Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 10/09/2021)

Thirrja e të gjithë junkies dhe kërkuesve të aventurave! A doni të dini se cilat janë pikat më të mira të fillimit të alpinizmit dhe si të arrini atje me tren? Atëherë ju jeni në vendin e duhur!

 

BEST POINTS hiking fillojë: FIVE TERRE BREGDETARE TRAIL - ITALY

 

CINQUE TERRE Hiking Start Points

 

Hiking në Cinque Terre është një nga gjërat më të mira për të bërë në Itali, dhe një nga më të mira pikave hiking fillojë. Shtigje e saj hiking janë ndër më të bukurat në Evropë dhe në qoftë se ju jeni një dashnor në natyrë ose vetëm dikush që dëshiron disa stërvitje në mes dekadent ushqimet italiane, është një nga mënyrat më të dobishme për të shijuar Italinë vija bregdetare spektakolare.

Por kur ju rritje Cinque Terre ju duhet të vijnë të përgatitur. Nga të kuptuarit vështirësi gjurmët për paketim gjërat e duhura dhe të shkojnë në kohën e duhur të vitit, duke qenë të informuar mirë do të bëjë dallimin në mes të një rritje të jetës në ndryshim dhe një goditje e fortë të lodhshëm.

Si për të arritur atje me tren:

Pasi në Itali, me ndihmën e të ruaj një tren, treni është ende mënyra më e mirë për të arritur Cinque Terre. Ka një tren lokal, e Treni Cinque Terre Express, që shkon përgjatë bregdetit në mes të stacione Centrale e La Spezia dhe Levanto. Ai ndalet në të gjitha pesë qytetet (Monterosso, Korniglia, Vernazza, Manarola, Riomaggiore), dhe ju do të duhet të marrë atë për të lëvizur në mes tyre një herë ju jeni në zonën e (nëse ju zgjedhin për rritje në shtigje shpesh-sfiduese). Si e verës 2016, kostoja e Cinque Terre Express është € 4 për udhëtim. Gjatë jashtë sezonit, në mënyrë tipike nga nëntori në mars, kostoja bie në 1.80 €. Ky tren nuk ofron tapiceri rezervuara.

• arritur nga Firence ose Romën: Ka trena disa drejtpërdrejtë në ditë nga stacioni Novella Firenze Santa Maria La Spezia Centrale; të tjerët të kërkojë nga ju për të ndryshuar trenat në Pisa. Çmimet fillojnë nga 13,50 €. Në La Spezia, ndryshojë për Cinque Terre Express.

Florence për Trenat Levanto

Florence për Trenat La Spezia

Roma për Trenat La Spezia

Roma për Trenat Levanto

 

BEST POINTS hiking fillojë: EAGLES WALK - Austria

E Ecja e shqiponjës është e përbërë nga 23 fazat e lidhura, që të ndjekin një rrugë frymë-marrjen përmes Tirol. Pikat më të mirë hiking fillojë në rajon, shumë seksione mund të arrihen lehtë me teleferik dhe përfundoi si një të plotë- ose gjysmë dite turne. Ne do të doja të prezantoj me seksionin tonë të preferuar të këtij blogu.

Nëse jeni duke planifikuar një rritje ditë ose një aventurë multi-javë në male, ju do të gjeni Eagle Walk të jetë një e madhe përvoja në natyrë. Ajo ofron mundësi të pashembullt për të eksploruar, përvojë, dhe të lidheni me natyrën.

Pick ynë Top: Liqeni Zireiner Shih

Një shëtitje gjysmë dite për alpinistë të rastit. Nga Kramsach në Inn Luginën e Poshtme, të marrë ashensor karrige në shtëpi Sonnwendjoch. Një shëtitje të shkurtër të çon në liqen idilike Zireiner, e cila është e vendosur në një luginë pothuajse 1,800 metra mbi nivelin e detit - një vend i madh për të qetësohem në të nxehtë verë muaj. Ecin vazhdon të Zireiner ALM kullotë (1,698m) para se të kthehej në krye të ashensor karrige, duke e lejuar ju për të hipur përsëri poshtë në luginën Inn.

