Koha e leximit: 9 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/02/2022)

Miqësore, të ecshme, dhe e bukur, këto 12 udhëtarët më të mirë për herë të parë’ vendndodhjet janë qytetet më të mira për t'u vizituar në Evropë. Direkt nga treni, te Luvri, ose Sheshi Dam, këto qytete tërheqin miliona turistë gjatë gjithë vitit, kështu që paketoni valixhet dhe bashkohuni me ne në një udhëtim për të zbuluar hijeshinë e tyre.

 

1. Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë: Amsterdami

Një destinacion i mrekullueshëm për fundjavën, Amsterdam është një nga 12 vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë. Amsterdami është mjaft i vogël, gjë që e bën të lehtë lëvizjen në këmbë, ose me biçikletë. veç, kjo mënyrë udhëtimi është shumë më e lehtë për udhëtarët për herë të parë që nuk janë mësuar të kalojnë në një vend të huaj ose të komunikojnë në gjuhë të huaja..

kështu, vetëm në 3 ditëve ju mund të eksploroni çdo kanal dhe cep në kryeqytetin simpatik holandez. Shtëpi me kek me xhenxhefil në Demark, Sheshi Dam, tregu i luleve, dhe hipni në një kanal turne me varkë, dhe shtëpinë e Anne Frank, janë vetëm disa nga vendet që mund të vizitoni. Ndërsa kjo tingëllon si një listë e gjatë kovë, Dizajni i qytetit i përshtatet këtyre vendeve të bukura, kështu që çdo vizitor mund t'i vizitojë të gjitha në një pushim të shkurtër. Holandezët janë miqësorë dhe shumë mikpritës dhe do të jenë të lumtur të ndajnë kulturën dhe qytetin e tyre me ju.

Koha më e mirë për të shkuar: Mund, për tregun e famshëm të luleve.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Best First Time Traveler’s Locations: Amsterdam

 

2. Pragë

Qyteti i urave të mrekullueshme, dhe kopshtet e birrës, Praga është një destinacion i mrekullueshëm për udhëtarët për herë të parë. Nëse nuk keni qenë kurrë në Pragë, ju do të gjeni argëtim të qytetit, mbresëlënëse, dhe e gjallë. Përveç kishave të mrekullueshme, dhe Sheshi i Qytetit të Vjetër, Praga është e mrekullueshme për një pushim të shkurtër fundjave, me pijetore, klubet, dhe kopshte birre për një pintë mbrëmje.

për më tepër, qyteti krenohet me udhëtarët, kështu që, nëse po udhëtoni vetëm për në Pragë, ju gjithmonë mund të takoni udhëtarë të tjerë. Në këtë mënyrë mund të frymëzoheni për të planifikuar udhëtimin e radhës në Evropë, në Vjenë apo Paris, të cilat janë a udhëtim me tren larg.

Koha më e mirë për të shkuar: Bie.

Nuremberg për Trenat Pragë

Mynih për Trenat Pragë

Berlin për Trenat Pragë

Vjenë për Trenat Pragë

 

Prague

 

3. Londër klasike

Kur dikush mendon të udhëtojë për herë të parë në Evropë, Londra në mënyrë të pashmangshme vjen në mendje. Qyteti është një përzierje e mahnitshme e kulturave: Trashëgimia angleze dhe lagjet moderne të modës, London Eye dhe Buckingham Palace. Ndërsa mund të jetë sfiduese të shohësh gjithçka, Londra ka për të ofruar gjatë fundjavës, një udhëtim në Londrën klasike është i mundur.

Londra klasike përfshin vizitën në Pallatin Buckingham, Kulla e Londrës, dhe Kensington Gardens, disa nga monumentet më të mira në Evropë. veç, ju mund të shijoni një muzikal në West End, duke u endur nëpër Notting Hill, dhe sigurisht shijimi i një mëngjesi anglez. Baza e fundit, Londra është një vend i mrekullueshëm për udhëtarët për herë të parë.

