Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2021)

Napoli është një e mrekullueshme, Qyteti quintessential italiane. Ajo është e mbushur me kodra, ndërtesa të vjetra, dhe mrekulli të tjera të vogla dhe të bukur. Kjo është në thelb qyteti përsosur italiane për të gjithë që dëshiron të përjetojnë frymën autentike italiane dhe të mira udhëtime ditore nga Napoli.

Megjithatë, kjo nuk është e gjitha. Ju duhet të shkojnë në Napoli për pizzas madhështore ata bëjnë. Të pizzas nuk janë të përditshme lloji që ju mund të gjeni kudo në botë. Pica Napoli është diçka unike dhe të krenohet me një shije që nuk mund të krahasohen.

Por ne dal nga tema. Nëse ju gjeni veten në Napoli, ju nuk duhet të kalojnë të gjithë kohën tuaj kundruar në bukurinë e qytetit dhe të hahet pica e tyre të lavdishme. Ju gjithashtu duhet për të vizituar një mjedis. Kjo është për shkak se Napoli krenohet me disa nga më të madhe një mjedis të bukur në të gjithë Italinë. Nga rrënojat masive Pompeit në piktoresk dhe bregdetin e kuptueshme famshme Amalfi - ju mund të shihni një shumë.

Me këtë në mendje, ne menduam se do të ju ndihmojë duke ju dhënë listën përfundimtar të shtatë udhëtime të mira ditore nga Napoli, Italia. Le të fillojmë:

 

1. One Of dita më e mirë udhëtime nga Napoli: Rrënojat e Herculaneum

Ne kemi kërkuar për të filluar jo me e qartë, por më pak i dukshëm. Herculaneum është kushëriri më i famshëm i Pompeit. Tashmë të famshëm 79 AD shpërthimi i malit Vezuvit shkatërruar si Pompei dhe Herculaneum e fqinje.

Megjithatë, sot, të gjitha nderimet shkojnë në Pompeit. Pothuajse çdo person në botë e di se çfarë është Pompeii, por shumë pak e di për Herculaneum. Ky është një turp i madh, nëse ju na kërkoni.

Para së gjithash, Herculaneum është më i ruajtur. Kur ju merrni atje, ju do të gjeni shumicën e shtëpive dhe monumenteve të tjera pothuajse të paprekura.

i dytë, Herculaneum është e mbushur rrallë. Siç e kemi thënë tashmë, këto rrënoja janë më pak të njohur dhe të vizitohen në numër më të vogël. Ajo është gjithashtu më e vogël dhe më e lehtë për të parë në hollësi.

Gjatë vizitës në Herculaneum është shumë e lehtë, si trenat të shkojnë në atë nga Napoli çdo orë apo më shumë. Ju as nuk keni për t'u shqetësuar në lidhje me kohën që ju do të keni mjaft për atë për të parë këto rrënoja.

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

 

The Ruins Of Herculaneum

 

2. Pompei

Edhe pse Herculaneum është më e bukur, sipas mendimit tonë, ju nuk mund të humbasë Pompein. mirë, të mirë udhëtime ditore nga Napoli gjithmonë duhet të përfshijë si Pompei dhe Herculaneum.

I tërë qyteti i Napolit jeton në hijen e Vezuvit fuqishëm. Megjithatë, vetëm Pompeii të vërtetë mund të themi se ajo e di fuqinë e Vezuvit. Ju mund të shihni malin kur në Pompei, dhe ju mund të vërtetë kuptojnë fuqinë e vullkanit vetëm aktiv në Evropë.

Kur ju shkoni për të Pompeit, ju duhet të jetë gati. Ky vend është më i madh se shumica e njerëzve mendojnë, kështu që ju duhet të shkoni atje sa më shpejt si ju mund të. Ne krye te kesaj, në qoftë se ju shkoni në verë, është shumë e nxehtë, kështu që ju do të duhet për të sjellë shumë ujë.

Megjithatë, duke marrë për të Pompeit është pjesa më e lehtë. Ju mund të shpejt të arrijnë atë nga Napoli tren nëpërmjet, i cili shkon atje gjatë gjithë ditës.

Napoli për Trenat Pompei

Torre Del greke Trenat të Pompeit

Pompeii për Trenat Nocera Ulëta

Trenat në Salerno Nocera Inferiore

 

Pompeii Best Day Trips from Naples

 

3. One Of dita më e mirë udhëtime nga Napoli: mali Vezuv

natyrisht, Asnjë vizitë në Napoli mund të jetë i plotë pa parë Vezuvit. Ju fjalë për fjalë nuk mund të shkojnë pa parë atë për shkak të madhësisë së tij masiv që mund të shihet nga pothuajse kudo në Napoli.

Megjithatë, ju mund të më mirë të mos përjetojnë atë prej së largu, por duke duke qëndruar mbi të. Mali është shumë i gjatë, por ju ende mund të marrë një turne të organizuar dhe eci deri në një orë ose më pak. Ju do të gjeni të sfiduar, por përvoja ju do të merrni në krye është plotësisht e vlefshme.

