Koha e leximit: 8 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 05/11/2021)

Emocionuese, e frikshme, interaktive, botët nëntokësore, ose vila të lashta, e 12 dhomat më të mira të arratisjes në botë, nuk janë për njerëzit me zemër të dobët. Ne te kunderten, vetëm të guximshmit, lojtarët e aftë të ekipit dhe dashamirët e enigmave do të kenë sukses në shpëtimin e botës, dhe zbulimi i sekreteve të harruara prej kohësh. Nëse mendoni se keni atë që duhet, atëherë rezervoni një nga këto 12 dhomat më të mira të arratisjes në botë, dhe provoni të mposhtni shanset.

 

1. Sherlocked Escape Room Amsterdam

Emëruar sipas detektivit më të famshëm në botë, Dhoma e arratisjes Sherlocked është një nga dhomat më emocionuese të arratisjes në botë. Në Sherlocked ju mund të zgjidhni midis 2 përvoja shumë të ndryshme; Arkitekti ose Vault. Nje eshte 60 minuta të gjata, dhe e dyta është 80 minuta të gjata, të dyja ideale për një grup 4 njerëz, prindërit dhe adoleshentët janë më të mirëseardhur.

Megjithatë, ndryshimi kryesor midis të dy dhomave të arratisjes është natyrisht aktiviteti. Arkitekti do t'ju kërkojë të zgjidhni misteret në një dhomë të sapo gjetur për të mbajtur sekretet më të ruajtura në botë. Ne anen tjeter, Vault do t'ju bëjë të ndryshoni personat në hajdutë për të vjedhur një objekt të çmuar nga një kasafortë shumë e mbrojtur. Shumë para se të keni provuar dhe dështuar, por banda juaj mund të jetë ajo që do të ketë sukses në këtë operacion të fshehtë dhe të ndërlikuar. Kështu që, kjo dhomë arratisje bashkohet gjërat më unike për të bërë në Amsterdam.

Brukseli në Amsterdam me një tren

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Paris në Amsterdam me një tren

 

Sherlocked Escape Room Amsterdam

 

2. Gjuetia e arratisjes në të gjithë botën

Dhoma e Escape Hunt ka degë në shumë vende në botë, nga Anglia në Singapor. Nëse i doni krijesat e jashtëzakonshme, Histori Disney, dhe Alice, atëherë do ta doni këtë dhomë arratisjeje dhe do të udhëtoni për qëllimin e vetëm të Escape Hunt, në çdo vend të vetëm.

Dhoma e Escape Hunt ka një listë të dhomave të arratisjes, të ndryshme në çdo vend. Në Marsejë, do të kërkoni miq pasi Houdini i bëri ata të zhduken në cirkun e madh, ose në Mbretërinë e Bashkuar ndihmoni Alice dhe miqtë të shpëtojnë Wonderland. Kështu që, enigmat dhe misteret e botës kanë nevojë për ndihmën dhe shkathtësinë tuaj në qytetet e mëdha në të gjithë Evropën dhe Azinë.

 

Escape Hunt Worldwide

 

3. Enigma Quest Në Londër

E vendosur në Finsbury, një distancë të shkurtër nga Ura e Londrës dhe lumi Thames, Ofertat e arratisjes Enigma Quest 3 kërkime të mahnitshme. Nëse jeni duke udhëtuar me miqtë, familje me fëmijë, ose një çift në kërkim të aventurave, atëherë mund të zgjidhni midis dhomës së arratisjes nëndetëse në ujëra të thella dhe vjedhjes milionëshe.

Nëse jeni një kërkues i adrenalinës, ndoshta Thelma dhe Louise e ardhshme? atëherë gjëegjëzat në Enigma Quest janë perfekte për ju. Në Mission Wavebreak ju do të shpëtoni botën, dhe në Vjedhjen Milion Paund, do t'ju duhet të bashkoheni për çmimin më të madh në historinë moderne. Kështu që, nëse mendoni se keni atë që duhet, pastaj Enigma Quest dhoma e arratisjes në zemër të Londrës ka krijuar një aventurë epike 60-minutëshe për ju.

