Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/07/2021)

Këtë vit ju keni një shans për të eksploruar mrekullitë e botës ndërsa rregulloret e udhëtimit vazhdojnë të bëhen të favorshme. Destinacionet e pushimeve që ishin mbyllur më herët po hapen ngadalë ndërsa bota përshtatet me jetën me pandeminë. Këtu janë 8 Idetë më të mira të udhëtimit për ditëlindje në 2021 që duhet të keni parasysh.

 

1. Cape Cod

Ky rajon është i vendosur në Masaçusetin lindor dhe është një nga rajonet më të turneut në Bregun Lindor. Në 2021, ai ende kryeson listat si një nga destinacionet më të mira të udhëtimit për ditëlindje. Ka shumë për të parë në këtë fushë, përfshirë këtu plazhe te bukura, parqet, far historike, dhe shumë rekreacion natyror. Ndërsa ju vizitoni këtë qytet, është e rëndësishme që të kërkoni strehim të sigurt. Pushimet me qira bëjnë zgjedhjen më të mirë kur bëhet fjalë për këtë. Në vend që të qëndrojmë në një dhomë të ngushtë hoteli, ju mund të zgjidhni të qëndroni në një nga shumë dhe luksoz Cape Cod qira pushimesh. Kjo do t'ju japë një ndjesi të ngjashme me shtëpinë, sepse do të keni mundësi të përdorni si kuzhina dhe dhoma e lavanderisë dhe pajisje si Pajisjet HVAC. Kjo ju ndihmon sidomos kur udhëtonte me familjen pasi do të keni një shans për të bërë vakte të bollshme dhe për të pastruar gjatë qëndrimit tuaj. veç, ekziston një farë shkalle e privatësisë në një qira pushimesh krahasuar me një hotel.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Cape Cod

 

2. Idetë më të mira të udhëtimit për ditëlindje në 2021: Alaska

Pavarësisht se janë të ndarë gjeografikisht nga Shtetet e Bashkuara, Alaska është një nga vendet më interesante dhe piktoreske për t’u vizituar. Destinationshtë destinacioni i përsosur i ditëlindjes për një pushim të skive me fëmijë. Kur të shkoni në këtë pjesë të vendit, do të shikoni akullnajat e largëta, malet që fluturojnë, moose madhështore, 12ari i gjatë ft, dhe shumë vija bregdetare të shkreta. Ndër vendet kryesore që mund të vizitoni në Alaskë është Parku Kombëtar Denali, ku do të arrini të shihni arinjtë, ujqit, dhe mo. Ju gjithashtu do të keni një shans për të ecur përgjatë lumit Savage ndërsa admironi ujërat e qeta. Nëse ju pëlqen të peshkoni, ju mund të merrni një shans për të vizituar qendrën e peshkimit të Alaskës, Homeri. Përveç kësaj, ju mund të largoheni nga shkretëtira dhe të shkoni në Anchorage, që është qyteti më i madh në Alaskë. Kur vizitoni Alaskën me familjen, duhet të siguroheni që të vizitoni Turneun e Ditës së Rrethit Arktik nga Fairbanks dhe Akullnaja Matanuska Akullnajë Ditore. Këto dy turne do të përfundojnë pushimet tuaja në Alaskan.

Milano në Napoli me një tren

Firence në Napoli me një tren

Venecia në Napoli me një tren

Pisa në Napoli me një tren

 

