Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 22/11/2021)

Mbretëria e bashkuar. Kryeqyteti përmban shumë kënaqësi për udhëtarët dhe vendasit. Nga Big Ben dhe Syri i Londrës në Westminster Abbey dhe Buckingham pallat – ka shumë vende për të vizituar në Londër. Pastaj është edhe arkitektura e gjallë, jetë e mrekullueshme e natës, dhe kuzhinë të këndshme. Megjithatë, ajo që shumica e njerëzve harrojnë shpesh është se Londra është gjithashtu një hedhje guri larg udhëtimeve të shumta udhëtim me tren destinacionet në MB. dhe Evropë.

Nëse dëshironi të shpëtoni nga moti i mërzitshëm i Londrës dhe të thithni pak diell ose të zhyteni në një takim me historinë, do të gjeni shumë destinacione rreth Londrës. Pjesa më e mirë është se as nuk duhet të përballeni me radhët e gjata të kontrollit të sigurisë në aeroport. Në vend të kësaj, ju thjesht mund të zgjidhni destinacionin tuaj dhe të hipni në një tren nga një prej stacioneve të shumta në Londër. Këtu janë 3 Destinacionet më të mira të udhëtimit me tren nga Londra.

 

Bukuria magjike e udhëtimeve me tren

Nëse jeni duke vizituar Londrën për disa ditë ose keni qëndruar në qytet për aq kohë sa ju mund të mbani mend, duke marrë një udhëtim me tren mund të ndryshojë këndvështrimin tuaj për qytetin. Përtej mishërimit të metropolit urban, Londra është e rrethuar nga një mori fshatra piktoresk, qytetet e kolegjit, plazhet, dhe qytetet historike.

Të gjitha këto destinacione janë lehtësisht të arritshme me tren nga Londra, dhe nuk do t'ju duhen më shumë se disa orë për të arritur. Një udhëtim me tren nga Londra është një nga përvojat më thelbësore angleze që do të dëshmoni ndonjëherë.

Por pjesa më e mirë e këtyre udhëtimeve me tren nga Londra nuk është destinacioni. Udhëtimi një orë i gjatë ju jep një paraqitje të shkurtër të fshatit klasik evropian të shpërndarë me kështjella fshatare, burimet e ujërave të ëmbla, dhe kodra kodrinore.

Kështu që, pa u zgjatur më tej, le t'i hedhim një sy zgjedhjeve tona për destinacionet më të mira të udhëtimeve me tren nga Londra.

 

1. Destinacionet më të mira të udhëtimit me tren nga Londra: Brighton

Nëse po mendoni të bëni një udhëtim me tren nga Londra, Brighton ka të ngjarë të jetë vendi i parë që do t'ju vijë në mendje. Me një plazh të pacenuar me guralecë, kafene hipur, restorante prej pelushi, dhe rrugë të ngushta gjarpëruese, Brighton ofron një pushim të mirëpritur nga jeta kaotike urbane.

për më tepër, qyteti idilik bregdetar është shtëpia e pavijonit mbretëror mahnitës, një pallat 200-vjeçar që dikur ishte vendstrehimi veror i Princit të Uellsit. I njohur si "Kryeqyteti homoseksual i Britanisë së Madhe", Brighton është gjithashtu shtëpia e një grupi mbresëlënës të bareve të çuditshme dhe një festival vjetor të mrekullueshëm të krenarisë së homoseksualëve.

Pas thithjes së rrezeve të ngrohta të diellit, një shëtitje nëpër rrugët idilike të Brighton do t'ju lejojë të zbuloni një anë të re të qytetit. Korsitë e ngushta janë të veshura me dyqane suveniresh të cilësisë së mirë, dyqanet e disqeve vinyl, dhe galeritë magjepsëse të artit.

Mos harroni të ndaloni për një filxhan kafe në një nga kafenetë e shijshme në këto rrugë. Ose mund të shijoni një pintë freskuese në një nga kopshtet e birrës. Gjithashtu, mbani një sy për disa nga ekzemplarët më të mirë të gjallë të arkitekturës së shekullit të 16-të.

Tërheqjet e tjera në Brighton përfshijnë Preston Park Rockery, i cili është kopshti më i madh shkëmbor në MB, si dhe skela e mrekullueshme e Pallatit Brighton. Është po aq një trajtim për udhëtarët solo siç është për familjet.

Nëse jeni duke kërkuar për një udhëtim të shpejtë ditor ose një pushim relaksues largim fundjava nga Londra, Brighton është një zgjedhje e shkëlqyer. Mos harroni të lexoni më shumë rreth gjërat më të mira për të bërë në Brighton, Mbretëria e bashkuar., për një fundjavë gjatë planifikimit të itinerarit tuaj.

