Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/07/2021)

Orkina e detit, kalë deti, fauna me ngjyra të ndritshme, dhe disa nga ujërat më të pastra në botë, snorkeling në këto 10 vendet është një aventurë që të fryn mendjen. këto 10 vendet më të mira për snorkeling në Evropë, kanë një shikim të mahnitshëm në 20 m. nën ujë, dhe janë shtëpia e disa prej jetës detare më interesante në tokë.

 

1. Vendi më i mirë për snorkeling në MB: Devon

Nga ishulli shkëmbor deri tek Ura e Londrës, në veri të gjirit Tor, këtu do të gjeni një nga vendet më të bukura të snorkeling në MB. Anemone xhevahire në një grup rozë dhe të verdhë të ndritshme, midhjet, dhe peshk unik tompot blennies, ju mund të kaloni një ditë të tërë duke snorkeling në London Bridge.

Shumë vizitorë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Devon mund edhe të mos e dinë se po udhëtojnë në një nga vendet më të mira të snorkeling në Evropë. Megjithatë, Devon është një destinacion fantastik snorkeling dhe zhytjeje në MB. Përveç London Bridge, Ishulli Lundy është një tjetër perlë për snorkeling, me vula gri, kandil deti hëne, dhe delfinët për të parë.

Amsterdami për në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Berlin me Londër me një tren

Brukseli për në Londër me një tren

 

Devon's Cliff Snorkeling In The UK

 

2. Vendi më i mirë për snorkeling në Portugali: Berlenga e madhe

Portugalia është e famshme për plazhet e saj të mrekullueshme, Ishulli Berlenga Grande nuk bën përjashtim. vetëm 10 km larg Peniche, një nga 10 vendet më të mahnitshme të surfimit në Evropë, Berlenga është një arkipelag i mrekullueshëm. Përbëhet nga 3 ishujt e vegjël të shpellave, ujë blu i errët, dhe një mbytje anijesh.

Në rast se po pyesni veten, ju mund të admironi rrënojat e anijes me mjete snorkeling. Për më tepër, një botë e mrekullueshme nënujore e Atlantikut me krijesa detare si peshqit e diellit, koralet, do t'ju presë përtej maskës. Kalaja antike San Juan Bautista me pamje nga kjo zonë e bukur do të jetë në shikimin tuaj ndërsa dilni lart, duke shtuar misterin në të gjithë përvojën.

 

Snorkeling In Portugal: Berlenga Grande

 

3. Parku Kombëtar Port Cros, Franca

Deri në një thellësi të 8 m. në një shteg të veçantë snorkel, ju mund të admironi qindra peshq në Port Cros Park kombetar. Kjo marinë më e vjetër rezervat natyror është një nga vendet më të mira për snorkeling në Evropë. Plage de la Palud është vendi i përsosur për të filluar aventurën tuaj të snorkeling.

Në kontrast me vendet e tjera të mahnitshme të snorkeling në këtë listë, këtu do të gjeni 6 blerje informative me fakte interesante rreth krijesave të detit që takoni: Praska e Atlantikut Lindor, komber i pikturuar, grupues të rrallë të muzgut, dhe shumë peshq të tjerë shumëngjyrësh.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

 

4. La Silfra, Islandë

Nje nga vendet më të mira të zhytjes në botë, me sa duket La Silfra është një vend epik i snorkeling në Evropë. Duke notuar mes 2 Kontinentet evropiane, me familjen, ose miqve, në shkrirjen e ujit nga akullnaja Langjokull, është një përvojë e paharrueshme.

Silfra është një nga vendet më të mira për snorkeling në botë, për shkak të dukshmërisë mahnitëse në 100 m. Ngjyrat nën ujë, duke notuar midis shtigjeve shkëmbore dhe limaneve, dhe e gjithë kjo lavdi është vetëm një orë nga Reykjavik. Meqenëse uji ka tendencë të jetë shumë i ftohtë, ju duhet të rezervoni një turne snorkeling, me një rroba banje dhe veshje të përshtatshme për t'ju ngrohur.

 

Snorkeling in La Silfra, Iceland

 

5. Ishulli i Kuq, Sardenja, Italia

Uji i pastër i pastër është i domosdoshëm për një përvojë të mahnitshme të snorkeling. Isola Rossa në Sardenjë ka marrë kushtet më të mira për snorkeling argëtues: ujëra të pastra, peisazh shkëmbor dhe shpella, jeta marina qe do ju fryj mendjen, dhe plazhe me rërë të bardhë për të marrë frymën tuaj, midis seancave të snorkeling.

Ju do të gjeni fshatin e vogël të peshkatarëve, Isola Rossa në Sardenjën Veri-Perëndimore. Koralet, peshk, dhe shkëmbinjtë e kuq janë vendosja perfekte për një pushim veror. Përveç diellit, mund të shijonit sportet ujore, zhytja në ujë, dhe surfing në bregdetin italian. Kështu që, sigurohuni që të paketoni çanta të papërshkueshme nga uji, dhe një aparat fotografik nënujor për të kujtuar botën nënujore të Sardenjës.

