Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/08/2021)

A mund ta besoni se është pothuajse ajo kohë e vitit përsëri? Kjo është koha më e bukur e vitit! Të vërtetë të marrë në frymën me tregjet e Krishtlindjeve më të mira në Gjermani! Nga fundi i nëntorit deri në prag të Krishtlindjeve, sheshet e qytetit kudo në Gjermani gumëzhin nga tregjet e Krishtlindjeve. Si një nga traditat më të cmuar në Deutschland (Gjermania në gjermanisht), qytetet e mëdha dhe qytetet e vogla ashtu festojnë sezonin Advent. Kështu që kap një gotë të nxehtë të gluhwein dhe të përgatiten për të gështenjave shikojnë pjekje në një zjarr të hapur në këto nuk mund të humbasë pushime pika të nxehta.

 

1. Frankfurt Römerberg And St. Pauls Sheshin E Krishtlindjeve Tregut

Kjo është ajo që tregjet e Krishtlindjeve më të mira në ëndrrat Gjermani janë bërë të. Ik nxitim e Frankfurtit në brendësi të qytetit të qytetit të vjetër, e cila kthehet në një Krishtlindje Dreamland gjatë sezonit të Krishtlindjeve. Romerberg dhe St. Pauls katror është i përbërë nga shtëpitë piktoreske gjysmë drurë. Ato janë të mbushura me kasollet prej druri të mbuluara me drita, stoli, dhe kurora. Të sigurt që të mos humbasë popullor drejtoheni e këmbanat, një traditë prag të Krishtlindjeve në të cilën këmbanat e kishave të qytetit të vjetër të telefononi në harmoni në të gjithë rrethin për një eksperiencë të habitshme koncert.

Cologne për Trenat Frankfurt

Mynih për Trenat Frankfurt

Hanover për Trenat Frankfurt

Hamburg për Trenat Frankfurt

Frankfurt Römerberg And St. Pauls janë Tregjet e Krishtlindjeve më të mira në Gjermani

 

2. Monschaus Weihnachtsmarkt

Një çështje e vogël se Frankfurt, por po aq magjike! Kjo është një fshat i vogël nestled brenda malet përgjatë kufirit Belgjikë. Monschau vërtetë vjen gjallë në kohën e Krishtlindjeve me tregjet e Krishtlindjeve më të mira në Gjermani.

dekorata e Krishtlindjeve qytetit kanë provuar të jetë kaq popullore që vendasit kanë hapur një vit rrumbullakët Dhoma e Krishtlindjeve. Kështu që, nëse nuk ju pëlqen Krishtlindjeve, atëherë kjo nuk është aspak vend për të jetuar! Një ditë udhëtim nga Këln ose Dusseldorf, të shkojnë të shikojnë qytet të ndriçuar në terr, ndërsa nibbling tyre rajonale Monschauer Dutchen spongecake dhe duke pirë verë mulled para se të shkojnë përsëri në qytet. Me rrugët e tij me kalldrëm, borë-topped shtëpi gjysmë-druri, dhe dredha-dredha lumë ajo është asgjë më pak idilike.

Berlin për Trenat Aachen

Frankfurt për Trenat Cologne

Dresden për Trenat Cologne

Aachen për Trenat Cologne

 

 

3. Rothenburg ob der Tauber Reiterlesmarkt

Kjo është padyshim një nga më të mirat në Evropë qytete të bukura mesjetare. Ajo është aq piktoresk që duket më shumë si një grup film. Kjo është veçanërisht e vërtetë në kohën e Krishtlindjeve dhe është theksuar nga hosting disa nga tregjet e Krishtlindjeve më të mira në Gjermani.

Silueta e portës dhe kullave të mbrojtjes përcjell atmosferën e një përrallë. Si keni hyrë me një prej portave të vjetra, ju menjëherë do të ndiheni të sigurt brenda mureve të kohë-nderuar të këtij vendi romantik. Rothenburg magji ka mbizotëruar mbi të kaluarën 1,000 vite dhe po vazhdon të japë magjinë e saj mbi vizitorët ndërkombëtarë.

