Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/01/2022)

Me Oqeanin Atlantik në njërën anë dhe qytetet më piktoreske në anën tjetër, e 10 qytetet më të bukura bregdetare në Evropë janë destinacionet më të mira për një relaksim dhe pushime të paharrueshme. Pushimi në shkëmbinjtë, duke dëgjuar valët e oqeanit, duke u lagur në ujin e detit të pacenuar, ose zbulimi i legjendave prapa porteve dhe kullave, janë përvoja të veçanta që do të gjeni vetëm përgjatë vijave bregdetare të Italisë, Franca, dhe Anglia.

transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Save një tren, Biletat më të lira të trenave në Evropë.

 

1. Qytet i bukur bregdetar në Itali: Bregu i Amalfit

Shtëpitë e famshme piktoreske me pamje nga deti Tirren i qytetit Amalfi janë të përsosura për kartolina. prandaj, Amalfi kryeson të gjitha qytetet bregdetare të Amalfit si qyteti bregdetar më i bukur në Itali. veç, do të zbuloni se është destinacioni më i ëndërruar i verës në Evropë. Kjo falë ujit blu përballë shkëmbinjve, dhe shtëpi shumëngjyrësh që krijojnë mjedisin perfekt për një arratisje buzë detit.

Për më tepër, nëse dëshironi të zbuloni më shumë, pastaj Katedralja Amalfi dhe vila Rufolo, ofrojnë pamje spektakolare të Detit Mesdhe dhe kopshtit. Megjithatë, pika kryesore e Amalfi është 40 minuta’ udhëtim nga Vietri Sul Mare në Positano me disa nga pamje më të lë pa frymë të bregdetit.

Milano në Napoli me një tren

Firence në Napoli me një tren

Venecia në Napoli me një tren

Pisa në Napoli me një tren

 

Amalfi Coast Italy Beautiful Coastal Towns

 

2. Qyteti më simpatik bregdetar në Francë: Saint-Malo

Ndërsa Saint-Tropez dhe Nice janë 2 të qyteteve të njohura bregdetare në Francë, Saint-Malo në Britani në kanalin anglez është një bregdet perlë e fshehur. Kjo falë historisë dhe historive të pasura që ndodhën në brigjet e Saint-Malo. Në Saint-Malo, ju do të udhëtoni prapa në kohë në kohërat e piratëve, dhe korsitë franceze, duke luftuar dhe mbrojtur Francën e Madhe nga muret.

Sot, Pelomat e Saint-Malo janë të mrekullueshme për të bërë një shëtitje rreth qytetit të vjetër, duke admiruar perëndimin e diellit, dhe shikimin e dallgëve. Për të vlerësuar plotësisht hijeshinë e Saint-Malo ju duhet të qëndroni brenda natës dhe të vizitoni ishujt e kalave Grand Be dhe Petit Be.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

France's Saint-Malo Coastal town and its sendy beaches

 

3. Qytet i bukur bregdetar në Evropë: Lerici, Italia

Jo shumë kanë dëgjuar për qytetin Lerici në rivierën italiane, një nga qytetet më të bukura bregdetare në Evropë. Fqinji i tij qyteti port La Spezia mund të jetë pika e fillimit të udhëtimi juaj në Cinque Terre, por Lerici ka magjinë e vet të pazbuluar. Ju do të gjeni Lerici 8 kilometra në juglindje të La Spezia, me shtëpi të pikturuara, limane, një port, një kështjellë 12-shekullore me pamje nga deti, pikëpamje të mahnitshme, dhe hiking përgjatë bregdetit.

për më tepër, Lerici është një pikë bazë e mrekullueshme për udhëtimin tuaj në bregdetin italian: Piktoresk Cinque Terre, Portofino, dhe Portoverane. Ju gjithashtu mund të bëni një udhëtim ditor në Pizën e bukur.

La Spezia në Riomaggiore me një tren

Firence në Riomaggiore me një tren

Modena në Riomaggiore Me Një Tren

Livorno në Riomaggiore me një tren

 

Fishing at The Coastal Town Lerici, Italy

 

4. Qytet i Bukur Bregdetar Në Francë: Cassis-Marseille

Shkëmbinjtë gëlqerorë, ujë i pastër i pastër, pamje panoramike të bregdetit nga kafenetë e trotuarit, e bëjnë Cassis qytetin më të bukur bregdetar. Cassis ndodhet midis shkëmbit më të lartë bregdetar në Evropë, Kapak Canaille, dhe gurët gëlqerorë të bardhë Calanques. për më tepër, në Cassis, do të gjeni më të mirën nga të gjitha botët – Vreshtat e Provence, dhe deti i mrekullueshëm mesdhetar.

Duke pirë në një gotë verë trëndafili, duke parë peshkatarët, do të jetë pika kryesore e pushimeve tuaja në këtë qytet magjik bregdetar. Ky perlë e fshehur franceze është një udhëtim me tren larg Marsejës, dhe largimi perfekt nga qyteti i zënë.