Arritja në Brighton me tren

Gjëja e mirë për Brighton është se ju mund të arrini në qytet nga Londra në vetëm rreth një orë. Trenat për në Brighton nisen çdo 10 minuta nga stacione të ndryshme, duke përfshirë stacionin London Victoria dhe London St. Stacioni Pancras.

Amsterdam në Londër me një tren

Paris në Londër me një tren

Nga Berlini në Londër me një Tren

Brukseli në Londër me një tren

 

Day Trip From London to Brighton

 

2. Destinacionet më të mira të udhëtimit me tren nga Londra: Stonehenge dhe Salisbury

Me të kështjella mesjetare dhe pallate mbretërore, Mbretëria e Bashkuar nuk ka mungesë atraksionesh për adhuruesit e historisë. Por nëse doni që përvoja e dorës së parë të shikimit të faqeve të një libri historie të marrë jetë, një vizitë në Stonehenge është një domosdoshmëri.

Struktura kolosale prej guri prehistorike, besohet të jetë më shumë se 5,000 vjeç, vazhdon të hutojë njësoj historianët dhe arkeologët. Vizitorët nuk mund të mos pyesin veten se si ndërtuesit arritën t'i tërheqin ato blloqe masive guri në vendet e tyre aktuale.

Ndodhet më pak se 10 milje larg nga Salisbury, Stonehenge është një udhëtim 90-minutësh me tren larg nga U.K. kapitale. Do të gjeni shumë autobusë dhe taksi në stacionin Salisbury që do t'ju çojnë në vendin parahistorik.

Ndërsa ju jeni atje, mos harroni të eksploroni atraksione të tjera që rajoni ka për të ofruar. Këto përfshijnë rrethin yjor prej druri të Woodhenge dhe mbetjet e mureve mistike të Durrington.

Gjithashtu, është një ide e mirë të kaloni pak kohë në qytetin historik të Salisbury. Shkoni në Katedralen e Salisbury-t të shekullit të 13-të dhe shëtisni në Katedralen Mbylle për një paraqitje të shkurtër të elizabetës dhe asaj viktoriane mrekulli arkitektonike. Mos u kënaq në një ekstravagancë pazaresh në Sheshin e Tregut përpara se të vendosesh për një litër birrë në një kafene të çuditshme.

Arritja në Stonehenge me tren

Merrni një tren për në Salisbury nga stacioni Londër Waterloo. Pasi të keni arritur në stacionin Salisbury, hipni në një taksi ose autobus privat për të arritur në Stonehenge. Sigurohuni që të rezervoni turneun tuaj në Stonehenge paraprakisht.

 

 

3. Destinacionet më të mira të udhëtimit me tren nga Londra: Cotswolds

Ju e dini se një vend ia vlen të vizitohet kur është përcaktuar si një "Zonë e Bukurisë Natyrore të jashtëzakonshme". Me kodrat e saj plot gjelbërim, kopshte lulesh të zbukuruara, vilat prej guri mjalti, dhe pallate idilike, Cotswolds është imazhi i pështyrë i fshatit klasik anglez që mund të keni parë në filma.

Cotswolds është një nga ato vende ku nuk keni nevojë të bëni shumë për një largim relaksues nga Londra.. Tërheqjet e njohura në rajon përfshijnë Kullën Broadway, Burton-on-the-Ujë, Bibury, dhe Kështjella Sudeley.

Arritja në Cotswolds me tren

Zona e Cotswolds është e rrethuar nga një kornukopi stacionesh treni, duke përfshirë Banbury-n, dush, Cheltenham, dhe Morten-in-Marsh. Mënyra më e mirë për të arritur në Cotswolds nga Londra është të merrni një tren nga stacioni London Paddington në Morten-in-Marsh.. Udhëtimi 90-minutësh me tren ju shpërblen pamje të lë pa frymë të fshatit anglez.

Herën tjetër kur e gjeni veten duke dëshiruar një pushim relaksues, mos humbisni shumë kohë duke planifikuar. Në vend të kësaj, hipni në një tren nga çdo stacion i Londrës dhe ikni në një nga këto destinacione të përsosura në Mbretërinë e Bashkuar.

Amsterdami në Paris me një tren

Londër për në Paris me një tren

Roterdam për në Paris me një tren

Brukseli në Paris me një tren

 

Train Trip From London to Cotswolds

 

Ne në Ruaj një tren me kënaqësi do t'ju ndihmojë të planifikoni një udhëtim në këto Top 3 Destinacionet më të mira të udhëtimit nga Londra.

 

 

A doni të ngulitni postimin tonë në blog "Top 3 Destinacionet më të mira të udhëtimit me tren nga Londra” në faqen tuaj? Ju ose mund të marrim fotot dhe teksti dhe do të na japë kredi me një link për këtë post blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fsq%2Fbest-train-trip-destinations-london%2F - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)