Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/08/2021)

Kështu që ju keni bërë më në fund atë. Ju keni futur per pushimet tuaja në punë, bleva biletat e avionit tuaj, dhe u nis për në Hungari për një pushim të merituar. Dhe, ndërsa kjo është e gjitha mirë dhe të mirë – pas te gjithave, Budapesti është një qytet i bukur – nuk e shesin veten të shkurtër nga vetëm fërkimit rreth kryeqytetit. Europa është një kontinent i lidhur me mijëra e opsioneve për të udhëtimit të trenit, dhe kjo përfshin Hungaria. Pra, një herë ju keni parë më të Banja Szechenyi termike dhe gëzonte një pintë në Spa Birra, kreu jashtë qytetit në një nga këto 3 më Budapest ditë udhëtime me tren.

 

1. Debrecen, Hungari

qyteti i dytë më i madh në Hungari dhe i njohur edhe si Kryeqyteti i Hungarisë Plain Madhe, ky qytet plot jetë është shtëpi për 200,000 njerëz. Historik dhe e bukur, Debrecen është vetëm 2 orë dhe 15 minuta nga Budapesti me tren. afërsi të saj e bën këtë një kandidat i shkëlqyer për ditë Budapest udhëtime me tren.

Kisha e Madhe në Debrecen është pika fokale e qytetit, dhe funksionon si një simbol i protestantizmit në Hungari. Ka edhe muzeume të shumta për ju për të vizituar, të tilla si Muzeu DERI, e cila pret disa pjesë më të madhe historike në të gjitha Hungari.

Mos harroni të provoni disa nga ushqim lokal dhe vera, gjithashtu. Nëse ju jeni një sommelier vërtetë, ju mund të zgjedhin për “Bikaner”, një verë e prodhuar në vend që përkthehet në “gjaku i demit”. Është prodhuar në Hungari, në 'Luginën e bukur të grave të famshme rajon. Jum!

Nëse ju jeni një tifoz i banja termale, Debrecen gjithashtu ju ka mbuluar. Në një largim nga tradita, Aquaticum Spa është më shumë si një shtëpie uji park. Featuring një tavan të lartë kube dhe slides ngjyra të ujit, këto banja termale janë zbavitëse për të gjithë familjen.

Debrecen, Hungary Monument

 

2. Mirë udhëtime ditore Budapest me tren: Vjena, Austria

Për këtë term tjetër të Budapestit ditë udhëtime me tren, ne jemi duke lënë Hungarinë tërësisht dhe shkon në Austri, Fqinji perëndimor Hungarisë. Kryeqyteti i Austrisë, Vjena është një qytet i mrekullueshëm dhe shtëpi të mbi 2 milion banorë. Si shumë e Hungarisë, Vienna gjithashtu shtrihet përgjatë Danubit. Ndryshe qytetin e vogël, megjithatë, Vienna është e mbushur plot me lagje të ndryshme, Muzetë, tërheqjet, dhe lloje të ushqimit.

I njohur si një qendër e kulturës dhe artit, ajo gjithashtu sportive një skenë lulëzuar kafe dhe ju do të gjeni qindra e kafenetë përgjatë rrugëve të saj dredha-dredha. Vjena është edhe shtëpia e Schonbrunn, rezidenca verore e Habsburgut dhe një nga shumë ndërtesa të mëdha në të gjithë qytetin.

Nëse jeni të udhëtonte në dimër, Vjena është një domosdoshmëri-stop për të saj tregjet e Krishtlindjeve. Këto tregje fantastik janë asgjë më pak e magjike me vezullues dritat zanash, hot verë mulled, dhe ushqim të ngrohtë rehati.

Edhe pse rruga është e gjatë për një ditë udhëtim nga Budapesti nëpërmjet tren, ka opsione të shpejtë në dispozicion me opsionet e pa ndalesë. Edhe me mire, ju do të merrni për të parë një vend tjetër evropian off tuaj kovë lista.

