Koha e leximit: 3 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 02/08/2021)

Britania e bekuar nga një rrjet bollshme hekurudhor e cila ka ndikuar social saj histori dhe zhvillimi ekonomik për brezat.

Dhe në qoftë se ju jeni një entuziast hekurudhor, një hekurudhor në Mbretërinë e Bashkuar festë lehtëson aktivitete interesante në vende të gjithë rrugën nga Aberdin në Penzance.

Pra, në qoftë se e përgatit zemrën tënde mbi shohim Britania me tren, Këtu janë shtatë në dhe Këshilla off-track.

 

  1. Glasgow Stacioni Qendrore

Gjatë vizitës në Glasgow Stacioni Qendror është një domosdoshmëri - jo vetëm që do të ju lidhë me Skoci-së mrekullon skenik, por ajo gjithashtu ka një 91 Shkalla e miratimit për qind nga Focus mbikqyrës Transportit, stacion Master Paul Lyons shkon katër turne në ditë dhe yjet në vetë serinë e saj televizive BBC.

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

  1. Rruga e Re e Birminghamit

Birmingham New Street është një stacion tjetër që mburret me nivele të larta të kënaqësisë së klientit. Shpërndarës hekurudhor West Midlands u redeveloped plotësisht në 2015 dhe krenohet me një zgjedhje e restorante ftohtë, duke përfshirë një bashkues burgu Five Guys-i përsosur për një ndalim pit.

Lille për Trenat Londër

Cologne për Trenat Londër

Lyon për Trenat Londër

Luksemburgu për Trenat Londër

 

  1. Stacioni Kings Cross

No entuziast i vërtetë hekurudhor do të largohet nga Britania pa tërësisht eksploruar Londrës Kingut Cross Station. Është e ardhshëm të Kryqit Mbretit Shën Pankras Stacion nentokesor, pranë Regent-së park dhe Biblioteka Britanike, dhe shtëpi e Platformës mistike 9 ¾, pika e nisjes për Hogwarts Express - të mjaftueshme tha.

Antwerp për Trenat Londër

Haga për Trenat Londër

Bordeaux për Trenat Londër

Gjenevë për Trenat Londër

 

4. Raildar

Aplikacioni i trenit Raildar përmban një hartë të drejtpërdrejtë të çdo tren në Mbretërinë e Bashkuar rrjeti hekurudhor - versioni dinamike madje tregon trenat lëvizin përreth. app Kjo lover tren është fantazi gjithashtu përfshin Layouts pista dhe harta kryqëzim - atë që një ide e mrekullueshme!

London për Trenat Brukselit

London për Trenat Paris

London për Trenat Lyon

London për Trenat Amsterdam

 

5. lexim të lehta

Nëse ju jeni pas leximit riveting hekurudhor lidhura, Lines paralele sheh autori Ian Marchant të marrë një sy ironike në 175 vitet e obsesionit të Britanisë me trena. Shkruar me pasion dhe humor, kjo është një pasqyrë frymëzues në të Karakteri dhe kultura britanike.

 

6. Leximi për entuziastët e vërtetë

Në fund 19th dhe në fillim 20th shekuj, udhëzon hekurudhore George Bradshaw ishin aplikacionet e ditës së tyre dhe me kusht informacionet e fundit mbi rrugët Trajnimi rreth Britani dhe në të gjithë Evropën kontinentale. E prill 1910 udhëzuesi u shkrua në kulmin e patejkalueshëm të rrjetit hekurudhor të Britanisë dhe është bërë një Bibël për hekurudhat - gjeni botime të ribotuara në internet në Amazon.

 

7. të mësuarit online

Qasja në internet falas ose me çmim të arsyeshëm është në dispozicion në shumë rrugë trenash në Mbretërinë e Bashkuar dhe qendrat e qyteteve, kështu që nëse tuaj Udhëtimi është pjesë e një më të gjatë qëndroj përkohësisht, duke studiuar për një shkallë online me pëlqen e Anglia Ruskin Distance Learning mund të vazhdojë pa ndërprerje. Dhe ka diçka për jetën afirmuar për të biseduar me shokët e klasës në vende të ndryshme, ndërsa ju rrokulliset rreth brigjet dhe të gjithë clifftops.

 

Ndiqni këto shtatë në dhe jashtë udhë këshilla për një pushim hekurudhor britanik ju nuk do të harrojmë - të shoh se jeni në komisariatin e.

 

A keni këshilla për udhëtimin hekurudhor? Ndajnë ato në seksionin e komenteve dhe në qoftë se ju nevojë për një tren – Ruaj një tren.

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fbritain-by-train-8-on-and-off-track-tips%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)