumi Velodrome mirëpret 67,000 tifozë çdo sezon futbolli në Francë. Një nga gjërat që do të vini re më shumë në lidhje me stadiumin është çatia me hark xhami, gjë që është shumë e vështirë të humbasësh.

Do të habiteni, por stadiumi Velodrome nuk është vetëm një stadium futbolli. Ne te kunderten, është një stadium me shumë qëllime, me një pistë çiklizmi. Sot, ai shërben si një shtëpi për klubin Olympique de Marseille.

Si të Shkoni në Stadiumin Velodrome në Marsejë?

Stadiumi Velodrome është gati 3.5 km nga qendra e qytetit të Marsejës. prandaj, ju mund të arrini në stadium me linjën e metrosë 2. Ju mund të kapni edhe metronë nga stacion treni në qoftë se ju jeni udhëtojnë nëpër Evropë me tren.

Çmimet e Trenit nga Parisi në Marsejë

Marsejë në Paris Çmimet e Trenit

Marsejë në Clermont Ferrand Çmimet e Trenit

Çmimet e trenit nga Parisi në La Rochelle

 

Amazing Football Stadium in Marseille France

 

Pjesëmarrja në një lojë futbolli është një nga gjërat më të mira për të bërë në Evropë nëse jeni një tifoz entuziast i futbollit dhe sportit. këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit për ndonjë nga këto 7 stadiumet më të mahnitshme të futbollit në Evropë.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "7 stadiumet më të mahnitshme të futbollit në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Famazing-football-stadiums-europe%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)