Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/04/2021)

Ah, Zvicra, një vend i bukur dhe i qetë ulur rehat midis Italia, Franca, dhe Gjermania. Vlen të vizitohet për të parë pse Zvicra vlerësohet vazhdimisht si një nga vendet më të lumtura në botë. Pra, çfarë mendoni se kur ju mendoni 'Zvicra '? Unë jam guessing majat e mbuluara me borë, djathë, dhe çokollatë. Nuk do të ketë mjaft kohë për çokollatë dhe Fondue në Zvicër tuaj bosh, por sigurohuni që të përfshijë të gjithë kulturore, natyror, dhe thekson historike ky vend ka për të ofruar. Nga kalërimi epike trenit dhe mal treks të arkitekturës nofulla-rënë, Zvicra ka diçka për të ofruar çdo lloj të udhëtarit gjatë çdo sezoni. Le të prishen disa nga duhet-DOS për tuaja udhëtim në Zvicër.

 

Udhetim me tren

udhëtimi i Trenit është një mënyrë e mrekullueshme për të parë këtë vend të vogël. Marrja me qira një makinë dhe fikje rrugë mund të jetë një formë e preferueshme të transportit në shumë vende, por udhëtojnë me tren në Zvicër është një përvojë portreti! Trenat janë të pastra, ne kohe, dhe të udhëtimit nëpër disa nga më të pamje të lë pa frymë në botë. Për më tepër, disa nga rrugët e trenit ende kanë shumë mirë-ruajtura, makina historike e trenit që do të bëjë që ju të ndjeheni si ju jeni në një film të vjetër! Disa prej rrugëve më të famshme përfshijnë Jungfraujoch, Linja GoldenPass, dhe Glacier Express. Disa prej këtyre rrugëve janë të përfshira me Eurail Pass, dhe disa që nuk janë do të ofrojë ulje për mbajtësit Eurail Pass. Trenat në Zvicër nuk janë gjithmonë të lirë, kështu që një planifikim pak përpara mund t'ju ndihmojë të kurseni disa franga, nëse ju jeni udhëtojnë ndër-shtet ose thjesht duke marrë një Udhëtim ditor!

Bazeli në Interlaken me Tren

Berni në Interlaken me Tren

Lucerne të Interlaken me Train

Cyrihu në Interlaken me Tren

 

Mëso për të skive

Alpet zvicerane janë një nga më të portreti Destinacionet sportive dimërore në botë. Mendoni ditë në shpatet, dhe netë më bëni me një filxhan të ngrohtë çaj dhe një tas të nxehtë të supë djathë. Nëse jeni nga një klimë të ngrohtë dhe kurrë nuk kanë skied më parë, udhëtime dimrit si kjo vetëm mund të duket si diçka që ju shihni në filma. Ju mund të mësoni për të skive në çdo kohë në jetën tuaj dhe Zvicra ka shumë vendpushimet që janë të perfekt për fillestarët, me mësimet e skive dhe kodrat lepur. Shumë vendpushime ofrojnë edhe mësime për fëmijë, duke e bërë Zvicra a vend i madh për familjet për të shkuar në udhëtime të skive!

Biletat e Cyrihut në St Moritz të Trenit

Biletat e Zermatt në St Moritz të Trenit

Biletat e Lyon në St Moritz të Trenit

Biletat e Bazelit në St Moritz të Trenit

 

Vizitoni Caves:

shpella janë nuk gjëja e parë që kam menduar kur kam planifikimin e udhëtimit tim në Zvicër ose. Megjithatë, Zvicra ka shumë shpella të bukura dhe intrigues për të vizituar, sidomos gjatë muajve të verës ngrohta.

Koha e Cyrihut deri në Zermatt Koha e trenit

Gjenevë në Zermatt Koha e Trenit

Koha e trenit në Bern deri në Zermatt

Luzern në Zermatt Koha e trenit

 

Shpella Gruebisbalm

Kjo shpellë e madhe ka një liqen dhe sallë banket brenda që në fakt mund të strehojë rreth 400 njerëzit dhe të merren me qira për ngjarje të tilla si darka shuplakë, partitë, dhe dasma. Ngjarje ka funksion DJ, valltarët, dhe muzikantë. Ju mund të marrë një tren historike nga Vitznau në një destinacion të veçantë. Website i tyre është vetëm në gjuhën gjermane, por mund të përdorni Google Chrome për të parë çdo faqe në internet në gjuhë të huaj për më shumë informacion udhëtimi - mund të aktivizoni përkthimin automatik!

 

St. Kujdes lumtur

rr. Beatus shpellë është duart poshtë një nga sistemet më të rëndësishëm shpellë në vend. Hapur nga e para javëmarsh në javën e parë të tetorit, Kjo është një destinacion i përsosur për individë ose grupe vizituar perëndimore Zvicra në muajt e ngrohtë të vitit. Ju mund të eksplorojnë shpellën e vetme, ose bashkohen në një prej udhëzuar turne që të ndodhë rregullisht gjatë gjithë ditës. Dogs janë të mirëpritur të bashkohen me ju në shpellë, si dhe, por ju do të duhet për të blerë një biletë hyrje për ta! Të përfshira në çmim hyrje (vetëm për njerëzit, Më vjen keq) është pranimi në muze shpellë St Beatus, i cili do t'ju mësojë historinë, folklor, dhe gjeologji i sistemit shpellë!

