Koha e leximit: 7 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 16/09/2022)

Udhëtim me fëmijë për Evropën mund të jetë një sfidë. Kështu që, është shumë e rëndësishme të shtoni disa aktivitete që fëmijët do të kënaqen, si një vizitë në një nga 10 kopshtet zoologjike më të mira në Evropë. Disa nga kopshtet zoologjike më të mira në botë janë në Evropë. Në zemër të qytetet më të mira në Europë, ka vende të shenjta jeshile, dhe 10 kopshtet zoologjike më të mira për të vizituar me fëmijë në Evropë.

  • transporti hekurudhor është mënyra më e ekologjikisht miqësore për të udhëtuar. Ky artikull është shkruar për të edukuar rreth Trenit Travel dhe është bërë nga Save një tren, Biletat më të lira të trenave në botë.

1. Kopshtin zoologjik Schonbrunn në Vjenë

Schonbrunn Kopshti zoologjik në Vjenë, ka qenë gjithashtu shtëpi për të 500 speciet e kafshëve, që nga 1752. për shembull, kopshti zoologjik më i vjetër në Evropë është shtëpia e elefantit afrikan dhe panda gjigante. E 42 hektarë të kopshtit zoologjik Vjenez ndodhet brenda një pallati dhe ka disa atraksione të mahnitshme për fëmijët dhe prindërit.

Për shembull, shtëpia e pyjeve të shiut në kopshtin zoologjik është një kopje e frikshme e bërë nga njeriu e një pylli të vërtetë shiu me stuhi. Ndërsa endeni për të parë një vidra aziatike me thonjë të vegjël dhe gaforret e vampirëve. veç, Shtëpi ariu polar, tigrat dhe cheetahs, shtëpi koala, dhe shumë më tepër shtëpi të kafshe te mrekullueshme po ju presin.

Hyrja në kopshtin zoologjik Schonbrunn në Vjenë është e lirë me një leje të Vjenës. Ju mund të arrini atje me U4 Hietzing nëntokësore.

Milano në Venecia Çmimet e Trenit

Firence në Venecia Çmimet e Trenit

Bologna në Venecia Çmimet e Trenit

Treviso në Venecia Çmimet e Trenit

 

Schonbrunn Zoo In Vienna Elephant

2. 10 Kopshtet zoologjike më të mira në Evropë: Kopshtin zoologjik Alpin në Innsbruck

E vendosur në të lë pa frymë Tirolin në Austri, kopshti zoologjik Alpin në Innsbruck është shtëpia e më shumë se 150 specie të kafshëve. Këtë kopsht zoologjik të mahnitshëm do ta gjeni në rrëzë të vargut malor Nordkette në Alpet austriake. Kështu që, nëse po planifikoni një udhëtim familjar në Alpe, sigurohuni që të gjeni kohë për Alpenzoo Innsbruck.

Fëmijët tuaj do të habiteshin absolutisht nga arinjtë kafe, Rrëqebulli, shqiponjat e arta, vidrat, dhe salamandër zjarri. Këto janë vetëm disa nga speciet e kafshëve që do të shihni në kopshtin zoologjik Alpine. Ndërsa fëmijët tuaj do të admirojnë kafshët, ju do të merren nga pamje mahnitëse.

Ju mund të merrni në këtë kopsht zoologjik mahnitës është me transport publik, nga Qendra e qytetit. Për më tepër, ka mundësi të ndryshme për kopshtin zoologjik të favorshëm për buxhetin, kështu që ju mund të shihni gjithçka.

Çmimet e trenave nga Mynihu në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Salzburg në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Oberstdorf në Innsbruck

Çmimet e Trenit nga Graz në Innsbruck

 

Bear in Alpine Zoo In Innsbruck

3. Kopshti zoologjik më i mirë në Republikën Çeke: Kopshti Zoologjik i Pragës

Praga është e famshme për urat e saj mahnitëse, pamje piktoreske, arkitekturë, dhe partitë. Megjithatë, jo shumë njerëz dinë për kopshtin zoologjik të Pragës, dhe ky është një vend nderi midis kopshteve zoologjike më të mira të Evropës për t'u vizituar me fëmijë.

o.5 kilometra katrorë e bëjnë kopshtin zoologjik të Pragës një nga kopshtet zoologjike më të mëdha në Evropë, strehimi më shumë se 4000 kafshët. kështu, ka shumë pavijone dhe kafshë për të përshëndetur, për shembull, Shanti elefanti aziatik, Bikira, gorilja miqësore, dhe shumë më tepër kafshë unike dhe të bukura.

Kopshti zoologjik i Pragës është i hapur çdo ditë dhe i arritshëm me autobus ose tramvaj. Këshilla jonë për argëtim të shkëlqyeshëm familjar në Pragë është të planifikojmë një udhëtim ditor të plotë familjar në kopshtin zoologjik të Pragës sepse fëmijët tuaj do të dëshironin absolutisht t'i eksploronin të gjitha.