Koha më e mirë për të shkuar: Pranverë dhe verë, kur qielli është blu dhe moti është i ngrohtë.

Trenat Amsterdam në Londër

Paris për Trenat Londër

Berlin për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Classic London

 

4. Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë: Firence

Histori e pasur e artit, monumentet madhështore, dhe pallatet, Firence është një vend i mrekullueshëm për të udhëtuar për herë të parë për artdashësit. Qendra e vjetër e qytetit është pjesa më e njohur e Firences, me galerinë mahnitëse Duomo dhe Uffizi jo shumë larg. Këto vende të mahnitshme janë në distancë në këmbë nga njëra-tjetra, kështu që ju mund të ecni lehtësisht nëpër rrugët dhe sheshet e bukura të Firences.

për më tepër, nëse nuk doni të ecni shumë, më pas ngjitja në Duomo dhe Ziotto's Bell Tower ofron pamje fantastike të të gjithë qytetit. Kështu që, ju mund të kaloni lehtësisht pushimet tuaja në Firence në qendrën e vjetër të qytetit, dhe ndajeni kohën tuaj mes blerjeve, art, dhe ushqim i madh italian.

Koha më e mirë për të shkuar: Pranvera dhe Vjeshta.

Rimini për Trenat Florence

Roma për Trenat Florence

Pisa për Trenat Florence

Venecia për Trenat Florence

 

Best First Time Traveler’s Locations: Florence Viewpoint

 

5. i mirë

Simboli i Rivierës Franceze, Nice është një qytet i bukur bregdetar me plazhe të mrekullueshme me rërë dhe një atmosferë të mahnitshme relaksuese. Nice është një nga qytetet më të njohura në Francë, si për vendasit ashtu edhe për turistët. Ndërsa kjo mund ta bëjë Nice pak të mbushur me njerëz në sezonet e larta, kjo gjithashtu e bën atë një vend të shkëlqyeshëm për udhëtarët për herë të parë.

Udhëtarët për herë të parë në Nice mund të shijojnë shëtitoren mahnitëse du Paillon, në kodrën e kështjellës ose në qytetin e vjetër. Me diell, i gjallë, dhe relaksuese, Nice është destinacioni i përsosur për pushime në Francë, projektuar për të plotësuar çdo nevojë të një udhëtari. Me e rendesishmja, me 300 ditë me diell në vit, Nice është vendi më i mirë për të shkuar në çdo kohë të vitit për t'u çlodhur në plazh. Megjithatë, nëse jeni të interesuar për artin dhe historinë, Nice është shtëpia e muzeumeve Chagall dhe Matisse, si dhe lagjja e vjetër sigurisht.

Për të përmbledhur gjërat, ju më mirë praktikoni bonjour sepse Nice do të jetë e lumtur t'ju përshëndesë në udhëtimin tuaj të parë ndonjëherë.

Koha më e mirë për të shkuar: Vera sigurisht.

Lyon për Trenat Nicës

Paris për Trenat Nicës

Trenat nga Kana në Paris

Trenat nga Kanë në Lyon

 

Nice Riviera

 

6. Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë: Vjena

Plot pallate, kishat, dhe sheshet e vjetra, Vjena është një nga vendet më të mira për udhëtarët për herë të parë. Ju mund të eksploroni kryeqytetin austriak tërësisht në këmbë, dhe kjo e bën Vjenën një nga qytetet më miqësore për këmbësorët në Evropë. Nga Inner Stadt, ju mund të eksploroni galeritë e shumta, butikët e blerjeve luksoze, të gjitha mbresëlënëse në stilin barok dhe do t'ju bëjnë kokën të rrotullohet.

Me fjale te tjera, Vjena ka shumë gjëra të mrekullueshme vendet historike per te vizituar, dhe arkitektura është e jashtëzakonshme. Nëse jeni adhurues i historisë dhe vlerësoni kulturën e pasur, do biesh ne dashuri me Vjenen me shikim te pare, dhe udhëtimi juaj i parë në Vjenë do të jetë fillimi i shumë fundjavave të gjata në Austri.

