Koha e leximit: 6 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 14/01/2022)

Festivali Këln është patjetër me vlerë të shtuar në listën tuaj kovë. 1.5 Milionë që marrin pjesë pothuajse çdo vit, bie dakord! Gjithashtu i njohur si pestë-sezonit, kjo botë me famë festival sigurisht që do të jetë një përvojë e jetës. Karnaval Cologne nuk është vetëm kënaqësi, por edhe super i lehtë për të marrë në me tren, me ndihmën e të Ruaj Një Tren Këtu janë tips tona për Festivalin e Këlnit 2019 dhe si për të arritur atje me tren.

 

Cologne Festival Costumes

Çfarë duhet të Pack për Festivalin Këln:

Është koha për të shkuar kostum pazar. Kush nuk e do veshjen? Stili është mjaft i ndryshëm nga karnavaleve braziliane. Mendoni më shumë "Soldier prusian" me një dozë të rëndë të përbërjen dhe sequins!

Cologne Carnival është mbi të gjitha një festival të veshje tebdil, kështu që përdorni imagjinatën tuaj! Ndritshme të mirë.

Për topa dhe ngjarje të tjera të brendshme, Kostume hollë janë të rekomanduara. Nëse jeni të vërtetë dëshironi të përvojë Ky festival, atëherë ju duhet të shkoni jashtë! Vetëm mos harroni të veshin diçka të ngrohtë nën! Tifozi i vërtetë i karnavalit në Këln nuk është hequr nga mot! Guests të cilët arrijnë në minutën e fundit do të gjeni maska, kostume, dhe make-up në shumë dyqane në qendër të qytetit. Si mjetin e fundit, një hundë të kuqe e thjeshtë letër është e gjitha që ju nevojitet. duan disa info veshje.

Mynih për Trenat Cologne

Bruksel për Trenat Cologne

Vjenë për Trenat Cologne

Hanover për Trenat Cologne

 

Si për të marrë në Festivalin e Këlnit:

Ju jeni do të duan për të kapur një tren për Cologne-së Stacioni kryesor. Kjo është edhe një nga shpërndarës më të rëndësishme hekurudhore të Evropës, kështu që ju nuk do të luftojnë për të gjetur një kohë që ju përshtatet me SaveATrain.

Ju mund të udhëtojnë në Festivalin e Këlnit shpejt dhe të qetë nga qytetet e mëdha në Gjermani dhe në vende të tjera evropiane: Çdo ditë, me shume se 1,300 treni mes Këln dhe destinacionet të gjithë Gjermaninë dhe jashtë vendit. Pikat kryesore të shërbimit përfshijnë ndërkombëtare trenat me shpejtësi të lartë që lidhin Cologne me Londra, Parisi, Amsterdami, dhe Bruksel. Me Shërbimi hekurudhor me shpejtësi të lartë në Frankfurt, stacioni hekurudhor Koln-Deutz - terminali i dytë për trenat me shpejtësi të lartë ICE në Këln - dhe Këln / Bon aeroport stacion, Cologne ka zgjeruar më tej rolin e saj vital, si një pikë qëndrore për hekurudhën transporti.

Shërbimi i transportit publik lokal në Këln dhe rajonin përreth është gjithashtu i shkëlqyer, shfaqur nëntokësor, tramvaj, dhe shërbimet e autobusëve që do të japë me lëvizshmëri optimale gjatë qëndrimit tuaj në Këln.

Informacioni i siguruar nga Gjermanisht Hekurudhat Railway Kompania përfshin jo vetëm oraret e trenave, por edhe lidhjen tramvaj dhe autobus oraret plus kohën e nevojshme për të arritur në stacionin më të afërt ose stacion në këmbë.

Amsterdam për Trenat Cologne

Roterdam në Këln Trenave

Anwerp në Këln Trenave

Paris për Trenat Cologne

 

trenat hekurudhore gjermane në një Hbf stacioni i trenit

 

Dialekti Kolsch në karnavalin e Këlnit

Për të kuptuar “i çuditshëm” Kultura Cologne Carnival, ju do të duhet të mësojnë një shprehje pak tipike nga dialektin Kolsch. Nëse ata janë të reja për ju, mos filloni dyshues aftësitë tuaja gjermane – shumica e gjermanëve nuk e dinë ata ose.

Kreshmë, ose: Kreshmë

karnaval, i njohur gjithashtu si “Sezoni i pestë,” mban një vend të tillë të veçantë në zemrat e më të Këlnit banorët se ata kanë shumë fjalë për të. Edhe pse karnaval, ose “Kreshmë,” është thënë të fillojë më nëntor 11 cdo vit, me të vërtetë “ditë e madhe” të fillojë me Zonja’ natë, ose “Shrovetide për femra” të enjten para dhe shkon deri në agim të Ash Wednesday.