Milano në Romë me një tren

Firence në Romë me Një Tren

Pisa në Romë me një tren

Napoli në Romë me një tren

 

Isola Rossa, Sardinia, Italy

 

6. Parku Kombëtar i Arkipelagut Cabrera, Spanja

19 ishuj të vegjël përbëjnë arkipelagun Cabrera, shtëpi e një ekosistemi të mrekullueshëm detar, i paprekur nga njerëzit. Shpellë blu, rezervati natyror detar është një nga më të pasurit në Evropë, dhe në ekspeditën tuaj të snorkeling, do të zbuloni më shumë se 500 speciet. Akrepi, oktapodë, breshka lëkure, janë vetëm disa nga krijesat e detit që do të takoni.

për më tepër, ju mund të keni një shans të mahnitshëm për të parë disa delfinë nga anija, në rrugën tuaj për në Cabrera. Vija bregdetare spanjolle është një nga destinacionet më të njohura të verës në Evropë, dhe Mallorca është një destinacion i ëndërruar i plazhit për udhëtarët nga e gjithë bota. Kështu që, paketoni rrobat e banjës dhe veshjet për snorkel, për një udhëtim të paharrueshëm dhe relaksues në Cabrera.

 

Cabrera Archipelago National Park

 

7. Liqeni Walchensee Mynih

E madhe, blu, dhe të thellë, liqen Walchensee është një Liqen i mrekullueshëm Alpin në Gjermani. 75 KM nga Mynihu, ky destinacion i snorkeling ndodhet në qendra e rajonit bavarez. Kështu që, ndërsa dilni për ajër dhe pushim, e pamje piktoreske që ju rrethojnë siguroni mjedisin më të qetë për një përvojë hyjnore.

Me shikueshmëri të madhe në 5m deri në 20m, liqen Walchensee është një nga 10 vendet më të mira për snorkeling në Evropë. Për më tepër, ju mund të eksploroni më shumë dhe më shumë se troftat dhe ngjala e ylberit, në liqenin me ujë të pastër, ndërsa shkoni të zhyteni në liqenin Walchensee.

Dusseldorf në Mynih me një tren

Dresden për në Mynih me një tren

Nuremberg në Mynih me një tren

Bon në Mynih me një tren

 

Walchensee Lake Munich is an amazing place for snorkeling in Europe

 

8. Snorkeling në lumë në Austri: Viecht Am Traunfall

Ndërsa shumica e njerëzve ju tregojnë snorkeling në Detin Mesdhe është një përvojë e mahnitshme, snorkeling lumit është e jashtëzakonshme. Ujë i freskët bruz i qetë, në Austrinë e sipërme, Viecht am Traunfall është vendi më i mirë për snorkeling në Austri. Lumi Viecht am Traunfall është shtëpia e koraleve të bukura, dhe në udhëtimin tuaj për në këto bukuri, do të jeni të ftuar të hidhni shkëmb dhe të bëni kanion.

prandaj, snorkeling në Alpet Austriake është një nga përvojat më emocionuese të snorkeling në Evropë. Pasi të keni përfunduar udhëtimin tuaj për snorkeling, kodrat e gjelbërta dhe pamjet e lumenjve janë piknik perfekt dhe vend relaksimi. këtu, ju mund të rishikoni fotografitë e mahnitshme nënujore që keni marrë, dhe shijoni ajrin e pastër malor në Peisazhin Austriak.

Salzburg në Vjenë Me Një Tren

Mynih për në Vjenë me një tren

Graz për në Vjenë me një tren

Praga për në Vjenë me një tren

 

9. Ishujt Medes Spanjë

Ishujt Medes janë pjesë e rezervatit të bukur natyror del Montgri. E vendosur në destinacionin e fundit veror spanjoll, Kosta Brava, Medët janë shtëpia e një jete spektakolare detare. Nëse jeni të hipnotizuar nga jeta detare, pastaj snorkeling këtu, do të jetë e paharrueshme.

Shtatë ishujt e Medëve, në bregdetin e Katalonjës, rrethuar nga deti i ftohtë Mesdhe janë një parajsë për snorkeling. Në fakt, snorkeling në Medes është një nga gjërat kryesore për të bërë gjatë pushimeve në Costa Brava. Me fëmijët, miq, ose solo, Medët janë shtëpia e faunës së bukur, kalë deti, yjet e detit, dhe barrakudat.

 

Preparing to Snorkel in Spain

 

10. Vendet më të mira për snorkeling në Evropë: Elba Itali

Gorgonas të kuq në njërën anë, koralet e kuqe dhe të zeza në anën tjetër të bregdetit, Elba është një parajsë. Gjiri i Sant Andrea në ishullin Elba është vendi ku fillon çdo aventurë nënujore. Larg portit dhe shëtitores, jeta detare në këtë ishull toskan është e mahnitshme.

Përveç koraleve të bukura, peshk, dhe faunës, bregdeti italian është një nga më të mirët në botë. Kështu që, nëse keni nevojë të merrni frymën tuaj midis eksplorimit dhe kërkimit të peshkut të diellit, atëherë brigjet me rërë të Elbës janë vendi i përsosur i relaksimit.

Firence në Milano me një tren

Firence në Venecia me një tren

Milano në Firence me një tren

Venecia në Milano me një tren

 

Snorkeling underwater in Elba Italy Europe

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një udhëtim të paharrueshëm në botën më të mahnitshme nënujore në këto 10 vendet më të mira për snorkeling në Evropë me tren.

 

 

A doni të vendosni në faqen tuaj në internet postimin tonë të blogut "1o Vendet më të mira për snorkeling"? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-places-snorkeling-europe%2F- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)