Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 29/06/2021)

Nëpër taigën siberiane, liqeni më i lashtë Baikal, Kamchatka e egër në Moskë, këto 12 vendet e mahnitshme për të vizituar në Rusi do t'ju marrin frymën. Thjesht zgjidhni mënyrën tuaj të udhëtimit, paketo doreza të ngrohta ose mushama për motin e ndërlikuar, dhe na ndiqni në Rusi.

 

1. Malet Altai

Midis Rusisë, Mongoli, Kinë, dhe rajoni i Altait të Kazakistanit është shtëpia e tij 700 liqenet, pyjet, dhe maja më e lartë siberiane e malit Belushka, në 4506 m. Altai mezi është i populluar, kështu që do ta gjeni të paprekur nga civilizimi modern, dhe vetëm natyra më e egër dhe jeta e egër do t'ju përshëndesin.

veç, nëse jeni një udhëtar aventuresk, pastaj një udhëtim në ndonjë nga 1499 akullnajat në Altai do t'ju mahnisin. për më tepër, rafting në katun më të madh dhe lumenjtë Biya është një përvojë epike. Ne anen tjeter, një safari i jetës së egër mund të jetë një mundësi më relaksuese. Mund të keni një shans të rrallë për të takuar leopardin e borës, gëlqere, rrëqebulli, dhe më shumë se 300 speciet e zogjve. Pa dyshim, Altai është një nga më të mirët destinacione të botës së egër në Evropë dhe një vend i mahnitshëm për të vizituar në Rusi.

 

Malet Skenike Altai në Rusi

 

2. Kazan

Kazan është qielli arkitektonik në Republikën e Tatarstanit, Rusia perëndimore. Qendra e botës Tatar është e vendosur në brigjet e Vollgës, dhe lumenjtë Kazanka, dhe konsiderohet qyteti i pestë më i madh në Rusi.

Siç u përmend më lart, arkitektura e vendeve kryesore të Kazanit do të tërheqë vëmendjen tuaj me ngjyrat dhe dizajnin e saj të bardhë dhe blu. Për shembull, Kazan Kremlin, një sit i trashëgimisë botërore, Xhamia Kul Sharif, Katedralja e Epifanisë, janë vetëm disa nga vendet që mund të vizitoni për të mësuar më shumë rreth kulturës Tatar.

 

Kazan Rusia View

 

3. Vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Rusi: Liqeni Baikal

Liqeni më i vjetër në historinë e botës, Liqeni Baikal është formuar 25 milion vjet më parë. Sipërfaqja e saj e akullt dhe e madhe e bën Liqenin Baikal një atraksion dimëror në Siberi, dhe në verë, ju mund të hidheni në ujërat më të pastra në Evropë, ose eksploroni jetën e egër më të rrallë në botë.

Lundrim, duke admiruar nga gjurma Baikal ne kembe, ose duke patur një Barbecue në brigjet e liqenit më të mahnitshëm në Rusi, do të keni një aventurë që të fryn mendjen. Pishat përreth, Taiga dhe shkretëtira janë një udhëtim tren nga qyteti më i afërt Irkutsk, një tjetër vend interesant për të vizituar në Rusi. Për t’i shtuar të gjitha, ju mund ta filloni aventurën tuaj Baikal nga Kina ose Rusia, përmes trenit Trans-Siberian, verë apo dimër.

 

Vende të mahnitshme të ngrira për t'u vizituar në Rusi: Liqeni Baikal

 

4. Shën Petersburg

Qyteti i Carëve dhe pallateve legjendare, Shën Petersburg ka frymëzuar poetë dhe shkrimtarë. Nëse nuk keni qenë në Shën Petersburg, nuk e keni parë me të vërtetë Rusinë, sepse ky qytet është një nga ikonat më të famshme dhe mbresëlënëse të Rusisë.

Vetmia, Catherine Palace, Pallati i Dimrit, dhe kopshtet Peterhof, janë thjesht të lë pa frymë. Çdo hap që bëni do t'ju tërheqë më pranë një përrallë ruse dhe do t'ju magjepsë. Historia dhe arkitektura e Saint-Petersburg e bëjnë atë një vend të domosdoshëm për t'u vizituar në Rusi dhe natyrisht një nga më të mirët 12 vendet më të mahnitshme në Rusi.

