Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 27/08/2021)

E mot i ngrohte nuk ka përfunduar ende. Ka ende kohë dhe një arsye e mirë për të vizituar Italia e Jugut këtë muaj! Italia e Jugut ka disa oferta të mahnitshme. Vendet më të mira për të vizituar në jug të Italisë përfshijnë; shtrihet bukura të bregdetit dramatike, foto plazhe të përsosur, ishujt bregdetarë simpatikë, dhe një bollëk qytetesh dhe qytezash historike. Ajo ishte e vështirë për të ngushtuar listën tonë poshtë për të vetëm 10, por këtu janë 10 Vendet më të mira për të vizituar në jug të Italisë.

 

1. Bregut Amalfi

Amalfi coast is awesome
Çfarë është një udhëtim në Itali pa vizituar Bregu i Amalfit? Ky rajon i veçantë i Italisë jugore është një nga më të bukur dhe të njohur botës! Shtrihen nga Napoli në Salerno, ofron Amalfi Coast pamje dramatike, qytete mrekullueshëm që përqafim malet, dhe disa vende interesante historike.

Ky rajon i mbrojtur përmban disa qytete idilike bregdetare të tilla si Amalfi, Erchie, Të miturit, dhe Positano - këto qytete kanë një seri shtëpish me shumë ngjyra që grumbullohen kundër faqet e kodrave dhe siguroni mundësi fotografie perfekte për fotografi.

Për më tepër, Faqe të tilla si Villa Rufolo në Ravello të sigurojë views pakrahasueshëm përtej detit Mesdhe.

Milani për Trenat Genoa

Roma për Trenat Genoa

Florence për Trenat Genoa

Venecia për Trenat Genoa

 

2. Sorrento

Sorrento could be the first on Best Places to visit in South Italy

Sorrento ka dy lehtësitë që turistët të gjeni ngushëlluese, si dhe antikave unike dhe të lartë-fund për shitje në qytetin e vjetër. Një traget largohet nga këtu në ishullin e Capri, dhe kjo është një hedhur madh off pikë për Pompeit. Megjithatë, Sorrento është i njohur gjithashtu për të tijin kuzhinë të shkëlqyer gustator, banesa mahnitëse shkëmb (edhe pse pa plazhe), dhe pamje mahnitëse të malit Vezuvit.

Bologna për Trenat Pompei

Pompeii për Trenat Nocera Ulëta

Trenat në Salerno Nocera Inferiore

Trenat në Salerno Mercato San Severino

 

3. Maratea

Maratea by the beach

 

Ky qytet mesjetar është i pozicionuar përgjatë bregdetit shkëmbor të Detit Mesdhe. port e saj ritzy është një nga pikat e nxehta të lartë në Itali. Nëse ju doni të qëndroni këtu gjate veres ju mund të keni për të librit edhe më parë për të siguruar hotel tuaj të zgjedhur si dhomat e librit deri shpejtë. Si ne jemi pranë fundit të sezonit të ngrohtë, ju mund të keni disa fat me rezervime minutën e fundit!

Salerno për Trenat Maratea

Bari për Trenat Maratea

Napoli për Trenat Maratea

Trenat fuqinë për Maratea

 

4. Paestum

Disa histori të ftohtë, Paestum është një qytet në tokën italiane, por ajo u themelua nga grekët e lashtë, kur ata ishin në kontrollin e kësaj pjese të Italisë! Pastaj ai ishte i njohur si Poseidonia pas zot e detit.

vetëm Arkitektura greke është me vlerë një vizitë në mënyrë të sigurt për të vënë atë në itinerarin tuaj përveç vizitës në tre tempujt grekë të ruajtur mirë që duhet të shihni. Më e vjetër është ndërtuar rreth 550BC (të japë ose të marrë një vit) dhe është tempulli i Hera e cila është e mahnitshme.

Salerno për Trenat Paestum

Napoli për Trenat Paestum

Pompei për Trenat Paestum

Fuqia për Trenat Paestum

 

 

5. Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali: Napoli

Naples is on 10 Best Places To Visit In South Italy

 

Napoli, ose Napoli, varet se çfarë gjuhe, është qyteti i tretë më i madh në Itali. Për të qenë i sinqertë, ka disa pikëpamje shumë të kundërta në këtë pjesë të Jugut në Itali. Për disa, eshte e madhe, i ndyrë, i mbytur nga krimi, dhe duke u copëtuar, për të tjerët ajo është e paduruar dhe atmosferik. Çfarëdo rrahje flokët tuaj mbrapa, ne mend? Një gjë është e sigurt pse. Ky qytet bregdetar Southern ka personalitetin e vet!

shumë ushqime të preferuar italiane origjinën në Napoli dhe përreth saj
fusha të tilla si pica, dhe spageti. Këto enët janë marrë seriozisht këtu dhe zakonisht tipar të freskëta, përbërësit rritur në nivel lokal. Pika turistike në Napoli përfshijnë një i madh Kalaja mesjetare, New Castle, si dhe kalanë bregdetar të Castel del Ovo. Qyteti është gjithashtu pranë Vezuvit, i vetmi vullkan aktiv në kontinentin evropian.

Milani për Trenat Napolit

Florence për Trenat Napolit

Venecia për Trenat Napolit

Pisa për Trenat Napolit

 

6. Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali: Alberobello

Alberobello houses style

Qyteti i Alberobello është unik në atë që është shembulli më i mirë të ruajtura të arkitekturës Trulli të gjendet në të gjithë Italinë (mirë, kështu që unë u tha).

Homes ndërtuar në stilin Trulli janë bërë me çati konike guri pa përdorur llaç (megjithëse, Unë nuk jam ndërtues kështu që nuk do të japin kuotën e mua në se). Shtëpitë më të vjetra datojnë që nga shekulli i 14-të dhe krejtësisht mahnitëse, duke e bërë atë një nga ato që duhen parë dhe qytete të bukura në jug të Italisë për të vizituar.

