Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 24/04/2020)

Është një fakt shumë i njohur se Evropa është më e mira destinacion për djathë të cilësisë. Dhe si një dashnor djathë, ju ndoshta dëshironi të dini se cili është djathi më i mirë Evropa ka për të ofruar dhe se si për të gjetur atë.

Bashkohu me ne si ne të drejtuar nëpër listën e djathrave të mirën dhe më të njohur të Evropës. Ne zbuluar cilat vende janë të famshëm për djathrave të veçanta. Ne gjithashtu diskutojnë se si për të arritur këto destinacione të përshtatshme dhe në stil me tren për të bërë djathë tuaj evropiane udhëtim një që ju nuk do të harroj.

 

Zvicra

Zvicra është shtëpi e mbi 450 varieteteve të djathë të cilat janë ndër më të mirat djathë Evropës. i saj histori të pasur në djathë vjen për habinë e askujt që Zvicra ka një reputacion po aq të rëndësishëm kur bëhet fjalë për qumështin e tyre. Në sajë të Zvicrës spektakolare MOUNTAINSIDE, kafshët kullosin në të freskëta, kullosa të pastër. lopë bar-ushqyer prodhojnë qumështin më të mirë që e bën edhe djathrave më të flavorful.

Emmental deliciously butë është ndoshta një nga djathrave më të famshme zvicerane. Ju do të gjeni krijuesit origjinale Emmental në Emmentaler Cheese Factory Schaukaeserei. Zvicra është edhe ku ju do të gjeni fabrika lezetshëm djathë që e bëjnë Gruyere, granit, djathë, Gjiza qumësht dhie, Bregaglia, dhe Buffalo mocarela.

Ju mund të pretty much të merrni djathrave mirën zvicerane në ndonjë nga qytetet e mëdha të Zvicrës si Gjenevë, Cyrihut, ose Basel. Ju mund të arrijnë këto Qytetet e bukur me tren nga qytetet e tjera të mëdha evropiane, si Parisi, Berlini, ose Romën. Për të ardhur në fshatrat më të vogla të njohura shkëlqyeshëm si burim i këtyre djathrave gjobë, ju mund të marrë dy trena, një për një qytet të madh dhe një tjetër për të arritur qytetet.

Interlaken për Trenat Cyrih

Lucerne për Trenat Cyrih

Bern të Trenat Cyrih

Gjenevë për Trenat Cyrih

 

https://www.youtube.com/watch?v = pq-XRME48nY

 

Franca

soft brie is the best cheese europe

 

Kur ju mendoni për djathë të mirë Evropa ka për të ofruar ju automatikisht mendoj se e djathrave franceze, pa dyshim Brie butë dhe kamember gjobë të vijnë në mendje. Megjithatë, Franca është i njohur edhe për Roquefort e saj të pasur, ndoshta një nga më të djathrave të lashtë. Kjo djathë është për ata me një shije të fituar.

Franca është edhe shtëpia e Boursin, një djathë i butë që është i dashur nga shumë chefs si ajo përfshin bukur në enët. Chèvre është një tjetër djathi i famshëm francez. Është djathi qumështi i një dhie me një cilësi që varet nga mosha e djathit; ajo është e vjetër, më shumë djegës dhe të pasur qëndrueshmëri të saj. Tomme de Savoie është djathi qumështi i lopës firmës me një Buttery ngjyrë-brendshme dhe bluaj kafe.

Zbuloni këto djathrave flavourful franceze, duke vizituar qytetet e tua të preferuara frëngjisht. Merrni treni për në Paris, Lion, Marsejë, dhe qytete të tjera në Francë nga shumica e qyteteve të mëdha evropiane. Si një dashnor djathë, Ju madje mund të dëshironi të vizitoni farmhouses ku vendasit e bëjnë djathrave. Këto janë lehtësisht të arritshme duke vazhduar udhëtimin tuaj një herë ju keni arritur në qytetet e mëdha me tren.

Bruksel për Trenat Lyon

London për Trenat Lyon

Marseille për Trenat Lyon

Amsterdam në Lyon me Train

 

Më Të Mirë Të Evropës Djathë – Italia

pizza best cheese europe

 

djathë të mirët në Evropë është gjetur në Italia, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë djathë në botë. Disa nga djathrave më të famshme në botë janë italiane. Kush nuk ka dëgjuar mocarela, Djathë parmixhano, dhe Gjiza? djathrave të tjera me famë botërore që vijnë nga Italia janë Gorgonzola, mascarpone, djathë provolone, dhe Pecorino. Këto djathrave të prodhuara në vend janë të cilësisë më të lartë dhe të përdorin receta tradicionale.

Italianët duan djathrave tyre aq shumë sa që ata kanë djathë të mirë festivale Europe janë pjesë e kulturës së tyre. Një nga festivalet më të mëdha djathë është Festivali Cheese Bra në Piemonte. Sicilia feston "Festivali i Gjiza Cheese” ose Ricotta dhe djathit Festival cdo vit. Kreu në Toscana në të dielën e parë në shtator dhe të kremtuar festën Pecorino Cheese me vendasit.

Olbia për Trenat Cagliari

Cagliari për Trenat Olbia

Sassari për Trenat Olbia

Olbia për Trenat Sassari

 

 

Merrni treni për në Romë, Firence, milan, Napoli, dhe qytete të tjera të mëdha të mostrës më të mirë djathë Europe direkt nga prodhuesit, Ruaj një tren.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-cheese-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)