 

Neva River in Saint Petersburg Is one of Russia's Amazing Places to Visit

 

5. Kamchatka

E egër, i gjerë, e bukur, dhe befasuese, Kamchatka po ju pret pothuajse në fund të botës. Gadishulli Kamchatka është në lindjen e largët të Rusisë, shtëpi për pothuajse 300 vullkanet, shumica janë aktive, dhe pamjet më tërheqëse për mendjen e Oqeanit Paqësor dhe shkretëtirës ruse. Shumë pak i dinë për mrekullitë e Kamchatkës, kështu që Kamchatka është vendi më i mahnitshëm dhe i jashtëzakonshëm për t'u vizituar në Rusi.

Ju do të shihni se nuk është aq e lehtë për të arritur mrekullitë e Kamchatka, për shkak të vendndodhjes së tij të largët. megjithatë, kur ju bëni, do të mbeteni të befasuar nga natyra fillestare, mrekulli natyrore: e burimet e nxehtë, lumenj, kafshë të egra, dhe natyrisht vullkanet. A ekspeditë vullkanesh është një nga gjërat më ekstreme dhe emocionuese për të bërë në Kamchatka. Për shembull, Klyuchevskaya Sopka është maja më e lartë dhe një vullkan aktiv, destinacioni i dëshiruar për shumë udhëtarë në Kamchatka.

 

 

6. Vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Rusi: Soçi

Në brigjet e Detit të Zi, rrethuar nga male dhe vendpushime të gjelbërta, Sochi është destinacioni përfundimtar i pushimeve verore në Rusi. Sochi është aq popullor sa qyteti tërheq 4 milion njerëz çdo vit, për të tyre pushime verore nga deti.

Përveç diellit, Arboretumi i Soçit, ose Italia e vogël, është perfekt për pamje panoramike të Detit të Zi dhe Soçit, dhe enden nëpër kopshte duke admiruar pallonjtë.

Për të përfunduar, nuk ka vend më të mirë për një pushim relaksues, në stilin e Rusisë, Rusia sesa në Soçi. prandaj, nuk është për t'u habitur që ju mund të udhëtoni në Soçi nga Moska dhe ndonjë pikë në Rusi, si dhe nga Azia Qendrore dhe Evropa Lindore, me tren.

 

pamje panoramike e detit të Soçit

 

7. Veliky Novgorod

Veliky Novgorod ka një vend nderi tek ne 12 vendet më të mahnitshme për të vizituar në Rusi. Mund të thuash se Novogrodi i madh është vendi ku Rusia u bë vendi i madh që është sot. Kthehu në të 9-tën shekull, Veliky Novogrod ishte vendi ku Princ Rurik, në 862 shpalli shtetin modern rus dhe e bëri Novogrodin qendër të tregtisë, demokraci, dhe shkrim-leximi midis Rusisë dhe Ballkanit.

Kështu që, nëse jeni në historinë ruse, Veliky Novogrod duhet të jetë në listën tuaj të kovave. Kalaja Novogrod Kremlin, Katedralja St.. Sophia janë vetëm 2 nga vendet ku duhet të shikoni në Veliky Novogrod që do t'ju mahnisin. Duke qëndruar për 800 vjet, thjesht mendoni për historitë dhe ngjarjet që ndodhën këtu.

 

Ura në Veliky Novgorod Rusi

 

8. Vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Rusi: Ishulli Olkhon

Liqeni Baikal është kaq i madh, se na duhej të shtonim një vend tjetër të mahnitshëm që duhet të vizitonte kur ishte në Rusi. Ishulli Olkhon është ishulli më i madh në Liqenin Baikal, në madhësi të ngjashme me qytetin e New York-ut. Ishulli është shtëpia për të menduar pyjet, peisazh shkëmbor, dhe vetëm 150000 banorët, ndryshe nga New York City.

megjithatë, Ishulli Olkhon është një pikë e njohur për udhëtarët në Liqenin Baikal. Kjo do të thotë që gjatë verës mund të vish të notosh në ujërat e pastra të liqenit dhe të zhytesh në liqenin më të thellë në botë.. Në dimër, ne anen tjeter, ju mund të vini të admironi liqenin më të vjetër në botë, me veshjen e saj dimërore, i ngrirë dhe i bukur në të bardhë.

Ishulli është një traget larg Sakhuyurta dhe nga njerëzit Buryat besohet të jetë 1 të pesë poleve globale të energjisë shamanike. Në fakt, ju mund të gjeni shkëmbinjtë shaman në qendër të ishullit.