Si për të arritur atje me tren:

Është e lehtë për të Udhëtim nga Britania e Madhe në Austria me tren. Ju mund të shkoni nga Londra në Vjenë, Salzburg ose Innsbruck në një ditë të vetme nga tren i shpejtesise se larte. Ose të marrë një mesditë Eurostar nga Londra në Bruksel, një Thalys me shpejtësi të lartë treni te Këln, dhe Nightjet shkëlqyer tren fle në Insbruk, Linz, ose Vienna brenda natës. Pasi atje, duke marrë në Tirol është e lehtë me rrjetin e saj të plotë të publikut transporti. Është e lehtë për të udhëtuar nëpër rajon duke përdorur trena. Alpinistët që dëshiron të marrë pjesë ose të gjitha të Eagle Walk mund të hyni në pikë fillimi dhe mbarimi i çdo fazë duke përdorur transportin publik lokal.

London për Trenat Brukselit

Bruksel për Trenat Cologne

Cologne për Trenat e Vjenës

Cologne për Trenat Insbruk

 

BEST POINTS hiking fillojë: CAMINO DE SANTIAGO - SPAIN

CAMINO DE SANTIAGO – SPAIN Trail

 

Camino është i njohur në anglisht si rrugën e St James. Të gjitha rrugët Camino pelegrinazhi çojë në Santiago de Compostela pasi kjo është ku eshtrat e St James, (Santiago), u zbuluan në shekullin e nëntë. Pelegrinazh ishte popullor në 10, 11th, dhe shekujt e 12-të dhe më pas ngadalë ranë në popullaritet.

Në shekullin e 20-të, pothuajse askush nuk është duke ecur ndonjë nga rrugët. Pastaj në fund të viteve 1970 dhe në fillim të 1980 rruga u bë e interesit për disa. Ata filluan të shkruajnë dhe hartë rrugët përsëri.

Në shekullin e 21, ideja e një pelegrinazh është ndoshta i çuditshëm. Megjithatë, sforcimi i të ecurit për një muaj dhe të shkëputeni nga pajisjet moderne është jashtëzakonisht çlirues.

Rrugët Camino:

 

Camino Spain possible Routes

 

Sarria është qyteti i preferuar nga pelegrinët si në pikën ku ata hipin në Camino de Santiago. E më shumë se 300,000 pelegrinët që udhëtonin Santiago de Compostela në 2017, disa 60% kishte zgjedhur për të ndjekur Camino Frances. Dhe më shumë se 80,000 prej tyre zgjodhi Sarria si pikënisje. Arsyeja kryesore për zgjedhjen e Sarria është se ajo ofron distancën minimale të kërkuar që pelegrinëve t'u jepet Kompostela (Certifikata e pelegrinëve). Distanca në Santiago mund të mbulohet në vetëm pesë faza dhe krenohet me një numër të madh të opsionet e akomodimit dhe shërbimet për pelegrinët. Sarria është e lehtë për të marrë për të në transportin publik nga pjesë të ndryshme të Spanjës.

Si për të marrë në Sarria me tren:

Treni është një nga më të i rehatshëm Opsionet Nëse jeni të udhëtojnë nga Madridi në Sarria. Nuk është një drejtpërdrejtë lidhje që lë stacionin Madridit Chamartin trenit dy herë në ditë, me një udhëtim Koha e rreth gjashtë orë. për më tepër, ka trena të ndryshme që lidhin Madridin me Santiago de Compostela dhe Lugo, Qytetet galician nga të cilat ajo është shumë e lehtë për të marrë për Sarria, me disa lidhje direkte çdo ditë. Ju mund të konsultohen të gjitha kohët dhe frekuencat duke kontaktuar Renfe, Kompania kombëtare tren Spanjës.