Koha më e mirë për të shkuar: Vjena është më e bukura në dimër kur gjithçka është me borë dhe magjike.

Salzburg për Trenat e Vjenës

Mynih për Trenat e Vjenës

Graz të Trenat e Vjenës

Pragë për Trenat e Vjenës

 

 

7. Parisi

Romantike, ngacmues, e bukur, të gjithë bien në dashuri me Parisin me shikim të parë, ose le të themi udhëtimi i parë. Kryeqyteti francez është qendra e artit, mënyrë, histori, dhe gastronomisë, duke ofruar gjëra të mahnitshme për të bërë dhe vende për t'u vizituar, për çdo shije dhe pasion.

Çdo gjë që bëni në Paris për herë të parë do të jetë më e paharrueshme. Nga shëtitja e parë përgjatë Champs-Elysees në një piknik pranë Kullës Eifel dhe një vizitë në Luvër, Udhëtimi juaj për herë të parë në Paris do të jetë i paharrueshëm. Ai Paris është vendndodhja më e mirë për një udhëtar për herë të parë në Evropë.

Koha më e mirë për të shkuar: Gjatë gjithë vitit.

Amsterdam për Trenat Paris

London për Trenat Paris

Rotterdam për Trenat Paris

Bruksel për Trenat e Parisit

 

Louvre Museum, Paris

 

8. Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë: Romën

Duke shëtitur rrugët me kalldrëm, në Koloseum, dhe maritozzo e shijshme për ëmbëlsirë është një hapje fantastike për ditën e parë në Romë. Përveçse është një qendër historike e Romës së lashtë, me monumente të tilla si Forumi dhe pallati i Perandorëve, Roma është një qytet i mrekullueshëm për të pasur Vino del Casa dhe pica të mrekullueshme italiane.

për më tepër, Roma është shumë romantike dhe tërheq shumë çifte të dashuruar. Shkallët spanjolle ose shatërvani i Trevit janë pika të shkëlqyera për foto romantike. Kështu që, nëse nuk keni udhëtuar larg ose fare në Itali, atëherë Roma është një nga vendet më të mira të udhëtarëve për herë të parë.

Koha më e mirë për të shkuar: Pranvera dhe vjeshta janë koha më e mirë për t'u vizituar për udhëtarët për herë të parë që vizitojnë Romën. Italia është një vend i madh destinacion jashtë sezonit në Evropë, dhe prilli është koha më e mirë për të shkuar.

Milani për Trenat Romës

Florence për Trenat Romës

Venecia për Trenat Romës

Napoli për Trenat Romës

 

Best First Time Traveler’s Locations: Rome

 

9. Bruksel

Nëse keni vetëm një ditë për artin e udhëtimit, Brukseli është destinacioni përfundimtar. Waffles, cokollate, waffles me çokollatë, dhe Pallati i Madh, janë tre nga gjërat kryesore për të bërë në Bruksel, përshtaten vetëm në një udhëtim njëditor.

megjithatë, nëse doni të shihni pak më shumë, atëherë do të jeni të lumtur të zbuloni se Brukseli është i lidhur mirë; tramvaje, metro, dhe autobusë që do t'ju çojnë kudo. Një tjetër avantazh që e vendos Brukselin në më të mirën 12 Vendndodhja e udhëtarit për herë të parë është se qyteti është shumëgjuhësh. Me fjale te tjera, ti mund te flasesh anglisht, frëngjisht, Holandisht ose gjermanisht kur jeni në Bruksel dhe mos u shqetësoni për humbjen në përkthim.

Koha më e mirë për të shkuar: Vera dhe dimri janë koha më e mirë për të vizituar Brukselin. Festivalet e qershorit krijojnë një atmosferë të mrekullueshme në Bruksel, ndërsa dhjetori është magjia e Krishtlindjes.