 

 

4. Projekti Paradoks 2: Libraria Escape Room Athinë

Nëse jeni një fanatik i dhomës së arratisjes, pastaj Projekti Paradoks 2 në Athinë është përvoja përfundimtare e dhomës së arratisjes. Ndryshe nga dhomat e tjera të mahnitshme të arratisjes në botë, misioni i Projektit Paradox zë një shtëpi të tërë neoklasike në Athinë. Kjo është e drejtë, kërkimi juaj përhapet në shumë dhoma dhe pasazhe sekrete në këtë shtëpi të jashtëzakonshme.

për më tepër, dhoma e arratisjes e Librarisë është a 200 mision minutash, që lehtë mund të ndahen në 5-6 dhomat e arratisjes me temë. Kështu që, ju në të vërtetë do të shijoni më të mirën e të gjitha botëve, dhe kjo është një përvojë e çmuar e dhomës së arratisjes. Një set i dizajnuar bukur me enigma, hapësira të shumta, shkallët, pret kërkuesit e emocioneve brenda një librarie të vërtetë në Athinë.

Amsterdam në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Nga Berlini në Londër me një Tren

Brukseli në Londër me një tren

 

Paradox Project 2: The Bookstore Escape Room Athens

 

5. Z. X Shtëpia misterioze Shanghai

Nëse lodheni nga rrokaqiejt në Shangai, Zoti. Shtëpia e enigmave X do të jetë një pushim i madh nga qyteti i zhurmshëm. Kjo shtëpi arratisje e mahnitshme ka 5 dhoma, secili ka një mister të ndryshëm për të zgjidhur. Në thelb jeni të mbyllur në një dhomë për një orë, pa asnjë ide për tablonë e madhe. Sfida është të përdorësh gjithçka në dhomë, dhe madje edhe në rrugë, të përpiqeni të gjeni rrugën tuaj jashtë dhomës.

Zoti. Dhomat e arratisjes të X janë plot mistere dhe sfida. Në kundërshtim me dhomat e tjera fantastike të arratisjes në botë, këtu ekipit tuaj do t'i duhet të përdorë të gjitha shqisat, vrojtim, dhe logjika, për të gjetur thjesht një rrugëdalje nga dhoma. Zoti. X Mystery House ndodhet në zemër të Bridge 8 II, Rrethi Huangpu, ku fillon aventura drejt nga hyrja.

 

The Mr. X Mystery House Shanghai

 

6. Escape Boats Dhe SOS Escape Rooms Dublin

Dhoma e jashtëzakonshme Escape Boats në qytetin e Dublinit është një nga më të mirat 10 dhoma shpëtimi në botë. këtu, do t'ju duhet të bashkoni të gjitha zgjuarsitë dhe energjitë tuaja dhe të gjeni një rrugëdalje nga maune. Me të vërtetë, Escape Boats dhe dhomat SOS janë të vendosura në një maune, jashtë skelës së Dublinit.

prandaj, Anijet e dhomave të arratisjes dhe SOS janë disa nga dhomat e veçanta të arratisjes në botë. Rruga për të dalë është plot enigma, plasaritje kodesh, dhe zgjidhjen e misterit. Nëse dhoma e arratisjes është pjesë e një feste të veçantë, kompania madje mund të organizojë ushqim me gishta nga bare pranë në Dokun e kanalit.

 

Escape Boats And SOS Escape Rooms Dublin

 

7. ParaPark Escape Room Budapest

Misteri më i madh në Budapest ju pret në bodrumin e dhomës së arratisjes ParaPark. Do të zbresësh për të gjetur të dhëna të shtrira përreth në dhomën e parë të arratisjes në Evropë. këtu, ju do të gjeni veten në një vend krimi, Twin Peaks frymëzuar. Kështu që, jini të përgatitur për të luajtur detektivë, dhe ndihmoni ekipin tuaj jashtë kutisë, siç mendoni ju jashtë kutisë, ose bodrum, për këtë çështje.

Skene krimi 95 është në NYC, ku bandat luftojnë rrugëve, dhe ndodh tragjedia. Kështu që, do të thirreni për të gjetur zgjidhjen e të dhënave, ruani letrat për të gjetur kriminelin para përfundimit të një ore. Për të përfunduar, dhoma e arratisjes ParaPark është për dashamirët e trillerit dhe historisë së krimit me zemër të fortë.

Vjena në Budapest me një tren

Praga në Budapest me një tren

Mynihu në Budapest me një tren

Graz në Budapest me një tren

 

8. Dhoma e Berlinit

Dhoma ka 4 misioneve, secili 75 minuta të gjata, secila sfiduese, dhe secili do t'ju detyrojë të udhëtoni në kohë në një hapësirë ​​tjetër. Gjuetia e thesarit në Universitetin Humboldt, një stazh me gjuetarin më të madh të fantazmave, ose duke ndihmuar hetuesin e madh të Berlinit për të kapur Vrasësin e Berlinit, është e qartë se këto misione nuk janë për lojtarin që frikësohet lehtë.

