Koha e leximit: 9 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 11/09/2021)

Kështjella mesjetare, vreshta, peisazhet befasues, janë vetëm disa gjëra që e bëjnë Evropën të përsosur për një pushim vjeshte. Citydo qytet evropian ka sharmin e tij, por destinacionet në tonat 10 pushimet më të mira në vjeshtë në listën e Evropës janë disa nga më të mirat vende të bukura.

Evropa është veçanërisht mahnitëse në vjeshtë kur pemët dhe kodrat pikturohen me portokall të ndritshëm, e kuqe e zjarrte, dhe të verdhë. Në fund të tetorit, ka më pak turma në rrugë, dhe kjo do të thotë që ju të keni për të parë pamje të bukura të vjeshtës të gjithë për veten tuaj. Vjeshta është një kohë e shkëlqyeshme për të udhëtuar sepse çmimet e hotelit dhe udhëtimit bien ndjeshëm.

Shtë e lehtë dhe e rehatshme të udhëtosh në të gjitha pikat e mahnitshme të listës sonë me tren. Nga lugina e Loire në Francë në Luksemburg, udhëtimi me tren është i përsosur për planifikimin e pushimeve më të paharrueshme të vjeshtës në Evropë që keni pasur deri më tani.

  • Udhëtimi me tren është një mënyrë shumë e përshtatshme dhe eko-miqësore për të udhëtuar. thështë artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel nga Save A Train, Biletat më të lira të trenit Uebfaqja në Botë.

 

1. Pushimet në vjeshtë në Umbria, Itali

Ndërsa shumë preferojnë Toscana për një pushim vjeshte në Evropë, rajoni Umbria në Itali është shumë më mbresëlënëse dhe një nga destinacionet më të mira të udhëtimit në Evropë dhe Itali.

Lehtë e arritshme me tren nga Roma, Umbria ofron më pak turma dhe çmime më të lira të akomodimit në Itali. Nga fundi i shtatorit deri në tetor, ju mund të shijoni truffle të bardhë dhe festivalin e ri të verës në qytete si Gubbio. Gjithashtu, ju mund të shkoni në Perugia për festivalin vjetor Eurochocolate. Kështu që, Umbria është gjithçka për të përkëdhelur në peizazhet e shkëlqyera, duke shijuar ushqimin dhe verën më të mirë gjatë pushimeve tuaja të vjeshtës në Evropë. Gjatë një udhëtimi të shkurtër ose të gjatë, jetoni në një vend romantik si kartolinë, në një nga vendet më të mira të pushimeve në vjeshtë në Evropë.

Biletat e Firences në Orvieto

Biletat e Siena në Orvieto

Biletat Arezzo në Orvieto

Biletat e Perugia në Orvieto

 

Umbria, Itali

 

2. Cinque Terre, Itali

Fotografitë në internet nuk i japin drejtësi magjike Cinque Terre rajoni në Itali. Shtëpitë shumëngjyrëshe në majë të kodrave, rrethuar me vreshta, restorante lokale, dhe hiking, të gjithë e bëjnë këtë rajon një destinacion të mahnitshëm të udhëtimit të vjeshtës në Evropë. Cinque Terre në të vërtetë përbëhet nga 8 fshatra të vegjël dhe një hekurudhë treni i lidh të gjithë ata me njëri-tjetrin. Kjo e bën veçanërisht të lehtë vizitën e secilit prej fshatrave në 2-3 ditë nëse jeni i shkurtër në kohë. Farë mund të jetë më mirë sesa treni të ndalet në një nga vendet më të mira në Evropë gjatë vjeshtës?

Cinque Terre është zakonisht një destinacion i nxehtë veror për plazhet dhe ujin e pacenuar. megjithatë, është shumë më mirë të vizitosh vjeshtën, sepse rrugët e ngushta janë relativisht bosh nga turistët. prandaj, ndërsa shumica e restoranteve janë të mbyllura, prapë mund të gjesh një bar të hapur me pamje nga deti dhe të admirosh pikëpamjet në qetësi.

Ju mund të shpenzoni 4 ditë duke eksploruar fshatrat dhe të kalojë një fundjavë të gjatë në qytetin La Spezia, pika juaj e fillimit për udhëtimin me tren në Cinque Terre. Nga La Spezia, ju stërvitni udhëtime në çdo fshat tjetër sipas dëshirës tuaj.

