Koha e leximit: 5 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 15/07/2022)

Udhëtimi me tren është mënyra më e zakonshme për të udhëtojnë në Evropë. prandaj, disa nga stacionet më të ngarkuara të trenave në botë janë në Evropë dhe herë pas here, në botë.

Pavarësisht se janë të mbushura me njerëz në orët e pikut, e lartë 5 Stacionet më të ngarkuara të trenave në Evropë janë krijuar për të siguruar gjithçka që ju nevojitet për udhëtimet tuaja.

Ndiqni udhëtimin tonë për në Evropë dhe zbuloni se cili stacion treni është më i ngarkuari në Evropë. Jeni gati të zbuloni se ku mund të dëgjoni Vivaldi dhe në cilin stacion treni mund të prisni buzë lumit për nisjen e trenit për në Itali.

 

1. Stacioni i Trenit Gare Du Nord, Parisi

Gare du Nord në Paris (Kuptimi i fjalës së rëndë në frëngjisht është Stacioni i Trenit, Nord në frëngjisht është Veriu) është stacioni më i ngarkuar i trenave në Evropë. Aty janë afër 700,000 udhëtarët që kalojnë çdo ditë nëpër stacionin e trenit. Stacioni i trenit është i vendosur afër 10th arrondissement në Veri të Parisit, kështu që shumica e pasagjerëve janë parizianë. vetëm 3% pasagjerët e trenit janë turistë që vijnë nga ose në Britani të Madhe nga tren Eurostar.

Stacioni më i ngarkuar i trenit në Evropë u ndërtua brenda 3 vjet, ndërmjet 1861 dhe 1864. Arkitekti i projektuar 9 statuja të mrekullueshme që dekorojnë stacionin e trenit brenda dhe 23 statujat dekorojnë fasadën e stacionit. Statujat përfaqësojnë qytetet kryesore evropiane që treni lidhet me Parisin.

Stacioni i jashtëzakonshëm i trenit u zgjerua dy herë me kalimin e viteve dhe pritet të zgjerohet përsëri për shkak të rritjes së numrit të udhëtarëve dhe linjave hekurudhore.

lehtësira

Paris-Nord është stacioni i trenit për të udhëtuar në Francën Veriore dhe destinacionet ndërkombëtare, për shembull, Gjermania, Londra, dhe Amsterdam. kështu, ky stacion i zënë treni do t'ju ofrojë të gjitha gjërat thelbësore të udhëtimit për tuaj pushime ne France. Ka dyqane, një qendër informacioni turistike, kafenetë, dhe dollapët e bagazheve nëse doni të eksploroni Parisin të qetë për disa orë para se treni juaj të niset.

Biletat e Amsterdamit në Paris

Bileta në Londër në Paris

Biletat e Roterdamit në Paris

Biletat e Brukselit në Paris

 

Gare Du Nord, Paris is the busiest train staion in europe

 

2. Stacioni qendror i Hamburgut, Gjermania

Me shume se 500,000 pasagjerët kalojnë nëpër Hamburg Hbf (Hbf është fjala e shkurtër për Hauptbahnhof që përkthehet në stacionin qendror) stacioni i trenit në Gjermani. kështu, është stacioni i dytë i trenit më i ngarkuar në Evropë.

Stacioni i trenit ishte ndërtuar brenda 4 vjet dhe arkitektët Heinrich Reinhardt dhe Georg Subenguth e projektuan atë. Stacioni i trenit u hap në 1906 dhe ne 1991 një qendër tregtare u shtua në urën veriore, ku ka restorante, kioska, një farmaci, dhe qendrat e shërbimit.

Nëse po planifikoni të udhëtimit tren në Gjermani, ju mund të shijoni muzikën klasike. Kështu që, ndërsa jeni duke bërë pazar për suvenire të minutës së fundit, esenciale të udhëtimit, dhe duke rrëmbyer një kafshim për të ngrënë, ju jeni më të mirëpriturit të dëgjoni dhe të shijoni Katër stinët e Vivaldi.

Biletat e Hamburgut në Kopenhagë

Biletat e Cyrihut deri në Hamburg

Biletat e Hamburgut në Berlin

Biletat e Roterdamit në Hamburg

 

Busy train station in Europe

 

3. Stacioni Qendror Hekurudhor Qendror i Cyrihut, Zvicra

Stacioni më i madh i trenave në Zvicër është në Cyrih. Cyrih HB (HB është si Hbf dhe do të thotë Hauptbahnhof = Stacioni Qendror) stacioni i trenit është një nga stacionet më të ngarkuara hekurudhore në Evropë. Stacioni i trenit zviceran i zënë lidh Zvicrën me qytete në të gjithë vendin dhe me vendet fqinje. Atje jane 13 platformat dhe 2,915 trenat nisen për në Gjermani, Italia, Franca, dhe Austri çdo ditë. prandaj, stacioni hekurudhor i Cyrihut është një nga stacionet më të ngarkuara të trenit në botë.

Një tjetër gjë që e bën këtë stacion treni më të ngarkuarin në Evropë është se në të vërtetë ka ngutje & jeta e gjallë e qytetit brenda stacionit. për shembull, varësisht nga koha juaj e udhëtimit, mundesh shijoni tregjet e Krishtlindjeve dhe parada në rrugë.

