Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 30/05/2022)

Fenerët janë drita jonë udhëzuese, duke ndriçuar netët plot yje dhe rrugën për në shtëpi për detarët për shumë shekuj. Ndërsa disa pushuan së funksionuari, ju duhet të vendosni dhjetë fenerët më të mirë që do të ndriçojnë udhëtimet tuaja nëpër Evropë në itinerarin tuaj.

  • transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar në lidhje me Udhëtimin me Tren dhe është bërë nga Save A Train, E Uebfaqja e Biletave të Trenave më të Lirë Në botë.

1. Fenerët më të mirë në Evropë: Fari Neist Point

Me një dritë të barabartë me 480,000 qirinj, Fari Neist Point që atëherë ka ndriçuar brigjet e ishullit të mrekullueshëm të Qiellit 1909. Drita e ndritshme shkëlqen në një distancë prej 24 milje, duke i drejtuar rrugën tregtarëve dhe marinarëve në ditët e para. Sot fari i lashtë i Skocisë ndizet nga Bordi i Farave Veriore në Edinburg, dhe ndërkohë që është modernizuar, fari është i ruajtur mirë.

Një tjetër gjë e mrekullueshme për farin Nest Point është vendndodhja e tij fantastike. Përveç peizazhit piktoresk, ju mund të shihni delfinët, balenat, dhe peshkaqenë që ushqehen, banorët e ujërave përreth ishullit. kështu, Fari Neist Point është një nga vendet më të mira për t'u vizituar në Isle of Sky, sidomos në perëndim të diellit. prandaj, sigurohuni që të vishni këpucët tuaja më të mira për ecje dhe të planifikoni kohë për një shëtitje 1-ore në farin Neist Point.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Best Lighthouse in Scotland

 

2. Fenerët më të mirë në Evropë: Far Saint-Mathieu

Në pikën më perëndimore të Francës, udhëtarët me fat mund të gjejnë farin simpatik Saint-Mathieu. Fari i dytë më i mirë në Evropë është në rajonin e bukur të Brittany, pranë rrënojave të një abacie, e cila është mjaft unike për farat. kështu, ndërsa vizitoni një nga farët më të mirë për të ndriçoni udhëtimet tuaja në Evropë, ju mund të shijoni reliket mesjetare të manastirit dhe Pointe Saint-Mathieu.

Shkëmbinjtë e thepisur, bregdet, dhe fari krijojnë peizazhet më të paharrueshme. Për më tepër, për pamje panoramike vërtet të jashtëzakonshme të vijës bregdetare të Brittany, duhet të ngjitesh 136 hapat. Për të përmbledhur gjërat, fari i bukur i bardhë ju pret në Plougonvelin të bukur, ku drita shkëlqen dhe do t'ju udhëheqë drejt një prej vijave bregdetare më mahnitëse në Evropë.

Amsterdami në Paris me një tren

Parisi në Provence me një tren

Lyon në Provence me një tren

Marsejë në Provence me një tren

 

Lighthouse On The Edge Of The Ocean

 

3. Farë për të ndriçuar udhëtimet tuaja në Evropë: Fari i Genovas

Qëndrimi i gjatë në 76 metra, Fari i Genovas është fari i dytë klasik më i lartë i ndërtuar me murature në botë. Fari i lashtë shërben si simbol i Xhenovas, dhe forma e saj tërheq shumë vizitorë Genova nga Firence dhe qytete të tjera. E ndertuar ne dy seksione katrore, çdo sektor me një seksion si tarracë në kuvertën e çatisë dhe një fener kurorëzon të gjithë strukturën. Feneri shkëlqen në një distancë të madhe, duke luajtur rolin e saj në kontrollin e fluturimit rreth zonës.

Fari i Genovas ndriçon netët e bukura në Genova, sidomos bregdeti dhe porti. për më tepër, fari është mjaft mbresëlënës gjatë ditës, në sfondin e detit Mesdhe me ngjyrë bruz dhe shtëpive shumëngjyrëshe. Vizita e portit të vjetër të Lighthouse të Genovas është një nga dhjetë gjërat më të mira për të bërë në Genoa.

