Koha e leximit: 4 minuta
(Modifikimi I Fundit Më: 06/11/2020)

Udhëtimet ditore me vlerësim më të lartë për të marrë nga Berlini janë një domosdoshmëri pavarësisht se Berlini në vetvete është një vend fantastik për t'u vizituar! Nuk janë tërheqjet mjaft të mëdha në kryeqytetin e Gjermanisë për të mbajtur të pushtuar për ditë. Megjithatë, udhëtime ditore nga Berlini në qytetet fqinje dhe fshat mund të ofrojnë një afat të shkëlqyer nga turmat. Nga pallate bukuroshe dhe parqet pacenuar i Potsdam për shkëlqimin natyrore të lumenjve Havel dhe zbavitje, Oferta e rrethinave të Berlinit shumë tërheqjet dhe gjëra për të bërë. Qyteti hekurudhor dhe transporti publik rrjetet e bëjnë të lehtë për të marrë jashtë dhe rreth, dhe turne të organizuar e bëjnë të lehtë udhëtimin më tej nëse dëshironi.

 

Ditë udhëtim nga Berlini: Potsdami

Ka ikje nga Berlini merr më shumë vëmendje se Potsdami. Pra, ne nuk mund të ketë një listë të udhëtime ditore nga Berlini pa atë. Arsyeja është e thjeshtë. brenda 40 minuta ju do të tregtoni në metropol për një ditë shëtitje mes kopshtet dhe pallatet e këtij qyteti ish-mbretëror Prusian.

Filloni udhëtimin tuaj ditore në Potsdam enden drejt Tremujori i vjetër Dutch. red bricked Arkitektura stilin holandez i Potsdam Tremujori holandez është unik, jo vetëm në Gjermani, por në të gjithë Evropën. Edhe në Holandë, duke kërkuar outbuildings që përputhen Jan Bouman krijimet e shekullit të 18 në Potsdam është e pamundur.

Berlin për Trenat Potsdam

Dresden për Trenat Potsdam

Magdeburg për Trenat Potsdam

Hanover për Trenat Potsdam

 

 

Ditë udhëtim nga Berlini: Muskau

Shumica e njerëzve të vijnë të kalojnë kohë të varur jashtë në Trashëgimia Botërore e UNESCO-s faqe, Parku Muskauer me kopshtet e saj mahnitëse anglisht dhe kështjellës Neo-Rilindjes rrethuar nga një liqen të vogël. Diçka të veçantë në lidhje me këtë park është se gjeografia e saj shtrihet në të dy Gjermania dhe Polonia! Pra, një shëtitje nëpër park përfshin një vizitë në dy vendeve në një e shtënë. Ne si efikasitetit! Nuk ka shumë për të bërë përveç nga ky, kështu që një vizitë në Bad Muskau është çiftëzohet mirë me atraksione të tjera aty pranë, si Ura Devils.

Berlin për Trenat Bad Maskau

Dresden për Trenat Bad Maskau

Potsdam për Trenat Bad Maskau

Magdeburg për Trenat Bad Maskau

Muskauer Park Germany

 

Ditë udhëtim nga Berlini: Bremeni

Ne rregull, Ne rregull! E di që kjo është pak e një shtrirje, si një ditë udhëtim. Por një herë ju keni qenë atje, ju do të kuptoni se pse unë nuk mund të lënë atë jashtë tonë udhëtime ditore nga lista Berlinit! Gjërat për të bërë në Bremen përfshijnë të paturit e darkë në një kopsht birrë në një anije, varur në mrekullueshëm rrethi Schnoor, duke ecur në distancë të shkurtër të 100 metër të gjatë Bottcherstrasse, dhe zbutës me kafe dhe tortë më së baza e një helikopter. Ju keni Gotta të shihni atë për veten tuaj!

Berlin për Trenat Bremen

Hamburg për Trenat Bremen

Hanover për Trenat Bremen

Potsdam për Trenat Bremen

Bremen is on Day Trips To Take From Berlin

 

Choice final: Drezden

Dresden bën një udhëtim të tmerrshëm ditë nga Berlini! Qyteti është rreth dy orë me tren nga kryeqyteti gjerman. Ajo është e vendosur në gjysmë të rrugës në mes të Berlinit dhe Pragë, dhe kjo është mjaft e vogël dhe të lehtë për të lundruar, që do të thotë se edhe me vetëm një ditë ju do të jetë në gjendje për të parë mjaft.

E lumit Elba ndan qytetin; në njërën anë ekziston Altstadt (ose Old City), dhe nga ana tjetër, nuk është Neustadt (Qyteti i Ri), por me mend se çfarë, Altstadt është në fakt më të reja!

Dresden u bombardua në tokë në fund të WW2 (sigurohuni që ju lexoni Thertorja Pesë para se të vizitoni, nëse ju jeni në histori) dhe zona Altstadt u rindërtua pikërisht ashtu siç ishte para lufte, por disa prej ndërtesave janë kryer vetëm pas 2000.

Berlin për Trenat Dresden

Hanover për Trenat Dresden

Potsdam për Trenat Dresden

Nuremberg për Trenat Dresden

Dresden is on Day Trips To Take From Berlin

 

Gatshëm për të thyer jashtë Berlinit për disa udhëtime të mëdha ditore? Kapur një udhëtim atje me ndihmën e Ruaj një tren. Tarifat e fshehura, pa bujë, thjesht qejf!

 

 

A doni të tërheq vëmendjen tonë blog post “Më të vlerësuarat Dita Udhëtime për të marrë prej Berlin” onto faqen tuaj? Ju ose mund të marrë fotot tona dhe tekst dhe vetëm të na japin kredi me një lidhje në këtë blog post. Ose kliko këtu: https://iframely.com/embed/https://www.saveatrain.com/blog/day-trips-from-berlin/?lang=sq - (Shkoni poshtë pak për të parë kodin embed)