Destinacionet më të mira të udhëtimit në 2021: Malet e Alaskës

3. Grand Canyon në Arizona

Pavarësisht marrjes së rreth pesë milion vizitorëve në vit, Grand Canyon është akoma ndër vendet më të mira për t’u vizituar 2021. Është pikë referimi më e popullarizuar në Shtetet e Bashkuara dhe duket bukur nga çdo kënd. Ju mund të bëni shëtitje në këtë rajon ose të bëni një udhëtim me helikopter për të shijuar peisazhin nga një pamje ajrore. Ju mund të përdorni Rims Veriore dhe Jugore nga anët e kundërta të kanionit. Shumica e njerëzve preferojnë të vizitojnë Parku Kombëtar i Grand Canyon Rim i Jugut sepse është gjithmonë i hapur edhe gjatë dimrit. Ju mund të merrni makina rrugore ose privatisht ose duke përdorur autobusët e anijes turistike në këtë zonë për të shijuar pamjen e shkretëtirës. Në Grand Canyon, ju mund të merrni për të parë më shumë se 447 speciet e zogjve që janë atje, kamp brenda natës në shkretëtirë, dhe të marrin pjesë në aktivitete argëtuese si rafting. Në këtë rajon, mundësitë e argëtimit janë të pafundme!

Luzern në Lauterbrunnen me një tren

Geneve në Lauterbrunnen Me Një Tren

Lucerna në Interlaken Me Një Tren

Cyrihu në Interlaken me një tren

 

Grand Canyon në Arizona

 

4. Ideja më e mirë e udhëtimit për ditëlindje në 2021: Parku Kombëtar i Liqenit Krater

E vendosur në Oregon, Liqeni i Kraterit zë pesëdhjetë e tre kilometra katrorë. Liqeni ndodhet brenda malit Mazama i cili u formua gjatë 7000 vite më parë nga një shpërthim. Ka ujëra blu që ofrojnë një reflektim mahnitës që do të të lërë frikë. Bukuria e këtij liqeni është se ju mund të bëni zhytje për afërsisht 2000 metra nëse e pëlqeni atë lloj argëtimi. Për të shijuar udhëtimin tuaj në këtë zonë, ju duhet të kaloni tre ditë duke eksploruar të gjitha mrekullitë që liqeni ka për të ofruar.

Lyon në Nice me një tren

Paris në Nice me një tren

Kanë për në Paris me një tren

Kanë për në Lyon me një tren

 

Destinacionet më të mira të udhëtimit në 2021: Parku Kombëtar i Liqenit Krater

5. Disney World

I fundit në listë është Disney parqe tematike dhe vendpushimet në Orlando. Ky vend magjepsës e bën vendin më të mirë të udhëtimit për ditëlindje për njerëzit që janë plotësisht të zbrazur nga aktivitetet e tyre të përditshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë për infermierët e çertifikuar që sapo kanë përfunduar studimet NCLEX RN provim dhe kanë nevojë për pushime argëtuese. Me fat për ta, që kur filloi viti, shumica e parqeve janë rihapur dhe janë gati për biznes. Duke pasur parasysh se sa popullor është, ky vend është shpesh i mbushur me njerëz kështu që do të duhet të planifikoni vizitën tuaj me mençuri. Për të shijuar qëndrimin tuaj, do të duhet të qëndroni rreth 6-7 ditë. Disa nga atraksionet që ju doniDo të kisha ndërmend të përfshijmë Piratët e Karaibeve, Fluturimi i Peter Pan ndër të tjerët.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

Disney World

 

6. Vendet më të mira të udhëtimit për ditëlindje në 2021: Venecia Në Itali, Evropë

E vendosur në Italinë verilindore, Venecia është një pamje për t'u parë për udhëtarët. Theshtë kryeqyteti i rajonit Veneto dhe përbëhet nga 118 ishuj të vegjël të ndarë me kanale. Këto ishuj janë të lidhur me më shumë se 400 ura. Nuk ka rrugë, do të thotë pa trafik të zhurmshëm. Njerëzit udhëtojnë me anije në kanale, duke u shërbyer vizitorëve me disa shfaqje mbresëlënëse që nuk mund të shihen diku tjetër. Venecia konsiderohet të jetë një nga qytetet më unike në botë, duke e renditur atë si një nga destinacionet kryesore për udhëtarët dhe fotografët në 2021. për më tepër, Venecia dihet të jetë tepër romantike në natyrën e saj. Venecia gjithashtu kryeson shumë lista nga më të mirat Qytetet e bukur në botë. Kjo është për shkak të ofertës së saj unike pa rrugë, ndërtesa mbresëlënëse të vjela, dhe elementë historikë të gjetur në të gjithë ndërtimin e tij.

