Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 25/01/2021)

A ju pëlqen të udhëtojnë me tren? A ju pëlqen të shohim kështjella të mahnitshme në vende si Francë? Në qoftë se është e rastit, atëherë ju keni arritur në vendin e duhur. Kjo për shkak se këtë artikull “10 Simpatik Castles Në Francë By Train” do t'ju japë një listë përfundimtare të dhjetë kështjellave më simpatik në Francë. Cfare ka me shume, ne do të ju tregojnë se si për të arritur ato me tren!

 

1. Chateau i Chenonceau

Chateau i Chenonceau është një unik si u ndërtua mbi themelet e një mulli në 16th shekulli. Ju mund të lehtë arrijnë atë nëpërmjet një tren si kalaja është shumë i afërt me një stacion. Ju mund të merrni atë nga Tours, një qytet i madh në mënyrë të arsyeshme në afërsi të kështjellës.

Nantes në turne Trenat

Lille në Tours Trenat

 

 

2. Chateau of Chantilly

E vendosur në Chantilly Estate, Kjo kala është me të vërtetë me vlerë një vizitë sapo ju të shihni se si duket. Është afër qendrës së Parisi gjë që e bën të udhëtonte për atë një erë.

Dijon për Trenat Paris

Reims për Trenat e Parisit

Lille për Trenat Paris

Tours në Trenat e Parisit

 

3. Pallati i Fontainebleau

po, kjo është teknikisht një pallat, por kujt i intereson, kjo është befasues! ata ndërtuan Fontainebleau mbrapa në 12th shekulli, dhe ajo ende duket mbresëlënëse dhe të mbajtur mirë. Eshte gjithashtu lehtë për të vizituar. Ju mund të arrijnë atë nga Parisi në më pak se një orë me Transilien linjë R.

Bruksel për Trenat e Parisit

London për Trenat Paris

Marseille për Trenat Paris

Amsterdam për Trenat Paris

 

4. Kalaja e Breteuil

 Chateau de Breteuil

Ju mund të gjeni këtë kështjellë mrekullueshëm brenda park kombëtar natyror kjo është jashtë drejta e Parisit. Megjithatë, vizituar këtë kështjellë të bukur me tren është pak i ndërlikuar pasi nuk është vetëm një anije që shkon direkt në të. Të paktën ju mund të gëzojnë akoma një udhëtim me tren në Paris!

Strasbourg për Trenat Paris

Zurich për Trenat Paris

Frankfurt për Trenat Paris

Gjenevë për Trenat Paris

 

5. Kalaja e Chambord

Kalaja e Chambord është një kështjellë të vërtetë mesmerizing dhe imponuese kjo është me vlerë vizituar. Për të marrë atë, ju do të duhet një taksi apo anije nga qyteti i Blois. Megjithatë, duke arritur Blois është i kapshëm nga shumë qytete në Francë. Ju mund të merrni atë në më pak se një orë e gjysmë, kur udhëtonte nga Parisi.

 

6. Chateau d'Amboise

Kalaja e Amboise është ndër kështjellat më simpatik në Francë. Kjo është një xhevahir i vërtetë i arkitekturës nga Rilindja. Ju mund të arrijnë në Chateau lehtë me tren nga disa qytete në Francë nëpërmjet një TGV ose Intercity trenat.

 

 

7. I famshëm Kalaja Chateau de Monte-Cristo

Ne highly recomend këtë të bukur, Kalaja e vogël si e famshme Alexandre Dumas të ndërtuar atë! Ju mund të arrijnë Monte Cristo Castle lehtë me një linjë të trenit lokal si ajo është e drejtë në Paris! Me këtë në mendje, ju mund të marrë ndonjë tren në qoftë se ju jeni të vijnë nga ndonjë vend tjetër.

 

8. Amazing Castle Chateau d'Azay-le-Rideau

Charming Castles in France - Chateau d'Azay-le-Rideau

Kjo është një kështjellë të vërtetë madhështore e vogël e ndërtuar drejtë në një ishull në një liqen të vogël! Ajo nuk mund të merrni ndonjë prettier se kjo. Ju mund të marrë në kështjellë të lehtë duke marrë një gjysmë udhëtim tren orë nga qyteti i Tours. Pastaj ju do të duhet vetëm për të bërë një shëtitje 20-minuta në kështjellën.

 

9. Kalaja e Haut-Koenigsbourg

Ajo nuk mund të jetë ndër kështjellat më simpatik në Francë, por ne kishim për të përfshirë atë. Kalaja është i pasur në histori, dhe kjo është me të vërtetë befasues, jo vetëm në rrugën e saj simpatik! Stacioni më i afërt i trenit në kështjellë është në Selestat, dhe ju mund të arrijnë atë nga Strasburgu apo disa qytete të tjera aty pranë.

Paris për Trenat Strasburgut

Luksemburgu për Trenat Strasburgut

Nancy për Trenat Strasburgut

Basel për Trenat Strasburgut

 

 

10. Chateau de Pierrefonds

E Chateau de Pierrefonds është padyshim më e meriton për të qenë në një listë rreth kështjellave më simpatik në Francë. Ju mund të arrijnë vetëm kështjellën, duke marrë një tren për të Compiegne, pastaj duke marrë një autobus në Pierrefonds.

 

Nëse keni nevojë për më shumë informacion mbi udhëtimet e trenit 10 Simpatik Castles Në Francë By Train, ti mundesh na kontaktoni përmes faqes tonë.

 

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm na japin kredi me një lidhje në këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcharming-castles-france%2F%3Flang%3Dsq- (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)