Milani për Trenat Genoa

Roma për Trenat Genoa

Florence për Trenat Genoa

Venecia për Trenat Genoa

 

 

4. Fari Lindau, Gjermania

Ndriçimi i liqenit të Konstancës që nga ajo kohë 1853, Lindau Lighthouse është magjik në dritat e mbrëmjes dhe ditën. Në atë kohë, fari u operua nga një zjarr i hapur i naftës, por sot anijet mund ta menaxhojnë atë duke përdorur sinjale radio. U deshën tre vjet për të ndërtuar farin që mirëpret udhëtarët në portin Lindau.

Ndërsa ky është një fakt interesant, Lindau Lighthouse tërheq vizitorë kryesisht falë tij arkitekturë e bukur bavareze, orë mbresëlënëse në fasadën e saj, dhe përballë skulpturës së luanit. për më tepër, prapa ju mund të shijoni pamjet e Alpeve, të cilat plotësojnë imazhin skenik të kartolinës.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

European Сity On The Water

 

5. Fari Punta Penna, Italia

Lindja e Romës, i rrethuar nga vija bregdetare e Adriatikut dhe malet Apenine, ndodhet në rajonin e mrekullueshëm të Abruzzo-s. Kjo perlë e Italisë së Jugut është Destinacioni më i ri i nxehtë i Italisë, gjithashtu shtëpia e farit të dytë më të lartë në Itali, fari Punta Penna.

Ndriçimi i bregdetit të Italisë dhe drejtimi i anijeve në shtëpi që nga ajo kohë 1906, fari Punta Penna është i hapur për publikun. përveç, vizitorët mund të ngjiten në një shkallë spirale me 307 shkallë deri në majën e farit për pamje fantastike të natyrës dhe, sigurisht, plazhet me rërë.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Venecia në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

6. Fanar i pikës së fillimit Për të ndriçuar udhëtimin tuaj

Në një nga vendet më të bukura në Evropë, udhëtarët mund të gjejnë farin Start Point. E vendosur në një gadishull në Devon Jugor, Angli, në një bregdet që shtrihet thellë në det, imazhi të lë pa frymë. kështu, udhëtarët nuk do të habiten kur të mësojnë se ecja deri në far është një nga më të mirat në zonë.

Nëse jeni me fat, do të mund të shihni varkat që kalojnë përgjatë Kanalit Anglez, siç kanë bërë prej kohësh 150 vjet. Kjo padyshim plotëson pamjen piktoreske të bregut dhe farit pikërisht në fund të kopesë. Për më tepër, një tjetër opsion hiking është ecja në Beesands dhe Torcross për vëzhgimi i delfinëve dhe fokave.

 

Magical Lighthouse During The Starfall

 

7. Far Kulla e Madhe, Anglesey

Në fund të një prej shtigjeve më të bukura bregdetare në Evropë, mund të gjeni farin e bukur Twr Mawr. E vendosur në skajin e largët të ishullit Llanddwyn, udhëtarët mund të shijojnë pamjet mahnitëse të Snowdonia në horizont. Emri unik do të thotë Kulla e Madhe. Është e ngjyrosur në të bardhë, dhe është e vështirë të humbasësh farin në majën e gjelbër të kodrës.

Fari Twr Mawr është në fund të ngushticës Menai, a 25 Një shtrirje km e gjatë e baticës që ndan ishullin Anglesey nga Uellsi kontinent. veç, udhëtarët në Twr Mawr në ishullin Llanddwyn, Kulla e vogël, thuhet se është ndërtuar më herët se Twr Mawr. Për të përfunduar, të vendosura pranë njëri-tjetrit në ishuj të vegjël, Fenerët Twr Mawr dhe Twr Bach me siguri do të ndriçojnë udhëtimin tuaj në Anglesey piktoresk.