Që në shekullin e 15, një treg të mrekullueshme e Krishtlindjeve ka qenë gjithmonë një tipar i sezonit festiv të Krishtlindjeve. Ky treg mund të shikojnë prapa në një 500 vitin e traditës, dhe që nga kjo kohë ai ka ndryshuar shumë pak mençuri nga origjina e tij historike. ngjarje të shumta kulturore janë mbajtur në lidhje me këtë treg. Pah e tregut, megjithatë, është paraqitja e Riders Rothenburg, i cili gjithashtu dha këtë treg emrin e saj. Origjina historike e riders na vjen nga të zbehtë dhe të kaluarën e largët. Paraardhësit tanë besonin se ata ishin të dërguarit nga një botë tjetër, i cili qarkulloi nëpër qiell me shpirtrat e të vdekurve në dimër. Por imazhi i këtij karakteri mitik ka ndryshuar gjatë shekujve. Ndërsa një përdorur për të dridhen nga frika para se këtë shifër frikshëm, sot, rinj dhe të vjetër të shikojnë përpara për kthimin e tij. Kalorës i egër është bërë një i dërguar miqësore.

Berlin të Rothenburg ob der Tauber Trenat

Stuttgart në Rothenburg ob der Tauber Trenat

Mynih për Rothenburg ob der Tauber Trenat

Frankfurt të Rothenburg ob der Tauber Trenat

Rothenburg ob der Tauber Gjermani

 

4. Mynih Marienplatz Christmas Market

Mbreti i Mynihut Tregjet e Krishtlindjeve dhe një nga tregjet e Krishtlindjeve më të mira në Gjermani. Kjo Christkindlmarkt mund të gjenden në Marienplatz, Sheshi kryesor Munich, me stalla lezetshëm derdhjen jashtë në afërsi rrugët tregtare gjithashtu.

Për shkak të vendndodhjes së saj qendrore në Mynih Qytetin e Vjetër, Kjo është larg nga tregu më turistike dhe të mbushur me njerëz, por ajo është e njohur për një arsye: ngecë pas tezgë e zanateve tradicionale të punuar me dorë, ushqime të lezetshme për tu blerë, dhe sfondi tepër romantik i Neues Rathaus. Sigurohuni që të shmanget në oborrin e Rathaus për të parë më shumë stalla dhe zyrën Christkindl postare, ku ju mund të merrni një vulë të veçantë Christkindl për kartolina tuaj / shkronja.

PS: Për të marrë një pamje shtesë magjike, të jetë i sigurt për t'u ngjitur St Peters Kishës Kullë pas perëndimit të diellit shumë!

Dusseldorf për Trenat Mynihut

Dresden për Trenat Mynihut

Nuremberg për Trenat Mynihut

Bonn për Trenat Mynihut

Munichs Marienplatz

 

5. Nuremberg Christkindlesmarkt

Nuremberg Christkindlesmarkt, ose Nuremberg Christmas Market, është ndoshta tregu më i famshëm i Gjermanisë Christmas. Tregu i Krishtlindjeve në sheshin kryesor të Tregut Nuremberg-së mund të ndiqet në dokumente të parë përmendet atë në vitin 1628, por Nurembergers besoj se kjo daton edhe më tej.

Mbajtja e traditës është e domosdoshme, dhe shumica e stalla shitur mallra e tyre të shitur gjëra që janë bërë të gjitha rajonal. Edhe stalla druri vetë janë bërë nga bredh burim rajonal!

Ju do të gjeni 180 kasollet prej druri shitur gjithçka nga burrat tradicionale krasitur që zbukurojnë shtëpitë Nurembergers në Krishtlindjeve të Nuremberger origjinal që mund të quhet vetëm si të tilla nëse ato janë prodhuar brenda kufijve të qytetit dhe peshoni saktësisht 23 gram.

Bremen për Trenat Nurembergut

Leipzig për Trenat Nurembergut

Hanover për Trenat Nurembergut

Hamburg për Trenat Nurembergut

Nuremberg Christkindlesmarkt është një nga tregjet e Krishtlindjeve më të mira në Gjermani

 

Gatshme për të ndjejnë magjinë e Krishtlindjeve duke vizituar tregjet më të mira Krishtlindjeve në Gjermani? Pastaj kokë mbi të Save A Train dhe të rezervoni një biletë në minuta!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “5 Më Të Mirë Të Krishtlindjeve Tregjet Në Gjermani” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-christmas-markets-germany%2F%3Flang%3Dsq – (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)