Luksemburgu në Këln Trenave

Liezhit në Këln Trenave

Zyrih për të Këlnit Trenave

Gjenevë në Këln Trenave

 

 

Kolsch

Kolsch: Kjo është gjuha e vetme që ju mund të pini. Kjo është gag drejtimin në Këln, ku dialekti dhe qytetin e lindjes krijoj ndajnë të njëjtin emër. ka shërbyer zakonisht në gjatë, syzet hollë, gjatë Këlnit karnaval është e gota plastike vetëm si asnjë xhami thyeshëm është e lejuar në rrugë. A duhet të kapni Kolsch në një Brauhaus, megjithëse, mbaj mend: sjellë të holla. Kjo është e vetmja mënyrë për të blerë bileta të pirë në paketuara pijetore.

Berlin për në Këln të Trenave

Nuremberg në Këln Trenave

Bonit në Këln Trenave

Stuttgart për Trenat Cologne

 

Butzcher

A “Butzcher” është një Hynin e madhe. Gjatë festimeve të Cologne karnaval, presin për të marrë Kissed (“i fryrë,” ose të jetë e saktë: “jebutz”) më shumë se zakonisht. i plotë huaj shpërndarë pecks padëmshme për të huajt’ faqet, edhe pse ndonjë Butzcher i lagësht (në Kolsch standard, “Butz”) mund të diçka e pakuptueshme Carnival përbërjen e të gjithë fytyrën tuaj.

Frankfurt për Trenat Cologne

Dresden për Trenat Cologne

Aachen për Trenat Cologne

 

Weetschaff

Kjo fjalë i referohet pubs, bare, ose restorante. Pothuajse të gjithë prej tyre marrin pjesë në festimin e Këlnit Carnival. Ata të pastruar mobilje për të krijuar një kat i madh valle dhe dekoroj çdo gjë colorfully për gjashtë ditë e kremtimit në një rresht. Në shumë baret lokale, vetëm Kölsche muzikë është luajtur (këngë në dialektin Kolsch). Ju do të gjeni shpesh deri në rradhë të 300-metër të gjata në frontin e pubs tradicionale.

 

Çfarë është Weiberfastnacht?

Herët në mëngjes, rrugët mbushen me budallenjve Festival Cologne në kostume. në saktësisht 11:11 jam., rruga karnaval është hapur zyrtarisht nga kryetari i Këln dhe Këln triumvirat karnaval.

Fakt interesant: gratë (gratë)

Në 1824 në Beuel, një pjesë e Bonit, një grup grave larëse formuan komitetin e tyre Karneval. Duket se ata ishin të lodhur e duke bërë lavanderi, ndërsa të gjithë të tjerët ishte duke festuar Karneval. Ata sulmuan bashkia e qytetit dhe mori përsipër qeverinë e qytetit. (Tani mos harroni ... Karneval është një kohë kur zyrtarët e qeverisë janë caricatured hapur, dhe një qeveri tallen zgjidhet. Sot, kjo "ndërhyrjen që bëri të qytetit Hall Beuel" nga gratë është paraqitur drejtpërdrejt në televizionin. Girl Fuqia!

 

 

Cologne Carnival Orari:

 • marsh 1: Carnival e premte

  • Kjo ditë është në fakt një ditë pushimi. Por ne nuk do të marrë këtë shumë seriozisht. seanca të shumta dhe topa të zhvillohet në mbrëmje në këtë ditë. Pra, nëse ju jeni të dashur një parti, ju do të jetë i sigurt për të gjetur një të tillë.
 • marsh 2: Carnival e shtunë

  • Pas një mëngjes i vonë karnaval me Kolsch birrë, ka një performance në BIVOUZC e shoqërive karnaval me një traditë ushtarake në Neumarkt. Në mbrëmje mund të shkoni në paradën e Ghost.
 • marsh 3: Carnival e diel

  • duke filluar nga 11:11 jam., Shkolla dhe lagjes parada marsh përmes qendrës së qytetit, duke shfaqur grupe costumed shkollore dhe maskaradat origjinale organizuara nga klubet e lagjes.
 • marsh 4: Rose e hënë

  • Pika më e lartë e seancës është paradë e madhe në Rose hënën. Gjithandej fillojnë të paradë nëpër qytet në 10 jam. Pjesëmarrësit goditje puthje turmave costumed rreshtim rrugën e paradës.
 • marsh 5: Carnival e martë

  • Në mesditë ka parada me grupet e revelers costumed në periferi. pas kësaj, festimet shkojnë në deri në mesnatë, kur shifra kashtë quajtur "Nubbel" është varrosur ose djegur.
 • marsh 6: E mërkurë e hirit

  • Ne mengjes, Katolikët të shkojnë në kishë për të marrë një kryq në hi mbi ballin e tyre si një shenjë e pendimit. Atë mbrëmje, sezon karnaval i vitit është konstatuar tradicionalisht në një darkë peshk.

 

A ju kemi bindur që të merrni pjesë në Festivalin e Këlnit 2019, ende? Grab biletat tuaja tren nga Sava A Train në minuta pa asnjë shtesë, tarifat bezdisshëm! Kjo do të thotë më shumë para për Weetschaff ?

 

Dëshironi të futni postimin tonë të blogut në faqen tuaj, Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje për këtë blog post, ose klikoni këtu: https://iframely.com/embed/https%3A%2F%2Fwww.saveatrain.com%2Fblog%2Fcologne-festival%2F%3Flang%3Dsq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)