prandaj, zgjidhni sfidën tuaj me kujdes, dhe vijnë të pajisura mirë me zgjuarsi, veshje, dhe zemër trime. Arratisja e Dhomës në Berlin është një 2017 Fituesi i Golden-Lock, projektuar për të sfiduar çdo entuziast të dhomës së arratisjes. për më tepër, kjo dhomë arratisje ia vlen totalisht një udhëtim në Berlin, për herë të dytë dhe të pestë.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

The Room Berlin

 

9. Dhoma e arratisjes së Katakombeve Paris

Kjo dhomë e pazakontë arratisjeje në Paris është vetëm për entuziastët më të guximshëm. Nëse nuk e keni kuptuar nga emri, dhoma e arratisjes së Katakombeve ju çon shekuj mbrapa në një vend të errësirës në botën nëntokësore të Parisit. Ndërsa Parisi është një nga më të mëdhenjtë Qytetet e bukur në botë, katakombet e saj janë të frikshme, dhe disa do të thonë pak të frikshme.

kështu, nëse jeni një rrezikues në zemër, dhe kërcitja e patave nuk është një ndjenjë e çuditshme, pastaj rezervoni dhomën e shpëtimit të Katakombet. Të luash lojën e dhomës së arratisjes këtu do të jetë një përvojë emocionuese dhe një ndryshim i ri nga vizita në kopshte, ose duke bërë pazar në Parisi.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Bridge In Paris

 

10. Salla e arratisjes së Harry Potter Pragë

Ikja nga dhoma e Harry Potter është një mision familjar. Dekori dhe enigmat janë miqësore për fëmijët, me figura interaktive me të cilat fëmijët mund të komunikojnë. Për më tepër, ju dhe fëmijët do të merrni shkopinj magjikë, kështu që ata mund të përjetojnë botën e veçantë të Harry Potter.

Dhoma e arratisjes së Harry Potter në Pragë është një 60 mision minutash. Gjatë kësaj ore magjike, ekipit tuaj do t'i duhet të gjejë tre objekte të fshehura në sekret Harry Potter dhoma e arratisjes, Salla e arratisjes së Harry Potter është një kohë argëtuese dhe emocionuese për të gjithë familjen në Pragë.

Nuremberg në Pragë me një tren

Mynih për në Pragë me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Harry Potter Escape Room Prague

 

11. Arratisjes në natyrë Loja Në Villa Borghese Romë

Të gjithë udhëtojnë në Itali për ushqim, vila, dhe verë lokale. Me maninë e dhomave të arratisjes që pushtojnë botën, Vendndodhjet kryesore të Italisë janë bërë dhomat më të mahnitshme të arratisjes. Villa mahnitëse Borghese është pika fillestare për një 2.5 orë zgjidhjeje të enigmave. Vila është një dhomë e arratisjes në natyrë ku do të përparoni nga ideja në çelës me varkë.

Kjo dhomë unike e arratisjes është në Romë. Kështu që, kur të përfundoni eksplorimin e Koloseumit, do të zbuloni pika të bukura të fshehura në kryeqytetin italian. Për të përfunduar, Villa Borghese është dhoma më e mirë e arratisjes në natyrë në Evropë. Ndryshe nga bodrumet, bibliotekat, dhe katakombet, këtu do të ndërveproni në peizazhin më të bukur italian.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Villa Borghese Rome

 

12. Dhoma e Arratisjes Laboratorike Bunschoten

Një orë nga Amsterdami, dhoma e shpëtimit të laboratorit në Bunschoten ia vlen të udhëtosh me makinë ose udhëtim me tren nga çdo vend në Evropë. Bunschoten ka 3 dhomat e arratisjes, por Laboratori është më i miri, dhe një nga dhomat më të mira të arratisjes në Evropë.

Për të përfunduar misionin sfidues, do të futesh në Dr. Laboratori i Shtajnerit, ashtu siç e la 7o+ vjet më parë. Misioni juaj do të jetë të zbuloni se çfarë i ndodhi mjekut të varfër, dhe do t'ju duhet të mblidhni të gjithë forcën dhe shkathtësinë tuaj për ta zgjidhur këtë mister vetëm 60 minuta. qartë, mund të sillni 2-3 partnerët në mision, kështu që mos harroni të rezervoni paraprakisht.

 

The Laboratory Escape Room Bunschoten

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të zgjidhni misteret më të mëdha të botës. Secili nga misionet fantastike të dhomës së arratisjes është vetëm një udhëtim me tren larg pragut tuaj.

 

 

A doni të vendosni postimin tonë në blog "Dhoma më e mirë e arratisjes në botë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-escape-rooms-world%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)