Bileta La Spezia në Manarola

Biletat e Riomaggiore për Manarola

Biletat Sarzana në Manarola

Biletat Levanto në Manarola

 

Cinque Terre Itali në perëndimin e diellit

 

3. Liqeni i Luganos, Switzerland

Ujë i gazuar bruz, shtëpi me ngjyra terrakote, liqeni Lugano në Zvicër është një nga destinacionet kryesore të udhëtimit tonë në Evropë. Zvicra ka shumë vende mahnitëse për atë pushime të paharrueshme të vjeshtës në Evropë dhe Lugano është një nga xhevahirët e kurorës së Zvicrës.

Temperaturat janë ende të ngrohta në mes të tetorit, kështu që ju mund të uleni pranë liqenit me një gotë verë nga vreshtat përreth ose të shijoni merak polenta në festivalin tradicional të vjeshtës. Nëse jeni të interesuar të shtoni pak eksitim dhe aventurë në pushimet tuaja të vjeshtës në Evropë, ju mund të rritet Monte Bre. Pamjet nga maja janë disa nga pikëpamjet befasuese të Gjirit të Lugano.

Qyteti i Vjetër i Lugano ka shtëpi të gjalla, 10 sheshet, dhe rruga luksoze e blerjeve Via Nessa. Në fund të fundit, Liqeni i Lugano është i përkryer për të dy udhëtarët e dashur për natyrën dhe për jetën e bukur. Liqeni i Lugano është i frikshëm për një fundjavë të shkurtër relaksuese ose pushime të zgjatura në Evropë.

Ju mund të udhëtoni lehtësisht në liqenin e Lugano me tren nga Milano Qendrore në pak më shumë se një orë. Trenat nisen çdo orë nga stacioni i trenit në Milano.

Interlaken në biletat e Cyrihut

Biletat e Lucernit në Cyrih

Biletat Lugano në Cyrih

Biletat e Gjenevës në Cyrih

 

fshat lugano

 

4. Pushimet në vjeshtë në Hannover, Gjermani

Hannover është qyteti më i nënvlerësuar në Gjermani, por një nga destinacionet më të mira për një pushim vjeshte në Evropë. Ky qytet i madh është shtëpia e një parku të madh, dyfishi i madhësisë së Central Park në New York. Pemët e lashta të lisit dhe a liqen i bukur janë në terren parku, ideale për shëtitje dhe pasdite të dembelizuara në vjeshtë.

Qyteti i Vjetër Marktplatz dhe kulla e orës janë një pikënisje e shkëlqyeshme për të zbuluar arkitekturën gotike. Ju mund të vazhdoni në Sallën mbresëlënëse të qytetit të ri, një strukturë e ngjashme me pallatet madhështore me pamje nga një liqen. Tokat e gjelbërta dhe pemët rrethojnë pallatin e madh dhe plotësojnë atmosferën madhështore dhe pamjen me ngjyra të arta.

Hannover është një nga gurët e çmuar të Gjermanisë dhe nuk mund të jetë më i bukur në vjeshtë. Nëse po planifikoni një pushim vjeshte në Evropë, atëherë Hannover është destinacioni ideal i udhëtimit. Jo shumë turistë e kanë zbuluar magjinë e saj akoma, kështu që, ju mund të jeni i pari që keni kohën e jetës tuaj në qytet.

Biletat e Bremenit në Amsterdam

Biletat e Hannover-it në Amsterdam

Biletat e Bielefeld në Amsterdam

Biletat e Hamburgut në Amsterdam

 

 

5. Alpet bavareze dhe pylli i zi, Gjermani

Pylli i Zi dhe Alpet bavareze janë një zgjedhje popullore për një pushim familjar të vjeshtës në Evropë. Ky rajon mahnitës në Gjermani është një nga destinacionet më të mira të udhëtimit të vjeshtës në Gjermani.

Kur të shkelni trenin në një nga fshatrat piktoresk, menjëherë do të ndjeni se keni hyrë drejtpërdrejt në një histori të Vëllezërve Grimm. Liqene mahnitëse, ujëvarat e Triberg, lugina jeshile, dhe vreshtat garantojnë një pushim të paharrueshëm të vjeshtës në Evropë.

Gjeth ndryshon ngjyrat në tonet e artë, ndërsa në sfond ka male të mbuluar nga dëbora. Relaksimi në një kasolle prej druri pas një rritje të madhe në Alpe është një përvojë e paharrueshme. Ju gjithashtu mund të vizitoni një nga 25 kështjella në zonë dhe Kalaja Neuschwanstein është një kështjellë e jashtëzakonshme për të eksploruar në pushimet tuaja të vjeshtës në Evropë.