 

 

Shpella e akullnajave Titlis

Kjo një është për muajt e dimrit. shpella Glacier, i njohur gjithashtu si shpella akulli, janë të rrallë këtë arritshme. Një vizitë në këtë shpellë otherworldy bërë nga akulli lashtë është një domosdoshmëri për cilindo ski pranë Engelberg. Deng deri në rrobat tuaja të ngrohta të dimrit dhe të endem nëpër korridoret blu-hued shpellë e bërë tërësisht nga akulli!

 

Vizitoni një nga një muze Kind

Çdo qytet i madh ka një histori ose muze shkencor për të cilin është i mrekullueshëm pushimet e qytetit dhe ditë me shi. Megjithatë, disa destinacione kanë me të vërtetë Muzetë unike që thjesht nuk duhet të bjerë në sy. Njerëzit vijnë nga e gjithë bota për të vizituar H.R. Geiger muze në Gruyere.

H.R. Geiger është një artist i famshëm zviceran që është i njohur edhe në mbarë botën për vepra arti e tij makabre dhe futuristic. Ju mund të dini atë si artisti i cili ka krijuar krijesat në Alien film. Nëse ju pëlqen të çuditshme, i çuditshëm art zhyt veten në Muzeun Geiger dhe të ndjekë atë me një koktej në bar Geiger themed dyqan tjetër. Nuk e njohin me artin e tij? Merrni një turne virtual i muzeut para se të shkoni.

Koha e Trenit në Lyon në Gjenevë

Koha e Trenit në Gjenevë

Herë në Paris në Gjenevë

Luzerni në Gjenevë Koha e Trenit

 

Kënaq në shtëpinë e Fondue

Fondue është një nga enët më të famshme për të dalë nga Zvicra, dhe kjo nuk është rastësi. Njerëzit kanë qenë duke ngrënë djathë i shkrirë nga një tenxhere komunale për qindra vjet në perëndimore frëngjisht-folëse pjesë e Zvicrës. Megjithatë, në vitin 1930 zvicerane Bashkimi Cheese agresive tregtohet këtë gjellë si kombëtare dhe ndërkombëtare, duke e shpallur atë si pjata kombëtare e Zvicrës si një mënyrë për të shitur mbingarkesën e vendit të djathë. Dhe ne jemi të kënaqur që ata vepruan, i cili nuk ka si djathë i shkrirë dhe bukë? Pair Fondue tuaj me një të thatë verë e Bardhë, dhe sigurohuni që të mos zhyteni dy herë!

Bazel në Cyrih Koha e Trenit

Kohët e Trainit në Bazel në Gjenevë

Kohët e Trainit në Bazel në Interlaken

Koha e trenit në Bazel në Bern

 

Mos harroni në lidhje me çokollatë

është koha për reale arsye se do të shkosh në Zvicër – cokollata! Zvicra është mjaft i njohur për çokollatë e saj, dhe ju mund të gjeni shumë çokollata luksoze në cepat e rrugëve kudo në vend, megjithatë, Zurich është e njohur për turnetë e shumta të saj çokollatë. Nuk është një turne me çokollatë për të i përshtatet çdo buxheti! Mund të merrni të shtunën turne në mëngjes në këmbë i cili ndërthur pikat kryesore të qytetit me disa nga çokollatat më të mira në qytet. Ju mund të provoni duke marrë një turne në një fabrikë të vogël çokollatë, dhe përvojë duke e bërë tuaj bar çokollatë. Për një aktivitet të vërtetë luksoze të verës, të marrë një çokollatë tour me anijeLindt dhe SPRUNGLI fabrikë.

Interlaken në Cyrih Koha e Trenit

Lucerne në Cyrih Koha e trenit

Koha e trenit në Bern deri në Cyrih

Koha e Gjenevës në Cyrih

 

Shko në krye të Evropës

Ne rregull, Tani që ju e keni mbushur deri dhe çokollatë dhe djathë, është koha për të marrë përsëri në lëvizje! Malet zvicerane nuk janë vetëm për ski dimrit! Atje jane rritje të lë pa frymë verore që ju mund të shkoni në të gjithë vendin, por rajoni Jungfrau duhet të jetë i lartë deri në listën tuaj kovë. Jungfraujoch është pika më e lartë në Evropë 3,454 metra (~ 11,330 këmbët) dhe mendimi nuk duhet të bjerë në sy. Ekziston një hekurudhë që do t'ju çojë gjatë gjithë vitit nëse nuk jeni një alpinist i madh, ose ju vizitoni gjatë dimrit. Nëse ju jeni për një sfidë të shikoni disa nga këto rrugë në rajon. Shumë nga rrugët kanë ushqimit dhe pijeve institucione të bukura gjatë rrugës, kështu që mos u bëni merak, ju nuk do të duhet të të përafërt!

 

A keni ndonjë vende të preferuara në Zvicër? Le ta dinë dhe Mos harroni, në faqen e internetit më të mirë për të Rendit Trenat bileta është Save A Train

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-experiences-switzerland-winter-summer%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)