 

Vendi i Mrekullueshëm i ishullit Olkhon, Rusi

 

9. Irkutsk

Nëse jeni në udhëtimin tuaj Trans-Siberian, atëherë ju ndoshta do të ndaleni në Irkutsk, kryeqyteti jozyrtar i Siberisë Lindore. 19kishat ruse të shek, shtëpi prej druri me ngjyrë kafe dhe blu, Taiga Siberiane, Irkutsk është një qytet i bukur historik.

për më tepër, Irkutsk dikur ishte një vend internimi i shumë fisnikëve dhe intelektualëve rusë në Siberi, nëse qeveria në fuqi vendosi që ata të shkojnë kundër pushtetit. Kështu që, Irkutsk dhe taiga siberiane paraqesin shumë vepra ruse me poezi dhe letërsi. megjithatë, sot Irkutsk është një qytet i bukur: bllokoj 13 të shtëpive prej druri të shekullit të 18-të, Kisha e Shpëtimtarit, dhe Galeria Bronshteyn janë disa nga vendet që duhet të vizitoni.

 

Një shtëpi e vjetër në Irkutsk Rusi

 

10. Vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Rusi: Rezervuari Natyror Stolby

Në brigjet e lumit Yenisei, Rezervuari natyror Stolby ndodhet në jug të qytetit të Krasnoyarsk. Rezervati nuk bie në bukuri nga më i lartë 5 rezervatet më të bukura të natyrës në Evropë. Pas një udhëtimi të gjatë në trenin Trans-Siberian nëpër Rusi, do të zbuloni se bredhja rreth rezervatit ngre shpirtin tuaj zgjon trupin dhe shpirtin e përgjumur.

Stolby ka 5 shtigje kryesore të koduara me ngjyra, kështu që ju nuk do të humbni në shumë shtigje të vogla pyjore. Sapo të arrini thellë në pyll, do të zbuloni origjinën e emrit të rezervës. Atje jane 100 stolby - shtylla shkëmbore prej guri, grupe mbresëlënëse dhe të larta stolby mes pemëve.

Vizita në këtë park të bukur natyre ka të bëjë me shijimin më të mirë të nënës natyrë. Nuk ka asgjë si aroma dhe pamjet e pyjeve ruse, në verë apo dimër. megjithatë, nëse jeni duke planifikuar një udhëtim dimëror, një kujtesë e shpejtë për të veshur shumë shtresa, ndërsa Siberia bëhet shumë e ftohtë dhe me dëborë.

 

Vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Rusi: Rezervuari Natyror Stolby

 

11. Moska

Arbat shumëngjyrësh, Kremlini dhe Sheshi i Kuq, St. Katedralja e Vasilit, dhe lumi Moskva, funksion në çdo kartolinë, imazhi, dhe pjesë për Moskën. megjithatë, vetëm derisa të shkelni në këto vende të mrekullueshme, që ju vërtet e vlerësoni madhështinë dhe bukurinë e tyre. Nuk ka dyshim për hijeshinë e bukur të Moskës. Kështu që, nuk është për t'u habitur që kryeqyteti është një nga 12 vendet më të mahnitshme për të vizituar në Rusi.

Ndërsa Moska po lë pa frymë, qyteti nëntokësor i stacioneve të metrosë është po aq madhështor. Nje qytet turne në këmbë në nëntokën e Moskës është një nga gjërat më të mira për të bërë në Moskë. këtu, do të merrni shumë informacione rreth artit, dizajni, dhe historinë e çdo stacioni, si dhe qyteti, nga vendasit.

 

Koha e natës në Sheshin e Kuq të Moskës

 

12. Vende të mrekullueshme për t'u vizituar në Rusi: Ishulli Kizhi

Kisha druri, një kullë ora tetëkëndore tërësisht prej druri, përbëjnë Kizhi Pogost unik. Ky kompleks i jashtëzakonshëm i konstruksioneve prej druri u bë nga marangozët, në një nga ishujt në liqenin Onega. Do të habiteni kur mësoni se ky lloj modeli ishte i popullarizuar në kohërat antike. Këto hapësira prej druri ishin hapësira të famshme të famullisë në shekullin e 16-të, dhe ndoshta më herët.

Ndërsa kishat nuk janë një pamje e rrallë në Rusi, kishat prej druri janë. Ishulli Kizhi është një shembull i mrekullueshëm i artizanëve rusë. Ishulli Kizhi është një UNESCO e Trashëgimisë Botërore, dhe një nga mrekullitë e botës, si i gjithë kompleksi, përshtatet në mënyrë madhështore në peizazhin natyror.

 

Kisha druri në ishullin Kizhi

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në këto 12 vende të mahnitshme në Rusi me tren.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë të blogut " 12 Vende të Mrekullueshme për të Vizituar në Rusi ”në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Famazing-places-visit-russia%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)