Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/08/2021)

Dancing dragons, unicorns, dhe fluturues derra. po, derra! Festuar Vitin e derr, Festuar Viti i ri kinez në Evropë!

viti i Ri kinez, i njohur gjithashtu si pranverë Festival ose Lunar New Year, është ngjarja më e rëndësishme në kalendarin kinez. Është një rast i veçantë shënuar nga familje tubimet, ritualet e ushqimit, Ofertat në tempuj, dhe - natyrisht - fishekzjarreve. Ka diçka të veçantë për të festuar Vitin e Ri Kinez në Evropë. Kjo është një shans unik për të marrë pjesë në një traditë e lashtë kineze, që daton 4000 vjet. A nuk e lë jashtë në atë kur ju keni mundësinë!

 

Festuar Viti i ri kinez në Evropë, 2019

 

No.1 for Celebrate Chinese New Year në Europë | Madrid, Spanjë

Numri i kinezëve që jetojnë në Spanjë është rritur dukshëm në vitet e fundit, dhe kjo rritje është reflektuar nga niveli i festimeve të Vitit të Ri kinez në vend. në 2019, presin asgjë të ndryshme.

Për të tretin vit radhazi, kryeqytetin spanjoll është vendi që të festojnë Vitin e Ri kinez në Evropë në Spanjë, me një program kulturor dhe festiv të organizuar nga Ambasada kineze. koncerte, punëtori, parada rrugë, dhe rrugët gastronomike të gjithë do të jenë pjesë e festimeve të mbajtura në rrethin Usera - shtëpi e lagje e kinezëve të Madridit.

 

Paris, Francë

Paris nuk është qyteti i parë që ju të mendoni se kur duke menduar për një vend për të festuar Vitin e Ri kinez në Evropë. Por kjo magjike romantik qyteti kthehet në një qytet të kremtimit kineze gjatë festimeve.

Paris nuk është vetëm parada rreth bie shumë në sy dhe dekorata përpunuar pse. sekret të saj më të mirë-mbajtur gjatë kësaj kohe është dy tempujt budiste e vendosur në rrethin e 13-të. Këtu familje nga Kinë, Vietnam, dhe Kamboxhia vijnë për t'i bërë nderimet e tyre dhe të mirëpritur në Viti i Ri. Gëzojnë demonstratat e artit kineze dhe zejtari, gatimi, dhe vallëzimi tradicional dhe muzikë. Shih qyteti i dritave me të vërtetë jetojnë deri në emrin e saj këtë kohë të vitit. Dhe gjëja më e mirë është që mundeni udhëtimit me tren nga Parisi në Amsterdam dhe festuar në të dyja qytetet!

Bruksel për Trenat e Parisit

London për Trenat Paris

Marseille për Trenat Paris

Amsterdam për Trenat Paris

 

Festuar Viti i ri kinez në Evropë, Paris

 

Amsterdam, Holanda

Fakt gazmor: famëkeq Red-Light District Amsterdamit është shtëpi për një tempull të vërtetë budist. Çdo vit, Ju mund të Festoni Vitin e Ri Kinez në Evropë në Amsterdam dhe rreth The Fo Guang Shan Ai Hua me një program të veçantë.

Kjo pjesë e qytetit është gjithashtu i madh në qoftë se ju keni një mall për ushqim autentike kineze. Grab vetes një vakt në Shih Pallatin e famshme (parë lundrues restorant kinez Evropës) ose në një nga restorantet e shumta kineze në Geldersekade.

Bruksel për Trenat Amsterdam

London për Trenat Amsterdam

Berlin për Trenat Amsterdam

Paris për Trenat Amsterdam

 

Festuar Viti i ri kinez në Evropë, Haga

 

e fundit Festoni kinez Viti i Ri në Evropë | Angli

London England merr krenari në lëvdatë që ajo mban në rrugën më të madh në botë për të festuar Vitin e Ri kinez në Evropë, jashtë Azisë. Kështu që, sigurisht, ky është një për tu goditur kur Festoni Vitin e Ri Kinez në Evropë.

Ky qytet ka një njëditor festival jammed mbushur me aktivitete, duke përfshirë ushqimin tradicional, një paradë vjetore, shfaqje, dhe zanatet tradicionale. (Ju na kishte në ushqim tradicional!) na Count në!

Ka tre zona kryesore në Angli që mbajnë këto festa; Sheshi Trafalgar, Qyteti i kinezëve, dhe Shaftesbury Avenue. Secila është unike në aktivitetet specifike dhe ngjarjet që ato ofrojnë; vizitorët do të kenë një kohë të vështirë zgjedhjen e cila për të bërë.

Chinatown ofron më të mirë e më të mirë në aspektin e ushqim tradicional. Sigurohuni që ju të librit në fillim për të siguruar një tavolinë në një nga shumë restorante pabesueshëm. Chinatown merr zbukuruar në më të shkëlqyer e dekoratave me fenerë fat të kuqe dhe parulla. grupet kineze valle dhe interpretues mund të gjenden ngritur në fazat shumë të gjithë. Londra mund të jetë një njeri i panjohur në kineze skenën e Vitit të Ri, por çdo vit është duke u bërë më të mëdha dhe më të mirë dhe ne nuk mund të presim për të parë se çfarë ndodh në 2019!

Amsterdam për Trenat Londër

Rotterdam për Trenat Londër

Paris për Trenat Londër

Bruksel për Trenat Londër

 

Cila është mënyra më e mirë për të festuar Vitin e Ri Kinez në Evropë dhe për të arritur në një nga këto qytete? By Train, sigurisht! përdorim SaveATrain për të librit më të mirë në minuta!

 

A doni të embed blog post tonë onto faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japë një kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcelebrate-chinese-new-year-europe%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë për të parë kodin embed)