Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 28/01/2022)

Nga teatri spektakolar antik nën yjet te sallat mahnitëse dhe elegante, këto 12 vendet më të mira të muzikës në botë janë ideale nëse vërtet dëshironi të përjetoni koncertet më të mira ndonjëherë. Shangai, Berlini, Londra, dhe Italia janë vetëm disa nga vendet më të mira për të shijuar koncertin tuaj të ardhshëm të muzikës live.

 

1. Vendet më të mira të muzikës në botë: Royal Albert Hall Në Londër

Hapur nga një nga mbretëreshat më të famshme në botë, Mbretëresha Victoria, Royal Albert Hall në Londër, është një nga vendet më të famshme të muzikës në botë. Ndërsa futeni brenda, menjëherë do të pranoni se është me të vërtetë mbretërore. Nga dekori në atmosferë kur dritat janë jashtë, një koncert këtu do të të japë patë.

që nga 1871 adhurues të muzikës të të gjitha stileve, të marrë pjesë në Royal Albert Hall për 365 ditë. Kështu që, nëse jeni një xhaz, shkëmb, ose adhurues i muzikës klasike, një koncert i muzikës live në Royal Albert Hall është një përvojë që nuk dëshironi ta humbisni kur jeni në Londër. Royal Albert Hall është në South Kensington, dhe është lehtësisht i arritshëm me tub.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Royal Albert Hall Music Avenue In London

 

2. O2 Arena në Londër

Vendi i dytë më i mirë i muzikës në vendin tonë 12 vendet më të mira të muzikës në botë është O2 Arena në Londër. Shtë një nga vendet më të mëdha të muzikës live në Evropë, dhe bota, me vend per nje 20,000 audienca. për më tepër, në 2008 madje tejkaloi shitjet e biletave të Madison Square Garden.

Princi, Cirku i Diellit, Alicia Keys, dhe Brit Awards, janë vetëm disa nga ngjarjet muzikore që mund të shijoni në O2 Arena. Ju do të duhet të udhëtoni jashtë qendrës së Londrës, në Greenwich, por për përvojën më të mirë muzikore, ia vlen totalisht sherr.

 

The Beautiful O2 Arena In London

 

3. Vendet më të mira të muzikës në botë: Musikverein Në Vjenë, Austria

Krijuar si kutia e përsosur e muzikës, një mishërim i elegancës, e Wiener Musikverein, ose shoqata muzikore, është vendi i fundit i muzikës klasike në Evropë. Shtëpia e filarmonisë vjeneze, salla e muzikës është projektuar në stilin klasik Stili evropian i tempullit, me Fresku i Apollonit në tavan.

364 ditët në vit, adhurues të muzikës nga e gjithë bota, udhëtoni në Vjenë për një përvojë muzikore joshëse dhe të paharrueshme. Falë arkitekturës, akustikë, muzikë, vendndodhja, dhe atmosfera, Musikverein është në krye të 12 vendet më të mira të muzikës në botë.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

Musikverein In Vienna, Austria is the most impressive Music Venues In The World

 

4. Verona Arena Në Itali

E 12 vendet më të mira të muzikës në botë thjesht duhet të shfaqin vendndodhjen më të mirë për një shfaqje epike të operës. Verona Arena është ndërtuar në shek, dhe akoma sot do ta gjesh duke qëndruar në vend, dhe pritjen e tifozëve të operas nga e gjithë bota.

Verona Arena është një Amfiteatër me gur të hapur, dhe muret e saj do t'ju tregojnë përralla të gladiatorëve dhe do të pëshpëritin fjalët e grupeve pop. Forma eliptike e vendos arenën Verona si një nga vendet më të mira në Itali për një koncert të muzikës live. Akustika, vendi i ndezur natën, e bën atë një nga vendet më të veçanta të muzikës në Evropë.

Rimini në Verona me një tren

Roma në Verona me një tren

Firence në Verona me një tren

Venecia në Verona me një tren

 

Verona Arena outdoor Music Venue In Italy

 

5. Qendra Kombëtare e Arteve Skenike në Pekin, Kinë

Në formë veze, art modern copë, qendra kombëtare për artet skenike është një nga ndërtesat më mbresëlënëse në Pekin. Përveç formës unike të qendrës, ka një liqen artificial rreth tij.

Qendra kombëtare për artet skenike është vendi më i mirë për të shijuar koncerte operash dhe live në Kinë. Megjithatë, nëse preferoni performancën tradicionale të muzikës kineze, atëherë salla e koncerteve është vendi ideal.

 

National Center for the Performing Arts In Beijing, China

 

6. Vendet më të mira të muzikës në botë: Arena Of Nimes Në Francë

Amfiteatri më i lashtë romak mund të presë një numër të jashtëzakonshëm të 24,000 dashamirët e muzikës. Ky vend i mahnitshëm i muzikës tërheq mijëra vizitorë çdo vit, në disa nga ngjarjet muzikore më tërheqëse në mendje në Francë.

Nga goditja bashkëkohore e popit te Hans Zimmer, ngjarje të muzikës live në Arenën e Nimes janë e paharrueshme. Me muret e ndezura me drita shumëngjyrëshe natën, sistemet zanore të ndezura – Një koncert këtu është vërtet elektrizues.