Nuremberg në Pragë Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Mynihu në Pragë

Çmimet e trenave nga Berlini në Pragë

Vjena në Pragë Çmimet e Trenit

 

4. 10 Kopshtet zoologjike më të mira në Evropë: Kopshti Zoologjik i Berlinit

Kopshti zoologjik më i vjetër në Gjermani është shtëpia e disa prej kafshëve të jashtëzakonshme në botë. Flamingoja kiliane dhe Pinguini afrikan janë vetëm disa nga banorët e veçantë që do të takoni në vizitën tuaj familjare në kopshtin zoologjik të Berlinit. Kafshë të rralla dhe ekzotike e bëjnë Berlinin një nga kopshtet zoologjike më të mira për t’u vizituar me fëmijët tuaj në Evropë.

Kopshti Zoologjik i Berlinit ndodhet në qendër të një prej tyre qytetet më emocionuese në Evropë, dhe kopshti zoologjik nuk bën përjashtim. Nëse jeni në qytet për një fundjavë të gjatë, atëherë patjetër duhet të gjeni kohë për një ditë në kopshtin zoologjik, pavionet, dhe akuariumi.

Një nga gjërat më të mira në lidhje me këtë kopsht zoologjik është se ka çmimet speciale të biletave për familje të vogla apo të mëdha, një hyrje e vetme në kopshtin zoologjik, ose një kombinim me hyrje në akuarium.

Frankfurt në Berlin Çmimet e Trenit

Leipzig në Berlin Çmimet e Trenit

Hanover në Berlin Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Hamburg në Berlin

 

10 Best Zoos In Europe: Tigris in Berlin Zoological Garden

5. Kopshtin zoologjik më cool në Hamburg: Kopshtin zoologjik Hagenbeck

Hamburgu është një i shkëlqyeshëm destinacion për pushime në qytet, dhe një qytet argëtues për t’u vizituar me fëmijë. Hagenbeck Tierpark në Hamburg është një shembull i një gjëje argëtuese për të bërë në Hamburg me fëmijët. Shtë një nga kopshtet zoologjike më interesante në Evropë dhe Gjermani. Një shtëpi në ajër të hapur për më shumë se 1,800 kafshët, ky kopsht zoologjik fantastik ka Oqeanin Arktik. Oqeani Arktik është vendi ku ju filloni një aventurë familjare, dhe vizitoni arinjtë polarë, pinguinët, dhe arinjtë e detit.

Nëse jeni në Hamburg për disa ditë, atëherë duhet të merrni Kartën e Hamburgut. Në këtë mënyrë do të shijoni zbritje të shkëlqyera Pika turistike, dhe zbritje në kopshtin zoologjik dhe akuariumin tropikal në kopshtin zoologjik.

Çmimet e Trenit nga Berlini në Hamburg

Bremen në Hamburg Çmimet e Trenit

Hanover në Hamburg Çmimet e Trenit

Cologne në Hamburg Çmimet e trenit

 

Hamburg Hagenbeck Tierpark Penguin

6. Kopshtin zoologjik të Antwerpit në Belgjikë

Një nga më të lartët 10 kopshtet zoologjike më të mira në Evropë është kopshti zoologjik i Antwerpit. Ashtu si çdo kopsht zoologjik mahnitës në listën tonë, në kopshtin zoologjik të Antwerpit mund të admironi kafshët më të bukura në botë. Megjithatë, një nga gjërat që e dallojnë kopshtin zoologjik të Antwerpit nga kopshtet zoologjike të tjera, është Programi i veçantë për kafshët e rrezikuara, si bonobos dhe okapi.

Kopshti zoologjik më i mirë në Belgjikë është zgjeruar jashtëzakonisht gjatë viteve. Kopshti zoologjik është rritur aq shumë sa nuk gjendet në qendër të qytetit, shumë afër stacionit qendror. për më tepër, Skywalk i kopshtit zoologjik do të zbulojë më së shumti pamje panoramike të lë pa frymë të kopshteve dhe një nga qytete jashtë rrugeve të rrahura në Evropë.

Çmimet e Trenit nga Brukseli në Antwerp

Çmimet e trenit nga Amsterdam në Antwerp

Lille në Antwerp Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Paris në Antwerp

 

Large Birds Antwerp Zoo In Belgium

7. Kopshtin zoologjik La Palmyre në Les Mathes, Franca

Kopshti zoologjik i bukur Les Mathes në La Palmyre ndodhet në pyje të gjelbërta dhe duna. Ka shtigje të shënuara që ju çojnë ju dhe fëmijët në një udhëtim rreth botës së kafshëve dhe mrekullitë e natyrës në një nga kopshtet zoologjike më të mira në Evropë.