Për të arritur Maja e Vezuvit, të gjithë ju duhet është që të marrë një tren të shpejtë nga Napoli që ju merr pranë fund në stacionin Ercolano SCAVI. Pastaj ju duhet të marrë një nga Vesuvio Express autobusë që shkojnë në pikën e fillimit e të moderuar rritje sfiduese.

Trenat në Salerno Mercato San Severino

Pescara për Trenat Napolit

Bracciano të Trenat Manziana

Santa Marinella për Trenat Bracciano

 

Mount Vesuvius

 

4. Positano në Amalfi Coast

Të gjithë Bregu i Amalfit është vetëm për të lypur për t'u parë. Pasi ju shkoni atje, ju shpejt e kupton se pse. Shkëmbinjtë masive janë frikë frymëzues, dhe bukuria e detit është i papërshkrueshëm.

Ju duhet të merr një tren ngasin te dyja Sorrento ose Salerno. Pastaj ju mund të marrë një autobus ose me qira një makinë për të shkuar mbi rrugët e vogël që përshkojnë bregdetin Amalfi.

Positano është e drejtë në mes të bregdetit dhe është më qytet i bukur në të. Nëse keni parë ndonjëherë ndonjë fotografi të qyteteve në Bregun Amalfi, ju keni më shumë gjasa parë Positano. Fama që rrethon qytetin është e merituar, si pamje është befasues.

Bari për Trenat Napolit

Trenat fuqinë për Napoli

Salerno për Trenat Napolit

Taranto për Trenat Napolit

 

 

5. One Of dita më e mirë udhëtime nga Napoli: Sorrento

Sorento është një qytet i vogël që ulet në anën e kundërt të bregdetit Amalfi. Është pra më afër Napolit, dhe ju gjithashtu mund shumë lehtë të arrijnë atë përmes tren lokal linjat.

Qyteti krenohet me një çift të mrekullueshëm plazhet dhe një qytet të mrekullueshëm të vjetër. Shumica e njerezve shkojnë në Sorrento, jo për detin dhe shkëmbinjtë tmerrshme, por për historinë. Sorrento është me të vërtetë një qytet quintessential vjetër italiane. Ajo është shumë më e vogël se Napoli dhe ka se e vërtetë e vjetër shpirt italian vetëm të vogla qytetet italiane e jugut mund të ketë.

Ne krye te kesaj, ti duhet patjetër të vizitoni Sorrento në një nga udhëtimet tuaj më të mirë ditore nga Napoli për shkak të Capri. Ishulli i Kaprit është afër dhe është larg nga një prej më të ishujve të bukur të vogël ju do të shihni ndonjëherë.

Foggia të Trenat Napolit

Tivoli për Trenat Napolit

Temoli për Trenat Napolit

Lecce për Trenat Napolit

 

Sorrento Best Day Trips from Naples

 

6. Ishullin e Ischia

Disa ishuj i mrekullueshëm rrethojnë Naples. Megjithatë, deri tani më e bukur është Ischia, dhe këtu është arsyeja pse:

  • Ischia është ishulli më i madh në Gjirin e Napolit
  • Ischia ka të gjitha: plazhet, ujërat termale, restorante, dhe ndërtesa madhështore

Kjo është vendi ideal për relaksim në Napoli. Ju gjithashtu mund të merrni atë shpejt duke marrë një varkë nga qendra e Napolit.

Salerno për Trenat Maratea

Bari për Trenat Maratea

Napoli për Trenat Maratea

Trenat fuqinë për Maratea

 

Island Of Ischia

 

7. Pallati Mbretëror i Kazertës: Versaja italiane

Ata nuk e quajnë këtë masiv 1200 pallati dhomë Versailles italiane për asgjë. pallati është e mbushur me shkallët monumentale dhe është një Trashëgimisë Botërore të UNESKO Site. Ju gjithashtu do të gjeni apartamente bujar mbretërore dhe një koleksion të presepi - Christmas cribs e Napolit.

Në tërësi, ju nuk mund të shkojnë keq, duke vizituar këtë pallat masiv. Ju mund të marrë një tren nga stacioni qendror në Napoli dhe për të marrë jashtë në stacionin Caserta. Pallati është vetëm një shëtitje të shkurtër më pas.

Napoli për Trenat Caserta

Salerno për Trenat Caserta

Fuqia për Trenat Caserta

Bari për Trenat Caserta

 

Versailles Best Day Trips from Naples

 

Kështu që, atje ju keni ato, shtatë udhëtime mirë ditë nga Napoli. Nëse ju doni të vërtetë të përjetojnë bukurinë e Napolit, ju duhet të shkoni në të gjitha këto udhëtime. Gjithashtu, nëse doni të mësoni më shumë, mos ngurroni të kontaktoni Ruaj një tren.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “7 Udhëtime mirë Dita nga Napoli në Itali” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-day-trips-naples/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)