Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 15/01/2022)

Natyra dhe peizazhet e Evropës kanë frymëzuar përralla. Tokat e mëdha janë shtëpi e mahnitshme hiking që çojnë në disa nga mrekullitë më të jashtëzakonshme të botës. Shpella të mrekullueshme në Hungari, një Grand Canyon me ujë bruz në Francë, pallatet e akullit në Austri, dhe një mal në formë piramidale në Itali, janë 5 nga mrekullitë më të mira natyrore të Evropës.

Këto mrekulli të natyrës do t'ju heqin frymën, dhe siguroni pamje të mahnitshme për pushimet më të mira në Evropë. Pavarësisht nëse jeni të interesuar të shëtisni ose të merrni një teleferik, këto 5 mrekullitë janë thjesht një vizitë e domosdoshme për cilindo udhëtim në Evropë, të paktën një herë në jetë.

 

1. Mrekullitë më të mira natyrore të Evropës: Eisriesenwelt, Austria

Ju mund të kujtoni Salzburgun nga Tingujt e Muzikës dhe fëmijët e Von Trapp duke kënduar në male. por, nën malet Hochkogel, fsheh shpellën më të madhe në Evropë. Shpella e akullit Eisriesnwelt në Austri është një nga mrekullitë më intriguese natyrore të Evropës. Mbi të gjitha, pika kryesore në këtë 3000o metra katrorë është pallati i akullit, Eispalast.

Ky fenomen natyror është shpella më e madhe e akullit në botë, dhe u krijua nga formimi i akullit nën lavë ose gur gëlqeror nën tokë.

Si mund të shkoj në shpellën e akullit Eisriesnwelt?

Shtë interesante që kjo shpellë 40 km është një udhëtim me tren larg Salzburgut, dhe trenat largohen çdo orë. Përveç Werfenit, ka një 15 minibus udhëtim minutash në shpellë. për më tepër, shumica e turistëve në Gjermani, nuk e keni zbuluar këtë mrekulli natyrore, kështu që ju mund të jeni një nga eksploruesit specialë. Ju mund të bëni rritje 4-orëshe ose 3 orë turne të qetë me një udhëtim me teleferik.

Mynih në Salzburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Vjena në Salzburg

Çmimet e Trenit nga Graz në Salzburg

Linz në Salzburg Çmimet e Trenit

 

 

2. Mrekullitë më të mira natyrore të Evropës: Gryka e Verdonit, Franca

Grand Canyon i Francës shtrihet në rajonin jugor të Provence. Shkëmbinjtë e pjerrët dhe gëlqerorët, krijoni një sfond spektakolar për ujin e liqenit të pabesueshëm të bukur. prandaj, emri unik i kësaj çudie natyrore "Gorges du Verdon" do të thotë Gryka jeshile, në frengjisht.

Ky liqen i mahnitshëm në Provence është perfekt për not dhe ftohje verore, si dhe një parajsë shëtitje. Atje jane 1500 shtigje për alpinistë entuziastë që dëshirojnë të admirojnë këtë mrekulli evropiane nga lart. Kështu që, ju zgjidhni nëse ju thjesht dua të lahesh në diell në një varkë, ose zbuloni në këmbë.

Si mund të shkoj në Gorges Du Verdon?

Qyteti më i afërt është Moustiers-Sainte-Marie, dhe mund të arrini atje me tren nga Parisi. Pastaj shkoni në hyrje në urën Pont du Galettes, për të hyrë në këtë mrekulli natyrore.

Çmimet e Trenit nga Parisi në Marsejë

Marsejë në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Marsejë në Clermont Ferrand Çmimet e Trenit

 

Turquoise water in The Verdon Gorge, France

 

3. Mrekullitë më të mira natyrore të Evropës: Matterhorn, Italia

Monte Cervino në Italinë Veriore është 4,478 metra mbi nivelin e detit. veç, Matterhorn është i famshëm për formën e tij pothuajse të përsosur piramidale. Matterhorn u krijua natyrshëm kur tokat afrikane dhe evropiane thjesht përplasen në njëra-tjetrën. Si rezultat i kësaj lëvizjeje tokësore, shkëmbi i madh gjeti rrugën e tij deri në majë.