Luanët e egër të detit dhe macet e egra, Flamingot e Karaibeve, dhe breshka gjigande, janë disa nga kafshët speciale që do të takoni. Ky kopsht zoologjik i mrekullueshëm ndodhet në rajonin e Akuitanisë së Re në Francë, në bregdetin e Atlantikut, një aventurë e madhe nga Paris me tren.

Amsterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Londra në Paris

Rotterdam në Paris Çmimet e Trenit

Çmimet e trenave nga Brukseli në Paris

 

giraffe drinking water in La Palmyre Zoo In Les Mathes, France

8. Kopshtin zoologjik Artis në Amsterdam

vetëm 15 minuta nga qendra e qytetit, do të gjeni kopshtin zoologjik të parë në Amsterdam dhe një nga kopshtet zoologjike më të mira në Evropë. Kopshti zoologjik Artis Royal është shtëpia e zebrave, fluturat, peshq tropikal, dhe organizmat më të vegjël që do të rrëmbejnë fëmijët tuaj, në ARTIS-Micropia.

A vizita në kopshtin zoologjik të Amsterdamit është një nga aktivitetet më të mira familjare për të bërë në Amsterdam. Me pavione të bollshme, në akuarium, dhe lisat e vjetër, kopshtin zoologjik Artis në Amsterdam është një nga piktoresket dhe vende të veçanta për t'u vizituar kur jeni në Hollandë.

Më mirë të blini biletën e Artis Zoo dhe Micropia për të shijuar gjithçka që ofron kopshtin zoologjik Amsterdam Royal.

Çmimet e trenave nga Brukseli në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Londra në Amsterdam

Çmimet e trenit nga Berlini në Amsterdam

Çmimet e Trenit nga Parisi në Amsterdam

 

Lion Watchng Artis Zoo In Amsterdam

9. Kopshti zoologjik më i mirë në Angli: Kopshtin zoologjik të Chester

Kopshti zoologjik më i madh në Angli ndodhet në Cheshire dhe është shtëpia e më shumë se 35,000 kafshët. Kopshti zoologjik i Chester është një nga kopshtet zoologjike më të mira në Evropë për tu vizituar me fëmijët tuaj pasi ka kaq shumë kafshë dhe kopshte për të eksploruar. Ka kafshë nga e gjithë bota, si lemurs, brirë e madhe, borisë, dhe shumë më tepër kafshë unike.

Gjithashtu, nëse keni kohë për të zgjatur shëtitjen tuaj familjare, sigurohuni që të vizitoni kopshtet bukuroshe në kopshtin zoologjik. Koleksionet e luleve në kopshtin zoologjik të Chester kanë një emër të njohur botërisht, dhe orkidet janë absolutisht të jashtëzakonshme. Një vizitë në kopshtin zoologjik të Chester është aktiviteti i përsosur familjar në natyrë.

Amsterdami në Londër Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Parisi në Londër

Çmimet e trenave nga Berlini në Londër

Çmimet e trenave nga Brukseli në Londër

 

The best zoo in England is Chester Zoo

10. Kopshtet zoologjike më të mira në Evropë: Kopshtin zoologjik të Bazelit në Zvicër

Kopshti zoologjik më i mirë në Zvicër ndodhet në zemër të Bazelit. Kopshti zoologjik i Bazelit është shtëpia e kafshëve nga e gjithë bota, dhe do të zbuloni çdo kafshë të vetme në banorin e saj natyror në rrethime të ndryshme.

Një tjetër gjë e mahnitshme që vë kopshtin zoologjik të Bazelit në tonë 10 kopshtet zoologjike më të mira në Evropë, është kopshti zoologjik i fëmijëve. Këtu fëmijët tuaj do të kenë një mundësi të paçmuar për të takuar kafshë shtëpiake nga e gjithë bota, përkëdhel ato, dhe ushqeni ata.

Një vizitë në kopshtin zoologjik është një aktivitet mahnitës në natyrë për të gjithë familjen. Kopshte dhe pyje të gjelbërta, kafshë dhe bimë të jashtëzakonshme, do të magjepsë dhe argëtojë fëmijët. E 10 kopshtet zoologjike më të mira në Evropë për tu vizituar me fëmijët tuaj, janë gurët e çmuar të fshehur të Evropës dhe ia vlen të paktën një udhëtim i plotë ditor.

Mynih në Bazel Çmimet e Trenit

Çmimet e Trenit nga Cyrihu në Bazel

Çmimet e trenit nga Berna në Bazel

Çmimet e Trenit nga Gjeneva në Bazel

 

Best Zoos In Europe: Basel Zoo In Switzerland

 

këtu në Ruaj një tren, ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të planifikoni një tren me një vizitë të mahnitshme në kopshtet zoologjike më të mira në Evropë.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë në blog "10 kopshtet zoologjike më të mira për t'u vizituar me fëmijët tuaj në Evropë" në faqen tuaj? Ju ose mund të bëni fotot dhe tekstin tonë ose të na jepni kredi me një lidhje në këtë postim në blog. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/best-zoos-visit-kids-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)