Londër për në Amsterdam me një tren

Berlini në Amsterdam me një tren

Berlini për në Pragë me një tren

Vjena në Pragë me një tren

 

Fascinating Lighthouse Landscape

 

8. St. Fari i Marisë, Ishulli i Karremit

Qasja në St. Fari i Marisë është i ndërlikuar. Fari i bukur ndodhet në ishullin e vogël Bait, i njohur edhe si St. Ishulli i Marisë. Udhëtarët që duan të admirojnë simpatik St. Fari i Marisë nga afër mund të vizitohet vetëm gjatë baticës së ulët pasi Ishulli Bait është një ishull baticash. Fillimisht fari ishte një kishëz e vogël, dhe kulla më vonë u shndërrua në një far, duke paralajmëruar marinarët nga bregu shkëmbor.

Sot, St. Fari i Marisë nuk funksionon më, por ia vlen plotësisht një udhëtim. Për shembull, ju mund të përfshini një ndalesë këtu në udhëtimin tuaj RV në Angli, a mënyrë unike krijuese për të udhëtuar nëpër Evropë. më në fund, ju mund të shijoni një filxhan kafe nga kafenetë aty pranë.

 

Lonely Lighthouse In England

 

9. Fenerët më të mirë në Evropë: Me prenë e farit

Duke qëndruar gjatë në bregun shkëmbor të Brittany, fari i mrekullueshëm Le Creac'h ndriçon rrugën për shumë udhëtarë. Një nga karakteristikat e tij të dalluara është feneri që ndez çdo ditë 10 sekonda, kështu që nëse keni një shans për të lundruar përtej bregut francez të Atlantikut, dijeni se drita Le Creac'h është atje për t'ju udhëhequr.

Ndërsa drita e fenerit është shumë e fuqishme, Një ekzaminim i hollësishëm e rrethon atë për të mbrojtur zogjtë migrues. prandaj, funksionimi i farit të lavdishëm nuk ka dëmtojnë ekosistemin detar në zonë. Me të vërtetë, nëse po planifikoni një udhëtim në francezët e bukur qytetet bregdetare, Sigurohuni që të kombinoni udhëtimin tuaj në Le Creach Lighthouse me farin La Jument dhe Nividic.

Paris në Amsterdam me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Lighthouse On The Edge Of The Ocean

 

10. Fenerët më të mirë në Evropë: Little Kitty Lighthouse

E vendosur në një shkëmb përballë një fortese, e Fari i vogël Minou ndriçon anijet’ udhëtim në shtëpi përgjatë vijës bregdetare Breton. Kalaja u ndërtua për të mbrojtur Goulet de Brest nën fortifikimin Marquis de Vauban në shekullin e 17-të.. Me vone, në 19 shekulli, u ndërtua fari, dhe ura me hark lejonte hyrjen në far dhe pamjen e mahnitshme të vijës bregdetare.

veç, ky far simpatik është i famshëm falë çatisë së tij të kuqe, i cili gjithashtu ka një sinjal të kuq që fiket kur rreziku është pranë pllajës së filetave Les. Ndërsa Les Fillettes do të thotë “vajzat” në frengjisht, në këtë rast, lidhet me shkëmbinjtë në Goulet de Brest. për më tepër, falë kësaj veçorie, marinarët kujtojnë të kenë kujdes për këtë pjesë duke përdorur kujtesën “Kitty skuqet kur mbulon vajzat” (“Minou skuqet kur mbulon vajzat”).

Nantes për Trenat Bordeaux

Paris për Trenat Bordeaux

Lyon për Trenat Bordeaux

Marseilles për Trenat Bordeaux

 

Fortress On The Sea

 

këtu në Ruaj një tren, do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në këto fare me tren.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog “10 fenerët më të mirë për të ndriçuar udhëtimet tuaja në Evropë” në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-lighthouses-europe%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)