Parisi në Nimes me një tren

Montpellier në Nimes me një tren

Marsejë në Nimes me një tren

Bukur për Nimes me një tren

 

Nimes Special Music Festivals Venue In France

 

7. Grykë pylli në Berlin

E vendosur në Parkun Olimpik në qyteti i partisë Berlin, Waldbuhne është një amfiteatër në ajër të hapur. Jam margaritar, filarmonia e Berlinit, dhe Taylor Swift janë vetëm disa nga artistët që japin koncerte në vendin e madh të muzikës.

Waldbuhne u ndërtua për herë të parë për lojërat Olimpike në 1934, por që atëherë është bërë një nga 12 vendet më të mira të muzikës në Gjermani, dhe bota. Ju mund të jeni një nga fatlumët 20,000 njerëz që marrin pjesë në një shfaqje muzikore live, rrethuar me pyje. Ky vend fantastik i muzikës ka pritur shumë koncerte epike ndër vite, kështu që ju mund të jeni pjesë e historisë muzikore në ngjarjen tjetër të madhe muzikore në Gjermani.

Frankfurt për në Berlin me një tren

Leipzig për në Berlin me një tren

Hanover për në Berlin me një tren

Hamburg për në Berlin me një tren

 

Waldbuhne In Berlin Music Concert Venue

 

8. Yuyintang Në Shangai, Kinë

tonë 12 Lista e vendeve më të mira të muzikës nuk do të jetë e plotë me klubin më të lartë të muzikës underground në Kinë. Yuyintang në Shangai nuk është aq i madh sa vendet e tjera të muzikës në botë, por është një nga më të mirat.

Intshtë intime, dhe një-nga-një-lloj, kështu që ju jeni në një natë muzikore epike. Adhurues të muzikës rock nga e gjithë bota, kanë klubin Yuyintang në listën e tyre më të mirë të klubeve rock për të fundit 10 vjet. prandaj, mund të mos ketë fasadën e jashtme më mbresëlënëse, por tingujt dhe dridhjet do t'ju bëjnë të kërceni.

 

9. Vendet më të mira të muzikës në botë: Felsenreitschule Në Salzburg, Austria

Kur jeni duke rezervuar një biletë për në Festivali i Salzburgut, ku ata xhiruan Tingujt e Muzikës – mund të jeni i sigurt se vendi i muzikës është i pabesueshëm. E Felsenreitschule është një sallë muzikore e krijuar në stilin barok, me 96 arkada prapa skenës.

Gjatë shfaqjeve muzikore, arkadat me mure ndriçohen me ngjyra, duke magjepsur edhe më shumë audiencën. Pavarësisht nga preferencat tuaja muzikore, një shfaqje në austriak Felsenreitschule është një ngjarje për të gjitha shqisat – saktësisht se si muzika duhet të veprojë dhe të ndikojë.

Mynihu në Salzburg me një tren

Vjena në Salzburg me një tren

Graz në Salzburg me një tren

Linz për në Salzburg Me Një Tren

 

 

10. Teatri Antik në Taormina, Italia

Me pamje nga bregu i Kalabrisë, teatri antik në Taormina u ndërtua nga grekët rreth shekullit të 3 para Krishtit. Qëllimi i teatrit spektakolar ishin shfaqjet e mëdha dramatike.

Me pamje marramendëse të detit dhe tokave, do ta gjeni një nga vendet më të frikshme të muzikës në botë. prandaj, me vend për një orkestër, valltarët, këngëtarë, do të shihni se ky teatër antik është një vend spektakolar për muzikën live në muzg ose në lindje të diellit.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Pisa në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

The World's Ancient Music Venue is the Theatre In Taormina, Italy

 

11. Mao Livehouse Në Shanghai

Nga meloditë elektronike te pop-et, Mao Livehouse është vendi më i madh i muzikës në Shangai. Kështu që, nëse doni të provoni skenën më të mirë të jetës së natës dhe muzikës Shanghai, atëherë Mao Livehouse është vendi IT për vendasit dhe turistët.

Mao Livehouse ka sistemin më të mirë të zërit në Kinë, duke e bërë atë vendin më të mirë të muzikës live, dhe vend për të lëshuar flokët tuaj dhe lëkundur.

 

12. Vendet më të mira të muzikës në botë: Teatri Antik në Portokalli, Franca

Teatri romak në Portokalli ka argëtuar adhuruesit e muzikës që nga shekulli I pas Krishtit. E vendosur në qytetin e Orange, pret koncerte, dhe festivalin vjetor të operas verore në Francë.

Ju mund të jeni një nga 10,000 njerëz që shijojnë një shfaqje muzikore të paharrueshme në teatrin më të ruajtur në Evropë. Teatri portokalli është një tren udhëtim larg nga Marseja, por udhëtimi i shkurtër me tren do t'ju kthejë në histori, deri në kohën romake, dhe në shfaqjet më të mira dramatike në botën e muzikës.

Paris në Marsejë Me Një Tren

Marsejë për në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Marsejë në Clermont Ferrand me një tren

 

Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni pushimet tuaja të mrekullueshme në 12 vendet më të mira të muzikës në botë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "12 vendet më të mira të muzikës në botë"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-music-venues-world%2F%3Flang%3Dsq</s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)