Stacioni i trenit i Cyrihut ndodhet në Qytetin e Vjetër të Cyrihut. E Lumi Sihl kalon nëpër stacion, kjo do të thotë që ka shina hekurudhore sipër dhe poshtë saj.

Gjithashtu, stacioni i trenit në Cyrih lidh Zvicrën me Francën, Gjermania, Italia, Republika Çeke, dhe Austria.

lehtësira

Ngjashëm me stacionet e tjera ndërkombëtare të trenave në listën tonë, aty eshte nje zyra e këmbimit të valutave, zyra e biletave, ruajtja e bagazhit, qendra informative turistike, dhe internet Wi-Fi në stacionin e trenit në Cyrih. Kështu që, në rast se keni harruar të paketoni diçka për tuajin pushime në Zvicër, nuk shqetësohet sepse në stacion mund të gjesh gjithçka.

Biletat e Mynihut në Cyrih

Biletat e Berlinit në Cyrih

Biletat e Bazelit në Cyrih

Biletat e Vjenës në Cyrih të Trenit

 

Zurich HB, Switzerland is one of the Top 5 Busiest Train Stations In Europe

 

4. Stacioni i Trenit i Romës Termini, Italia

Stacioni hekurudhor i Romës përmban majën tonë 5 Stacionet më të ngarkuara të trenave në Evropë renditen për shkak të numrit të jashtëzakonshëm vjetor të udhëtarëve që i shërben. Deri në 150 milion pasagjerë arrijnë dhe largohen nga stacioni i zënë i trenit çdo vit.

Stacioni hekurudhor i Romës lidh përmes Romës Termini me qytete të tjera në Itali përmes Trenitalia. veç, stacioni hekurudhor lidh Italinë me vendet fqinje përmes 29 platformat. Për shembull, nga Roma Termini, ju mund të udhëtoni në Gjenevë në Zvicër, Mynihu në Gjermani, dhe Vjena në Austri.

lehtësira

Stacioni i trenit i Romës ka gjithçka që një udhëtar mund të ketë nevojë për të trajnuar udhëtimet në Evropë ose Itali. prandaj, në sallën e hyrjes, do të gjeni një zyrë shkëmbimi të valutave, restorante, shërbime taksi, dhe lehtësirat e bagazheve. Gjithçka është planifikuar dhe krijuar për të bërë udhëtimet tuaja të shkojnë sa më shumë të jetë e mundur.

Biletat Milano në Romë

Biletat e Firences për në Romë

Biletat Pisa në Romë

Biletat e Napolit në Romë

 

 

5. Stacioni i Trenit në Munich Hauptbahnhof, Gjermania

Sot ka 32 platforma në një nga stacionet më të ngarkuara të trenit në Evropë. veç, ka shërbime të trenave InterCity dhe EuroCity për pjesën më të madhe të Gjermanisë, dhe Italia, Franca, Zvicra, dhe Austria. Nga stacioni hekurudhor Munchen Hauptbahnhof ju mund të udhëtoni në Berlin, Frankfurt, Vjenë ose merrni një tren për në Venecia dhe Romë në Itali, Parisi, dhe Zurich.

rreth 127 milion pasagjerë vizitojnë stacionin e trenit të Mynihut çdo vit. Ky numër i jashtëzakonshëm e bën stacionin një nga stacionet më të ngarkuara të trenave në Evropë.

lehtësira

Ngjashëm me stacionet e tjera të trenave të përmendura më lart, stacioni i trenit i Mynihut ofron shumë lehtësira dhe shërbime për udhëtarët. për shembull, mund të gjeni dyqane ushqimore, dyqane dhuratash, dhe madje edhe një fëmijë & muzeu rinor në stacionin e trenit.

Jashtë stacionit, ju do të gjeni metro nëntokësore U-Bahn, shërbime taksi, dhe linjat e tramvajit që do t'ju çojnë kudo në Mynih.

Biletat e Dusseldorf për në Mynih

Biletat e Dresdenit në Mynih

Biletat e Parisit në Mynih

Biletat e Bonit në Mynih

 

food stand in a Busy train station in Europe

 

Nëse jeni duke kërkuar për një tren rajonal ose ndërkombëtar për të udhëtuar nëpër Evropë, porosisni biletën tuaj të trenit me Ruaj një tren. Ne do të jemi të lumtur t'ju ndihmojmë të gjeni opsionet më të mira të biletave në dispozicion me çmimet më të mira të mundshme.

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Top 5 Stacionet më të ngarkuara të trenit në Evropë” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe të na japë kredi me një Lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/busiest-train-stations-europe/?lang=sq </s>avkanî- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)

  • Nëse ju doni të jenë të sjellshëm me përdoruesit e juaj, ju mund të udhëzojë ata direkt në faqet tona të rrugës tren ulje.
  • Në linkun e mëposhtëm, ju do të gjeni rrugët tona më të njohura tren – https://www.saveatrain.com/routes_sitemap.xml, <- Kjo lidhje është për anglisht rrugëve faqet ulje, por ne gjithashtu kemi https://www.saveatrain.com/pl_routes_sitemap.xml, dhe mund të zëvendësoni gjuhët pl ose fr nl dhe më shumë sipas zgjedhjes suaj.