Luksemburgu për Trenat Brukselit

Antwerp për Trenat Brukselit

Amsterdam për Trenat Brukselit

Paris për Trenat Brukselit

 

Brussels

 

10. Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë: i përdorur

E vogla, qyteti simpatik i Bruges është plot me kanale, butiqe, dhe Arkitektura mesjetare. Qyteti i çuditshëm belg është një vend i mrekullueshëm largimi gjatë fundjavës, me shumë kohë për të vizituar ndonjë gjë dhe për t'u çlodhur. Përveç shijimeve të çokollatës në sheshin Markt, Ngjitja në Kullën Belfry për pamje epike të qytetit është një nga mënyrat më të mira për të nisur ditën në Bruges.

Ju mund të mbuloni monumentet e Bruges në këmbë, ose në një karrocë, në një fundjavë. Për më tepër, ju mund të kombinoni udhëtimin në Bruges me vendndodhje të tjera të udhëtarëve për herë të parë, si Brukseli, dhe ta bëjë atë një udhëtim të plotë njëjavor në Evropë. Kështu që, për të shijuar plotësisht udhëtimin tuaj të parë në Bruges, paketoni këpucë të rehatshme, një çantë kryq, dhe një aparat fotografik për fotot magjike.

Koha më e mirë për të shkuar: Pranvera është koha më e mirë për të vizituar Bruges. Në këtë kohë të vitit, kanalet dhe rrugicat janë plot me lule të çelura, dhe ngjyra.

Amsterdam për Trenat Bryzh

Bruksel për Trenat Bruges

Antwerp për Trenat Bryzh

Ghent për Trenat Bryzh

 

Best First Time Traveler’s Locations: Bruges

 

11. Këln

Katedralja befasuese e Këlnit do t'ju lërë pa fjalë. Qendra historike e qytetit, dritat e qytetit në mbrëmje, dhe katedralja magjeps çdo udhëtar për herë të parë në këtë qytet fantastik gjerman. Këlni është një destinacion i mrekullueshëm për një pushim në qytet pasi mund të vizitoni të gjitha monumentet e rëndësishme në të 3 ditë.

Në dimër, Sheshi i qytetit është vendi ku mund të shijoni një nga tregjet më të mira të Krishtlindjeve në Evropë. Ne verë, mund të shkoni në Rheinpark për një pamje të mrekullueshme të katedrales dhe një piknik buzë lumit Rhine. Për më tepër, ju mund të shijoni kursime të mëdha në parqe të mahnitshme, Muzetë, dhe më shumë me Karta e Këlnit.

Koha më e mirë për të shkuar: Gjatë gjithë vitit, por kryesisht në Krishtlindje dhe në pranverë.

Berlin për Trenat Aachen

Frankfurt për Trenat Cologne

Trenat nga Dresden në Këln

Aachen për Trenat Cologne

 

Cologne At Night

 

12. Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë: Interlaken

Pamje alpine, livadhe të gjelbërta, dhe liqenet së bashku me përfitimet e qytetit, Interlakeni është një destinacion i mrekullueshëm në Zvicër. Afërsia e qytetit me Alpet së bashku me komoditetin e jetës në qytet, akomodimi, dhe transporti e bëjnë atë një nga vendet më të mira të udhëtarëve për herë të parë.

Nëse zgjidhni të udhëtoni në Interlaken për herë të parë, do të keni një udhëtim të paharrueshëm në një nga destinacionet më të dëshiruara në botë. Pavarësisht nëse ju pëlqen të ecni në këmbë ose të pini kakao zvicerane në mëngjes me pamje nga alpine, Interlakeni i ka të gjitha.

Koha më e mirë për të shkuar: gjatë gjithë vitit.

Basel për Trenat Interlakenit

Bern të Trenat Interlakenit

Lucerne për Trenat Interlakenit

Zurich për Trenat Interlakenit

Best First Time Traveler’s Locations: Interlaken

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja për këto 12 udhëtarët më të mirë për herë të parë’ vendndodhje me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut "12 Vendndodhjet më të mira të udhëtarëve për herë të parë" në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-first-time-travelers-locations%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)