Biletat e Offenburgut në Freiburg

Biletat e Stuttgartit në Freiburg

Biletat e Leipzig në Freiburg

Biletat e Nyrnbergut në Freiburg

 

Alpet bavareze dhe pylli i zi, Gjermani

 

6. Pushimet në vjeshtë në Ahornboden, Austri

Lugina e Rissbachtal dhe Parku Alpine Karwendel, janë një destinacion madhështor udhëtimi në Austri për pushimet e vjeshtës. Terreni Alpin i Ahornboden ka 2,000 pemët Sycamore-Maple të vjetra duken mahnitëse në veshjen e tyre të artë dhe portokalli. Natyra dhe malet krijojnë një peizazh absolutisht fantastik për një destinacion të paharrueshëm të udhëtimit në vjeshtë në Evropë.

Ky rajon në Tirol rekomandohet veçanërisht për bikerët malorë dhe shëtitësit me përvojë. E Park kombetar ka shumë rritje të mëdha dhe shtigje mes maleve gëlqerore për një pushim të paharrueshëm në Evropë.

Salzburgu është i drejtë 3 orë larg nga Ahornboden me tren, përfshirë transferimet. veç, ka marrëveshje të shkëlqyera hotelesh dhe mundësi akomodimi në Grosser Ahornboden gjatë jashtë sezonit.

Biletat e Salzburgut në Vjenë

Biletat e Mynihut në Vjenë

Biletat e Grazit në Vjenë

Biletat e Pragës në Vjenë

 

Pushimet në vjeshtë në Ahornboden, Austri

 

7. Pushime në vjeshtë në Loire Valley, Francë

Tai Loire Valley ndodhet në rajonin e verës në Francë. Kjo do të thotë se 185,000 hektarë të rrushit derdhen në ar në fund të tetorit. Prandaj është deri tani një nga vendet më të bukura për t'u vizituar në Evropë dhe një destinacion spektakolar për udhëtime pushimesh vjeshte.

Ndërsa shumë marrin një udhëtim ditor nga Parisi, rekomandohet të qëndroni një fundjavë të gjatë në Loire Valley për të vlerësuar plotësisht magjinë dhe bukurinë e saj. Kjo mënyrë, ju mund të vizitoni një ose dy nga kështjellat e mahnitshme në luginë, siç është Chateau de Chambord. Disa thonë se kjo kështjellë e mrekullueshme është krijuar nga vetë De Vinci.

E Kalaja e Chambord është 2 orë në jug të Parisit dhe ju mund të stërvitni udhëtime nga Paris Austerlitz në Blois-Chambord. Brenda një ore e gjysmë, do të bredh pallatin e bukur.

Biletat në Paris në Strasburg

Biletat e Luksemburgut në Strasburg

Biletat e Nancy në Strasburg

Biletat e Bazelit në Strasburg

 

8. Bordo, Francë

Nuk ka asgjë më simpatike dhe romantike sesa Franca në vjeshtë. Bordeaux është një qytet i nënvlerësuar francez dhe shtëpi për vreshtat e Saint-Emilion dhe plazhet e Arcachon, këto 2 vendet janë vetëm disa nga arsyet që do t'ju bëjnë të dashuroheni me Nouvelle Aquitaine në Bordeaux. pallatet, turne vere, trajtime spa, dhe mësimet e gatimit, bëjeni Bordon një destinacion të shkëlqyer udhëtimi për pushimet tuaja të vjeshtës.

Në fund të tetorit shumica e turistëve janë rikthyer në shtëpi, kështu që çmimet e udhëtimit dhe akomodimit bien në Bordo. Në këtë kohë vreshtat fillojnë korrjen e rrushit dhe ju mund të qëndroni në një nga shumë kantierët e zonës dhe të rrëshqitni në. Kjo me siguri do të shtojë një eksperiencë unike në albumin tuaj të fotografive të pushimeve.

Rajoni është i mirë për tu arritur me tren nga kudo në Francë, dhe ka direkte trenat me shpejtësi të lartë nga stacionet e trenit Paris-Austerlitz dhe Montparnasse.

Biletat e La Rochelle për Nantes

Biletat e Toulouse në La Rochelle

Biletat e Bordeaux në La Rochelle

Biletat e Parisit në La Rochelle

 

Pushimet në vjeshtë në Bordo, Francë

 

9. Pushimet në vjeshtë në Paris, Francë

Pushimet tona më të mira të vjeshtës në listën e Evropës nuk do të jenë të plota pa Parisin. Parisi është gjithmonë një ide e mirë, por është veçanërisht bukuroshe në vjeshtë. Luksemburg Gardens, kafene të vogla franceze, dhe muzika e drejtpërdrejtë e rrugës krijojnë një ambient perfekt për një pushim të paharrueshëm në Evropë.