Napoli për Trenat Maratea

Napoli për Trenat Monopoli

Bari për Trenat Fasano

Taranto për Trenat Fasano

 

7. Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali: Tropea

Tropea is the less known place in 10 Best Places To Visit In South Italy

Shiko, Po ju paralajmëroj paraprakisht. Foto mundësi në këtë vend janë të çmendur. Të jenë të kujdesshëm që ju të mos humbas në gjë e vërtetë! E qytet i bukur antik i Tropeas është ngritur në majë të disa shkëmbinjve të tejdukshëm dhe përtej rrugës nga një Plazhi me rërë të ngushtë, ajo është e thënë të ketë qenë themeluar nga vetë Hercules.

Në qoftë se ju jeni vizitë ndonjë gjë, ka dy kishat mrekullueshëm në Tropea shumë, Santa Maria del Isola është një kishë mesjetare që u ndërtua në një ishull edhe pse vitet e llumit kanë rezultuar në një urë tokësore që formohet midis ishullit dhe kontinentit. Tjetri është katedralja; ajo ka dy bomba të pashpërthyera datojnë nga WW2 ulur vetëm jashtë derës së kishës. Vendasit besonin ndërtesa u mbrojtur nga shenjt mbrojtës në mënyrë të shikojnë hap tuaj!

vetëm kishat e bëjnë këtë një nga qytetet më të bukura në jug të Italisë. Ju do të love it!

Vibo Marina për Trenat Tropea

Catanzaro për Trenat Tropea

Cosenza për Trenat Tropea

Lamezia Terme për Trenat Tropea

 

8. Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali: treçerekëshe

Capri is one the list of Best Places To Visit In South Italy

Teknikisht një ishull i vogël, Capri ka një qytet të mrekullueshëm dhe marinë që ju keni për të shqyrtuar. I gjithë ishulli është i pasur në histori dhe mitologji dhe një vend i bukur që ju keni për të vizituar kur në rajon.

Nëse jeni duke kërkuar për gjëra për të parë, Shtëpia e perandorit romak Tiberit (Vila e enjte) është ende një nga pikat kryesore për të parë në ishull dhe kështu është Blue Grotto. Ujore Shpella është vetëm të arritshme me anije dhe vetëm kur ka Tides favorshme (kështu që të jenë të përgatitur për heqjen).

Reggio Emilia për Trenat Florence

Genoa për Trenat Florence

Sestri Levante për Trenat Romës

Parma për Trenat Florence

 

9. Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali: Pompei dhe Herculaneum

Pompeii and Herculaneum Historic Site

Pompei dhe Herculaneum ishin dy qytete romake dhe fshatrat që ishin zhdukur kur Mount Vesuvius shpërtheu të gjithë rrugën prapa në 79 pas Krishtit.

Ndoshta më të famshme të të dy është qyteti i Pompeit, që ju tani mund të endet përreth dhe të eksplorojnë, kur ju jeni në zonën e. një tmerrshme 3,000 njerëz u zhdukën në qytet, por hot hirit përjetësuar rrënojat në atë që është sot. Te jesh i paralajmeruar, ajo mund të merrni mjaft i zënë këtu, në mënyrë që plani në përputhje me rrethanat dhe mos harroni ju mund të keni për të radhë për një biletë për të hyrë.

oh, edhe qytetin e afërt të Herculaneum është më i vogël dhe ishte një lagje të pasura dhe jep një shembull se si ka jetuar dikur romakët e pasur. Sigurohuni për të vizituar zonën Herculaneum Arkeologjik në qoftë se ju jeni një tifoz histori!

Torre Del greke Trenat të Pompeit

Napoli për Trenat Pompei

Salerno për Trenat Pompeit

Bari për Trenat Pompei

 

10. Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali: Aeolian Ishujt

Aeolian Islands Italy


Fundit në listën tonë të Mira Places për të vizituar në jug të Italisë. Ishujt Aeolian! Ata janë të njohur si Hawaii e Italisë. Kjo është një varg ishujsh në veri të Sicilisë, dhe kjo është e pa kuptim i mrekullueshëm. Si të mahnitshme si ajo mund të jetë e, vështirë se dikush e di në lidhje me të. Por ata që do të mbajnë të vijnë. Sepse ata e dinë se ata do të kenë vend të gjitha për veten e tyre.

Marrja me qira Scooters për të zip plazhet përreth Black bukur. Sunset aperitivo në POLLARA. Shëtitje me varkë rreth ishujve përreth e Stromboli, Panarea, dhe Lipari. Getting lagësht me Spas ujë squfuri në Vulcano. Të ndjenjë greke (befasi - ishujt ishin emëruar për Aeolus, Perëndia e erërave, nga kolonët grekë). Salt gërryer shtëpi derdhjen poshtë në breg. Dhe ndjenja sikur jeni në një sekret i madh që doni të ndani vetëm me të dashurit tuaj!

Napoli për Trenat Salerno

Napoli për Trenat Milanit

Roma për Trenat Napolit

Bari për Trenat Salerno


Këshillë e brendshme: udhëtojnë këtu në mes të Pashkëve të tetorit dhe në librin e parë në qoftë se ju doni të vizitoni në gusht!

 

Gati për të paketuar bagazhet për udhëtimin në Jug të Italisë? Pastaj të rezervoni biletën tuaj trenit me Ruaj një tren brenda disa minutave. Nuk ka tarifa shtesë, pa bujë, thjesht qejf!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “10 Vendet më të mira për të vizituar në Afrikën Itali” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbest-places-visit-south-italy%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)