Nëse jeni duke kërkuar për një përvojë të paharrueshme në Matterhorn, atëherë qëndroni në fshatin igloo në bazën e malit. Akulli dhe bora igloo strehon udhëtarët për një natë të paharrueshme. Nëse keni frikë nga i ftohti, një pije në bar do t'ju mbajë të ngrohtë ndërsa admironi malin e bukur në një natë me yje.

Si mund të shkoj në Matterhorn?

Kjo mrekulli natyrore është vetëm pika fillestare e udhëtimit tuaj të mrekullueshëm. Ju mund të udhëtoni në akullnajën Matterhorn nga udhëtimit tren nga Zermatt. Në stacionin më të lartë të trenit në Evropë, ju mund të admironi panoramikën 360º të Italisë, Zvicra, dhe France. Kjo do të thotë që ju mund të merrni foton perfekte nga çdo kënd në Pranverë, verë, ose të mbuluara nga dëbora në dimër.

Çmimet e Trenit Bazel në Interlaken

Çmimet e Trenit nga Gjeneva në Zermatt

Çmimet e Trenit nga Berna në Zermatt

Çmimet e Trenit nga Lucerna në Zermatt

 

The sky above Matterhorn is a natural wonder of Italy

 

4. Shpellat Aggtelek, Hungari

Shpellat Aggtelek janë një mrekulli natyrore e mrekullueshme në Evropë. Emri i pazakontë do të thotë 'ujë që pikon' i cili ka origjinën nga procesi natyror i ujit që pikon nëpër gur. si pasojë, burimi për format e bukura në shpellat madhështore në Aggtelek Park kombetar.

Shpella e Baradla Domica është një sistem shpellash dripstone me gjatësi 25 km midis Hungarisë dhe Sllovakisë. Kështu që është gjithashtu një Trashëgimia Botërore e UNESCO-s faqe.

Si mund të shkoj në shpellat e Baradla Domica?

Shpellat Aggtelek janë një 4-orë udhëtim me tren nga Budapesti me ndryshime. Kështu që, në qoftë se ju jeni planifikimi i një udhëtimi ditor nga Budapesti, mund të jetë pak e ngushtë.

Çmimet e Trenit nga Vjena në Budapest

Çmimet e Trenit nga Praga në Budapest

Çmimet e trenave nga Mynihu në Budapest

Çmimet e trenit nga Graz në Budapest

 

Aggtelek Caves, Hungary lighted

 

5. Mrekullitë më të mira natyrore të Evropës: Black Forest, Gjermania

I famshëm për pemët e tij mistike dhe të dendura, e Pylli i Zi në Gjermani është një mrekulli natyrore magjepsëse e Evropës. Ky varg spektakolar malor në Baden-Wurttemberg ka frymëzuar shumë legjenda, si përrallat e Grimm. Kjo është ajo ku ju ecni jashtë qytetit të banjëve Baden-Baden, dhe në një pyll të magjepsur me përralla dhe qyqe.

Nëse jeni të interesuar për një aventurë, Rënia e Triberg, janë duke pritur një shteg për shëtitje në pyje. Një mënyrë tjetër e mrekullueshme për të eksploruar këtë mrekulli të mrekullueshme natyrore në Gjermani është shëtitja me një guidë, sepse gjëja e fundit që dëshironi është të humbisni në tokat e pyllëzuara..

Në përfundim, këto 5 mrekullitë më të mira natyrore të Evropës janë të gjitha misteret më të mëdha të botës. Kështu që, ju patjetër mund të eksploroni Evropën si një turist dhe të bëni një popullor rruga e ndonjë gjëje interesante, ose mund të zbuloni dhe të shihni vetë peizazhet më të bukura dhe befasuese të Evropës. Shumica, rëndësishmja, të gjitha këto mrekulli natyrore janë të arritshme me tren dhe mjete të tjera transporti, nga qytetet qendrore në Evropë.

Çmimet e Trenit Offenburg për në Freiburg

Stuttgart në Freiburg Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Leipzig në Freiburg

Nuremberg në Freiburg Çmimet e Trenit

 

The Black Forest is a natural wonder of Europe

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni se si të merrni me tren në ndonjë nga këto mrekulli natyrore.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "5 mrekullitë më të mira natyrore"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-natural-wonders-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)