Sipër çokollatë të nxehtë ose shikoni festivalin e korrjes së rrushit Montmarte, Parisi ka shumë pika të mrekullueshme për të fotografuar ato foto mahnitëse. Pikat më fotoogjene janë Jardins du Luksemburg, Parc Monceau, dhe Kopshti Tuileries. Nga fundi i tetorit, ka një festival vjetor vjeshte në ambiente të ndryshme në të gjithë qytetin e muzikës, valle, dhe shfaqje arti. Kështu që, qoftë me shi dhe me diell, Paris ofron shumë gjëra të mëdha për të bërë.

Paris është më pak i mbushur me njerëz dhe çmimet e udhëtimit janë shumë të përballueshme jashtë sezonit, kështu që udhëtimi me tren dhe akomodimi e bëjnë Parisin një destinacion të shkëlqyer udhëtimi për pushime evropiane.

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

Pushimet në vjeshtë në Paris, Francë

 

10. Amsterdam, Holandë

Në kohën e pranverës, tulipanët zbukurojnë kopshtet dhe parqet e Amsterdamit, por në vjeshtë, portokall, gjeth të verdhë dhe të kuq ngjyrosin kanalet dhe rrugët. Amsterdam është një bukuri absolute dhe për këtë arsye është një nga vendet më të mira të pushimeve në vjeshtë në Evropë. Ju mund të ecni nëpër Amsterdam vetëm 3 ditë, por do të dëshironi të qëndroni më gjatë dhe të ndaleni në çdo cep për të vlerësuar pamjet e bukura.

Amsterdam është një qytet i mahnitshëm për pushime në Evropë, me 50 muzetë në qytet, rides varkë në kanale, ka shumë gjëra të mrekullueshme për të bërë në këtë destinacion të mahnitshëm të udhëtimit të vjeshtës në Hollandë. përveç kësaj, ka parqe të mrekullueshme ku mund të keni një piknik ose biçikletë përreth nëse moti është i bukur.

Amsterdam është një nga qytetet më të mira në Evropë, të arritshme me tren nga kudo në vendet fqinje, dhe lehtë për të lundruar brenda qytetit.

Biletat e Brukselit në Amsterdam

Bileta në Londër në Amsterdam

Biletat e Berlinit në Amsterdam

Biletat e Parisit në Amsterdam

 

Amsterdam, Ngjyrat e Vjeshtës së Hollandës

 

shpërblim: Pushimet në vjeshtë në Luksemburg

Belgjikë, Francë, dhe Gjermania rrethojnë një vend të vogël Luksemburgu, destinacioni perfekt i udhëtimit të vjeshtës në Evropë. Qyteti i Luksemburgut është i njohur për Qytetin e Vjetër, i vendosur në shkëmbinj dhe i rrethuar nga një kështjellë mesjetare. Arkitektura e saj mahnitëse dhe sharmi i botës së vjetër e kanë fituar atë titullin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO faqe. Pallati Grand Ducal dhe ura Adolph janë pika që duhet të shohin gjatë pushimeve tuaja për në Luksemburg.

Kopshtet dhe pikëpamjet e shumta ofrojnë pamje befasuese për të gjithë qytetin dhe përreth tij. në vjeshtë pamjet janë veçanërisht të bukura në ngjyrat e vjeshtës. Kështu që, ndërsa Luksemburgu është qyteti më i vogël në Evropë, qëndron me krenari pranë qyteteve të mëdha kozmopolite si Parisi. Padyshim që ia vlen të zgjidhni Luksemburgun për pushimet tuaja në Evropë gjatë vjeshtës.

Falë shërbimeve të përparuara hekurudhore, ju mund të udhëtoni kudo në Evropë në asnjë kohë. Nga qyteti i madh kozmopolit deri në qytetin e vogël dhe të mrekullueshëm, çdo qytet në tonë 10 qytetet më të mira për një pushim vjeshte në Evropë, ka sharmin dhe magjinë e saj unike.

Biletat e Antwerp në Luksemburg

Biletat e Brukselit në Luksemburg

Bileta Metz në Luksemburg

Biletat e Parisit në Luksemburg

 

Skenari i Pushimeve në Vjeshtë në Luksemburg

 

këtu në Save A Train, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni biletat më të lira të trenit për cilindo nga destinacionet e bukura në listën tonë.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Pushimet më të mira të vjeshtës në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-fall-vacations-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/tr_routes_sitemap.xml, dhe ju mund të zëvendësoni tr në pl ose nl dhe më shumë gjuhë sipas zgjedhjes suaj.