Budapest për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

Vienna is a must Budapest day trips by train

 

3. Mirë udhëtime ditore Budapest me tren: Wiener Neustadt, Austria

më në fund, ne kemi ardhur për hyrjen tonë të fundit, një qytet të mesme të vendosura në jug të Vjenës. po, Kjo është e drejtë, ne kemi shtuar edhe një udhëtim austriake ditë në këtë listë. Pse keshtu? Edhe për shkak Wiener Neustadt (Përveç nga të paturit e një emri humor), është një qytet plot jetë e gati 50,000 njerëz, dhe i ka të gjitha për sa i përket gjërave për të bërë.

E vendosur vetëm 30 km nga Vjena dhe shumë pranë kufirit hungarez-austriak është udhëtimi i përsosur ditor i Budapestit me tren, Historia Ky qytet është plot me beteja për kontrollin nga perandorive të ndryshme. Pavarësisht nga këto beteja- ose ndoshta për shkak të tyre – Wiener Neustadt evoluar në një terren të rëndësishëm trajnimi ushtarak me ndërtimin e Akademisë Ushtarake Maria Tereza në 1700.

Duke e lënë prapa të kaluarën, sot Wiener Neustadt është shtëpia e shumë aktivitete të ndryshme, përfshirë shumë ecje dhe parqet në natyrë. Ju mund të vizitoni Myra Falls për disa ecje përrallore, ose drejtohen në Gesaeuse Park kombetar për të marrë në ajër të pastër.

Qyteti gjithashtu ka shumë monumente, Muzetë, dhe galeritë e përkushtuar për të ilustruar historinë e qytetit. Nëse kjo të gjitha tingëllon si shumë për ju – mos u shqetësoni. Pas një ditë të plotë të aktiviteteve të shkojnë në Linsberg Azi Therme Spa për një shans për të ftohtë poshtë (ose ngrohje!) dhe relaksohuni.

Budapest për të Wiener Neustadt

Salzburg për Trenat e Vjenës

Vienna të Wiener Neustadt

Pragë për të Wiener Neustadt

 

 

Tema e bonusit: Pragë

Kryeqyteti çek është pak shumë larg për Budapest udhëtime ditore me tren, por ky qytet është që nuk duhet humbur. Kjo është në qoftë se ju doni histori, arkitekturë, ushqim, dhe pije. Ndërsa kjo është pothuajse e 8 orë me tren nga Budapesti, në qoftë se ju jeni të drejtohet në këtë mënyrë kjo është një ide e mirë për të udhëtuar nëpërmjet Vjenë (ju e dini, se qyteti i tmerrshëm kemi përmendur më lart).

Përgjithësisht të lira dhe të plotë të ndërtesave të vjetra, a shesh mesjetar i ruajtur mirë, dhe operativ më i vjetër në botë Astronomical Clock, Praga është një domosdoshmëri-të bëjë me pushime tuaj evropiane. Merrni atë të ngadaltë këtu dhe të gëzojnë shëtitës nëpër Ura Charles, përfunduar në 1402. Apo edhe më të mirë, të vënë në uniformë të mirën mbretërore dhe kreu për Vysehrad për ditë për të kontrolluar nga rrënojat e lashta të kalasë ish.

Nuremberg për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

 

Prague is a long Budapest day trips by train

 

Fundi

ditë Budapest udhëtime me tren dhe Budapesti është një qytet i mrekullueshëm për të vizituar. Nga bulevardet e saj të bukur në banjot e saj të famshme termale, qyteti nuk të fal. Por, bëni një nder vetes dhe kreu jashtë çdo herë në një kohë për të shqyrtuar disa nga magjia më shumë lokale për veten tuaj. Nëse ju jeni sipping verë e gjakut e disa demit ose skipping jashtë në një vend të ri krejt, të shihni pamjet në pushime tuaj.

Një nga mënyrat më të mira për të bërë udhëtime Budapest nga dita në tren – gëzojnë komoditetin dhe sigurinë e udhëtimit me tren dhe përdorim Ruaj një tren!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “3 Mirë udhëtime ditore Budapest me tren” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-budapest-day-trips-train/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)