Treni është edhe opsioni më i mirë kur udhëtojnë nga Barcelona. Ka lidhje të përditshme drejtpërdrejtë nga Barcelona (ose ju mund të ndryshojë në Monforte de Lemos), me trena gjatë ditës (në qoftë se ju kombinohen AVE ose me shpejtësi të lartë tren me Distancë e madhe opsione) dhe trena brenda natës. Koha mesatare e udhëtimit nga Barcelona është 12 orë. Treni nga Barcelona për Sarria gjithashtu lidhet me qytetet e tjera të mëdha duke përfshirë Tarragona, Lleida, Zaragoza, Pamplona, Vitoria, Burgos, Palencia, dhe Leon.

Nga Santiago de Compostela, Renfe ofron dy trena të përditshme për Sarria: një në 5 pasdite (koha udhëtim dy orë '); dhe në 6.07 pasdite (me një kohë udhëtim prej gati katër orë).

nga Lugo, e treni është edhe opsioni më i rehatshëm. Renfe ofron lidhje të shumta të përditshme që do të merrni ju për të Sarria nga Lugo në 30 minuta.

 

BEST POINTS hiking fillojë: WESTWEG TRAIL - GJERMANI

WESTWEG TRAIL – GERMANY View

 

Ajo mund të thuhet se gjurmët Westweg është origjina e të gjitha shtigjeve gjermane ecje të distancave të gjata. Ai u bë rruga e parë e caktuar në llojin e vet në vitin 1900. Që atëherë, Gjurmët është rritur për të mbuluar një distancë prej 177 milje (285 kilometra) - duke filluar në Pforzheim në veri dhe duke përfunduar në Basel në jug.

Në kontrast me Mittelweg dhe Ostweg, Westweg ju merr kryesisht nëpërmjet perëndim të maleve. Dhe si ju shkoni, ju do të bindeni shumëllojshmërinë natyrore të madhe varg gjerman ulët malor. Të dendura bredhi dhe bredh pyjet. Kjo është ajo që i jep Mountain Range emrin e saj, të expanses zhveshur në Northern Pyll i zi. liqene qetë malore, panoramik kreshta Rock, lugina akullnajore, dhe malet.

në mes, ju do të ngjiten majat më të larta përsëri dhe përsëri. Ju rritje mbi pllajën e Hornisgrinde dhe për të vizituar Belchen dhe Hochblauen. Enjoy pamje mbi Schliffkopf dhe bredh kënetë lartë rreth Hohloh. Një pikë e vërtetë e lartë e rritje tuaj, sigurisht, do të jetë në të përpjetën e Feldberg. Mali më i lartë në pyjeve të Zi.

Si të merrni për të Westweg me tren:

Shumica e zonave të ecjes mund të ndahen në distanca të menaxhueshme. Kjo për shkak se shumica e fshatrave përgjatë hiking mund të jetë arrihet edhe me tren. ndihmë e madhe për planifikimin e rritje është harta përgjithshme pa pagesë të Schwarzwald Tourismus GmbH (Ludwigstrase 23, 79104 Freiburg, www.blackforest-tourism.com). Ajo tregon të gjitha rrugët e trenit dhe autobusëve për KONUS në rajon dhe më gjerë.

veç, shumë komunitete kanë këshilla të veçanta për turne ecje dhe udhëtime ditore për mysafirët e tyre KONUS. Nëse keni ndërmend një qëndrim më të gjatë mund të jetë e dobishme për të marrë një SchwarzwaldCard si edhe. Kjo kartë është një investim i mirë në qoftë se ju përdorni zbritje lidhur me kartën intensivisht.

Offenburg për Trenat Freiburg

Stuttgart për Trenat Freiburg

Leipzig për Trenat Freiburg

Nuremberg për Trenat Freiburg

 

 

Të gatshëm për të vënë në çizmet tuaja ecje dhe gëzojnë disa hiking natyrës? Rezervoni tren tuaj brenda minuta dhe me asnjë tarifë shtesë në Ruaj një tren!

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-hiking-start-points%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)