Paris në Marsejë Me Një Tren

Marsejë për në Paris me një tren

Marsejë në Clermont Ferrand me një tren

Paris në La Rochelle me një tren

 

The Most Beautiful Coastal Town In France: Cassis-Marseille

 

5. Arromanches-Les-Bains Në Francë

I famshëm për Zbarkimin e Normandisë, Arromanches është një qytet i bukur bregdetar në rajonin e Normandisë në Francë. Përkundër pikës ushtarake që ishte dikur, sot do të gjeni një qytet të mrekullueshëm plazhi në bregdetin e Atlantikut.

prandaj, ju jeni për një pushim të paharrueshëm nga oqeani, me zhytja në ujë, jahtet, kalërimi në plazhin e artë, dhe larja në diell. Për një fundjavë të shkurtër ose të gjatë, ju do të shijoni oqeanin me Arromanches-Les-Bains’ 550 banorë, dhe përvojën e Magji normandie.

Parisi në Rouen me një tren

Parisi në Lille me një tren

Rouen në Brest me një tren

Rouen në Le Havre me një tren

 

Arromanches-Les-Bains In France Normandy region

 

6. Cornwall, Angli

Vija bregdetare kornishiane shtrihet deri në 679 kilometra shkëmbinj, shpellat, dhe plazhet. Kjo i shton statusit të Cornwall si qyteti më i mirë i surfimit në MB. Kështu që, nëse po planifikoni të shtoni aktivitete të sporteve ujore pushimeve tuaja buzë detit, Cornwall është perfekte.

Qyteti më i bukur bregdetar në Britaninë e Madhe është një gadishull i bukur. prandaj, kudo që të ktheheni, do ta gjesh veten duke qëndruar në vijën bregdetare të mahnitshme. Për pamjet më të mira të plazheve dhe vijës bregdetare më të mira të Cornwall, ju mund të ecni në rrugën e Bregut Jugperëndimor.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Cornwall, England Cliffs

 

7. Honfleur Qyteti Bregdetar Në Francë

Nëse jeni duke kërkuar për qytetin më të mirë bregdetar në Francë, atëherë Honfleur është përgjigjja. Në pikën e takimit të lumit Seine dhe oqeanit, cruises lumit, shtëpi shumëngjyrëshe që reflektojnë në det, dhe ecën buzë brigjeve, bëjeni Honfleur një nga 10 qytetet më të bukura bregdetare në Evropë.

Tetori është koha më e mirë për të shkuar dhe për të shijuar marinën dhe ajrin e pastër bregdetar në Honfleur. Do të jetë një mënyrë e shkëlqyeshme për t'i thënë lamtumirë verës dhe për të thithur diellin dhe për të shmangur lagështinë, dhe turma turistësh.

Parisi në Rouen me një tren

Rouen për në Paris me një tren

Paris në Calais me një tren

Rouen në Calais me një tren

 

Honfleur Beautiful Coastal Town In France

 

8. Santa Cesarea Terme Itali

Santa Cesarea Terme është një qytet i mrekullueshëm bregdetar në Pulia. Me pamje nga deti, do të shijoni detin e bukur dhe banjot termale në festën tuaj italiane.

Në kontrast me qytetet e tjera bregdetare me ngjyra në Itali, Santa Cesarea dallohet nga e saj Arkitektura islame. Kjo do të thotë, vila dhe kulla mbresëlënëse të bardha rrethojnë qytetin, dhe duken absolutisht bukur me detin blu në horizont. Nëse vendosni të vizitoni këtë qytet të mrekullueshëm bregdetar, ju mund të keni fatin të qëndroni në një nga shumë kështjella-hotele të transformuar në qytet.

Napoli në Brindisi me një tren

Napoli në Bari me një tren

Bari në Fasano Me Një Tren

Napoli për në Fasano me një tren

 

 

9. Brugge (i përdorur), Belgjika

Qyteti i Vjetër i Brugge është një nga më të mirët qendrat simpatike të qytetit të vjetër në Evropë. Brugge gjithashtu mban titullin si një nga 10 qytetet më të bukura bregdetare në Evropë. Bruges pranë detit është një pamje mjaft e mrekullueshme për sytë, me kanalet e saj, anije, dhe shtëpi piktoreske.

Me një vijë të bukur bregdetare, nuk është për t'u habitur që shumë mbretër flamanë zgjodhën, Brugge si shtëpia e tyre. prandaj, duhet të jeni të përgatitur për numrin më të madh të kështjellave dhe kullave me pamje nga deti.

Amsterdami në Bruges me një tren

Brukseli në Bruges me një tren

Antwerp në Bruges me një tren

Gent në Bruges me një tren

 

Brugge, Belgium Is a city on the coast of the channel tunnel

 

10. Venediku, Italia

Qyteti i mrekullueshëm i Venecias mbyll tonën 10 qytetet më të bukura bregdetare në listën e Evropës. Arkitektura, Gelato, dhe rides varkë e bëjnë Venecian një destinacion absolut ëndërrues buzë detit.

Venecia jeton në det, dhe kjo është arsyeja pse është qyteti përfundimtar bregdetar në të gjithë Evropën. Italianët adhurojnë Venecian, dhe turistët gjithashtu e adhurojnë atë. Do të keni një kohë të mahnitshme duke bredhur nëpër rrugica dhe rrugë të ngushta.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Venice, Italy is one of the most known coastal cities in the world

 

këtu Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni udhëtimin tuaj në "10 Qytetet Bregdetare më të Bukura në Evropë".

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "10 Qytetet Bregdetare më të Bukura në Evropë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbeautiful-coastal-towns-europe%2F%3Flang%3Dsq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)