Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2021)

Me disa nga trenat më të shpejtë të Evropës dhe më rrugët piktoreske, Udhëtim liqenet më të bukura në pjesën veriore të Italisë me tren është ekonomike, i rehatshëm, dhe të drejtpërdrejtë, duke ofruar një pasqyrë në jeta lokale, shpesh me pikëpamjet e madhe hedhur në pazar.

Me pak tru planifikimi i rrugës dhe një fleksibël orar, ju fare lehtë mund të pjesë së bashku një itinerar që do të bëjë udhëtimi ashtu si mbresëlënëse si destinacion.

 

Gjatë vizitës në pjesën veriore të Italisë

Ashtu si shumica e vendeve, Italia ka një ndarje të saj Veri-Jug me veriore italianëve lëvdatë që ata të formojnë shtyllën kurrizore ekonomike të vendit dhe central elektrik industriale.

Nga eyewear për të modës në ushqim, rajonet veriore Italisë përbëjnë mbi 50% e ekonomisë italiane ... pavarësisht që përmban më pak se gjysma e popullsisë së vendit!

E 8 Rajonet janë:

  1. Lugina e Aostës
  2. Piemonte
  3. Liguria
  4. Lombardia
  5. Emilia Romagna
  6. Veneto
  7. Friuli Venezia Giulia
  8. Trentino-Alto Adige / Südtirol

Getting Rreth

Në sajë të dy vargjet malore, pesë liqene ujërave të ëmbla, kodra kodrina, dhe portet detare plot jetë, nuk është shumë e diversitetit në North Itali, edhe në distanca të shkurtra. Ju mund të filloni javën tuaj të skijimit në Dolomites, përtoj rreth në liqenit të Komos dhe përfundojë udhëtim banketi në prodhimet e detit në Pesë toka!

Ata që preferojnë mënyrë dhe ushqimi nuk do të jenë të pakënaqur ose. Qytetet kuqe-mbuluar si Bologna konsiderohen affectionately qyteti Itali e gastronomik privilegj ndërsa periferi Parma janë prodhues të klasit botëror të proshuta dhe lloj djathi.

Pastaj, sigurisht, ka dy qytetet e famshme të Milano dhe Venediku për të zbuluar në veri të Italisë! Trust mua kur unë them, çdo vizitor do të gjeni diçka për të dashur këtu.

Për më fleksibilitetin, ti duhet merr nje makine me qera kur udhëtojnë për të parë Liqene të ndryshme në veri të Italisë. Nëse ju doni të mbështetet në publik transport, kjo është padyshim e që mund të bëhet.

 

Lakes në pjesën veriore të Italisë – Liqeni i Como

Lake como is so amazing

Përmend Liqeni i Como për të gjithë dhe shanset janë, sytë e tyre do të ndizet dhe ata do të thonë "George Clooney!"

Liqeni i Como, i njohur gjithashtu si Lario, është e treta më e madhe nga liqenet në Italinë Veriore, me një thellësi maksimale prej përafërsisht 410 metra (448 oborre), është gjithashtu një nga liqenet më të thella në Evropë.

Fact Fast: A e dini, i saj forma karakteristike, kujton një përmbysur Y, rezulton nga shkrirja e akullnajave kombinuar me veprimin erozive të lumit lashtë Adda. Kjo çoi në formimin e dy degë jugore, në mes të të cilit nuk është bota popullor Bellagio.

E vendosur në këmbët e Alpet, Liqeni i Como ofron një nga më të piktoresk censorit në botë. Nëse jeni duke shkuar për të vizituar liqenet italiane, ju do të jetë i befasuar për të mësuar në lidhje me shumë gjëra për të bërë në liqenin Como përveç diktim i famshëm!

 

Unë jam në një anije!

I am on a boat

 

Përveç faktit se duke arritur në pjesën veriore të Italisë me tren është një jo-brainer, Ne do të pranoj hitching një udhëtim në një anije është shumë shumë i ftohtë. Sidomos në qoftë se ju doni të përvojë Lake Como në veçanti në të mirë të saj.

Nëse ju jeni vizituar Liqeni i Como për një ditë ose duke qëndruar më gjatë, hidhen në bordin e një anije, të relaksoheni dhe të arrijnë qytetin tuaj të preferuar: Bellagio, Varena, Çfarë, apo ndoshta një nga më të vila historike në brigjet e liqenit.

Milani për Trenat Lake Como

Turin për Trenat Lake Como

Padua për Trenat Lake Como

Venecia për Trenat Lake Como

 

 

Liqeni Garda

Lake Garda is among Lakes in Northern Italy

 

Liqeni Garda është një nga liqenet më të mëdha në Italia veriore dhe më e madhe në liqenin akullnajor të Italisë pesë liqeneve, ushqyer nga Alpet në veri. Në veri të Veronës, Liqeni Garda është më familja – dhe ujë i orientuar drejt sporteve i Italisë liqeneve. Alsoshtë gjithashtu liqeni më i madh i Italisë, arritur nga ultësirë ​​pjerrëta alpine në buzë veriore të Luginës Po.

Bregun jugor është i veshur nga plazhet dhe të mbështetur nga kodra të ulëta. Ndërsa në veri, male dhe shkëmbinjtë absolut cepin liqenin, sidomos përgjatë perëndimor breg. Terreni i tij i jep liqenit a shumëllojshmëri të gjerë e tërheqjet për sportet-loving turistët. Nga erërat e qëndrueshme për vela dhe rrëshqitje në ajër në male për ngjitje, rapelling, dhe biking mountain, të gjitha me pamje liqen.

lajm edhe më të mirë. Vendndodhja e liqenit Garda jep një vit-rrumbullakët butë klimë ku ullinj dhe limon të rritet edhe në veri të varg e tyre të zakonshme. Perfect për një pasdite G&T! Shto rërë të gjatë plazhet dhe një tufë e qyteteve me promenades Lakeside shikime. Ju keni marrë veten e përkryer festë destinacion!

Trento për Trenat Lake Garda Peschiera

Bolzano Bozen për Trenat Lake Garda Peschiera

Bologna për Trenat Lake Garda Peschiera

Venecia për Trenat Lake Garda Peschiera

 

Pra, si ju ndjeheni si duke bërë do të shohim disa liqene në pjesën veriore të Italisë? Dëshironi të kurseni kohë dhe para, ndërsa Udhëtimi për në Italinë Veriore me Tren? Rezervoni gjitha biletat tuaja tren duke përdorur Ruaj një tren në minuta, me ka fshehur taksat!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://embed.ly/code?url=https://www.saveatrain.com/blog/beautiful-lakes-northern-italy/- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)