Milano në Venecia me një tren

Firence në Venecia me një tren

Bolonja për në Venecia me një tren

Treviso për në Venecia me një tren

 

Destinacionet më të mira të udhëtimit në 2021: Venecia Në Itali, Evropë

 

7. Destinacioni më i mirë i udhëtimit për ditëlindje në 2021: Liqeni Baikal, Rusi

Duke qenë vendi më i madh në botë, Rusia ka shumë për të ofruar përfshirë plazhet, male, dhe ndërtesat historike. megjithatë, Liqeni Baikal është zgjedhja kryesore për shumë udhëtarë dhe fotografë. Oneshtë një nga liqenet më të vjetër të njohur në botë, me shumë raporte që pretendojnë se është më shumë se 25 milion vjet te vjetra. Alsoshtë gjithashtu liqeni më i thellë në botë, duke arritur një thellësi maksimale të 1642 metra. Cfare ka me shume? Baikal është liqeni më i madh i ujërave të ëmbla në botë. Me shume se 20% e ujit natyror të botës banon në këtë liqen. Për rreth 5 muaj në vit, liqeni qëndron i mbuluar nën një shtresë të trashë akulli. megjithatë, është akoma e mundur të shohësh aq thellë sa 40 metra nën të. Për rreth 10 muaj në vit, uji i tij qëndron nën një temperaturë të akullt prej 5 gradë Celcius. megjithatë, rreth muajit gusht, temperatura e tij shkon deri në 16 gradë Celsius, duke e bërë atë të shkëlqyeshëm për notime dhe zhytje të shpejta.

 

 

8. Muri i Madh i Kinës

Edhe pse Kina është rritur të jetë një vend i përparuar teknologjikisht sot, ende nuk e ka humbur hijeshinë dhe magjepsjen që kishte kur u zbulua për herë të parë. Ka shumë zbukurime dhe misterioze për Kinën, por Muri i Madh kryeson të gjitha vlerësimet dhe renditjet. Sipas një thënie të njohur kineze, "Askush nuk mund të jetë një hero i vërtetë nëse nuk ka qenë në Murin e Madh". Zgjatja përtej një gjatësi prej 6000 kilometra, ky monument masiv është një nga llojet e tij, dhe është një vizitë e domosdoshme për çdo udhëtar. Lartësia mesatare e saj është rreth 6 në 8 metra, megjithatë, shkon përtej më shumë se 16 metra në lartësinë e saj kulmore. Wideshtë mjaft e gjerë se më shumë se 10 këmbësorët mund të ecin në të krah për krah. Muri ka shumë fortifikime mbresëlënëse, megjithatë, ato më të vjetrat datojnë rreth shekullit të 7-të para Krishtit. Muri i Madh është një përvojë një herë në jetë që nuk duhet humbur me asnjë kusht.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Muri i Madh i Kinës

 

8 Idetë më të mira të udhëtimit për ditëlindje në 2021: përfundim

Ndërsa mund të keni anuluar pushimet në 2020 për shkak të pandemisë, ju ende mund ta bëni atë udhëtim këtë vit. megjithatë, sigurohuni që të merrni të gjitha hapat për të kursyer në tuaj kostot e transportit. Ju duhet të synoni të paktën të vizitoni Cape Cod, Alaska, Grand Canyon, Liqeni i Kraterit, dhe Disneyworld. Filloni të planifikoni udhëtimin tuaj sot që të shijoni udhëtimet tuaja. Ne preferojmë të udhëtojmë me tren për aq sa mundeni, në mënyrë që të shijoni edhe pamjet më së miri.

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një nga këto 8 Idetë më të mira të udhëtimit për ditëlindje në 2021 me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "8 Destinacionet më të mira të udhëtimit në 2021"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-birthday-travel-ideas%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)